Προς το περιεχόμενο

fritzbox! 7530 ax


riklove

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας αυτή τη στιγμή είμαι στο πρόγραμμα Vodafone voip one net 24 mbs. Εδώ και 10 μέρες έχω ζητήσει να ενταχθώ στο VDSL 50.
Έχω πάρει το password για το voip, το username δεν το βρήκα..

Το ρούτερ που έχω είναι ©2008-2018 ZTE Corporation. All rights reserved  |   ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFS.1T13

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Α: Έχω έναν αριθμό επικοινωνίας με 2 κανάλια φωνής, θα συνεχίσει αυτό να υπάρχει με το fritz;

Β: Επίσης η υποστήριξη θα μπορεί μετά την αλλαγή  να μπει στο router; να μου κάνει το snr 6 και fast patch; με ενδιαφέρει να έχω χαμηλό ping για τα games, ή θα τρώει πόρτα;

Γ: Με το fritz fon app θα μπορώ να καταναλώνω τα 400 λεπτά που έχω; και να λέει κάπου πόσα έχουνε καταναλωθεί σε κινητά; σε πόσες συσκευές μπορώ να το βάλω έχει κάποιο όριο;

Αυτά τα ολίγα
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το username το βρίσκεις στο ίδιο αρχείο που βρήκες και τον κωδικό και περιέχει τον τηλεφωνικό αριθμό.

Α. Φυσικά θα δουλεύει όπως και τώρα.

Β. Η ρύθμιση του SNR είναι άσχετη με τις συσκευές και γίνεται στο DSLAM. Επιπρόσθετα με τα Fritz υπάρχει δυνατότητα να το ρυθμίσουμε κι εμείς έως έναν βαθμό.

Γ. Το Fritz fon app το βάζεις σε έως 10 συσκευές και κάνει χρήση κανονικά του πακέτου ομιλίας που έχεις. Ωστόσο δεν υπάρχει δυνατότητα να βλέπεις πόσο χρόνο ομιλίας έχεις καταναλώσει. Βασικά δεν γνωρίζω καμία συσκευή που να μπορεί να τι κάνει, εκτός από την ατομική σελίδα στο my Vodafone.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η φάση ήταν ότι πρώτα έλεγε το password και μετά το username Πού είναι το τηλέφωνό μου.

Αν θυμάμαι καλά στο router oxygen που είχα παλιότερα αναγραφόταν.

Αυτό με τα λεπτά καλό θα ήτανε να το είχαν στην εφαρμογή έστω. Ίσως αν πάρω Gigaset CL660HX να λέει χρόνος ομιλίας κτλ.

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα και αυτόν τον οδηγό που έχει φωτογραφίες που  θα κάνω στην συνέχεια όταν με το καλό παραλάβω. Θα επανέλθω για ενημέρωση

Σε ευχαριστώ πολύ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/750707-h300s-νέο-πρόγραμμα-backup-voip-ρυθμίσεων/page/9/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γενικά διαφορετικές ρυθμίσεις έναντι των οικιακών συνδέσεων. Δες σχετικό θέμα σε διπλανό φόρουμ.

https://www.adslgr.com/forum/threads/1196011-Επιτυχής-ρύθμιση-Vodafone-OneNet-σε-fritz-7490?p=7025356#post7025356

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε μου είσαι απίστευτος σε ένα λεπτό ήρθε  τηλεφωνία!

Το ZTE που είχα είχε δύο εξόδους τηλεφωνίας που στη μία είχα το σταθερό και στην άλλη το φορητό.. υπάρχει τρόπος να παίξουν και τα δύο;

Επίσης κλειδώνει 2mbps πιο λίγο από το ZTE 14.5- 16-5 πώς κάνω restart στην dsl μήπως κλειδώσει παραπάνω;

Και από σήμα έχει υποδεέστερο του ZTE. Και νιώθω ότι σελίδες δεν ανοίγουνε τόσο smooth! όπως πριν που χρησιμοποιούσε ipv4 με cloudflare dns στο ipv6 που έχει αυτό γίνεται κάτι αντίστοιχο με cloudflare;

αν ήτανε μηχανάκι θα σου έλεγα ότι πατινάρει😀

βασικά έχει πολλά αρνητικά ίσως κάνω και λάθος..

