Προς το περιεχόμενο

Η AMD επιβεβαιώνει ότι ο νέος επεξεργαστής Ryzen 7 5800X3D δεν υπερχρονίζεται


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολείται κόσμος με το OC 2κ22; το OC είναι ότι ήταν οι customies κάποτε με το Android που όλοι θέλανε να βάζουν χαζομάρες (file managers/terminals κλπ). Δηλαδή κάτι για να "παίζει" ο κόσμος. Βγάζει ο άλλος ξέρω γω 150 fps στο COD και πάει κάνει OC για να βγάλει 155 FPS. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και για να ειμαι ειλικρινής ακομα και τωρα ο 3770 ειναι μια χαρα για gaming.
O μονος λογος που πηρα νεο pc ηταν γιατι κερδισα αρκετα χρηματα απο το gaming και ειπα να διαθεσω ενα μερος για καινουριο pc.

Εδώ εγώ που είχα τον 4770 δεν ήταν μια χαρά και έτρωγε μπουκάλα μέχρι και η rx 580 που είχα, πόσο μάλλον η 2060 που έχω τώρα. Όχι ότι ο 2600 που έχω τώρα είναι πολύ καλύτερος, αλλά μπορώ να πάω άνετα σε 5600 και την βγάζουμε για 3 χρονάκια άνετα. Στους midrange η amd δεν έχει αντίπαλο τόσα χρόνια γιατί τους αναβαθμίζεις για πλάκα χωρίς να αλλάξεις μητρική (και στους high end βέβαια αλλά εκεί ίσως να μην χρειαστείς αναβάθμιση αν έχεις ας πούμε 10η γενιά i7, i9). Χώρια που η 3000 σειρά της Intel είχε μόνο ενα sata 3 (σπάνια 2 αν θυμάμαι καλα) και αυτό σε μεγάλες μητρικές + το ίδιο και με τα usb 3.0 και δεν παίρνει και nvme δύσκολα να αντέξεις τόσα χρόνια. Βέβαια να τα λέμε και όλα τότε έπαιζε μόνη της και μόνο που ο i7 του τότε μπορεί να χτυπήσει τον ryzen 1400 5 χρονών μετά (και ουσιαστικά για light gaming να σε κρατάει ζωντανό) είναι τρομερό επίτευγμα για την τότε intel, αλλά πια οι εποχές άλλαξαν και εναλλάσσονται οι δύο εταιρείες στην πρωτιά με μικρές διαφορές που δε βρίσκω λόγω να μην πας σε amd λόγω αναβαθμισιμότητας και μόνο. Το λέω ως ένας midrange χρήστης που σκέφτομαι το πορτοφόλι μου και η ιντελ δεν το σκέφτεται. Μη μιλήσω για την μεταπωλητική αξία που αν έχεις ryzen βρίσκεις εύκολα αγοραστή διότι μπαίνει σε χίλιες δύο μητρικές (όταν πουλάς μόνο επεξεργαστή), χώρια που λόγω των πολλών γενιών αξίζει για τον άλλον να κάνει αναβάθμιση πχ αν δώσω τώρα τον 2600 σε κάποιον που μπορεί να είχε τον 1400 όλα αυτά τα χρόνια, ενώ με Intel πρέπει ο άλλος να έχει τη γενιά σου και ουσιαστικά δεν μπορείς να πουλήσεις μόνο επεξεργαστή αλλά όλο το σύστημα σου (γιατί θα σου μείνουν τα υπόλοιπα εξαρτήματα) πράγμα πολύ πιο δύσκολο (λόγω ετών και λόγω κινδύνου κάτι να χαλάσει). Φυσικά όλα αυτά που αναφέρω δε θα είχαν κανένα νόημα αν η amd δεν είχε βγάλει την σειρά 5000 ( που ήταν και το μεγάλο μπαμ και εκμηδένισε τις διαφορές). Αν δεν υπήρχαν αυτοί όλη η ιστορία θα ήταν υπέρ της ιντελ και θα δικαιολογούσα τα πάντα που κάνει γιατί θα το άξιζε (μιας και θα ηταν πολύ μπροστά). Αλλά δεν πάει με το αν....

