Προς το περιεχόμενο

Πόσο πρέπει να "δέσεις" με την μηχανή σου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/4/2022 στις 8:22 ΜΜ, highpriest είπε

Φιλοσοφικό το ερώτημα. Περισσότερο για κουβέντα.

Έχεις μια μηχανή. Την καλύτερη που ενδεχομένως μπορούσες να αγοράσεις. Δεν υστερεί πουθενά. Κάνει τα πάντα σωστά και αν έχεις την εμπειρία την δουλεύεις manual ή και ημιαυτόματα και βγάζεις ωραίες φώτο, αν δεν έχεις την εμπειρία την βάζεις στο αυτόματο και πάλι τραβάει ωραίες φώτο. 

Παρόλα αυτά νιώθεις πως δεν σου κάθεται στο χέρι, στον χειρισμό, στον τρόπο των μενού, στο πως κάνει τα πράγματα. Στο πως αποδίδει αυτό που βλέπεις. Φτάνεις να κοιτάς όχι απαραίτητα μπροστά, σε καλύτερο μοντέλο, ακριβότερο, με πιο πολλά megapixel, αλλά πίσω. Σε παλιότερο μοντέλο που τυχόν είχες και σε βόλευε περισσότερο και ας είχε τα μισά megapixel.

Είναι θέμα νοσταλγίας; Είναι θέμα εργονομίας; Το παθαίνετε και αν ναι, τι κάνετε; Αλλάζετε μοντέλο ή υπομένετε την επιλογή σας;

μα...το νουμερο ενα ειναι το "πιασιμο". Τα αλλα κατα βαση ειτε δεν εχουν σημασια μακροπροθεσμα, ειτε ειναι θεμα μαρκετινγκ, πχ 24/26 MPxel, 400 η 500 σημεια εστιασης, 5 κουμπακια αντι για 4, 3 ροδελες και τζοιστικι αντι για 2, επεξεργαστης 6ης γενιας αντι για 7ης, 1200 αντι για 1000 για ενα σετ φακων που θα σου μεινει χρονια κλπ.

Τα μονα πραγματα που κοιταω πλεον στο χαρτι, εχοντας πιασει πολλες απο τις τωρινες ναυαρχιδες απο κοντα ειναι:

- Αυτονομια (δεν ξαναγυρναω στα 300 καρε με τιποτα)

- Αρθρωση οθονης (μονο fully articulating)

- Συστημα σταθεροποιησης (ενα βιντεο = 100 φωτογραφιες ολοενα και συχνοτερα για μενα)

- μεγεθος οφθαλμοσκοπιου και μεγεθυνση

 

Το προβλημα ειναι οτι εχει χρονια που θα μπορουσε να βγει η τελεια/πληρης μηχανη, αλλα κατι πρεπει να πουλησουν κι αυτοι οποτε δωστου χαντρες και καθρεφτακια για ιθαγενεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, vs_skg είπε

μα...το νουμερο ενα ειναι το "πιασιμο". Τα αλλα κατα βαση ειτε δεν εχουν σημασια μακροπροθεσμα, ειτε ειναι θεμα μαρκετινγκ, πχ 24/26 MPxel, 400 η 500 σημεια εστιασης, 5 κουμπακια αντι για 4, 3 ροδελες και τζοιστικι αντι για 2, επεξεργαστης 6ης γενιας αντι για 7ης, 1200 αντι για 1000 για ενα σετ φακων που θα σου μεινει χρονια κλπ.

Τα μονα πραγματα που κοιταω πλεον στο χαρτι, εχοντας πιασει πολλες απο τις τωρινες ναυαρχιδες απο κοντα ειναι:

- Αυτονομια (δεν ξαναγυρναω στα 300 καρε με τιποτα)

- Αρθρωση οθονης (μονο fully articulating)

- Συστημα σταθεροποιησης (ενα βιντεο = 100 φωτογραφιες ολοενα και συχνοτερα για μενα)

- μεγεθος οφθαλμοσκοπιου και μεγεθυνση

 

Το προβλημα ειναι οτι εχει χρονια που θα μπορουσε να βγει η τελεια/πληρης μηχανη, αλλα κατι πρεπει να πουλησουν κι αυτοι οποτε δωστου χαντρες και καθρεφτακια για ιθαγενεις

H τέλεια μηχανή είναι κάτι το υποκειμενικό, εκτός αν μπορούσε η Ζ9 να ζυγίζει 400 γραμμάρια και να κοστίζει 500 ευρώ. Ακόμη κι έτσι εσύ προτιμάς fully articulating οθόνη ενώ εγώ τη θεωρώ αντιεργονομική, αφού απαιτεί 2 κινήσεις αντί για 1 για να την ανοίξεις.