Έχει αυξημένο ping ms 10

Δεν έχω βρει να βάζω διαφορετικό password στο 2,4 και στο 5ghz.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια είσαι και ο πρώτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, riklove είπε

Το ZTE που είχα είχε δύο εξόδους τηλεφωνίας που στη μία είχα το σταθερό και στην άλλη το φορητό.. υπάρχει τρόπος να παίξουν και τα δύο;

Τι εννοείς "φορητό"; Αν πρόκειται για ασύρματη DECT συσκευή. γίνεται απλά αντί να συνδεθεί ασύρματα στην δική της βάση να το κάνει στην αντίστοιχη του Fritz. Πολλοί το έχουν με αυτόν τον τρόπο, ειδικά σε Fritz με μία μόνο έξοδο PHONE. Άλλη λύση να χρήση ενός τηλεφωνικού αντάπτορα, αλλά θα δουλεύουν παράλληλα.

19 ώρες πριν, riklove είπε

Επίσης κλειδώνει 2mbps πιο λίγο από το ZTE 14.5- 16-5 πώς κάνω restart στην dsl μήπως κλειδώσει παραπάνω;

Στο μενού Internet > Online Monitor, πατώντας το πλήκτρο "Reconnect". Υπάρχει δυνατότητα να παίξεις με το SNR με συγκεκριμένο tweak (δες και αυτό) για να κερδίσεις ταχύτητα στον συγχρονισμό αν είναι εφικτό.

19 ώρες πριν, riklove είπε

Και από σήμα έχει υποδεέστερο του ZTE. Και νιώθω ότι σελίδες δεν ανοίγουνε τόσο smooth! όπως πριν που χρησιμοποιούσε ipv4 με cloudflare dns στο ipv6 που έχει αυτό γίνεται κάτι αντίστοιχο με cloudflare;

Μια χαρά γίνεται, ακόμη και DNS over TLS (DoT) μπορείς να ορίσεις.

19 ώρες πριν, riklove είπε

Δεν έχω βρει να βάζω διαφορετικό password στο 2,4 και στο 5ghz.

Δεν γίνεται, υποχρεωτικά θα έχουν το ίδιο paswword. Μόνο SSID αν θέλεις μπορεί να έχουν διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασύρματη DECT συσκευή εννοούσα. Αν και πολύ παλιό το Panasonic που έχω δούλεψε! Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιήσω την αναγνώριση;

 παρατήρησα ότι στο 2,4ghz δεν μπορώ να επιλέξω 20mhz να υποθέσω είναι όπου κάτσει η μπίλια;

 Επίσης στο tweaks εμένα στο line settings δεν εμφανίζει αυτές τις μπάρες που λένε.  Ευχαριστώ!

844331964_Screenshot_20220328-190827_SamsungInternet.jpg.6dde6368dcbd085488c588d35df550a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, riklove είπε

ασύρματη DECT συσκευή εννοούσα. Αν και πολύ παλιό το Panasonic που έχω δούλεψε! Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενεργοποιήσω την αναγνώριση

Κλασσικό θέμα αρκετών Panasonic με την αναγνώριση κλήσεων, καθώς δεν είναι συμβατά. Σε Gigaset δεν υπάρχει κανένα θέμα.

33 λεπτά πριν, riklove είπε

 παρατήρησα ότι στο 2,4ghz δεν μπορώ να επιλέξω 20mhz να υποθέσω είναι όπου κάτσει η μπίλια;

Αν επιλέξεις στην μπάντα WiFi-3 παίζει σε 20MHz, με WiFi-4 σε 20/40MHz και με WiFi-5 σε 40/80MHz.

34 λεπτά πριν, riklove είπε

 Επίσης στο tweaks εμένα στο line settings δεν εμφανίζει αυτές τις μπάρες που λένε.  Ευχαριστώ!

Eίχα ξεχάσει ότι αναφέρεσαι στο 7530 ΑΧ και όχι στο απλό 7530. Το ΑΧ έχει Broadcom chipset που δεν δέχεται εντολές για το SNR, ενώ το απλό έχει Qualcomm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Πριν ενεργοποιήσω την voip τηλεφωνία είχα επικοινωνήσει μαζί τους,

Είπα ότι άλλαξα ρούτερ και ότι ήθελα να μου το σετάρουν

Μου είπε εμείς δεν δίνουμε fritz! Και μου έκλεισαν το τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν πράγμα που δεν έγινε πότε.

Επίσης μου είπανε ότι δεν βλέπουνε το ZTE.

Θα μου πεις γιατί στα γράφω όλα αυτά.. Απλά εγώ αν θέλω να ενεργοποιήσω το fastpath και το snr στα 6 θα πρέπει να μιλήσω πάλι μαζί τους;

Εκτός αν υπάρχει άλλος τρόπος; Μήπως είναι λίγο παράνομο αυτό το να βάζουμε δικό μας ρούτερ; Τους είδα πάρα πολύ αρνητικούς..

