Προς το περιεχόμενο

Προβληματικές εγγραφές MPEG-TS ???


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Το βίντεο δεν με βοηθάει, φαίνονται όλα που μικρά στο κινητό.

https://mega.nz/file/0EcnASJS#9rkwIZwfS-xEezFWcVeedKudyZz1LiTF04rERywUvu8

Τώρα καλύτερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Vasilis T 92 said:

Περνά το mouse πάνω απ' τα κουμπιά εκατέρωθεν του Play, να δεις ποια είναι αυτά που σε πηγαίνουν στο προηγούμενο/επόμενο keyframe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Περνά το mouse πάνω απ' τα κουμπιά εκατέρωθεν του Play, να δεις ποια είναι αυτά που σε πηγαίνουν στο προηγούμενο/επόμενο keyframe. 

Αυτα εννοείται???

https://mega.nz/file/UMFBwZ6I#Db20PxHC4zEDi3qjMDvq9S2zp4m8Xpr0qtQaRIFSJYo

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, Vasilis T 92 said:

Όχι, ψάξε όλα τα κουμπιά, κι αυτά αριστερά εκατέρωθεν του stop,,να βρεις κάποιον που να λέει "go to next/previous keyframe" ή κάτι τέτοιο.

Αν θες και μια συμβουλή, επειδή ο developer του video redo, απ' ό,τι διάβασα, μας άφησε χρόνους, κατέβασε και μάθε το avidemux. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

κατέβασε και μάθε το avidemux. 

Το έχω αλλά δεν με βολεύει καθόλου για πολλούς λόγους έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το δοκιμάσω αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το μάθω μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο. επίσης με το avidemux μπορείς να κάνεις ενδιάμεσα κοψίματα όπως με το videoredo?? 

8 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Όχι, ψάξε όλα τα κουμπιά, κι αυτά αριστερά εκατέρωθεν του stop,,να βρεις κάποιον που να λέει "go to next/previous keyframe" ή κάτι τέτοιο.

Τα έψαξα όλα αλλά δεν βλέπω κάπου να λέει αυτό που λες μετά το googlara κιόλας και μου έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα https://www.google.com/search?q=go+to+next%2Fprevious+keyframe+videoredo+&client=ms-android-dt-gr-revc&sca_esv=558675104&sxsrf=AB5stBj10VcJ3r1Ep1pEWSUjmwCZmd4_Jg%3A1692599050246&ei=CgPjZMHHDqiB9u8Pl_mg8A0&oq=go+to+next%2Fprevious+keyframe+videoredo+&gs_lp=EhNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwIidnbyB0byBuZXh0L3ByZXZpb3VzIGtleWZyYW1lIHZpZGVvcmVkbyAyBxAjGMsEGCcyBRAhGKABMgUQIRigAUjxMVDPCVjDLXABeAGQAQCYAaUCoAHTC6oBBTAuNy4yuAEDyAEA-AEBwgIKEAAYRxjWBBiwA8ICBBAhGBXCAgcQIRigARgK4gMEGAAgQYgGAZAGCA&sclient=mobile-gws-wiz-serp

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο 2ο αποτέλεσμα, λένε αυτά:

Spoiler

Assume I loaded an *.mp4 video into VideoReDo.

When I click now on the control "Advance one frame" does that mean "advance one key frame" or really only one arbitrary (possibly non-key) frame?

Is there a way to step only key frames on the time line?

Peter

jmc

Well-known member

May 25, 2017

#2

Go to 
Tools,Options,Navigation
and you will have lots of options.

jmc

Dan203

Ex-Senior Developer

May 25, 2017

#3

It just steps to the next frame. I always go to the section jmc mentioned and set my arrow keys in shift state to move to the next I frame. That way I can easily jump to the next "key frame".

Edit: Also if you go to the thumbnail properties window you can enable display of frame type on the thumbnails. There are 4 basic types of frames in H.264 IDR, I, P and B. IDR frames are definitely "key frames". I frames can also be "key frames" but they're not always, so if your goal is to get clean cuts look for IDRs if you can.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

επίσης με το avidemux μπορείς να κάνεις ενδιάμεσα κοψίματα όπως με το videoredo?? 

