Προς το περιεχόμενο

Olympus OM-D E-M10 Mark IV ναι ή οχι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν  βρήκα τη Olympus OM-D E-M10 Mark IV με φακό 14-42mm F3.5-5.6 II R  σε τιμή 570 , σε κατάσταση όπεν μποξ... Στον ενθουσιασμό μου την παράγγειλα για αναβάθμιση της D3200 και επειδη μ 'έτρωγε το χέρι μου ! Με εξτρά 200ευρω παίρνω ένα ζουμ-τελε  και ένα χειροκίνητο πραιμ  με ανοιχτό διάφραγμα. Για γενική χρήση και φωρητότητα  Έκανα σωστά η λάθος ? Αποτρεπτικός παράγοντας το e-Bay αν και από ευρωπαϊκή ένωση   Προλαβαίνω να ακυρώσω ....

 
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Λοιπόν  βρήκα τη Olympus OM-D E-M10 Mark IV με φακό 14-42mm F3.5-5.6 II R  σε τιμή 570 , σε κατάσταση όπεν μποξ... Στον ενθουσιασμό μου την παράγγειλα για αναβάθμιση της D3200 και επειδη μ 'έτρωγε το χέρι μου ! Με εξτρά 200ευρω παίρνω ένα ζουμ-τελε  και ένα χειροκίνητο πραιμ  με ανοιχτό διάφραγμα. Για γενική χρήση και φωρητότητα  Έκανα σωστά η λάθος ? Αποτρεπτικός παράγοντας το e-Bay αν και από ευρωπαϊκή ένωση   Προλαβαίνω να ακυρώσω ....

 

     Καλορίζικη και καλές λήψεις ........ αν πιαστούμε στα τι και τα πως , το μόνο βέβαιο είναι πως δεν μείνει χρόνος για να ακυρωθεί .

    Άλλωστε ότι και να γίνει , μπορεί να μεταμορφωθεί σε αξιόλογο σενάριο με φακούς Zuiko Pro ........ θέλει παράδες φυσικά .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που την πήρες, την πουλάς και αύριο χωρίς χασούρα ή με ελάχιστη.

Οπότε καλορίζικη και καλές λήψεις. Δώστης μια ευκαιρία. Προσωπικά αγαπάω πολύ τις Μ43 μηχανές. Τις θεωρώ ιδανικές σε φορητότητα και για ερασιτεχνική αλλά με αξιώσεις χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@babisskg @highpriest έχω τύψεις  μήπως έκανα μ@λ.κι@ όμως ! Είναι αρκετά τα λεφτά για να έκανα λάθος . Δίνω και τον εξοπλισμό της Νικον σκότωμα και ησυχάζω...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Στην τιμή που την πήρες, την πουλάς και αύριο χωρίς χασούρα ή με ελάχιστη.

Οπότε καλορίζικη και καλές λήψεις. Δώστης μια ευκαιρία. Προσωπικά αγαπάω πολύ τις Μ43 μηχανές. Τις θεωρώ ιδανικές σε φορητότητα και για ερασιτεχνική αλλά με αξιώσεις χρήση.

     Πολύ πρακτικό σενάριο , αφού με επί 2 crop γίνονται ιδανικό test bed για να αποκτήσεις και μεγάλους τηλεφακούς . 

     Πάντως ένας 9mm caplens f/8 είναι απαραίτητο να προστεθεί στην μηχανή . Όπως κι' ένας Sigma 19 f/2.8 dn dx η κάπως έτσι , αυτός που κουδουνάνε τα εξαρτήματα στο εσωτερικό του . Φοβερός φακός . 

     Φυσικά παίζει και το σενάριο ενός αντάπτορα με ηλεκτρονική επικοινωνία για χρήση με φακούς 4/3 ......... κλπ κλπ κλπ ........ το Κύριακο ( Σαββατοκύριακο δεν υπάρχει ) θα βγεί βόλτα η e - pl1 με τον Tokina 400 f/6.2 ....... σύνολο 800mm .......... 

 

 

Μόλις τώρα, panosgournas είπε

@babisskg @highpriest έχω τύψεις  μήπως έκανα μ@λ.κι@ όμως ! Είναι αρκετά τα λεφτά για να έκανα λάθος . Δίνω και τον εξοπλισμό της Νικον σκότωμα και ησυχάζω...