Εν ολίγοις, υπάρχουν εξαιρετικά σύνολα με λίγους συμβιβασμούς, αλλά το τέλειο δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vs_skg είπε

μα...το νουμερο ενα ειναι το "πιασιμο". Τα αλλα κατα βαση ειτε δεν εχουν σημασια μακροπροθεσμα, ειτε ειναι θεμα μαρκετινγκ, πχ 24/26 MPxel, 400 η 500 σημεια εστιασης, 5 κουμπακια αντι για 4, 3 ροδελες και τζοιστικι αντι για 2, επεξεργαστης 6ης γενιας αντι για 7ης, 1200 αντι για 1000 για ενα σετ φακων που θα σου μεινει χρονια κλπ.

Τα μονα πραγματα που κοιταω πλεον στο χαρτι, εχοντας πιασει πολλες απο τις τωρινες ναυαρχιδες απο κοντα ειναι:

- Αυτονομια (δεν ξαναγυρναω στα 300 καρε με τιποτα)

- Αρθρωση οθονης (μονο fully articulating)

- Συστημα σταθεροποιησης (ενα βιντεο = 100 φωτογραφιες ολοενα και συχνοτερα για μενα)

- μεγεθος οφθαλμοσκοπιου και μεγεθυνση

 

Το προβλημα ειναι οτι εχει χρονια που θα μπορουσε να βγει η τελεια/πληρης μηχανη, αλλα κατι πρεπει να πουλησουν κι αυτοι οποτε δωστου χαντρες και καθρεφτακια για ιθαγενεις

     Θα συμφωνήσω με το " πιασιμο " αλλά και τα " πιασίματα " ......... 🤣🤣🤣 ....... διότι αν δεν τα έχει τα " πιασιματάκια " της ........ 🤣🤣🤣 ....... άστα να πάνε αφενός ........ επαναφέρω τον εαυτό μου στην τάξη ........ 🤣🤣🤣 ........ λέγοντας για την εξαιρετική για μένα Canon eos 100D η οποία παραμένει μία αξιολογότατη DSLR , με μνημειώδη διάρκεια μπαταρίας , ιδιαίτερα compact σε διαστάσεις , πανάλαφρη , αλλά ........ έπρεπε να γίνεις mentalist για να βρείς τρόπο να πιάνεις το grip της ακόμη και με μικρά χέρια όπως τα δικά μου , ενώ για μεγαλύτερα ούτε κουβέντα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι επανερχόμαστε στο πόσο δύσκολο είναι να γίνει αρχικά σωστή επιλογή, μιας και το "πιάσιμο" είναι σε πολλές περιπτώσεις δύσκολο και αγοράζουμε απο φωτογραφίες και γνώμες άλλων, ακόμη και για την αίσθηση στο χέρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Και έτσι επανερχόμαστε στο πόσο δύσκολο είναι να γίνει αρχικά σωστή επιλογή, μιας και το "πιάσιμο" είναι σε πολλές περιπτώσεις δύσκολο και αγοράζουμε απο φωτογραφίες και γνώμες άλλων, ακόμη και για την αίσθηση στο χέρι.

     Εκ των προτέρων δεν γίνεται να γνωρίζει κανείς , οπότε το κομμάτι των reviews και εδώ μέσα μπορεί να γίνει ιδιαίτερα χρήσιμο . Αρκεί να συμπεριλαμβάνει και κάποια στοιχειώδη , εκτός των τεχνικών χαρακτηριστικών τα οποία λίγο πολύ είναι εύκολο να βρεθούν .

