Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy A53 5G Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φετινή σειρά Samsung Galaxy A είναι εδώ και… «σπάμε το ρόδι» με το Samsung Galaxy A53 5G. Πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα mid-range συσκευή με τετραπλή κάμερα, επεξεργαστή 5nm, κομψό σχεδιασμό και δε στερείται λειτουργιών ή δυνατοτήτων συγκριτικά με αρκετά ανώτερες συσκευές. Η Samsung παρουσιάζει μια εντυπωσιακή συσκευή που επιχειρεί να ξεχωρίσει στην κατηγορία του, όμως τα καταφέρνει; Περάσαμε αρκετό διάστημα με το smartphone και μεταφέρουμε την εμπειρία μας με αυτό.

Σχεδιασμός – Οθόνη

Σχεδιαστικά, το Galaxy A53 δε διαφέρει πολύ από τον περυσινό προκάτοχό του, έχοντας πολύ απλό σχεδιασμό που -πλέον- γίνεται αυτόματα πιο ξεχωριστός ακριβώς λόγω της απλότητάς του. Η συσκευή έχει διαστάσεις 159.5x74.7mm με βάθος 8.1mm και ζυγίζει 189g, δηλαδή αρκετά κοντά στα σημερινά πρότυπα μιας τυπικής μεγάλης συσκευής. Κάθεται άνετα στο χέρι, χωρίς να γλιστράει, αφού είναι φτιαγμένη από πλαστικό – το γυαλιστερό πλαίσιο μπορεί να μοιάζει με μεταλλικό, αλλά δεν είναι.

Ωστόσο, δεν αφήνει την αίσθηση του φθηνού πλαστικού στο χέρι, ίσα-ίσα η ματ πλάτη δεν γεμίζει δαχτυλιές και δε γλιστράει ενώ το γυαλιστερό πλαίσιο δίνει μια “premium” νότα στο σύνολο. Το κινητό διατίθεται σε τέσσερα “Awesome” χρώματα: Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue και Awesome Peach.


Διαβάστε ολόκληρο το review

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ακριβό από το α52 με χαμηλότερα χαρακτηριστικά..!!!! άρα ο μόνος λόγος απόκτησης του είναι τα χρόνια υποστήριξης του. Κλασική πρακτική που έχουν υιοθετήσει αρκετές εταιρείες στα νέα τους low-midrange μοντέλα πχ  redmi ,Poco,  realme..!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο του θετικό είναι η μεγαλύτερη μπαταρία σε σχέση με πέρυσι.

Κάτα τα άλλα, καλύτερη αγορά το A52s που και snapdragon έχει,και θύρα ακουστικών και είναι μια από τα ίδια αλλά φθηνότερο.

Κρίμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δει αρκετές φορές από κοντά.. Κατά τη γνώμη μου όποιος προέρχεται από ναυαρχίδα κινητό ΔΕΝ πάει σε αυτό και ειδικά σε αυτή τη τιμή, και εννοώ τα 479 ευρώ στα καταστήματα.. 

Το Α52s όντως αυτή τη στιγμή φαίνεται πιο καλή επιλογή αν πρέπει να πας άρον άρον σε midrange Samsung!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mants118 είπε

το έχω δει αρκετές φορές από κοντά.. Κατά τη γνώμη μου όποιος προέρχεται από ναυαρχίδα κινητό ΔΕΝ πάει σε αυτό και ειδικά σε αυτή τη τιμή, και εννοώ τα 479 ευρώ στα καταστήματα.. 

Το Α52s όντως αυτή τη στιγμή φαίνεται πιο καλή επιλογή αν πρέπει να πας άρον άρον σε midrange Samsung!

356 και πέφτει....

image.png.5aa065f773150b714d1a07365a585fbd.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη μπαταρία ειναι σημαντικός λογος αγοράς . Στην πραγματικη ζωη, ο Exynos δεν απογοητευει. Ασχετα αν ο Σναπ 778 ειναι ελαφρως ανωτερος.

Καλη συσκευή , μεσαία κατηγορία , μακρια απο την  premium . Υπαρχουν κ καλυτερα σιγουρα. Το μεγαλο ερωτημα που ειχα παντα με τα κινητά ηταν αν αξιζει να τα σκασεις χοντρά για  ναυαρχίδα η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaskor είπε

Η μεγαλύτερη μπαταρία ειναι σημαντικός λογος αγοράς . Στην πραγματικη ζωη, ο Exynos δεν απογοητευει. Ασχετα αν ο Σναπ 778 ειναι ελαφρως ανωτερος.

Καλη συσκευή , μεσαία κατηγορία , μακρια απο την  premium . Υπαρχουν κ καλυτερα σιγουρα. Το μεγαλο ερωτημα που ειχα παντα με τα κινητά ηταν αν αξιζει να τα σκασεις χοντρά για  ναυαρχίδα η οχι?