Άνετα. Μαρκάρεις αρχή με το πλήκτρο Α και τέλος με το Β και πατάς DELETE. Πας κοντά στο σημείο που θέλεις να κόψεις και μετακινείσαι στα keyframes με τα βελάκια <- και -> στο γράφει κάτω δεξιά αν είσαι σε keyframe (i-frames). Από αριστερά θα ορίσεις βίντεο και ήχο στο copy και σαν μορφή εξόδου mp4 και θα σώσεις.

Τέλος.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Και στο 2ο αποτέλεσμα, λένε αυτά:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Assume I loaded an *.mp4 video into VideoReDo.

When I click now on the control "Advance one frame" does that mean "advance one key frame" or really only one arbitrary (possibly non-key) frame?

Is there a way to step only key frames on the time line?

Peter

jmc

Well-known member

May 25, 2017

#2

Go to 
Tools,Options,Navigation
and you will have lots of options.

jmc

Dan203

Ex-Senior Developer

May 25, 2017

#3

It just steps to the next frame. I always go to the section jmc mentioned and set my arrow keys in shift state to move to the next I frame. That way I can easily jump to the next "key frame".

Edit: Also if you go to the thumbnail properties window you can enable display of frame type on the thumbnails. There are 4 basic types of frames in H.264 IDR, I, P and B. IDR frames are definitely "key frames". I frames can also be "key frames" but they're not always, so if your goal is to get clean cuts look for IDRs if you can.

 

Μήπως εννοείτε το Move next I-Frame ??

Αυτό εδώ?? https://mega.nz/file/xB03hTwa#RibSt5f554fP4guIHzJV6y2Iin40iTMomPeYqFx2amU

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Άνετα. Μαρκάρεις αρχή με το πλήκτρο Α και τέλος με το Β και πατάς DELETE. Πας κοντά στο σημείο που θέλεις να κόψεις και μετακινείσαι στα keyframes με τα βελάκια <- και -> στο γράφει κάτω δεξιά αν είσαι σε keyframe (i-frames). Από αριστερά θα ορίσεις βίντεο και ήχο στο copy και σαν μορφή εξόδου mp4 και θα σώσεις.

Τέλος.

Ναι αλλά στο VideoReDo αυτό που με βολεύει περισσότερο είναι ότι απεικονίζει και επεξεργάζεται πραγματικά, όλα τα καρέ.

Δηλαδή, μπορείς να κόψεις με την παραμικρή λεπτομέρεια, ακριβώς, εκεί που θέλεις!!!  Το θέμα μου είναι μετά  τα keyframes μάλλον κάτι κάνω λάθος εγώ και δεν τα κόβω σωστά τα καρέ του βίντεο που θέλω να κόψω και δεν μπορώ να το βρω για αυτό μου γίνεται αυτό με των ήχο και την εικόνα 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Δηλαδή, μπορείς να κόψεις με την παραμικρή λεπτομέρεια, ακριβώς, εκεί που θέλεις!!!  Το θέμα μου είναι μετά  τα keyframes μάλλον κάτι κάνω λάθος εγώ και δεν τα κόβω σωστά τα καρέ του βίντεο που θέλω να κόψω και δεν μπορώ να το βρω για αυτό μου γίνεται αυτό με των ήχο και την εικόνα 

Εδώ όμως έγκειται και το πρόβλημα σου. Αν κόψεις σε frame που δεν είναι keyframe θα πρέπει να γίνει μετά re-encode όλο το βίντεο. Ο μόνος τρόπος για να μην γίνει αυτό είναι να κόψεις σε i-frames και αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχεις frame accurate editing. Η ακρίβεια που θέλεις μπορεί να υπάρξει μόνο σε αρχεία βίντεο που είναι "φτιαγμένα" για τέτοια δουλειά τα οποία όμως είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε μέγεθος. Τα mpeg ts/ps αρχεία δεν είναι φτιαγμένα για τέτοια δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάτε για το VideoReDo τώρα η γενικά???  αν κόψω σε i-frames θα χάσω κάτι από το βίντεο πχ θα χάσω δευτερόλεπτα??