   Αναφέρω σαν παράδειγμα , τα reviews για την D500 την οποία επιθυμώ ως μεταχειρισμένη φυσικά ( εκτός και πέσει στο χιλιάρικο κοντά για σώμα ) τα οποία αναφέρουν σαν μειονέκτημα την ύπαρξη ενός slot , κάτι το οποίο εμένα δεν μου λέει τίποτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D500 αν παντρευτεί με τον αντίστοιχο επαγγελματικό dx 18-55 2.8 , είναι απίστευτη φωτογραφική. Αν και ως dslr έχει δολοφονηθεί πρόωρα από την εταιρεία , το marketing και τα παπαγαλάκια του ίντερνετ. Από πλευράς κόστους μπάμπη, θα έλεγα ότι στους επόμενους μήνες, μπορεί να κοστίζει όσο μια Df , που σίγουρα έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον για χρήστες με τα γούστα τα δικά σου, αφού μπορεί να δουλέψει με κάθε φακό που έβγαλε η nikon από το 1960 , όπως δουλεύει μια φιλμάτη . Ίσως και μια D4 ή D810 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η D500 αν παντρευτεί με τον αντίστοιχο επαγγελματικό dx 18-55 2.8 , είναι απίστευτη φωτογραφική. Αν και ως dslr έχει δολοφονηθεί πρόωρα από την εταιρεία , το marketing και τα παπαγαλάκια του ίντερνετ. Από πλευράς κόστους μπάμπη, θα έλεγα ότι στους επόμενους μήνες, μπορεί να κοστίζει όσο μια Df , που σίγουρα έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον για χρήστες με τα γούστα τα δικά σου, αφού μπορεί να δουλέψει με κάθε φακό που έβγαλε η nikon από το 1960 , όπως δουλεύει μια φιλμάτη . Ίσως και μια D4 ή D810 . 

Πρόσφατα αγόρασα μια Nikon D800 στα 500 ευρώ μαζί με έναν 28-75d, εργονομικά είναι άριστη, με εξαιρετικό "χούφτωμα".

Πολύ ωραία εμπειρία χρήσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Πρόσφατα αγόρασα μια Nikon D800 στα 500 ευρώ μαζί με έναν 28-75d, εργονομικά είναι άριστη, με εξαιρετικό "χούφτωμα".

Πολύ ωραία εμπειρία χρήσης.

Επειδή είχες αναφερθεί σε S5 , δες και βαθμολογίες στο imaging. 

Φακό δεν κατάλαβα ποιόν λες ! Μήπως 28-80 afd ;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Πρόσφατα αγόρασα μια Nikon D800 στα 500 ευρώ μαζί με έναν 28-75d, εργονομικά είναι άριστη, με εξαιρετικό "χούφτωμα".

Πολύ ωραία εμπειρία χρήσης.

    Καλώς ήρθατε !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Επειδή είχες αναφερθεί σε S5 , δες και βαθμολογίες στο imaging. 

Φακό δεν κατάλαβα ποιόν λες ! Μήπως 28-80 afd ;

Ναι 28 80. Μπερδεύτηκα επειδή ήδη με άλλα 400 ευρώ τους 35 f2d, 50 f1.4d και 85 f1.8d για να παίξω. Άλλη φάση. Με εξαιρετικά λίγα χρήματα ένα ικανότατο πλήρες σύστημα FF.

Η D800 είναι άμεσα συγκρίσιμη με την S1H στην ποιότητα εικόνας. Επίσης η S5 θα σου δώσει 9 στις 10 φορές καλύτερο αποτέλεσμα λόγω εστίασης και σταθεροποίησης. Τα 36 Mpixel δε συγχωρούν.

10 στις 10 για μένα που τρέμουν τα χέρια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

 με άλλα 400 ευρώ τους 35 f2d, 50 f1.4d και 85 f1.8d

Όλους αυτούς 400 ευρώ ;; Πολύ σκότωμα η τιμή. Τιμή για το πακέτο αυτό , ξεκινά από 700€ . Σπάνια βέβαια κάτω από 800€ με 850€. Αγγελίες εδώ πχ δεν τους βρίσκεις ούτε με 1000€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όλους αυτούς 400 ευρώ ;; Πολύ σκότωμα η τιμή. Τιμή για το πακέτο αυτό , ξεκινά από 700€ . Σπάνια βέβαια κάτω από 800€ με 850€. Αγγελίες εδώ πχ δεν τους βρίσκεις ούτε με 1000€. 

