Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση κινητού με router


trainer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα, τη βοήθεια σας παρακαλώ
για χρήση στο εξοχικό προς το παρόν χρησιμοποιώ το κινητό ως hotspot και μοιράζω internet στο σπίτι.
Στα πίσω δωμάτια όμως δεν έχει καλή κάλυψη και τα παιδιά γκρινιάζουν
σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω το προηγούμενο ρούτερ που μου έχει μείνει απ΄ όταν μετέτρεψα τη σύνδεση του σπιτιού από 50 σε 100 vdsl (ΖΤΕ 367 Η367Ν),
και να το συνδέσω με το κινητό και να μοιράζω wifi απ αυτό

Τα ερώτηματα που σας απευθύνω λοιπόν είναι :
1. Γίνεται αυτό?
2. εάν ναι τι χρειάζομαι από εξοπλισμό εκτός από το κινητό και το ρούτερ ?
3. θα χρειαστεί και επέμβαση στο menu του ρούτερ ή είναι plug and play?

Όπως καταλαβαίνετε δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα (52 ετών γαρ wink.gif)
οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει.

Φιλικά, Δημήτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/04/2022 at 07:57, trainer said:

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση 

Άρα πάω σε router που υποστηρίζει κάρτα 4g?

οτι θα βαλεις router δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα πιανεις πιο μακρυα.ισως να θες απλα repeater

αλλα ναι το router σου δεν μπορει να παρει απο το κινητο και να δωσει ασυρματο δηλαδη λειτουργια repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2022 στις 9:27 ΜΜ, trainer είπε

σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω το προηγούμενο ρούτερ που μου έχει μείνει απ΄ όταν μετέτρεψα τη σύνδεση του σπιτιού από 50 σε 100 vdsl (ΖΤΕ 367 Η367Ν),
και να το συνδέσω με το κινητό και να μοιράζω wifi απ αυτό

Τα ερώτηματα που σας απευθύνω λοιπόν είναι :
1. Γίνεται αυτό?

Θεωρητικά ή, για την ακρίβεια, υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, μάλλον γίνεται. Κι εξηγούμαι. Σε συσκευές με android 12 ή έστω σε κάποιες από αυτές, ανάμεσα στις δυνατότητες διαμοιρασμού του ίντερνετ, μέσω wifi, usb καλωδίου ή bluetooth. ήρθε να προστεθεί και αυτή μέσω ethernet. Κι εφόσον μπορεί να διαμοιράσει το ίντερνετ σε ένα λάπτοπ μέσω της ethernet θύρας του τελευταίου, η λογική λέει ότι θα δουλέψει και αν, αντί για το λάπτοπ, κουμπωθεί το καλώδιο σε κάποιο ρούτερ (που θα δεχτεί και τις ανάλογες ρυθμίσεις).
Οι περιορισμοί είναι αρκετοί. Για αρχή το κινητό να έχει λειτουργικό android 12 και την προαναφερθείσα δυνατότητα για tethering via ethernet, να βρεθεί ο κατάλληλος αντάπτορας-μετατροπέας type-C usb to ethernet που να δουλεύει όντως και, τέλος, να λυθεί το θέμα του πώς θα φορτίζει παράλληλα το κινητό (ίσως μέσω ασύρματης φόρτισης, αν το υποστηρίζει, ή μέσω κάποιου αντάπτορα που να διαθέτει και θύρα usb; Θα μπορούν όμως να δουλέψουν παράλληλα και σωστά η φόρτιση και η μετατροπή usb σε ίντερνετ μέσω ethernet;  ). Επομένως, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσει κάποιος στην πράξη, ακόμα κι αν το κινητό του πληροί τις προϋποθέσεις, εκτός κι αν θέλει να πειρατιστεί και παράλληλα να μάθει.

Υ.Γ. Να σημειώσω πως υπάρχουν ρούτερ της Asus που υποστηρίζουν το διαμοιρασμό των mobile data του κινητού μας μέσω της θύρας usb τους, κάνοντας έτσι τα πράγματα εύκολα, αλλά εγώ κάνω λόγο για την περίπτωση που υπάρχει ήδη κάποιο ρούτερ χωρίς ανάλογη λειτουργία, όπως στην περίπτωση εδώ.