Επεξ/σία από oraiustepe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To οτι θα βγαινουν παντα καλυτερα cpu απο τα προηγουμενα το ξερουμε ολοι.
Το θεμα ειναι να συγκρινεις το τι κυκλοφορει την ιδια στιγμη.
Για αυτο λοιπον τωρα συγκρινουν τους Ryzen 5000 με τους 12th gen και ειναι καλυτεροι οι 12th gen.
Για αυτο οταν θα βγει ο 5800x3D για να χτυπησει τους 12gen σχεδον μαζι θα βγουν και οι 13th gen και μιλαμε για μια ολοκληρη γενια οχι 1 cpu.
Kαι οταν βγουν οι AM5 θα βγουν οι 14th 15th gen παλι για να χτυπηθουν.

Το εργο που περιγραφεις με AMD vs Ιntel  αλλαξε το 2021
Η AMD εμεινε με τα ιδια 2020-2021 (Ryzen 5000) η Intel Εβγαλε νεα γενια με μεγαλη διαφορα απο την 11th και απο τους Ryzen.
To 2022 η AMD συνεχιζει να βγαζει νεους VFM Ryzen 5000 η Intel βγαζει 13th gen .

Tωρα για αυτο με το socket θελει μερικες διευκρινησεις δεν ειναι ετσι ακριβως οπως το περιγραφουν μερικοι οτι ολοι μπαινουν σε ολα.
Υπαρχουν μητρικες που δεν παιρνουν τους 4000G
Yπαρχουν μητρικες που δεν παιρνουν τους 5000G
Υπαρχουν μητρικες που παιρνουν 1000 αλλα δεν παιρνουν 5000
Yπαρχουν μητρικες που παιρνουν 5000 αλλα για να τους παρουν πρεπει να εχεις εναν 3000 να το βαλεις να κανεις bios update και μετα θα δουλεψει ο 5000.
Υπαρχουν users που αγοραζουν το top μοντελο της χρονιας και τα επομενα 5 χρονια δεν εχουν αναγκη να βαλουν αλλο cpu.
Πχ Αν το 2020 παρεις εναν 5950x τι θα βαλεις το 2021;
Tι θα βαλεις το 2022;
Ο μονος που θα εκμεταλευτει "την ιδια μητρικη" ειναι αυτος που πηρε 1600 μετα πηρε 2600 μετα πηρε 3600 και τωρα θα βαλει 5600.
Εμεινε με την ιδια μητρικη γλιτωσε 50€ και χαλασε τα τριπλασια απο αυτον που εβαλε την ιδια χρονια τον 8700k και ακομα παιζει μια χαρα.
Η να στο πω διαφορετικα αυτος που θα παρει τον 12100 και θα τον αλλαξει για το 12300 και θα τον αλλαξει με τον 12400 και θα τον αλλαξει με τον 12600κ και θα τον αλλαξει με τον 12900κ την ιδια μητρικη θα κρατησει αλλα εχουν κανενα νοημα ολες αυτες οι αλλαγες απλα επειδη μπορεις;
Ειναι πιο futureproof απο καποιον που εβαλε κατευθειαν τον 12900κ και καθαρισε;
 

Για να καταλάβεις πόσο ανόμοια πράγματα συγκρίνεις, αυτος που πήρε τον 1600 και πήγε στον 2600 κτλπ θα έπρεπε να συγκριθεί με αυτό που πήρε την ίδια χρόνια τον αντίστοιχο Intel i5 7400 και μετα να πήγαινε στον αντίστοιχο 8400 χωρίς να αλλάξει σύστημα. Μιλάς για αύξηση της απόδοσης της δύνμης χωρίς να αλλάξεις όλο το σύστημα. Ο 1600 βγήκε το 17΄. Όταν από το 2017 μπορείς να είσαι με ένα σύστημα και να έχεις καινούργιο επεξεργαστή μέχρι και το 2022, δεν είναι future proof ? Δεν μιλάμε για να πάς απο ryzen 3 σε ryzen 7 κτλπ. Εκεί είναι που η AMD ήταν future proof. Τώρα ωστόσο αυτό έχει αλλάξει. Δεν έχει μπει ακομη σε ddr5. Είμαστε στην αλλαγή πλατφόρμας. Αλλάζουν και τα PCIe protocols. Πάλι καλά να λέμε που κέρδισε market share η AMD και ξύπνησε η Intel και έβγαλε ανταγωνιστικούς επεξεργαστές. Οπότε ναι για το 2017 ή και το 2018 που αγόρασα εγώ τη μητρική μου και αν θέλω πάω σε 5700x, μία χαρά είμαι future proof που ο ίδιος θα με βγάλει άλλα 3-4 χρόνια τουλάχιστον. Δεν είναι όλοι top tier buyers. Και δεν χρειάζεται να είναι. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ο Χ Ι
το Αsrock X370 Killer SLI που εχει φιλος μου παιρνει μεχρι και ολους τους 3000.
Ολοι  οι 4000G ολοι οι 5000G και ολοι οι 5000x δεν μπαινουν και ας ειναι AM4.