Πιστεύεις μπορούνε να μου κάνουν την συγκεκριμένες αλλαγές που ζητώ;

Επίσης σήμερα διαπίστωσα ότι όταν ήμουνα έξω σε κάποιο διαθέσιμο WiFi ή και με data δεν δούλεψε το App Fon;

Δεν έχει Wifi 3.1418680142_Screenshot_20220330-170214_SamsungInternet.jpg.9cf802f51cee9e211d87e0d0372c4807.jpg

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς πάροχος δεν υποστηρίζει ούτε πρόκειται να βοηθήσει για συσκευή άλλη πέραν αυτών που δίνουν οι ίδιοι.

Επιπρόσθετα σε VoIP τηλεφωνία κανείς δεν δίνει τον κωδικό της (εξαίρεση η Cosmote) ώστε να δουλέψει σε άλλη συσκευή. Οπότε ποτέ δεν θα πάρεις βοήθεια και ούτε έχουν υποχρέωση να το κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Παράνομο δεν είναι (τουναντίον) να έχουμε δικό μας Router, αρκεί να γνωρίζουμε τους περιορισμούς, δηλαδή ότι δεν θα έχουμε υποστήριξη και είναι δικιά μας ευθύνη να δουλεύουν σωστά οι υπηρεσίες που μας παρέχουν.

Για να έχεις πρόσβαση απ' έξω, πρέπει να συνδεθείς μέσω του VPN (υπάρχει εφαρμογή για κινητά της εταιρείας), αλλά χρειάζεται να την ενεργοποιήσεις και στο Fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να ξέρουμε και τα δικαιώματά μας!

Παρόλο που μου φαινόταν βουνό να ενεργοποιήσω το VPN τα κατάφερα!

Screenshot_20220402-173720_Settings.jpg.e04ed36b67bd2b14d9cc079b87fe973d.jpgScreenshot_20220402-173843_Settings.jpg.7843f0e0d48aab28b16e2c51ad6a0e90.jpg

Στην διαδρομή προώθησης Μήπως ξέρεις τι βάζουμε για να είναι πάντα ενεργοποιημένο το VPN;

Σε ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση η διαδρομή προώθησης με το να είναι ενεργό το VPN. Εδώ ορίζουμε κανόνα static route αν θέλουμε να συνδεθούμε σε άλλο υποδίκτυο μέσω του VPN.

Από κάτω έχει επιλογή για να είναι πάντα ενεργό το VPN.

Επίσης η ρύθμιση "Τομείς αναζήτησης DNS", άφησέ την κενή, καθώς εκεί ορίζουμε τυχόν domain που έχουμε στο LAN και όχι ΙΡ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν ασχολήθηκα με το manual VPN διότι με την εφαρμογή MyFritz το ενεργοποιείς κατευθείαν χωρίς να πρέπει να πηγαίνεις στα Settings του τηλεφώνου.

Αλλά για να σου βγάλει τη συγκεκριμένη επιλογή πρέπει να είσαι εκτός σπιτιού ή να έχεις ανοίξει τα data.Screenshot_20220406-171023_MyFRITZ!App.jpg.30bf492cd144b819de176b16d3ceb9d4.jpgScreenshot_20220406-171109_MyFRITZ!App.jpg.526a2338942323d3bb7a4d1c47ba4e68.jpg

jkoukos Πραγματικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου και το support σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 5:23 ΜΜ, riklove είπε

Τελικά δεν ασχολήθηκα με το manual VPN διότι με την εφαρμογή MyFritz το ενεργοποιείς κατευθείαν χωρίς να πρέπει να πηγαίνεις στα Settings του τηλεφώνου.

Αλλά για να σου βγάλει τη συγκεκριμένη επιλογή πρέπει να είσαι εκτός σπιτιού ή να έχεις ανοίξει τα data.Screenshot_20220406-171023_MyFRITZ!App.jpg.30bf492cd144b819de176b16d3ceb9d4.jpgScreenshot_20220406-171109_MyFRITZ!App.jpg.526a2338942323d3bb7a4d1c47ba4e68.jpg

jkoukos Πραγματικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου και το support σου.

θα θελες να γράψεις πως ακριβώς το έκανες και αν οι κλήσεις του σταθερού σου έρχονται αν είσαι συνδεδεμένος με data τύπου 4G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...