Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

@Edel

Μιας και σε είδα και θυμήθηκα, έχω διαβάσει όλο το Gintama αλλά δεν έχω ασχοληθεί με τα anime του.

Eυτυχώς που το anime reddit μας δίνει τα καλά. :P

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ? ΔΕ ΤΟ ΧΕΙΣ ΔΕΙ? ΤΡΑΒΑ ΚΡΕΜΑΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγραψα εγω πουθενα οτι το anime συνολικα ειναι κακο?

Ο συμφορουμιτης πιο πανω εγραψε οτι το Anime εχει παρα πολυ καλο Story,και εγω συγκεκριμενα το Story(και εν μερη τους χαρακτηρες ως τωρα)ειναι που σχολιασα πιο πανω.

Εχει υψηλα production values οπως και πολλα επεισοδια(26),επισης δεν εχει filler επεισοδια,εχει και καποιες κωμικες στιγμες(αλλες περισσοτερο,αλλες λιγοτερο πετυχημενες) για να σπαει ο παγος με το συνεχομενο κυνήγι και βλεπεται ευχαριστα γιαυτο και το ειχα πει πιο πισω οτι ειναι συνολικα ενα καλο anime.
Να πω οτι εντυπωσιαστηκα πχ που

Spoiler

 

του αλλου πριν τον φαει ο τουμπανος μεχρι τοτε κακος,του ερχεται στο μυαλο μια ακυρη στιγμη πριν ποσα χρονια που την μετατρεπει επι τοπου σε μια τουμπανη κινηση?

Η με την nezuko που εκει που ηταν λιπόθυμη και δεν μπορουσε ουτε να κουνηθει,ξαφνικα και αυτη πανω στον υπνο της της ερχεται μια τελειως τουμπανη κινηση που δεν ειχε ξανακανει?

Η με τον αλλο με τον χτυπησε κεραυνος και το μονο που επαθε ειναι να γινουν τα μαλλιά του πορτοκαλι? 

 

Σιγουρα ειναι ενα απο τα καλυτερα anime αυτης της χρονιας μαζι με το Shield Hero σαν νεα IP μιας και τα περισσοτερα γνωστα anime φετος ηταν απλα συνεχειες βλεπε Attack On Titan.

Το Dororo για παραδειγμα αν και δεν ηταν υπερ παραγωγη,ειχε πιο ψαγμενο story μιας και σε εβαζε να προβληματιστεις για το κίνητρο πχ του πατερα του κεντρικου χαρακτηρα σε φαση, εκανε οτι εκανε αλλα αν ημουν στην θεση του και εγω ισως το ιδιο να εκανα.

Για το Dr Stone και το Vinland Saga δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και θα τα δω οταν τελειωσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, Edel είπε

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ? ΔΕ ΤΟ ΧΕΙΣ ΔΕΙ? ΤΡΑΒΑ ΚΡΕΜΑΣΟΥ

Είμαι πολύ fan του Tomokazu Sugita από τις εποχές του σαν Kyon, αλλά too many episodes κι έχω άλλα anime χωρίς manga version στο backlog. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ αν αυτοί που ''κράζετε'' το Kimetsu για ass pull power up κτλπ τα εχετε δει ολα τα επεισοδια η τα σκιπαρετε?

Τα βάζω ολα σε Σποιλ για να είμαι καλυμμένος

Spoiler

 

1. Εδω και καιρό μας έχουν κάνει πει ότι  οι δυνατοί δαίμονες έχουν κάποιες ειδικές ικανότητες και ότι η nezuko ειναι ''ξεχωριστή δαίμονας''.

2. Κάποιος φίλος απο πάνω έγραψε ότι η  nezuko ήταν λιπόθυμη και ξύπνησε ξαφνικά ενώ αν πρόσεχε λίγο καλύτερα το επεισόδιο μέσα απο το προσώπου το ''κακού'' μας άφησαν να  να εννοηθεί ότι μπορεί να έχει λιποθυμήσει η να έπεσε επιτηδες να ''κοιμηθεί'' (που μας έχουν εξηγήσει στα προηγούμενα επεισοδια γιατί το κάνει αυτό).

3. Για τις κινήσεις του πρωταγωνιστή όπως έγραψα και παραπανω υποψιάζομαι ότι ο Πατέρας του έχει κάποια σχέση με τον n1. Δαίμονα γιατί αναγνώρισε τα σκουλαρίκια του και προφανώς μπορεί να έχει εκπαιδεύσει το γιο του για αυτήν την τεχνική(ας περιμένουμε τα επόμενα επεισοδια πριν αρχίσετε το κράξιμο).

