Προς το περιεχόμενο

Microsoft Surface Laptop Studio Review - Για συγκεκριμένο κοινό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας νέος τρόπος να προσεγγίζουμε τα επαγγελματικά laptop καταφθάνει στα χέρια μας με το Microsoft Surface Laptop Studio.

Μια συσκευή που συνδυάζει παραδοσιακό laptop με την ευελιξία του tablet. Όμως αυτή τη φορά γίνεται με διαφορετικό τρόπο από ότι παλαιότερες συσκευές της Microsoft, όπως η σειρά Surface Book, απευθυνόμενη σε ένα συγκεκριμένο κοινό.

Δεν υπάρχει κάποιο αποσπώμενο κομμάτι στο σχεδιασμό του, οπότε μιλάμε για κάτι που έχει μεν επιχειρηθεί ξανά από άλλους στο παρελθόν όμως ποτέ με τόση κομψότητα. Το Surface Laptop Studio προσπαθεί να καλύψει τις επαγγελματικές ανάγκες, όπως και την ψυχαγωγία ή την απλή καθημερινή χρήση αλλά πόσο καλά τα καταφέρνει στην πράξη; Αυτό είναι κάτι που θα εξετάσουμε παρακάτω, βάσει της εμπειρίας μας με τη συσκευή.

Ξεκινάμε με τα βασικά του laptop, το οποίο έχει διαστάσεις 32.3x22.8x1.89cm, είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο ενώ το βάρος των 1,82 κιλών δεν είναι αμελητέο. Εκεί που οι περισσότερες συσκευές Microsoft υιοθετούν δέρμα Alcantara, εδώ προτιμήθηκε κάτι πιο «κλασικό». Στο κάλυμμα της οθόνης βρίσκεται κεντραρισμένο το λογότυπο της Microsoft, καθρεπτίζοντας όσα «βλέπει», όπως πάντα. Στην κάτω μεριά, βρίσκονται δύο μεγάλες λαστιχένιες λωρίδες που εκτείνονται κατά μήκος του laptop, ώστε όταν ακουμπάει σε μια επιφάνεια να μη γλιστράει – το προτιμούμε από τα τέσσερα λαστιχένια ποδαράκια που συνήθως προτιμώνται.

spacer.png

Ακουμπισμένο σε μια επιφάνεια, παρατηρούμε πως είναι λίγο υπερυψωμένο και ότι χωρίζεται σε «επίπεδα». Αυτό συμβαίνει γιατί, κάτω από το σώμα που βλέπουμε, υπάρχει ένα -μικρότερο σε έκταση- κομμάτι που περιμετρικά του έχει αεραγωγούς, είτε για τους ανεμιστήρες και τη διαχείριση αέρα είτε για τα τέσσερα ηχεία που ενσωματώνονται. Στο μπροστινό, δηλαδή προς τον χρήστη, σημείο αυτού του «σκαλοπατιού» μπορεί να αποθηκευτεί το Surface Slim Pen 2 που προτείνεται για χρήση με το Surface Laptop Studio, καθώς μαγνητικά εφάπτεται στο σημείο όπου ενώνονται τα δύο κομμάτια του σώματος και παράλληλα μάλιστα φορτίζει. Είναι μια ασυνήθιστη σχεδιαστική επιλογή, το να χωρίζεται σε δύο κομμάτια η βάση του laptop, όμως δεν είναι άσχημο ή άβολο – ίσα-ίσα που μας βόλεψε λίγο περισσότερο κατά την πληκτρολόγηση το μικρό ύψος που προσθέτει.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εγω θα γίνω κουραστικός πάλι.....αλλα τα έχουμε πεί....στα 2.5 χιλιάρικα υπάρχει επιλογή που παίρνεις 2 σε αυτα τα λεφτα, σου μενουν και ρέστα και πουλάς και μουρη με καλύτερες επιδόσεις....αλλα δεν λεω την μαρκα γιατι θα με κραξουν οι αντιφαν μποιζ!

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dasimo είπε

τωρα εγω θα γίνω κουραστικός πάλι.....αλλα τα έχουμε πεί....στα 2.5 χιλιάρικα υπάρχει επιλογή που παίρνεις 2 σε αυτα τα λεφτα, σου μενουν και ρέστα και πουλάς και μουρη με καλύτερες επιδόσεις....αλλα δεν λεω την μαρκα γιατι θα με κραξουν οι αντιφαν μποιζ!

