Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά μιας 7870 στη ζωή! Ψάχνω ψήκτρα!


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ένα φτωχαδακι φίλο, οδηγός, 1200 το μήνα.

 

Την έχω στην άκρη με καμένο το ένα ανεμηστήρι. Τι aftermarket ψύξη προτείνετε κάτω των 10€ περκαλώ πολύ~ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήθελες να γίνει πιο ακριβής.

Δώσε μας μοντέλο και καμιά φωτό.

Ανάλογα την κάρτα υπάρχει περίπτωση να είναι εύκολα αντικαταστάσιμο ή και όχι.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και θες οικονομικά ίσως προσαρμόσεις κάποιο ανεμιστήρα επάνω πατέντα.

Δώσε στοιχεία της κάρτας και πες μας πως θες να κινηθείς

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2022 στις 11:58 ΜΜ, duffyduck είπε

 

Αξιόπιστο το Aliexpress ε;

 

Να πάρει κάνα 15ήμερο; Θα πληρώσει λέτε και άλλα όταν μπει στη χώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε αγοραζεις ενα φαν απο ebay/aliexpress για αλλαγή. Βγαλτο δες τον κωδικό απο πισω.

Αυτό είχα κανει σε μια παλαιά 7770. Ειτε κάνεις μοντα με case fans και zip ties.

Εγω στην 7870ΧΤ μου εκανα deshroud mod και ησύχασα. Single fan μοντελο 200w TDP 😁 

Έβαλα δυο arctic P12(αυτα με 1800 rpm) μαζι με ενα adaptor mini 4pin να ελενχει τις στροφές η καρτα. Συνολικό κόστος 12 ευρώ.

https://www.aliexpress.com/item/1005001572447451.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802Mp4faP

Φοβερο αποτέλεσμα τόσο από θερμοκρασίες αλλα και από θόρυβο. Από αεροπλάνο δεν την ακούω πλέον ... Λόγω μεγέθους heatsink καλυτερα ειναι 2 x 92mm fans.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πατέντα σου καλύτερο αποτέλεσμα και λογικό..

 

Πόσο θέλει το Ali να φτάσει δέμα στη πόρτα μου αναρωτιέται κανείς; Εγώ με 5 δολλάρια βλέπω να έρχονται κάτι JUNE 08..

 

Με 40€ και DHL σε 20 μέρες;

 

Έχει γίνει κάτι; 

Χρειάζομαι λες τα ίδια φαν, και ένα τέτοιο adaptor. Βρίσκω τα ίδια από Ελλάδα. Το deshroud είναι όλο το θέμα.. δε κατάλαβα ποτέ πως βρίσκεις κάτι που εφάπτεται στων gpu το socket.

Ούτε τα φαν αυτά βιδώνονται στο ήδη υπάρχων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Η πατέντα σου καλύτερο αποτέλεσμα και λογικό..

 

Πόσο θέλει το Ali να φτάσει δέμα στη πόρτα μου αναρωτιέται κανείς; Εγώ με 5 δολλάρια βλέπω να έρχονται κάτι JUNE 08..

 

Με 40€ και DHL σε 20 μέρες;

 

Έχει γίνει κάτι; 

Χρειάζομαι λες τα ίδια φαν, και ένα τέτοιο adaptor. Βρίσκω τα ίδια από Ελλάδα. Το deshroud είναι όλο το θέμα.. δε κατάλαβα ποτέ πως βρίσκεις κάτι που εφάπτεται στων gpu το socket.

Ούτε τα φαν αυτά βιδώνονται στο ήδη υπάρχων..

Απο γερμανια φιλε , το προσαρμοζεις πανω στο ψυγειο της gpu  και εισαι οκ  https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=arctic+gpu+cooler&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&rt=nc&_odkw=Ryzen+&_osacat=0&LH_PrefLoc=5

https://www.ebay.com/itm/233928088158?hash=item3677335a5e:g:j3gAAOSwoFBh-nN3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Η πατέντα σου καλύτερο αποτέλεσμα και λογικό..

 

Πόσο θέλει το Ali να φτάσει δέμα στη πόρτα μου αναρωτιέται κανείς; Εγώ με 5 δολλάρια βλέπω να έρχονται κάτι JUNE 08..

 

Με 40€ και DHL σε 20 μέρες;

 

Έχει γίνει κάτι; 

Χρειάζομαι λες τα ίδια φαν, και ένα τέτοιο adaptor. Βρίσκω τα ίδια από Ελλάδα. Το deshroud είναι όλο το θέμα.. δε κατάλαβα ποτέ πως βρίσκεις κάτι που εφάπτεται στων gpu το socket.

Ούτε τα φαν αυτά βιδώνονται στο ήδη υπάρχων..

Τα φαν για την πατέντα είναι από κουτι pc, οπότε φυσικά και δεν κουμπώνουν/ βιδώνουν κάπου. Τα δένεις πάνω στο heatsink με zip ties. Μπορείς να τα συνδέσεις πάνω στην μητρική σε ένα 4πιν header αν δεν βρίσκεις 4pin mini adaptor. Τα arctic εχουν PST, οπου συνδέονται σε σειρά βγάζοντας ένα 4πιν στο τέλος. Αν δεν φθάνει μετρα ποσο θέλει και παρε ενα 4πιν extender. Πχ https://www.skroutz.gr/s/24803563/DeLock-4-Pin-pwm-male-4-Pin-pwm-female-Cable-0-2m-82429.html

Το aliexpress είναι λιγάκι αργο, μπορεί να έρθει σε 20 ήμερες μπορεί και σε 2-3 μήνες. Καλύτερα παρε το απλο dual fan και αλλαξε το χαλασμένο. Αν θες να είσαι 100% σίγουρος ότι είναι το σωστο, μετράς αποστάσεις από τρύπες και κοιτάς τον κωδικό amp κτλ. Πιστεύω σε καν μηνα θα είναι εδώ, γλυτώνεις και τις πατέντες.

https://www.aliexpress.com/item/1829532381.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες μετά από πολύ σκέψη ΤΟ ΒΡΗΚΑ !!

 

Έχω ιδέα.

 

Δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να πάω να του δώσω το κατάλληλο αντίτιμο και να το κάνει, που ξέρει κιόλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Λοιπόν μάγκες μετά από πολύ σκέψη ΤΟ ΒΡΗΚΑ !!

 

Έχω ιδέα.

 

Δεν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να πάω να του δώσω το κατάλληλο αντίτιμο και να το κάνει, που ξέρει κιόλας;

Στειλε την να στη φτιαξω , 9 μερες τωρα ψαχνεις , ετοιμη θα ηταν μεχρι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ αν ήσουν εντός Αττικής το έβαζα στο πρόγραμμα να σου έρθω δυο φορές.. γιατί ήθελα να έχεις ένα 25-30€ τουλάχιστον για αυτό το μερεμέτι.

 

Τώρα μαζί με μεταφορικά και άγχη.. ας βρω έναν ντόπιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...