Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή modem router σε Nova "Fiber"


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πρόσφατα άλλαξα την γραμμή μου από 50άρα VDSL σε "Fiber" από τη Nova. Και το βάζω σε αυτάκια γιατί από ότι κατάλαβα προσφέρουν Fiber μέχρι το καφάο μιας και κράτησα και το ίδιο modem που είχα τόσα χρόνια και δεν μου ανέφεραν τίποτα για αλλαγή ή επιπλέον ενέργειες που πιθανόν να χρειάζοταν. Το modem μου είναι το Technicolor TG788vn v2. Συγχρονίζει μια χαρά στα 100Mbps και δεν έχω θέμα.

Πρόσφατα αγόρασα ένα Nintendo Switch και έχω μεγάλο θέμα με το Nat Type. Είναι μόνιμα σε NAT Type D και επομένως δεν μπορώ να παίξω σχεδόν τίποτα online. Έφαγα τον τόπο να αλλάζω ρυθμίσεις και να κάνω port forwarding χωρίς αποτέλεσμα. Πάνω στο modem μου έχω συνδεδεμένο ένα Xiaomi Mi Router 4A. Σε όποιο από τα δύο ρουτερ να συνδεθώ συνεχίζω και έχω θέμα. Έβγαλα το Mi Router 4a με τη λογική ότι δημιουργούσα "Double NAT" όπως διάβασα στο reddit, αλλά συνεχίζω να έχω Nat Type D. Πρέπει να φταίει το modem που μου έχει δώσει η Nova, δεν εξηγείται αλλιώς. Είμαι έτοιμος να αγοράσω το TP-LINK Archer VR600. Υποθέτω πως δεν θα έχω θέματα και θα συγχρονίζει στα 100mbps όπως και τώρα. Και ευελπιστώ να μου λυθεί και το θέμα που έχω με το NAT Type. Απλά θα ήθελα και μια πιο έμπειρη άποψη για confirmation ώστε να προβώ σε αγορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν κάνε ένα έλεγχο βλέποντας στο μενού της συσκευής την WAN ΙΡ που έχει πάρει το DSL Router από τον πάροχο και συγκρίνοντάς την με εδώ.

Αν δεν είναι η ίδια, τότε είσαι πίσω από CGNAT, οπότε δεν δουλεύει το port forwarding. Παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς να σε βγάλουν, αναφέροντας ότι τρέχεις δικές σου υπηρεσίες και να σου δώσουν κανονική δημόσια ΙΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές άνοιξα. Κατευθείαν δεν με άφηνε να τις ανοίξω αλλά διάβασα στο internet ότι κάποιοι ανοίγουν 45000-51000 και μετά 52000-65535. Γνωρίζεις μήπως αν το router που ανέφερα στο αρχικό μου post θα είναι κομπλέ για την γραμμή μου; Ευελπιστώ πως θα λυθούν και τα Nat θέματα που έχω μιας και διάβασα στο θέμα του Nintendo Switch εδώ στο insomnia υπήρχαν άτομα που άλλαξαν το technicolor της Nova και το Nat Type πήγε Α ή B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις εικόνα με τον κανόνα που έκανες, για να δούμε αν είναι σωστός;

Επίσης έχεις ορίσει το Nintendo Switch να έχει πάντα την ίδια ΙΡ για να δουλεύει σωστά ο κανόνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι από τις ρυθμίσεις του Technicolor. Είχα κάνει αντίστοιχα και από το Mi Router. Έχω δώσει σταθερή IP μέσα από τις ρυθμίσεις του Nintendo Switch όπως διάβασα στο internet (η οποία είναι και αυτή που φαίνεται στην εικόνα).

image.png.59bd0132336f242836a5f680263a0e09.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστές φαίνονται. Το Nintendo συνδέεται στο Technicolor ή στο Xiaomi; Αν συνδέεται στο πρώτο, θα έπρεπε να δουλεύει.

Αν το συνδέεις στο δεύτερο τότε χρειάζεται να τροποποιήσεις την ΙΡ των κανόνων και να ορίσεις αυτή που έχει στο WAN το Xiaomi. Μετά θα φτιάξεις ίδιους κανόνες στο Xiaomi με την ΙΡ που θα έχει το Nintendo.

Κάτι τελευταίο. Έχει επιλογή ορισμού DMZ το Technicolor; Αν ναι, δήλωσε εκεί την ΙΡ του Ninetendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Technicolor δεν έχει DMZ. Το Mi Router έχει. Αρχικά είχα ανοίξει πόρτες στο mi router αφού το σύνδεσα εκεί. Και το DMZ είχα δοκιμάσει και επίσης τίποτα. Μετά αποσύνδεσα τελείως το Mi Router και σύνδεσα απευθείας στο Technicolor το Switch. Άνοιξα και πόρτες και πάλι τα ίδια. Δυστυχώς ότι και να δοκίμασα δεν φάνηκε να αλλάζει. Κατά πάσα πιθανότητα φταίει το technicolor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Πήρα το νέο modem, NAT Type B με το καλημέρα χωρίς πόρτες. Θα δω αν έχω θέματα και αν όχι θα το αφήσω έτσι χωρίς port forwarding. Συγχρόνισα και 4mbps πάνω τελική ταχύτητα. Not Bad. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα...Καπου διαβασα οτι βαζεις οτι ρουτερ θελεις πλεον...Εχω fiber 1gbps στην Νοβα αλλα δεν πιανω απο το κινητο και απο το λαπ τοπ 1gbps ακριβως παντα πιανω πιο κατω...Εχω το Router Huawei HG 8145 αλλα δεν ξερω αν εχει βγαλει κατι πιο καινουριο η νοβα η να το αλλαξω με κατι αλλο....

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Πόσο πιάνεις ενσύρματα και ασύρματα (το δεύτερο είναι σχεδόν αδιάφορο);

Ενσυρματα τα εχω ολα εκτος απο το κινητο

Αναλογα με το speedtest 

 DOWNLOAD Mbps
554.11
 UPLOAD Mbps
100.96

Με το Fast

 

 

 

 

εννννννimage.png

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσύρματα με το συγκεκριμένο Router η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα είναι ~940Mbps. Από εκεί και πέρα ρόλο παίζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών, το λειτουργικό τους σύστημα και το φορτίο του δικτύου (εσωτερικού και παρόχου).

Ειδικά σε FTTH, το bandwidth της ίνας μοιράζεται μεταξύ όλων το συνδέσεων που τρέχουν στην ίδια. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πιάσεις το μέγιστο, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα το πιάνεις πάντα.

Επικοινώνησε με τον πάροχο και ανέφερε χαμηλή ταχύτητα, αν το έχεις συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2023 στις 9:00 ΜΜ, jkoukos είπε

Ενσύρματα με το συγκεκριμένο Router η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα είναι ~940Mbps. Από εκεί και πέρα ρόλο παίζουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών, το λειτουργικό τους σύστημα και το φορτίο του δικτύου (εσωτερικού και παρόχου).

Ειδικά σε FTTH, το bandwidth της ίνας μοιράζεται μεταξύ όλων το συνδέσεων που τρέχουν στην ίδια. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πιάσεις το μέγιστο, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα το πιάνεις πάντα.

Επικοινώνησε με τον πάροχο και ανέφερε χαμηλή ταχύτητα, αν το έχεις συχνά.

Πολύ σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...