Ας φτιάξουν πρώτα τους m1 να παίζουν σωστά  με k8s και να μην πεθαίνουν μετά το 10ο container και μετά μιλάμε. 
Όπως επίσης και το virtual box.

Τι να τις κάνεις τις επιδόσεις αν δεν μπορείς να τρέξεις essential προγράμματα για τη δουλειά σου.. 
Επαγγελματίες δεν έιναι μόνο οι content creators.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Ας φτιάξουν πρώτα τους m1 να παίζουν σωστά  με k8s και να μην πεθαίνουν μετά το 10ο container και μετά μιλάμε. 
Όπως επίσης και το virtual box.

Τι να τις κάνεις τις επιδόσεις αν δεν μπορείς να τρέξεις essential προγράμματα για τη δουλειά σου.. 
Επαγγελματίες δεν έιναι μόνο οι content creators.

Βασικα ας βαλουν καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Studio…; Τι μου θυμίζει…; Μπα τυχαίο θα ναι!

Αυτό θα έπρεπε να σου θυμίζει. Έλεος πια εδώ μέσα, το surface studio κυκλοφορεί από το 2016....!

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr.Fuzzy είπε

Studio…; Τι μου θυμίζει…; Μπα τυχαίο θα ναι!

Δεν ξέρω αν τρολλαρεις , αλλά το   Surface studio κυκλοφόρησε 6 μήνες πριν απο το "Mac studio" της Apple.  Αυτά..

 

Επεξ/σία από Theon1k
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, filip123go είπε

Ας φτιάξουν πρώτα τους m1 να παίζουν σωστά  με k8s και να μην πεθαίνουν μετά το 10ο container και μετά μιλάμε. 
Όπως επίσης και το virtual box.

Τι να τις κάνεις τις επιδόσεις αν δεν μπορείς να τρέξεις essential προγράμματα για τη δουλειά σου.. 
Επαγγελματίες δεν έιναι μόνο οι content creators.

Τι εννοείς; Ποιος να το φτιάξει; Της Apple είναι το software που δεν παίζει σωστά σε M1; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Τι εννοείς; Ποιος να το φτιάξει; Της Apple είναι το software που δεν παίζει σωστά σε M1; 

Ανέφερα εγώ πουθενά την apple?? 

Όποιος είναι υπεύθυνος να το φτιάξει. Τρίτο post χωρίς περιεχόμενο. Έχετε πάντως θέματα κάποια fan boys. Και εγώ χρησιμοποιώ και MacBook καθημερινά. Μια χαρά μηχανάκι είναι για day to day use και για συγκεκριμένους επαγγελματίες (εγώ γράφω Swift) Αλλά καλύτερα από high end PCs ακόμα ΔΕΝ είναι. Και πολύ πιθανόν να μην γίνουν ποτέ.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Ανέφερα εγώ πουθενά την apple?? 

Όποιος είναι υπεύθυνος να το φτιάξει. Τρίτο post χωρίς περιεχόμενο. Έχετε πάντως θέματα κάποια fan boys. Και εγώ χρησιμοποιώ και MacBook καθημερινά. Μια χαρά μηχανάκι είναι για day to day use και για συγκεκριμένους επαγγελματίες (εγώ γράφω Swift) Αλλά καλύτερα από high end PCs ακόμα ΔΕΝ είναι. Και πολύ πιθανόν να μην γίνουν ποτέ.

Τα μόνα post χωρίς περιεχόμενο είναι τα δικά σου που θέλησες να απαντήσεις χωρίς να έχεις να πεις τίποτα και τώρα το γυρίζεις με το "ανέφερα εγώ πουθενά την Apple;". Είναι σαν το ανέκδοτο με τον κυνηγό που τον πιάνει ο δασοφύλακας με το λαγό στον ώμο να κυνηγάει παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Τα μόνα post χωρίς περιεχόμενο είναι τα δικά σου που θέλησες να απαντήσεις χωρίς να έχεις να πεις τίποτα και τώρα το γυρίζεις με το "ανέφερα εγώ πουθενά την Apple;". Είναι σαν το ανέκδοτο με τον κυνηγό που τον πιάνει ο δασοφύλακας με το λαγό στον ώμο να κυνηγάει παράνομα.

Spoiler

Whatever makes you happy dude, I don't judge.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...