spacer.png

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

ΘΑ βγαλουν update που ΘΑ τους υποστηριζει μεχρι στιγμης και μεχρι πριν 2 βδομαδες που κοιταξαμε για να παρει 5600x δεν υποστηριζε.
Εσυ θελω να μου πεις ποσα θα χαλαγες με ΑΜD σε 10 χρονια απο το 2012 εως σημερα σε αναβαθμισεις γιατι εγω απο το 2012 με 3770 πηγα σε 12700κ.
Ουτε μητρικες αλλαζα ουτε πηγαινα σε 1600 2600 3600 5600 5600x3d

Δίδυμος αδερφός του Herald..?? (Χάθηκε αυτός, ήρθε νέος κλώνος..?)

Τουλάχιστον γραφικός.. και δεν πρόκειται να συνεχίσω περαν αυτού του ποστ (γιατί μου τελείωσε η σακούλα ποπ κορν.. και βαριέμαι να πάω σουπερμαρκετ..)

 

 

ΕΠΙΣΗΜΑ

https://www.asrock.com/mb/AMD/X370 KILLER SLI/index.asp#BIOS

Beta] 7.03 2022/2/8 10.57MB Instant FlashHow to Update icon 1. Support Renoir and Vermeer CPU
2. Remove Bristol Ridge(AMD A-series/Athlon X4 series) CPU support.
*This BIOS doesn’t support Bristol Ridge CPU, do NOT update this BIOS if Bristol Ridge CPU is being used.
**It requires to update BIOS to 7.00 before updating this version.
***User will not able to flash previous BIOS once upgrading to this BIOS version

 

φυσικά και μπαίνουν.. όπως και φυσικά θα είναι για πάντα ένα beta bios.. όπως στις περισσότερες αντίστοιχες περιπτώσεις..

και που'σαι 1.> το p6.61 με τις όποιες buggies του (agesa 1.1.0.0/8x pcie σε κάποιες όπως η taichi) το έχει δώσει ανεπίσημα από τον δεκέμβρη του 2020... και στην KillerSLI..

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

O κατασκευαστης λεει οτι δεν μπορει και δεν ειναι στα compatible cpu
Oπως υπαρχουν και μητρικες που δεν παιρνουν τους 4000G η τους 5000G.
H μητρικες που πρεπει να βαλεις πρωτα εναν 3000 να κανεις bios update και μετα να βαλεις 5000.
https://www.asrock.com/mb/AMD/X370 KILLER SLI/index.asp#CPU
 

και που'σαι 2.> κοίτα να δεις.. για να βάλεις το bios που φέρνει υποστήριξη σε 5000... ΔΕΝ μπορείς να ξεκινήσεις με 5000 cpu επάνω.. αλλά παλιότερο...

 

