Προς το περιεχόμενο

Πόσο πρέπει να "δέσεις" με την μηχανή σου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, pifilos είπε

Προχθές δοκίμασα σε έναν Κωτσόβολο την nikon D7500. Με το που την έπιασα σκέφτηκα "φοβερό κράτημα", πραγματικά άνετη στο χέρι, όλα τα κουμπιά στη θέση τους κλπ κλπ. Κρατώντας την όμως για δύο λεπτά συνειδητοποίησα πως θα ήταν κουραστική λόγω βάρους για πολύωρη χρήση ακόμα και με σταθερό μικρό φακό. 

Γυρνώντας σπίτι είδα στο camerasize τη διαφορά στο βάρος με το αντίστοιχο setup που χρησιμοποιώ και υπήρχε μια διαφορά βάρους 250-300γρ. Δεν ξέρω , αλλά ήταν αισθητή η διαφορά. Μάλλον είμαι πολύ ιδιότροπος ή έχω κακομαθει από τη mirrorless. Ωραία η D800 και αντίστοιχες (κοίταγα πχ την canon 6D που είναι ιδανική για αστροφωτογραφια) αλλά εκτός τριποδου μου φαίνονται μακρινό όνειρο. 😂

      Φοβερή ιδέα ........ θα το επεξεργαστώ φυσικά πριν προχωρήσω ..... 🤣🤣🤣 .......

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η D500 αν παντρευτεί με τον αντίστοιχο επαγγελματικό dx 18-55 2.8 , είναι απίστευτη φωτογραφική. Αν και ως dslr έχει δολοφονηθεί πρόωρα από την εταιρεία , το marketing και τα παπαγαλάκια του ίντερνετ. Από πλευράς κόστους μπάμπη, θα έλεγα ότι στους επόμενους μήνες, μπορεί να κοστίζει όσο μια Df , που σίγουρα έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον για χρήστες με τα γούστα τα δικά σου, αφού μπορεί να δουλέψει με κάθε φακό που έβγαλε η nikon από το 1960 , όπως δουλεύει μια φιλμάτη . Ίσως και μια D4 ή D810 . 

    

 

11 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Για μια 2ωρη βόλτα παλεύεται το βάρος. Για παραπάνω είναι κουραστικό. M43 λέμε ! Ή Fuji!!!

    Φανταστικά όσα διαβάζω , εξαιρετικά από κάθε άποψη , έχω σε στάδιο γενικής ανασυγκρότησης μία Agfa Isolette ( δεν θυμάμαι ειλικρινά αν είναι η ii η κάποια άλλη ) , έχω στον δρόμο μία Agfa Isola , τσάκωσα προχθές από τον Αλέξανδρο εδώ μέσα μία Agfa Optima 500 Sensor προς διερεύνηση και έχω στα σκαριά μία Braun Paxette Super II BL ........ συν κάτι άλλα ....... 🤣🤣🤣 ........ εύχομαι τουλάχιστον να μην σας κόλλησα τίποτε διότι μία 5ημερη καραντίνα δεν θα φτάσει με τίποτε ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τολμήσω να παραθέσω και τη δική μου εμπειρία.

Επί σειρά ετών είχα μία nikon d5200 την οποία χρησιμοποιούσα με τους ίδιους φακούς , με την νεοαποκτηθείσα  7200 που απέκτησα πριν δύο μήνες μεταχειρισμένη.

Η διαφορά βάρους μεταξύ τους είναι 210 γραμμάρια , η οποία διαφορά βάρους δεν με έχει κουράσει ακόμα και σε φωτογραφικές εκδρομές πολύωρες,  που πηγαίνουμε με την ομάδα των σεμιναρίων που παρακολουθώ.

Σαφέστατα δεν είναι για όλες τις χρήσεις.Δεν μπορώ να κουβαλάω 1440 γραμμαρια (σωμα + sigma 17-50 2.8) στο Mtb που κάνω.Εκεί κάποια φάση θα χρειαστώ κάτι ελαφρύ και καλυτερο απο κινητο,  ίσως μια mirrorless (?) με ενα prime.