Αναφέρθηκε ο φίλος παραπανω στο Dororo  με την προσεγμενη ιστορία εννοώ στο τέλος ο Hyakkimaru  παίρνει ένα ''ass pull power up''  πάνω σε ενα Αλογo που κατά τύχη έτυχε να βγάζει φωτιές και να καίει ολόκληρα χωριά και να σηκώνει ανεμοστροβιλους και στο τέλος μετα την μαχη ειναι λιπόθυμος ο αδερφός του και τους αφήνει έτσι απλά να καεί αυτος και η μάνα του 

και ολα άρχισαν όταν ο πατέρας του τον θυσίασε υποτίθεται για την αποικία εννοώ στο τέλος ήταν η φιλοδοξία του που τα έκανε ολα αυτά για να ειναι ειναι lord σε μια δυνατή αποικία. Δεν βλέπω κάποιον προβληματισμο για το αν έκανα και εγώ το ίδιο.

Μπορώ να τα μηδενίσω  και εγώ τα ''καλά'' Anime  αλλά δεν το κάνω γιατί αν το πάμε έτσι δεν θα ευχαριστηθώ πότε τιποτα.

 

 

 

Επεξ/σία από solidsnake222
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore Δε γινεται ολοι στο /r/anime να το θεωρουν εκπληκτικο ανιμε και νουμερο 1 με Naofumi, και να διαβαζω στο insomnia οτι ειναι μετριο. Καθιστε μιληστε για 1-2 ανιμε που μονο γ αυτα διαβαζω εδω περα, και οταν βγαινει καποιος να συζητησει για καινουργιες σειρες, πεφτουν να τον κραξουν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Καθιστε μιληστε για 1-2 ανιμε που μονο γ αυτα διαβαζω εδω περα, και οταν βγαινει καποιος να συζητησει για καινουργιες σειρες,

Μια χαρα γινεται γιατι ως γνωστο δεν αρεσουν ολα τα πραγματα(ποσο μαλλον σειρες/anime)στον ιδιο βαθμο σε ολους.

Οπως μπορεις να δεις και στο mal για παραδειγμα αλλοι του βαζουν 9 και 10/10,αλλοι του βαζουν 3 και αλλοι του βαζουν 6 και 7.

https://myanimelist.net/anime/38000/Kimetsu_no_Yaiba/reviews

Σε αλλους πχ τους αρεσει παρα πολυ,σε αλλους τους αρεσει λιγοτερο και σε αλλους δεν τους αρεσε καθολου(ισως και να την παρατησαν),οτι δηλαδη συμβαινει με καθε anime/σειρα/ταινια/manga/video game και παει λεγοντας.

Δηλαδη πρεπει με το ζορι σε ολους μας να αρεσουν ολες οι σειρες το ιδιο? Απαγορευεται καποιος να εχει για κατι διαφορετικη αποψη και ενω για καποιον μια σειρα να ειναι για 10,για τον αλλο να ειναι για 7 ή 8/10 ας πουμε?Αυτο το πραγμα θεωρειται θαψιμο?

Και για το τελευταιο που λες,εγω φταιω που στο παρον θεμα υπαρχει πολυ μικρη συμμετοχη οπως και σε αλλα θεματα του forum ? Ξερεις τα τελευταια χρονια στο παρον θεμα για ποσες σειρες καθε season εχω γραψει που δεν εχει απαντησει κανεις?Τι να κανω δηλαδη,να αναγκασω τους αλλους να σχολιαζουν με το ζορι?

Τελος για μενα 10/10 ή και 9/10 για μενα προσωπικα ελαχιστες σειρες το αξιζουν και ειναι αυτες που ξεχωριζουν για το ειδος τους και ας το πουμε μενουν και στην ιστορια ετσι τυπου Fullmetal,Haikyuu,hunter x hunter,Death Note,Attack On Titan  και παει λεγοντας.

Σταυρωστε με δηλαδη που δεν βαζω το Yaiba στο ιδιο τσουβαλι με αυτες τις σειρες αλλα πιο πολυ για 7.5-8/10 Ή που δεν εντυπωσιαζομαι τοσο ευκολα οπως αρκετοι στο reddit.

6 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

Απορώ αν αυτοί που ''κράζετε'' το Kimetsu για ass pull power up κτλπ τα εχετε δει ολα τα επεισοδια η τα σκιπαρετε?

Για τα 1 2 και 3 που αναφερεις

Spoiler

,ειναι οι κλασσικες shonen σεναριακες ευκολιες. Δεν ειναι το θεμα αν την εν λογω τεχνικη πχ ο αλλος την ειχε μαθει πιο παλια ή οχι(που προφανως και δεν την ειχε μαθει πιο παλια ποσο μαλλον να την εφαρμοζει ετσι και στην πραξη γιατι ηταν νηπιο).