Επεξ/σία από papatsonis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Εδώ εγώ που είχα τον 4770 δεν ήταν μια χαρά και έτρωγε μπουκάλα μέχρι και η rx 580 που είχα, πόσο μάλλον η 2060 που έχω τώρα. Όχι ότι ο 2600 που έχω τώρα είναι πολύ καλύτερος, αλλά μπορώ να πάω άνετα σε 5600 και την βγάζουμε για 3 χρονάκια άνετα. Στους midrange η amd δεν έχει αντίπαλο τόσα χρόνια γιατί τους αναβαθμίζεις για πλάκα χωρίς να αλλάξεις μητρική (και στους high end βέβαια αλλά εκεί ίσως να μην χρειαστείς αναβάθμιση αν έχεις ας πούμε 10η γενιά i7, i9). Χώρια που η 3000 σειρά της Intel είχε μόνο ενα sata 3 (σπάνια 2 αν θυμάμαι καλα) και αυτό σε μεγάλες μητρικές + το ίδιο και με τα usb 3.0 και δεν παίρνει και nvme δύσκολα να αντέξεις τόσα χρόνια. Βέβαια να τα λέμε και όλα τότε έπαιζε μόνη της και μόνο που ο i7 του τότε μπορεί να χτυπήσει τον ryzen 1400 5 χρονών μετά (και ουσιαστικά για light gaming να σε κρατάει ζωντανό) είναι τρομερό επίτευγμα για την τότε intel, αλλά πια οι εποχές άλλαξαν και εναλλάσσονται οι δύο εταιρείες στην πρωτιά με μικρές διαφορές που δε βρίσκω λόγω να μην πας σε amd λόγω αναβαθμισιμότητας και μόνο. Το λέω ως ένας midrange χρήστης που σκέφτομαι το πορτοφόλι μου και η ιντελ δεν το σκέφτεται. Μη μιλήσω για την μεταπωλητική αξία που αν έχεις ryzen βρίσκεις εύκολα αγοραστή διότι μπαίνει σε χίλιες δύο μητρικές (όταν πουλάς μόνο επεξεργαστή), χώρια που λόγω των πολλών γενιών αξίζει για τον άλλον να κάνει αναβάθμιση πχ αν δώσω τώρα τον 2600 σε κάποιον που μπορεί να είχε τον 1400 όλα αυτά τα χρόνια, ενώ με Intel πρέπει ο άλλος να έχει τη γενιά σου και ουσιαστικά δεν μπορείς να πουλήσεις μόνο επεξεργαστή αλλά όλο το σύστημα σου (γιατί θα σου μείνουν τα υπόλοιπα εξαρτήματα) πράγμα πολύ πιο δύσκολο (λόγω ετών και λόγω κινδύνου κάτι να χαλάσει). Φυσικά όλα αυτά που αναφέρω δε θα είχαν κανένα νόημα αν η amd δεν είχε βγάλει την σειρά 5000 ( που ήταν και το μεγάλο μπαμ και εκμηδένισε τις διαφορές). Αν δεν υπήρχαν αυτοί όλη η ιστορία θα ήταν υπέρ της ιντελ και θα δικαιολογούσα τα πάντα που κάνει γιατί θα το άξιζε (μιας και θα ηταν πολύ μπροστά). Αλλά δεν πάει με το αν....

Για τα games(ΜΜΟ,ΜΟΒΑ,RPG,RTS,TBS) που επαιζα εγω δεν ειχα κανενα θεμα σε 1080p.
Kοιταξα το 2019 να δω τι παιζει με τα νεα cpu ειδα και τον πανζουρλισμο των Ryzen λεω για να δω αυτον τον Ryzen 5 3600.
Eδινε 5-10-20fps παραπανω απο τον 3770(7 χρονια παλαιοτερο) θεωρησα οτι δεν αξιζε το κοπο.
Ειδα την 10th δεν ενθουσιαστηκα, ειδα την 11th μικροδιαφορες και ειπα μολις βγει η 12th θα τη τσεκαρω και προχωραω.
Πηγα στο 12700κ που οντως υπαρχει διαφορα απο τις προηγουμενες γενιες αλλα και απο τους τρεχον Ryzen.
Και το κυριοτερο τον πληρωσαν το Diablo 2 Resurrected και το Lineage2 Classic.
Αλλο να δωσεις 1-2 μισθους για νεο pc και αλλο να τα βγαλεις απο το gaming σε 20 μερες.

 

5 ώρες πριν, G3org3ninja είπε

Για να καταλάβεις πόσο ανόμοια πράγματα συγκρίνεις, αυτος που πήρε τον 1600 και πήγε στον 2600 κτλπ θα έπρεπε να συγκριθεί με αυτό που πήρε την ίδια χρόνια τον αντίστοιχο Intel i5 7400 και μετα να πήγαινε στον αντίστοιχο 8400 χωρίς να αλλάξει σύστημα. Μιλάς για αύξηση της απόδοσης της δύνμης χωρίς να αλλάξεις όλο το σύστημα. Ο 1600 βγήκε το 17΄. Όταν από το 2017 μπορείς να είσαι με ένα σύστημα και να έχεις καινούργιο επεξεργαστή μέχρι και το 2022, δεν είναι future proof ? Δεν μιλάμε για να πάς απο ryzen 3 σε ryzen 7 κτλπ. Εκεί είναι που η AMD ήταν future proof. Τώρα ωστόσο αυτό έχει αλλάξει. Δεν έχει μπει ακομη σε ddr5. Είμαστε στην αλλαγή πλατφόρμας. Αλλάζουν και τα PCIe protocols. Πάλι καλά να λέμε που κέρδισε market share η AMD και ξύπνησε η Intel και έβγαλε ανταγωνιστικούς επεξεργαστές. Οπότε ναι για το 2017 ή και το 2018 που αγόρασα εγώ τη μητρική μου και αν θέλω πάω σε 5700x, μία χαρά είμαι future proof που ο ίδιος θα με βγάλει άλλα 3-4 χρόνια τουλάχιστον. Δεν είναι όλοι top tier buyers. Και δεν χρειάζεται να είναι. 

