Προς το περιεχόμενο

Από φέτος το καλοκαίρι όλα τα νέα μοντέλα αυτοκινήτων θα διαθέτουν «μαύρο κουτί»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

μαλλον τα εχεις μπερδεψει στο μυαλουδακι σου

κανεις δεν ειπε το εγκλημα να σταματησει να ειναι εγκλημα

σου λενε και οι αποπανω πως η καμερα που σε παρακολουθει πριν κανεις το εγκλημα ειναι το προβλημα.

γενικα μου φαινεται πως θες να επαναεφευρεις τον τροχο. αυτα τα πραγματαα τα εχουμε λυσει στις κοινωνιες. αλλιως θα ζουσαμε ολοι σε στρατοπεδα συγκεντρωσης  με φρουρους και καμερες τυπου 1984 "για την ασφαλεια μας" 

το δικο μου το λαθος δεν εχει καμια ουσια γιατι δεν αλλαζει το νοημα που θελω να πω εξου και το γεγονος πως το καταλαβες. με αυτο που εγραψες εσυ ομως δεν βγαζει νοημα η φραση

 

α και να μην ξεχασω. απαντησεις και τρολλαρισμα στο thread για να απαντας σε καθε εναν που σχολιαζει εχεις . απαντηση ομως στο βασικο που σε ρωτησα πριν ακομα να δωσεις για τις ασφαλειες . γιατι αραγες?

Θες να κάνεις διόρθωση στα ορθογραφικά αλλά από συντακτικό είσαι χάος πως το μυαλό σου.

Δεν σε παρακολουθεί κανείς. Θα είναι κάποιος πίσω από κάποιο μηχάνημα και θα βλέπει με ποσό πας ή θα πηγαίνει σε κανένα server; Αυτό θα ήταν παρακολούθηση. Εδώ μιλάμε για την περίπτωση ΜΟΝΟ ατυχήματος και μόνο για τα λίγα αυτά λεπτά, να υπάρχει μια καταγραφή ΜΟΝΟ για να αποδειχθεί η αθωότητα η ενοχή σε αδιαμφισβήτητα στοιχεία και όχι σε υποθέσεις.

Τι άφησα αναπάντητο για τις ασφάλειες; Για κοίτα λίγο μην σου διέφυγε κάποια απάντηση.

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Σου είπα υπάρχει και άλλη λύση. Μην ξαναβγείς έξω από το σπίτι. Όπου υπάρχει συνωστισμός μπορεί κάποιος να σου προκαλέσει ατύχημα.

Η ζωή μου και τα στοιχεία μου είναι προσωπικά αποκλειστικά μεχρι την τελευταια στιγμη μου και εγώ αποφασίζω αν θα τα μοιραστώ η όχι.

Όταν τα στοιχεία αυτά μπορούν να αποδώσουν δικαιοσύνη γιατί έχουν καταγράψει τις στιγμές ενός ατυχήματος δεν είναι η ζωή σου. Είναι η ζωή του άλλου και η δικαίωση του. Καληνύχτα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές και σε άλλους τομείς.

Είναι πλέον γνωστό ότι από το 2025 όλα τα νέα βρακάκια θα φέρουν ενσωματωμένο ταχογράφο. 

tacgograph2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Θες να κάνεις διόρθωση στα ορθογραφικά αλλά από συντακτικό είσαι χάος πως το μυαλό σου.

Δεν σε παρακολουθεί κανείς. Θα είναι κάποιος πίσω από κάποιο μηχάνημα και θα βλέπει με ποσό πας ή θα πηγαίνει σε κανένα server; Αυτό θα ήταν παρακολούθηση. Εδώ μιλάμε για την περίπτωση ΜΟΝΟ ατυχήματος και μόνο για τα λίγα αυτά λεπτά, να υπάρχει μια καταγραφή ΜΟΝΟ για να αποδειχθεί η αθωότητα η ενοχή σε αδιαμφισβήτητα στοιχεία και όχι σε υποθέσεις.

Τι άφησα αναπάντητο για τις ασφάλειες; Για κοίτα λίγο μην σου διέφυγε κάποια απάντηση.

Όταν τα στοιχεία αυτά μπορούν να αποδώσουν δικαιοσύνη γιατί έχουν καταγράψει τις στιγμές ενός ατυχήματος δεν είναι η ζωή σου. Είναι η ζωή του άλλου και η δικαίωση του. Καληνύχτα.

Έλα τώρα που καίγεσαι για τη ζωή του άλλου.