Όμως η χρηστική διαφορά/ευκολία των δύο καμερών είναι μεγάλη μιλώντας πάντα προσωπικά. Μου αρέσει πολύ που η 7200 βγάζει περισσότερους χειρισμούς στο σώμα της και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι ώστε να ψάχνω από το μενού και να χάνω χρόνο ώστε να ρυθμίσω αυτό που θέλω παραδείγματος χάρη bracketing.Σαφώς και μου λείπει η αθρωτή οθόνη της 5200 αλλά στα χρήματα που πήρα την 7200 δεν μπορώ να έχω παράπονο.

Άλλο ένα θέμα είναι αυτό που αναφέρατε το οποίο έχει να κάνει με το μέγεθος του σώματος. Το θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα μεγέθους παλάμης σε συνάρτηση με τις όποιες ευκολίες απαιτεί ο κάθε χρήστης να έχει σε αυτά. Έχω αρκετά μεγάλη παλάμη οπότε το μεγάλο σώμα της d7200 με έχει βολέψει υπερβολικά πολύ.

Σε κάθε περίπτωση έχω περάσει ήδη μία φορά εγχειρίδιο από εξώφυλλο σε εξώφυλλο και θα το ξαναδιαβάσω άλλη μία ώστε να καλύψω αυτά που έχω χάσει.Θεωρώ πως το να ξέρεις τυφλά τι χειρισμό πρέπει να κάνω σε συνδιασμό με το θέμα που έχω μπροστά μου -και μπορεί να χάσω άμεσα- είναι μεγάλο προσόν.

Επεξ/σία από grlazy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπάμπη , όσα γράφεις για παλιές φιλμάτες με  120 φίλμ , το ξέρεις , ότι είναι της παρηγοριάς. Μέσα σου, το ξέρεις , ότι θες κάποια να την κοιτάς από πάνω ! Και οι αυθεντικές λύσεις, είναι είτε mamiya είτε rolleiflex. Μάλλον  C330 βλέπω να παίρνω , που έχει και πλήρες σετ φακών ! Κάποια στιγμή λέμε τώρα.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2022 στις 2:38 ΜΜ, pifilos είπε

Προχθές δοκίμασα σε έναν Κωτσόβολο την nikon D7500. Με το που την έπιασα σκέφτηκα "φοβερό κράτημα", πραγματικά άνετη στο χέρι, όλα τα κουμπιά στη θέση τους κλπ κλπ. Κρατώντας την όμως για δύο λεπτά συνειδητοποίησα πως θα ήταν κουραστική λόγω βάρους για πολύωρη χρήση ακόμα και με σταθερό μικρό φακό. 

Γυρνώντας σπίτι είδα στο camerasize τη διαφορά στο βάρος με το αντίστοιχο setup που χρησιμοποιώ και υπήρχε μια διαφορά βάρους 250-300γρ. Δεν ξέρω , αλλά ήταν αισθητή η διαφορά. Μάλλον είμαι πολύ ιδιότροπος ή έχω κακομαθει από τη mirrorless. Ωραία η D800 και αντίστοιχες (κοίταγα πχ την canon 6D που είναι ιδανική για αστροφωτογραφια) αλλά εκτός τριποδου μου φαίνονται μακρινό όνειρο. 😂

Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά τελικά επειδή η εργονομία της κάμερας ειναι από άλλο πλανήτη τελικά μου φαίνεται πιο ξεκούραστη στην πράξη. Στην πορεία ανακάλυψα ότι μπορείς να τη φέρεις πολύ στα μέτρα σου και επίσης λόγω της εργονομίας της σου φαίνονται πιο ελαφρείς οι φακοί.

Το κλείστρο πολύ διαφορετικό από άλλες Nikon. Πιο ευαίσθητο, το χαιδευεις λίγο και βγάζει φωτογραφία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά τελικά επειδή η εργονομία της κάμερας ειναι από άλλο πλανήτη τελικά μου φαίνεται πιο ξεκούραστη στην πράξη. Στην πορεία ανακάλυψα ότι μπορείς να τη φέρεις πολύ στα μέτρα σου και επίσης λόγω της εργονομίας της σου φαίνονται πιο ελαφρείς οι φακοί.

Το κλείστρο πολύ διαφορετικό από άλλες Nikon. Πιο ευαίσθητο, το χαιδευεις λίγο και βγάζει φωτογραφία.