Aυτο που εξηγουσα ειναι οτι ειναι futureproof μονο σε συγκεκριμενα σεναρια.
Οχι οτι δεν ηταν ποτε futureproof αλλα οτι ειναι futureproof σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.
Για αυτον που πηρε 1600 ηταν futureproof.
Για αυτον που πηρε 3900 3950x 5800x 5900x 5950x ποσο futureproof θα ηταν;
Eιχαν αναγκη να δουν τι βγηκε μετα απο 1 η 2 χρονια;
Γιατι μετα ειναι το AM5.
Για τον ιδιο λογο και ενας που πηρε i7 i9 μπορει να μη μπορουσε να βαλει τον επομενο i9 αλλα δεν ειχε και λογο να το κανει βαση επιδοσεων.
Πρωτα κοιτας αν πρεπει και αν εχεις αναγκη να αλλαξεις κατι και μετα τι επιλογες εχεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papatsonis είπε

ΕΠΙΣΗΜΑ

https://www.asrock.com/mb/AMD/X370 KILLER SLI/index.asp#BIOS

Beta] 7.03 2022/2/8 10.57MB Instant FlashHow to Update icon 1. Support Renoir and Vermeer CPU
2. Remove Bristol Ridge(AMD A-series/Athlon X4 series) CPU support.
*This BIOS doesn’t support Bristol Ridge CPU, do NOT update this BIOS if Bristol Ridge CPU is being used.
**It requires to update BIOS to 7.00 before updating this version.
***User will not able to flash previous BIOS once upgrading to this BIOS version

 

και που'σαι 2.> κοίτα να δεις.. για να βάλεις το bios που φέρνει υποστήριξη σε 5000... ΔΕΝ μπορείς να ξεκινήσεις με 5000 cpu επάνω.. αλλά παλιότερο...

 

Δεν ξερω τι σκαλωμα εφαγες.
Η μητρικη ηταν ενος φιλου και οχι δικη μου για να κανω υπεραναλυση.
Με ρωτησε αν μπορει να βαλει 5600x,μπηκαμε στο site βρηκαμε τη μητρικη,κοιταξαμε το cpu compatibility και ειχε μεχρι 3000.
ΔΕΝ ΨΑΞΑΜΕ για bios update.
Υποτιθεται οτι οταν ο κατασκευαστης εχει μια λιστα με τα συμβατα cpu συμπεριλαμβανει και αυτα απο τα bios updates.
Σου λεει πχ οτι δεχεται τους 1000 και τους 2000 και συνηθως με κοκκινα γραμματα λεει με το Χ bios δεχεται τους 3000 και με το Χ bios δεχεται και τους 5000.
Το να μη τους εχει καθολου στη λιστα και να μην κανει καθολου αναφορα στο συγκεκριμενο bios update αλλα οταν πας στα bios updates να γραφει ΜΟΝΟ εκει μου φενεται πολυ λαθος.
Εσυ ειχες διαβασει για την αναβαθμιση,ηξερες οτι ειναι πιθανο να ισχυει και αντι να πας στο cpu compatibility list που ειναι και το πιο λογικο, πηγες στο bios updates και βρηκες ενα beta να μου δειξεις.

Αν μου χαριζε ο φιλος το x370 γιατι πχ του καηκε ο 1600.
Και εγω αγοραζα εναν 5600x για να το στησω σαν 2ο pc πως θα εκανα bios update;
Aν καποιος αγοραζε απο το σκρουτζ μια μητρικη που δεν δεχεται κατευθειαν την 5000 σειρα και θελει πρωτα να βαλεις 3000 να κανεις bios update και μετα να διαβασει τον 5000 τι θα εκανε;
Θα αγοραζε εναν 3000 και εναν 5000 για να διαβασει τον 5000;
Προφανος και οταν πας απο γενια σε γενια μπορεις να κανεις bios update αλλα οταν αυτα τα πουλανε ακομα σαν καινουρια και καποιος που δεν το ξερει διαβαζει οτι ολα ταιριαζουν με ολα μπορει πολυ ευκολα να βρεθει σε αυτη τη κατασταση χωρις να το περιμενει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα release notes του κάθε bios θα κοιταξεις, οχι το αρχικό cpu list της μητρικης. Αν και οι περισσότερες εχουν διπλα απο καθε cpu απο ποιο bios και μετα τον υποστηρίζουν, μου φαινεται οτι ησασταν βιαστικοί στο quest σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Τα release notes του κάθε bios θα κοιταξεις, οχι το αρχικό cpu list της μητρικης. Αν και οι περισσότερες εχουν διπλα απο καθε cpu απο ποιο bios και μετα τον υποστηρίζουν, μου φαινεται οτι ησασταν βιαστικοί στο quest σας.