  • Like 1
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έλα τώρα που καίγεσαι για τη ζωή του άλλου.

Καίγομαι για την δικιά μου. Να μπορώ να αποδείξω ότι είμαι αθώος με το καταγραφικό. Οκ;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jadawin είπε

Εκτός αν μπορεί να ελεγχθεί μέσω ΚΤΕΟ.

Όλα είναι πιθανά. Πάντως θα περάσει καιρός να το δούμε στην πλειοψηφία των οχημάτων που κινούνται στους ελληνικούς δρόμους. Αυτοί που θα μπουν στην διαδικασία να το πειράξουν είναι όσοι κάνουνε κόντρες, αυτοί δεν σκαμπαζουν από κόστος και συνέπειες, πληρώνουν όσο όσο για το οτιδήποτε θέλουν να γίνει επάνω στο αμάξι.

Τώρα με τις ασφαλιστικές και όλα αυτά, προφανώς και θα ζητάνε συγκατάθεση να έχουν πρόσβαση. Η διαλεύκανση που θα μπορεί να δώσει αυτό το σύστημα σε διάφορα τροχαία ατυχήματα είναι σημαντική, μπορεί να διευκολύνει και να κάνει συντομότερη την διαδικασία εύρεσης αποδεικτικών στοιχείων. Τώρα με κάτι σχόλια του στυλ ότι θα την πατάς επειδή ήσουν 1χλμ πάνω από το όριο, είναι πιθανά, σε τέτοια περιπτωση θα κοιτάς αν πχ ο νόμος λεει να κινείσαι μέχρι 60, εσύ θα έχεις ως max το 55. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, dieksodo said:
46 minutes ago, Retromaniac said:

Είπες ότι η ασφάλεια να είναι υποχρεωτική είναι ανοησία. Άρα ισχύει; Επίσης το είπες; Το ότι λες συνέχεια στα γραφόμενα σου πράγματα που έρχονται ενάντια στην κοινή λογική ( και δεν είναι προσωπική άποψη από το θα έχεις διαπιστώσει) τι να με κάνει να νομίζω; Πίστεψέ με, καλύτερα να θεωρούμε ότι είσαι τρολ παρά ότι έχεις όντως τέτοιες απόψεις.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί είναι ανοησία η υποχρεωτική ασφάλιση αυτοκινήτου

εχχχχμμ γιατι ειναι ενας αχρηστος νομος? γιατι δεν μου εξηγεις εσυ καλυτερα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υποχρεωτικη η ασφαλεια ακριβως? 

 

οριστε και παραθεση για να μη ψαχνεις.

τελικα οπως φαινεται δε μου διεφυγε τιποτα

μαλλον εσυ ομως ξεχαστηκες

13 minutes ago, Retromaniac said:

Θες να κάνεις διόρθωση στα ορθογραφικά αλλά από συντακτικό είσαι χάος πως το μυαλό σου.

Δεν σε παρακολουθεί κανείς. Θα είναι κάποιος πίσω από κάποιο μηχάνημα και θα βλέπει με ποσό πας ή θα πηγαίνει σε κανένα server; Αυτό θα ήταν παρακολούθηση. Εδώ μιλάμε για την περίπτωση ΜΟΝΟ ατυχήματος και μόνο για τα λίγα αυτά λεπτά, να υπάρχει μια καταγραφή ΜΟΝΟ για να αποδειχθεί η αθωότητα η ενοχή σε αδιαμφισβήτητα στοιχεία και όχι σε υποθέσεις.

Τι άφησα αναπάντητο για τις ασφάλειες; Για κοίτα λίγο μην σου διέφυγε κάποια απάντηση.

Όταν τα στοιχεία αυτά μπορούν να αποδώσουν δικαιοσύνη γιατί έχουν καταγράψει τις στιγμές ενός ατυχήματος δεν είναι η ζωή σου. Είναι η ζωή του άλλου και η δικαίωση του. Καληνύχτα.

σου εξηγησα και απο πανω τη λογικη. τα οριοα ειναι δυσδιακριτα. σου εδωσα και παραδειγμα με ανθρωπινο διλλημα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

οριστε και παραθεση για να μη ψαχνεις.