Όλα τα παραπάνω true… στα έλεγα εγώ… ποια 5600 και κουραφέξαλα … φυσικά αστειεύομαι αλλά πέρα από την πλακα με την 7500 δεν κουραζόμουν ιδιαίτερα, ένιωθα ακριβώς όπως αναφέρεις … το κράτημα της φοβερό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2022 στις 6:44 ΜΜ, Cntrl+X είπε

 

Το κλείστρο πολύ διαφορετικό από άλλες Nikon. Πιο ευαίσθητο, το χαιδευεις λίγο και βγάζει φωτογραφία.

Αυτό του έκανε εντύπωση και του @GQPhDFBI όταν στην πρώτη μας βόλτα δούλεψε λίγο την Ζ5 μου. Μάλιστα δεν του άρεσε και τόσο....

Ίσως για αυτό το λογο επειδή από 7500 πήγα σε Ζ5 δε με ξένισε εμένα κάτι.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάλι θέλω η μηχανή να τα κάνει όλα μόνη της. Να πατάς ένα κουμπί και να βγάζει σούπερ φωτογραφίες. Αυτόματα.

Να μπορεί να βγάλει φωτογραφία με αυτήν ο τυχαίος περαστικός.

Δεν θα βγάζω εγώ μονίμως τους άλλους και εκείνοι να μην μπορούν να βγάλουν και εμένα...

Συνήθως προσαρμόζομαι εγώ στην μηχανή πάντως δεν περιμένω το ανάποδο.

Και κρατάω την μηχανή μέχρι να φτάσω στο σημείο να μην μπορώ να βγάλω κάτι.

Αυτό που με ενοχλεί πλέον, είναι ότι θέλω καλύτερη εστίαση, όπως στις ακάθρεπτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2022 στις 8:22 ΜΜ, highpriest είπε

Φιλοσοφικό το ερώτημα. Περισσότερο για κουβέντα.

Έχεις μια μηχανή. Την καλύτερη που ενδεχομένως μπορούσες να αγοράσεις. Δεν υστερεί πουθενά. Κάνει τα πάντα σωστά και αν έχεις την εμπειρία την δουλεύεις manual ή και ημιαυτόματα και βγάζεις ωραίες φώτο, αν δεν έχεις την εμπειρία την βάζεις στο αυτόματο και πάλι τραβάει ωραίες φώτο. 

Παρόλα αυτά νιώθεις πως δεν σου κάθεται στο χέρι, στον χειρισμό, στον τρόπο των μενού, στο πως κάνει τα πράγματα. Στο πως αποδίδει αυτό που βλέπεις. Φτάνεις να κοιτάς όχι απαραίτητα μπροστά, σε καλύτερο μοντέλο, ακριβότερο, με πιο πολλά megapixel, αλλά πίσω. Σε παλιότερο μοντέλο που τυχόν είχες και σε βόλευε περισσότερο και ας είχε τα μισά megapixel.

Είναι θέμα νοσταλγίας; Είναι θέμα εργονομίας; Το παθαίνετε και αν ναι, τι κάνετε; Αλλάζετε μοντέλο ή υπομένετε την επιλογή σας;

Τα Bold ισχύουν επακριβώς για μένα. Canon 80D. Θα την αλλάξω μόνο σε δύο περιπτώσεις. Α, αν χαλάσει. Β, όταν και αν αποφασίσω να πάω σε Full frame και έχω τα χρήματα. Στο Α, θα πάω σε R8 και φακούς STM. Στο Β, θα πάω μόνο σε R6 II και μόνο σε L φακούς.

Αυτά τα αισθηματικά που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο δεν τα πολυπιάνω. Άμα δεν είσαι ευχαριστημένος με το σώμα ή την πλατφόρμα, απλά την αλλάζεις. Αν δεν σου κάθεται καλά στο χέρι κλπ. που γράφεις, τότε δεν είσαι ευχαριστημένος. Το οικονομικό είναι που μας κρατάει τους περισσότερους να πάρουμε αυτό που ονειρευόμαστε.

Προσωπικά η 80D με ικανοποιεί σε όλα. Άρα ισχύουν μόνο τα Α και Β που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...