Ειναι το ολο timing πριν φαει την επιθεση στην μαπα(οπως  η αρχη του επεισοδιου απο το προηγουμενο cliffhanger πχ)που ξαφνικα του ηρθε(πολυ βολικα)ενα flashback και ξαφνικα σωθηκε ως δια μαγειας απο εκει που οπως ειπε και ο ιδιος δεν ειχε καμια ελπιδα.

Μια απο τα ιδια και για την nezuko μιας και οπως γραφεις και εσυ σωστα''αφηνει να εννοηθει''.

Τελος για το Dororo αν ειχες διαβασει την πιο πισω αποψη μου(σελιδα 719/720 καπου εκει) που ειχα γραψει,αυτο το πραγμα ειχα πει και ημουν και ο μονος τοτε που ειχε σχολιασει(μονος μου κλασσικα)την σειρα αυτη απο οταν τελειωσε.Γιαυτο και ολως τυχαιως το βαζω στο συνολο του το Yaiba πανω απο το Dororo......


 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και για το τελευταιο που λες,εγω φταιω που στο παρον θεμα υπαρχει πολυ μικρη συμμετοχη οπως και σε αλλα θεματα του forum ? Ξερεις τα τελευταια χρονια στο παρον θεμα για ποσες σειρες καθε season εχω γραψει που δεν εχει απαντησει κανεις?Τι να κανω δηλαδη,να αναγκασω τους αλλους να σχολιαζουν με το ζορι?

Δε φταις εσυ, αλλα το βλεπω συχνα που το αναφερεις. Εγω λοιπον δε προκειται να ξανασχοληθω με το παρον τοπικ, οταν η συζητηση περιστρεφεται μονο γυρω απο 2 ανιμε(αδιαφορα σε μενα) και οταν βγαινουν νεες σειρες τις αποκαλουμε generic k basic επειδη ετσι. Αυτα, δε προκειται να ξανασχοληθω αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τελος για μενα 10/10 ή και 9/10 για μενα προσωπικα ελαχιστες σειρες το αξιζουν και ειναι αυτες που ξεχωριζουν για το ειδος τους και ας το πουμε μενουν και στην ιστορια ετσι τυπου Fullmetal,Haikyuu,hunter x hunter,Death Note,Attack On Titan  και παει λεγοντας.

made in abyss 10/10

3 ώρες πριν, najinblue3 είπε

και οταν βγαινει καποιος να συζητησει για καινουργιες σειρες, πεφτουν να τον κραξουν.

και καινουριο (διετιας εστω)

 

παιδες οσο αφορα το vinland ειναι οκ μην εχετε τρελες προσδοκιες,το πραγματικα καλο κομματι που εξυμνούν στο μανγκα ξεκιναει πολυ μακρια στο manga που ενηλικιωνεται ο πρωταγωνιστης και ωριμαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Δε φταις εσυ, αλλα το βλεπω συχνα που το αναφερεις. Εγω λοιπον δε προκειται να ξανασχοληθω με το παρον τοπικ, οταν η συζητηση περιστρεφεται μονο γυρω απο 2 ανιμε(αδιαφορα σε μενα) και οταν βγαινουν νεες σειρες τις αποκαλουμε generic k basic επειδη ετσι. Αυτα, δε προκειται να ξανασχοληθω αλλο

Ρε γαμωτο, γιατί παρεξηγείσαι? Διαφορετική οπτική έχουμε so what? Ο καθένας βλέπει ότι του κάθεται στο μάτι! Δεν υπάρχει τίποτα να χωρίσουμε ούτε να αφοριζεις το θρεντ έτσι! Αφού είσαι τυπαρα, μη χαλιομαστε για τα μικι μαους 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, Edel είπε

Ρε γαμωτο, γιατί παρεξηγείσαι? Διαφορετική οπτική έχουμε so what? Ο καθένας βλέπει ότι του κάθεται στο μάτι! Δεν υπάρχει τίποτα να χωρίσουμε ούτε να αφοριζεις το θρεντ έτσι! Αφού είσαι τυπαρα, μη χαλιομαστε για τα μικι μαους 😂

Calling anime like that...

spacer.png

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, di maria kun είπε

made in abyss 10/10

Και αυτο ξεκινησε πολυ δυνατα ισχυει.

Τωρα τον Γεναρη του 2020 θα κυκλοφορησει και ταινια που θα συνεχιζει απο εκει που σταματησε το Anime

https://www.imdb.com/title/tt10068916/

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2019 στις 4:33 ΜΜ, Fulgore είπε

 

Τελος για μενα 10/10 ή και 9/10 για μενα προσωπικα ελαχιστες σειρες το αξιζουν και ειναι αυτες που ξεχωριζουν για το ειδος τους και ας το πουμε μενουν και στην ιστορια ετσι τυπου Fullmetal,Haikyuu,hunter x hunter,Death Note,Attack On Titan  και παει λεγοντας.