Να προσθέσω άλλο ένα ερώτημα, αξίζει να πάρεις περσινή ναυαρχίδα ή midrange φετινό ;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mants118 είπε

Να προσθέσω άλλο ένα ερώτημα, αξίζει να πάρεις περσινή ναυαρχίδα ή midrange φετινό ;

Μπορεις να το δεις , και ο φιλος πιο πανω, με αλλο κριτηριο, οχι αυτο του midrange/ναυαρχιδα, αλλά με τα χρηματα που δινεις. Σιγουρα ενα καλο τηλέφωνο ειναι πολύ χρήσιμο, αλλά για μένα πάνω από 400 ευρω, 500 στη χειροτερη, ειναι πεταμενα λεφτα, λαμβανοντας υποψιν και τις αλλες αναγκες ενος Ελληνα που πληρωνεται απο 700 εως 1100 ευρω... Θεωρω οτι απο 500 και πανω κερδιζεις λιγα σε σχεση με αυτα που δινεις... Παντα υπαρχουν και προπέρσινες ναυαρχιδες ή lite εκδόσεις... που κανουν μια χαρά τη δουλειά τους. Οσο για αυτο το A53, νταξει πολύ κακό για το τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dudadidos είπε

Μπορεις να το δεις , και ο φιλος πιο πανω, με αλλο κριτηριο, οχι αυτο του midrange/ναυαρχιδα, αλλά με τα χρηματα που δινεις. Σιγουρα ενα καλο τηλέφωνο ειναι πολύ χρήσιμο, αλλά για μένα πάνω από 400 ευρω, 500 στη χειροτερη, ειναι πεταμενα λεφτα, λαμβανοντας υποψιν και τις αλλες αναγκες ενος Ελληνα που πληρωνεται απο 700 εως 1100 ευρω... Θεωρω οτι απο 500 και πανω κερδιζεις λιγα σε σχεση με αυτα που δινεις... Παντα υπαρχουν και προπέρσινες ναυαρχιδες ή lite εκδόσεις... που κανουν μια χαρά τη δουλειά τους. Οσο για αυτο το A53, νταξει πολύ κακό για το τιποτα.

Για εμένα η επιλογή (εκτός apple) ήταν ξεκάθαρη πριν λίγα χρόνια, περσινή ναυαρχίδα που μετά από ένα άντε το πολύ 1,5 χρόνο έπεφτε ραγδαία η τιμή της (πχ το lg v30 που έχω, κυκλοφόρησε το 2018 ουσιαστικά με 850 ευρώ, το πήρα 330 ευρώ στα μέσα του 2019) όμως έχω παρατηρήσει ότι πλέον δεν συμβαίνει αυτό. Βρίσκεις περσινή κορυφαία συσκευή με - 200 ευρώ αντί για τουλάχιστον μισή τιμή, οπότε σε σπρώχνει σε κορυφαίο midrange αλλά πολύ κοντά στη τιμή της περσινής ναυαρχίδας.. 

Σε αξιόλογο midrange στα 350 το πολύ λέω ναι, αλλά σε τιμές κοντά στα 500 σε βάζει σε δίλημμα ή σε κάνει να θέλεις να τα ξοδέψεις έτσι κι αλλιώς για περσινή κορυφαία συσκευή.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mants118 είπε

Να προσθέσω άλλο ένα ερώτημα, αξίζει να πάρεις περσινή ναυαρχίδα ή midrange φετινό ;

 

 

Γνώμη μου, περσινη ναυαρχίδα. Ήταν κορυφαίο μόλις πέρυσι...

Επεξ/σία από vaskor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vaskor είπε

Γνώμη μου, πέτρινη ναυαρχίδα. Ήταν κορυφαίο μόλις πέρυσι...

+ ότι κακά τα ψέματα ένας δυνατός επεξεργαστής στάνταρ σου βγάζει αλλά 2 το λιγότερο χρόνια με εφαρμογές που είναι απαιτητικές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wifi 6 δεν έχει!

Το έχω μια εβδομάδα και το θεωρώ εξαιρετικό στην κατηγορία του. Στο άσπρο χρώμα είναι πολύ όμορφο, ωραία ποιότητα το πλαστικό στην πλάτη με σατέν αίσθηση, πολύ ωραία η σχεδίαση ''γλυπτού'' που φιλοξενεί τις κάμερες. Φοβερή οθόνη! Ούτε κολλήματα που λεει ο ''μαγικοπίδης'' . Αστραπή.

Στην προσφορά με τα ακουστικά δώρο, ακόμα και η επίσημη τιμή είναι καλή με την εγγύηση της αντιπροσωπείας και όχι του κάθε σκρουτζομάγαζου που αύριο ίσως δεν υπάρχει. 

 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...