Επεξ/σία από Vista32
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 26/04/2022 at 02:12, Vista32 said:

Θεωρητικά ή, για την ακρίβεια, υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, μάλλον γίνεται. Κι εξηγούμαι. Σε συσκευές με android 12 ή έστω σε κάποιες από αυτές, ανάμεσα στις δυνατότητες διαμοιρασμού του ίντερνετ, μέσω wifi, usb καλωδίου ή bluetooth. ήρθε να προστεθεί και αυτή μέσω ethernet. Κι εφόσον μπορεί να διαμοιράσει το ίντερνετ σε ένα λάπτοπ μέσω της ethernet θύρας του τελευταίου, η λογική λέει ότι θα δουλέψει και αν, αντί για το λάπτοπ, κουμπωθεί το καλώδιο σε κάποιο ρούτερ (που θα δεχτεί και τις ανάλογες ρυθμίσεις).
Οι περιορισμοί είναι αρκετοί. Για αρχή το κινητό να έχει λειτουργικό android 12 και την προαναφερθείσα δυνατότητα για tethering via ethernet, να βρεθεί ο κατάλληλος αντάπτορας-μετατροπέας type-C usb to ethernet που να δουλεύει όντως και, τέλος, να λυθεί το θέμα του πώς θα φορτίζει παράλληλα το κινητό (ίσως μέσω ασύρματης φόρτισης, αν το υποστηρίζει, ή μέσω κάποιου αντάπτορα που να διαθέτει και θύρα usb; Θα μπορούν όμως να δουλέψουν παράλληλα και σωστά η φόρτιση και η μετατροπή usb σε ίντερνετ μέσω ethernet;  ). Επομένως, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσει κάποιος στην πράξη, ακόμα κι αν το κινητό του πληροί τις προϋποθέσεις, εκτός κι αν θέλει να πειρατιστεί και παράλληλα να μάθει.

Υ.Γ. Να σημειώσω πως υπάρχουν ρούτερ της Asus που υποστηρίζουν το διαμοιρασμό των mobile data του κινητού μας μέσω της θύρας usb τους, κάνοντας έτσι τα πράγματα εύκολα, αλλά εγώ κάνω λόγο για την περίπτωση που υπάρχει ήδη κάποιο ρούτερ χωρίς ανάλογη λειτουργία, όπως στην περίπτωση εδώ.

με το ιδιο τροπο αλλα παμε σε δυσκολα σεναρια το κινητο μπορει να δινει ασυρματα σε ενα λαπτοπ και το λαπτοπ να δινει ενσυρματα στο router που εχει.απλα δυσκολευει ενω μπορει με ενα repeater να κανει πιο ευκολα την δουλεια.εναλλακτικα 4g και repeater αν θελει να αποδεσμευσει το smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ευχαριστήσω θερμά όσους βοήθησαν 

Τελικά η λύση δόθηκε από 4g router που απ' ότι φαίνεται είναι κ η πιο ενδεδειγμένη

Το ΣΚ που μας πέρασε δοκιμάστηκε επιτυχώς

Για την ιστορία αναφέρω και το μοντέλο:

TpLink MR6400 v4 στα 67€

Επεξ/σία από trainer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/05/2022 at 15:19, trainer said:

Να ευχαριστήσω θερμά όσους βοήθησαν 

Τελικά η λύση δόθηκε από 4g router που απ' ότι φαίνεται είναι κ η πιο ενδεδειγμένη

Το ΣΚ που μας πέρασε δοκιμάστηκε επιτυχώς

Για την ιστορία αναφέρω και το μοντέλο:

TpLink MR6400 v4 στα 67€

μια χαρα.προληπτικα κοιτα και για firmware update απο το site της tp link για το version που εχεις βεβαια.θα σου πει να διαλεξεις πριν σε βγαλει στην λιστα με τα firmware.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, γιατί ειναι σχετικό...νομίζω! 

  Γρηγορότερες ταχύτητες πιάνω με 4G ρουτερ (της τάξης των 50 ευρώ) ή με ένα κινητό σε λειτουργεία αποκλειστικά hotspot- tethering?

Η ανάγκη είναι για τους καλοκαιρινούς μήνες, φυσικά. Έχω μια κινητή συσκευή που μπορεί να είναι μόνιμα σε λειτουργεία hotspot,

αλλα αν με 4g router έχω καλύτερες ταχύτητες και μεγαλύτερη σταθερότητα, να πάρω ένα tp-link των 50-60 ευρώ! 

 

Ευχαριστώ :-)

 

Επεξ/σία από jean86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2022 at 13:59, jean86 said:

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα, γιατί ειναι σχετικό...νομίζω! 

  Γρηγορότερες ταχύτητες πιάνω με 4G ρουτερ (της τάξης των 50 ευρώ) ή με ένα κινητό σε λειτουργεία αποκλειστικά hotspot- tethering?

Η ανάγκη είναι για τους καλοκαιρινούς μήνες, φυσικά. Έχω μια κινητή συσκευή που μπορεί να είναι μόνιμα σε λειτουργεία hotspot,

αλλα αν με 4g router έχω καλύτερες ταχύτητες και μεγαλύτερη σταθερότητα, να πάρω ένα tp-link των 50-60 ευρώ! 

 

Ευχαριστώ :-)

 

πρεπει να δεις και τι Category ειναι το modem στο router οπως και στο κινητο. δεν υπαρχει ετοιμη απαντηση. αν πιανεις γενικα καλη ταχυτητα με το κινητο μπορεις να το βαλεις και αυτο να κανει δουλεια απλα ναι δεν εχει τρελλες ρυθμισεις ουτε θα αντεξει οσα ατομα θα αντεξει το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...