τελικα οπως φαινεται δε μου διεφυγε τιποτα

μαλλον εσυ ομως ξεχαστηκες

σου εξηγησα και απο πανω τη λογικη. τα οριοα ειναι δυσδιακριτα. σου εδωσα και παραδειγμα με ανθρωπινο διλλημα

 

 

Η ασφάλεια είναι υποχρεωτική για να μπορεί αυτός που δεν φταίει να αποζημιώνεται άσχετα αν έχει ο άλλος λεφτά να τον πληρώσει ή όχι. Αυτονόητο και όμως έγινε ερώτηση. Από εκεί να καταλάβεις.

Όσο για τα δυσδιάκριτα όρια, δεν το βλέπω πως ακριβώς το να μπορείς να αποδείξεις την αθωότητα σου ή ότι δεν φταις είναι κακό. Δεν μιλάμε για παρακολούθηση γιατί πολύ απλά δεν είναι με κανένα τρόπο όπως ήδη εξήγησα γιατί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Retromaniac said:

Η ασφάλεια είναι υποχρεωτική για να μπορεί αυτός που δεν φταίει να αποζημιώνεται άσχετα αν έχει ο άλλος λεφτά να τον πληρώσει ή όχι. Αυτονόητο και όμως έγινε ερώτηση. Από εκεί να καταλάβεις.

Όσο για τα δυσδιάκριτα όρια, δεν το βλέπω πως ακριβώς το να μπορείς να αποδείξεις την αθωότητα σου ή ότι δεν φταις είναι κακό. Δεν μιλάμε για παρακολούθηση γιατί πολύ απλά δεν είναι με κανένα τρόπο όπως ήδη εξήγησα γιατί.

.....

 

δηλαδη μας λες πως αν καποιος δεν εχει ασφαλεια θα πει σορρυ δεν εχω να πληρωσω την ασφαλιστικη σου τελειωσε η ιστορια. θα πει δηλαδη η ασφαλιστικη εε τι να κανουμε αφου δεν εχει λεφτα ο ανθρωπος δεν πειραζει αλλη φορα. μα καλα ειλικρινα αυτα που λες τα σκεφτεσαι πριν τα πεις χριστιανε μου?

 

μια χαρα επεμβαση στην ελευθερια σου ειναι οπως σου εξηγησα με το παραδειγμα με την μανα με το παιδι. 

ακριβως επειδη δεν εχεις ιδεα για το πως δουλευει ο δυτικος πολιτισμος ακριβως και γιαυτο σε κατηγορησα οτι εχεις ολοκληρωτικη σταλινικη λογικη του τυπου μονο ο ενοχος εχει να φοβαται

για να μαθεις λοιπον τα βασικα στις δυτικες δημοκρατιες υπαρχει το τεκμηριο της αθωοτητας.

αυτο το θεμελειωδες δικαιωμα σημαινει πως ΔΕΝ χρειαζεται να αποδειξεις την αθωοτητα σου

οι αλλοι καλουνται να αποδειξουν την ενοχη σου. λεπτη διαφορα το ξερω και στο μυαλουδακι σου δεν γινεται αντιληπτη

δες το 12 Angry Men (1957) μπας και απο το φιναλε καταλαβεις τι προσπαθουν να σου εξηγησουν τοσοι , τοση ωρα

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dieksodo είπε

.....

 

δηλαδη μας λες πως αν καποιος δεν εχει ασφαλεια θα πει σορρυ δεν εχω να πληρωσω την ασφαλιστικη σου τελειωσε η ιστορια. θα πει δηλαδη η ασφαλιστικη εε τι να κανουμε αφου δεν εχει λεφτα ο ανθρωπος δεν πειραζει αλλη φορα. μα καλα ειλικρινα αυτα που λες τα σκεφτεσαι πριν τα πεις χριστιανε μου?

 

μια χαρα επεμβαση στην ελευθερια σου ειναι οπως σου εξηγησα με το παραδειγμα με την μανα με το παιδι. 

ακριβως επειδη δεν εχεις ιδεα για το πως δουλευει ο δυτικος πολιτισμος ακριβως και γιαυτο σε κατηγορησα οτι εχεις ολοκληρωτικη σταλινικη λογικη του τυπου μονο ο ενοχος εχει να φοβαται

για να μαθεις λοιπον τα βασικα στις δυτικες δημοκρατιες υπαρχει το τεκμηριο της αθωοτητας.