Oταν εχεις κοιταξει 10-20 μητρικες και το γραφουν διπλα με κοκκινα γραμματα δεν παει το μυαλο σου να κοιταξεις σε beta bios που για ευνοητους λογους δεν το συμπεριλαμβανουν στο cpu list.
Σημερα τον ενημερωσα οτι τελικα μπορει και μαλλον θα το προχωρησει τον επομενο μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις ΑΜ4 μητρικές και τις συμβατότητες με τις διάφορες ΑΜ4 cpu's η καλύτερη λύση είναι μια Β450. Σηκώνει από έναν ταπεινό athlon AM4 μέχρι και σειρά 5000 με bios update. Μια καλή B450 μπορεί να σηκώσει άνετα έναν 5600Χ ή έναν 5700Χ (zen 3) που θα κυκλοφορήσει σύντομα ενώ βλέπει cpu's με zen αρχιτεκτονική που κυκλοφόρησαν το 2017.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, svartevarg said:

Αυτό το 3D στο όνομα δεν είναι καλός οιωνός, όπως και να'χει.

Μέχρι να δεις τι προσφέρει στους Epyc. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sharke είπε

ακομα επιμενης? ASRock is the first company to support AMD Ryzen 5000 CPUs on the X370 platform

 https://www.guru3d.com/news-story/asrock-is-the-first-company-to-support-amd-ryzen-5000-cpus-on-the-x370-platform.html

6 χρονών  MOBO ,,, εχεις ιδέα πόσα mobo χρειαζόσουνα αν ήσουνα με Intel 6 xronia?

Απολύτως κανένα. Μιλάτε για τα CPU λες και είναι καρέκλες από τα Lidl που σπάνε στο έτος.

Ποιος home user(το τονίζω) με 8700K του 2017 νιώθει την ανάγκη(όχι επιθυμία) να αναβαθμίσει εν έτει 2022;

Σε ποιο game πέφτει κάτω από τα ταπεινά 60 καρέ; Ποιο encoding δεν του βγαίνει μέσα σε λογικό χρόνο; Ποιο πρόγραμμα πέρα από Cinebench που scalaρει σε εκατομμύρια cores δεν μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς. Στις δημοφιλέστερες επαγγελματικές εφαρμογές(Adobe, Solidworks, CAD και άλλα) εξακολουθεί να τρέχει άψογα λόγω STP.

Αντίθετα όσοι πήγαν σε 2700X σε κάμποσα απαιτητικά games δεν μπορούν ούτε καν το 60ρι να κρατήσουν. Γι αυτό η AMD σου έδινε upgrade paths ως αντιστάθμισμα. Μόλις έφτασε την Intel κόπηκαν όλα μαχαίρι.

Τώρα με 12900K/13900K έχεις υβριδική δύναμη με κορυφαίο STP και MT αναλόγως του προγράμματος. Ακόμα πιο σκούρα τα πράγματα για την κόκκινη. 

 

17 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πχ το Αsrock X370 Killer SLI που εχει φιλος μου παιρνει μεχρι και ολους τους 3000.
Ολοι  οι 4000G ολοι οι 5000G και ολοι οι 5000x δεν μπαινουν και ας ειναι AM4.

Το παίρνει η συγκεκριμένη. Είναι πάντως ορισμένα μοντέλα(και συνήθως τα πολύ ακριβά) που δέχονται 5ΧΧΧ Ryzen με κάποιες παραχωρήσεις.

Σημειωτέον, η είδηση είναι από τις 12/01/2022. Πρόσφατα.

https://www.tomshardware.com/news/asrock-first-to-support-amd-ryzen-5000-cpus-on-x370-chipsets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...