Και ποιός είναι ο σωστός τρόπος κοπής για αυτά τα αρχεία mpeg ts ??? 

Αυτό που με νοιάζει πολύ είναι να μην χάσω την ανάλυση του αρχικού βίντεο έτσι όπως έχει γραφτεί από των αποκωδικοποιητή και των δίσκο και να μην χάσω δευτερόλεπτα από αυτό που έχω γράψει και θέλω να κρατήσω και επίσης να μην μου κάνει αυτά τα σπασίματα στον ήχο και στην εικόνα στα σημεία κοπής αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ισχύει σε όλα τα προγράμματα αυτού του τύπου. Αν κόψεις σε frame που δεν είναι i-frame μετά θα πρέπει να κάνεις re-encode στο βίντεο. Αν όμως κόψεις με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να έχεις ακρίβεια καρέ στα κοψίματα. Αναγκαστικά θα "φας" από λίγα καρέ μέχρι και δευτερόλεπτο, ανάλογα με το ανά πόσα frames παρεμβάλλονται ανάμεσα στα keyframes και αυτό ορίζεται κατά την αρχική κωδικοποίηση του βίντεο.

Το θέμα με τον ήχο δεν μπορώ να ξέρω που μπορεί να οφείλεται, μπορεί να φταίει και το πρόγραμμα. Στο κάνει και αν κόψεις σε i-frames και αν κόψεις σε διαφορετικά frame και κάνει re-encode;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,Προσωπικα θα εκανα το εξης. Πρώτα θα μετετρεπα την εγγραφη μου στο φορματ που θέλω μαζι με τις διαφημισεις, και μετα με αλλο προγραμμα θα εκοβα τα κομματια των διαφημισεων, χωρις re-encoding. εχω πολλα χρονια να ασχοληθω οποτε δεν ξερω ποια προγραμματα βολευουν πλεον ωστε να σου προτεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2023 στις 10:37 ΜΜ, micos000 είπε

Από αριστερά θα ορίσεις βίντεο και ήχο στο copy και σαν μορφή εξόδου mp4 και θα σώσεις.

Άμα το σώσω σε mp4 μόλις φτάσει στο 99% κολλάει και μου βγάζει μύνημα πως δεν ανταποκρίνεται το πρόγραμμα και μετά μόλις ξεκολλήσει και αποθηκευτεί και το βάζω να παίξει το βίντεο δεν έχει ήχο καθόλου επίσης στο avidemux μου βγάζει ότι γίνεται επάνα κωδικοποίηση.

Στις 23/8/2023 στις 1:09 ΠΜ, micos000 είπε

Το θέμα με τον ήχο δεν μπορώ να ξέρω που μπορεί να οφείλεται, μπορεί να φταίει και το πρόγραμμα. Στο κάνει και αν κόψεις σε i-frames και αν κόψεις σε διαφορετικά frame και κάνει re-encode;

Το θέμα με των ήχο και την εικόνα και τα re-encode στο videoredo μου το κάνει είτε κόψω σε διαφορετικά frame είτε σε i-frame λίγο πολύ.. αναλόγως άλλες φορές έχει τύχη να κόψω μια εγγραφή στο videoredo σε διαφορετικά frame  δηλαδή εκεί που τελειώνουν frame και να μην έχω θέμα ούτε με των ήχο ούτε με την εικόνα ούτε με re-encode όλα τέλεια στα σημεία κοπής όπως τα θέλω έχουνε κοπή αλλά συνήθως έχω θέμα με της εγγραφές μου δεν βγάζω άκρη και δεν μπορώ να βρώ τι φταίει.... και γίνονται αυτά 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγραμματα που κανουν κοψιμο-ραψιμο με ακριβεια καρε σε h264, χωρις re-encode ολου του βιντεο, ειναι ελαχιστα. Το καλυτερο απο ολα (με διαφορα) ειναι το TMPGEnc MPEG Smart Renderer 6. Εχει δωρεαν εκδοση για ενα μηνα https://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/product/tmsr6.html

Πριν χρονια ειχα το solveigmm video splitter αλλα το παρατησα οταν βρηκα το TMPG. Το videoredo ηταν απο τα χειροτερα για h264.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...