αυτο το θεμελειωδες δικαιωμα σημαινει πως ΔΕΝ χρειαζεται να αποδειξεις την αθωοτητα σου

οι αλλοι καλουνται να αποδειξουν την ενοχη σου. λεπτη διαφορα το ξερω και στο μυαλουδακι σου δεν γινεται αντιληπτη

δες το 12 Angry Men (1957) μπας και απο το φιναλε καταλαβεις τι προσπαθουν να σου εξηγησουν τοσοι , τοση ωρα

Αχταρμας. Σε τρακάρει κάποιος. Όταν σε τρακάρει και φταίει πρέπει να πληρώσει η ΔΙΚΙΑ του ασφαλιστική και όχι η δικιά σου. Αν δεν έχει ασφάλεια και δεν έχει και λεφτά και ακίνητα, πως ακριβώς θα σε πληρώσει; Θα τον πας σε δίκη; Και το θα γίνει; Θα τον διατάξει το δικαστήριο να πληρώσει. Και πάλι δεν θα έχει. Οπότε πως ακριβώς θα πληρωθείς;

Τώρα για το τέκμηριο της αθωότητας που λες σαφώς και ισχύει. Όταν λέμε θέλω να αποδείξω ότι είμαι αθώος με το κουτί είναι γιατί ο άλλος ψεύδεται και έχει έχει βάλει ψευδομάρτυρα και λέει ότι φταίω εγώ. Ή άλλη περίπτωση να  έχω χτυπήσει τον άλλον από πίσω γιατί έκανε όπισθεν και αυτός να λέει ότι ήταν ακίνητος (που εξ ορισμού φταίει ο από πίσω). 

Αλλά εσύ νόμιζες τόση ώρα ότι θέλω να αποδείξω την αθωότητα μου χωρίς να έχει μπορέσει κάποιος πρώτα να αποδείξει (λανθασμένα και ψευδώς) ότι φταίω. Τι να πω...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Retromaniac said:

Αχταρμας. Σε τρακάρει κάποιος. Όταν σε τρακάρει και φταίει πρέπει να πληρώσει η ΔΙΚΙΑ του ασφαλιστική και όχι η δικιά σου. Αν δεν έχει ασφάλεια και δεν έχει και λεφτά και ακίνητα, πως ακριβώς θα σε πληρώσει; Θα τον πας σε δίκη; Και το θα γίνει; Θα τον διατάξει το δικαστήριο να πληρώσει. Και πάλι δεν θα έχει. Οπότε πως ακριβώς θα πληρωθείς;

με τον ιδιο τροπο που θα πληρωθω αν δεν εχεις ασφαλεια στο ΠΑΡΟΝ συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dieksodo είπε

με τον ιδιο τροπο που θα πληρωθω αν δεν εχεις ασφαλεια στο ΠΑΡΟΝ συστημα

Με την κάλυψη ζημιάς από ανασφαλιστο όχημα την οποία δυστυχώς ανεβάζει τα ασφάλιστρα σε όλους τους υπόλοιπους που ασφαλιζονται το οποίο είναι άδικο. Επίσης αν τελικά δεν ασφαλιστεί κανένας επειδή δεν είναι υποχρεωτικό πως ακριβώς θα πληρωνόμαστε σε περίπτωση ζημιάς από τον άλλον που φταίει;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το μέτρο,εγώ θα πρότεινα να επιβληθει και η τοποθέτηση dashcam με ηχητική και οπτική καταγραφή 30 δευτερολέπτων τουλάχιστον ,οδηγώ 34 χρόνια κι έχω δει τα απίστευτα

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μια χαρά. Αυτό θα συνετίσει πολλούς οδηγούς. Υπάρχουν και οι πίστες για ξεδινουν αυτοί που θέλουν.

Καλύτερα αυτό παρά αυτόματος έλεγχος της ταχύτητας από τον υπολογιστή του αυτοκινήτου όπου μπορεί να υπάρξει ανάγκη κάποιος να κινηθεί πιο γρήγορα για πραγματικά έκτακτη ανάγκη ή σε μια προσπέραση.

Το κουτί θα ανοίγεται μόνο σε περίπτωση ατυχήματος.

Δηλαδή δεν θα σου στέλνουν αυτόματο πρόστιμο αν υπερβείς το όριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Το κουτί θα ανοίγεται μόνο σε περίπτωση ατυχήματος.

Δηλαδή δεν θα σου στέλνουν αυτόματο πρόστιμο αν υπερβείς το όριο.

Όχι. Πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού δεν θα συνδέεται online με κάποιο σύστημα. Όλα καταγράφονται στο κουτί και καταγράφονται πάντα τα τελευταία δευτερόλεπτα. Μόλις κάποιο δεδομένο βγει πχ πίσω από τα 30 δευτερόλεπτα θα γράφεται από πάνω αλλο πιο νέο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...