Από insomnia 200 ευρώ ο 35 και ο 85 και άλλα 200 ο 50άρης. Έγκλημα να μην τους πάρεις. Θα τους έχουν και τα παιδιά μου!

Μόλις τώρα, DVaderLa είπε

Από insomnia 200 ευρώ ο 35 και ο 85 και άλλα 200 ο 50άρης. Έγκλημα να μην τους πάρεις. Θα τους έχουν και τα παιδιά μου!

Διόρθωση, ο 85 είναι ο απλός af χωρίς d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Ναι 28 80. Μπερδεύτηκα επειδή ήδη με άλλα 400 ευρώ τους 35 f2d, 50 f1.4d και 85 f1.8d για να παίξω. Άλλη φάση. Με εξαιρετικά λίγα χρήματα ένα ικανότατο πλήρες σύστημα FF.

Η D800 είναι άμεσα συγκρίσιμη με την S1H στην ποιότητα εικόνας. Επίσης η S5 θα σου δώσει 9 στις 10 φορές καλύτερο αποτέλεσμα λόγω εστίασης και σταθεροποίησης. Τα 36 Mpixel δε συγχωρούν.

10 στις 10 για μένα που τρέμουν τα χέρια μου.

     Θα σας κάνουμε να μην τρέμουν τα χέρια σας , μάλιστα δεν θα χρειαστεί να προχωρήσουμε ούτε με αναισθησία , μην ανησυχείτε ......... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές δοκίμασα σε έναν Κωτσόβολο την nikon D7500. Με το που την έπιασα σκέφτηκα "φοβερό κράτημα", πραγματικά άνετη στο χέρι, όλα τα κουμπιά στη θέση τους κλπ κλπ. Κρατώντας την όμως για δύο λεπτά συνειδητοποίησα πως θα ήταν κουραστική λόγω βάρους για πολύωρη χρήση ακόμα και με σταθερό μικρό φακό. 

Γυρνώντας σπίτι είδα στο camerasize τη διαφορά στο βάρος με το αντίστοιχο setup που χρησιμοποιώ και υπήρχε μια διαφορά βάρους 250-300γρ. Δεν ξέρω , αλλά ήταν αισθητή η διαφορά. Μάλλον είμαι πολύ ιδιότροπος ή έχω κακομαθει από τη mirrorless. Ωραία η D800 και αντίστοιχες (κοίταγα πχ την canon 6D που είναι ιδανική για αστροφωτογραφια) αλλά εκτός τριποδου μου φαίνονται μακρινό όνειρο. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Προχθές δοκίμασα σε έναν Κωτσόβολο την nikon D7500. Με το που την έπιασα σκέφτηκα "φοβερό κράτημα", πραγματικά άνετη στο χέρι, όλα τα κουμπιά στη θέση τους κλπ κλπ. Κρατώντας την όμως για δύο λεπτά συνειδητοποίησα πως θα ήταν κουραστική λόγω βάρους για πολύωρη χρήση ακόμα και με σταθερό μικρό φακό. 

Γυρνώντας σπίτι είδα στο camerasize τη διαφορά στο βάρος με το αντίστοιχο setup που χρησιμοποιώ και υπήρχε μια διαφορά βάρους 250-300γρ. Δεν ξέρω , αλλά ήταν αισθητή η διαφορά. Μάλλον είμαι πολύ ιδιότροπος ή έχω κακομαθει από τη mirrorless. Ωραία η D800 και αντίστοιχες (κοίταγα πχ την canon 6D που είναι ιδανική για αστροφωτογραφια) αλλά εκτός τριποδου μου φαίνονται μακρινό όνειρο. 😂

Για μια 2ωρη βόλτα παλεύεται το βάρος. Για παραπάνω είναι κουραστικό. M43 λέμε ! Ή Fuji!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...