Σταυρωστε με δηλαδη που δεν βαζω το Yaiba στο ιδιο τσουβαλι με αυτες τις σειρες αλλα πιο πολυ για 7.5-8/10 Ή που δεν εντυπωσιαζομαι τοσο ευκολα οπως αρκετοι στο reddit.

Για τα 1 2 και 3 που αναφερεις

  Απόκρυψη περιεχομένων

,ειναι οι κλασσικες shonen σεναριακες ευκολιες. Δεν ειναι το θεμα αν την εν λογω τεχνικη πχ ο αλλος την ειχε μαθει πιο παλια ή οχι(που προφανως και δεν την ειχε μαθει πιο παλια ποσο μαλλον να την εφαρμοζει ετσι και στην πραξη γιατι ηταν νηπιο).

Ειναι το ολο timing πριν φαει την επιθεση στην μαπα(οπως  η αρχη του επεισοδιου απο το προηγουμενο cliffhanger πχ)που ξαφνικα του ηρθε(πολυ βολικα)ενα flashback και ξαφνικα σωθηκε ως δια μαγειας απο εκει που οπως ειπε και ο ιδιος δεν ειχε καμια ελπιδα.

Μια απο τα ιδια και για την nezuko μιας και οπως γραφεις και εσυ σωστα''αφηνει να εννοηθει''.

Τελος για το Dororo αν ειχες διαβασει την πιο πισω αποψη μου(σελιδα 719/720 καπου εκει) που ειχα γραψει,αυτο το πραγμα ειχα πει και ημουν και ο μονος τοτε που ειχε σχολιασει(μονος μου κλασσικα)την σειρα αυτη απο οταν τελειωσε.Γιαυτο και ολως τυχαιως το βαζω στο συνολο του το Yaiba πανω απο το Dororo......

 

 

Φίλτατε δεν σου είπε κανένας να μην πεις την γνωμη σου αλλά εσύ χαρακτήρισες το Anime  με τον υποτιμητικο όρο Basic shounen και σου απάντησα μήπως το δεις διαφορετικά το πράγμα αλλά anyway δέχομαι την διαφορετική γνωμη.

Πάντως η άποψη μου ειναι ότι κάνεις το λάθος να υπέρ αναλύεις τα πραγματα και ειδικά  όταν πρόκειται για Anime με αποτέλεσμα στο τέλος  να μην ευχαριστιέσαι τιποτα.

ΥΓ. Και ας μην ξεχάσουμε σε ένα Anime δεν βάζεις 10 μόνο για το story του, παίζουν ολα ρόλο Animation/Soundtrack/Direction/ το Feeling που σου δίνει κτλπ

και για την ιστορία για εμένα  τα παραπανω anime που ανέφερες μονό το FullMetal αξίζει 10 αρακι ολα τα αλλά στο 8-9 (Εκτός απο το Haikyuu που δεν ξέρω τι παίζει)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να μου πει καποιος οτι το τελευταιο επεισοδιο συγκεκριμενα το βρισκει το καλυτερο ως τωρα και αρα το θεωρει για 10/10(μονο αυτο)να το καταλαβω.

Δεν ειναι θεμα υπερ αναλυσης ,ειναι κριτικη σε αυτο που παρακολουθει καποιος για να υπαρχει ενα υποτυπώδες μετρο συγκρισης μεταξυ των anime που εχει δει.

Αυτο ειναι υπερ αναλυση/ψειρισμα(ειδικα αν σκεφτουμε οτι αναφερεται στα πρωτα 6επεισοδια) https://myanimelist.net/profile/Val3n/reviews

 

Και οσο για τα περι feeling/χαρακτηρων που λες,ενω πραγματικα προσπαθω να μου αρεσουν πολυ στο ολο anime Και ενω εχει προοπτικες οντως για μεγαλα πραγματα, εχουμε την αγια τριαδα του overreacting με το παραμικρο(tanjiro,zenitsu,inosuke).Ευτυχως με τον Tanjiro δεν το παρακανουν.

Αλλα με τους αλλους 2 ομως του εδωσαν και καταλαβε στα προηγουμενα επεισοδια στο συνολο τους. Καθε 3 και λιγο(ο καθενας λογω του χαρακτηρα του)ολο φωναζανε με το παραμικρο,σε βαθμο να σου σπαει τα νευρα .

Εκει πανε και αυτα που εγραψα πιο πισω για κλασσικο shonen anime περαν των ιδιων των μαχων που ειναι οτι ειναι.

Τελος να το ξεκαθαρισω οτι αν για σενα ή για καποιον αλλο το anime αυτο ακομα και τωρα ειναι για 10/10,αυτο ειναι δεκτο και σεβαστο.

Με τα επιχειρηματα αυτα ειναι που διαφωνησα εξ αρχης,οχι το αν αρεσε σε καποιο περισσοτερο ή λιγοτερο το εν λογω anime απο μενα.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...