 

     Κρατάς την Nikon , πρώτον διότι δεν ξέρεις τι ξημερώνει ........ δεύτερον διότι είναι αξιόλογο μηχάνημα ...... συν / πλην ........ τρίτον διότι έχει καλό αισθητήρα ........ τέταρτον ........ δεν έχει τέταρτον ....... 🤣🤣🤣 ....... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panosgournas είπε

@babisskg @highpriest έχω τύψεις  μήπως έκανα μ@λ.κι@ όμως ! Είναι αρκετά τα λεφτά για να έκανα λάθος . Δίνω και τον εξοπλισμό της Νικον σκότωμα και ησυχάζω...

 

Δυστυχώς οι μηχανές έχουν αυτό το ρίσκο. Δεν μπορείς να ξέρεις πως θα ταιριάξεις με την μηχανή. Κι εγώ πρόσφατα αγόρασα ένα μοντέλο που τελικά δεν μου ταίριαξε. Απλά την κρατάω μέχρι να αποφασίσω τι θα πάρω μόλις την δώσω.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Λοιπόν  βρήκα τη Olympus OM-D E-M10 Mark IV με φακό 14-42mm F3.5-5.6 II R  σε τιμή 570 , σε κατάσταση όπεν μποξ... Στον ενθουσιασμό μου την παράγγειλα για αναβάθμιση της D3200 και επειδη μ 'έτρωγε το χέρι μου ! Με εξτρά 200ευρω παίρνω ένα ζουμ-τελε  και ένα χειροκίνητο πραιμ  με ανοιχτό διάφραγμα. Για γενική χρήση και φωρητότητα  Έκανα σωστά η λάθος ? Αποτρεπτικός παράγοντας το e-Bay αν και από ευρωπαϊκή ένωση   Προλαβαίνω να ακυρώσω ....

 

   Καλούτσικο το focus peaking που διαθέτει , οχι αμάν και πώς , δεν ξέρω πως είναι η χούφτα της IV , πάντως η πρώτη ήταν κάπως και της αγόρασα ένα after market hand grip που βιδωνε από κάτω και διορθώθηκε το πράγμα ....... καλό και φθηνό ....... 

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δυστυχώς οι μηχανές έχουν αυτό το ρίσκο. Δεν μπορείς να ξέρεις πως θα ταιριάξεις με την μηχανή. Κι εγώ πρόσφατα αγόρασα ένα μοντέλο που τελικά δεν μου ταίριαξε. Απλά την κρατάω μέχρι να αποφασίσω τι θα πάρω μόλις την δώσω.

     Έχω μία φωτογραφία από graffiti σε τοίχο που γράφει το γνωστό από τραγούδι ........ δεν ταιριάζετε σου λέω ....... 🤣🤣🤣 ........ 

38 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Λοιπόν  βρήκα τη Olympus OM-D E-M10 Mark IV με φακό 14-42mm F3.5-5.6 II R  σε τιμή 570 , σε κατάσταση όπεν μποξ... Στον ενθουσιασμό μου την παράγγειλα για αναβάθμιση της D3200 και επειδη μ 'έτρωγε το χέρι μου ! Με εξτρά 200ευρω παίρνω ένα ζουμ-τελε  και ένα χειροκίνητο πραιμ  με ανοιχτό διάφραγμα. Για γενική χρήση και φωρητότητα  Έκανα σωστά η λάθος ? Αποτρεπτικός παράγοντας το e-Bay αν και από ευρωπαϊκή ένωση   Προλαβαίνω να ακυρώσω ....

 

     Αυτός ο 14 - 42 πάντως ......... θα τον άλλαζα με συνοπτικές διαδικασίες ....... ούτε έτσι , ούτε για γιουβέτσι , ούτε για τα κάρβουνα ......... τι αλάτι του έβαλα , τι σάλτσες για BBQ , τι ρίγανη ........ τίποτε ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

   Καλούτσικο το focus peaking που διαθέτει , οχι αμάν και πώς , δεν ξέρω πως είναι η χούφτα της IV , πάντως η πρώτη ήταν κάπως και της αγόρασα ένα after market hand grip που βιδωνε από κάτω και διορθώθηκε το πράγμα ....... καλό και φθηνό ....... 

΄Εχω σχετικά μεσαία παλάμη και δάχτυλα  δεν τα λες και φτυάρι, χωρίς να έχω πιάσει κάποια olympus πιστεύω θα μου κάτσει !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosgournas είπε

΄Εχω σχετικά μεσαία παλάμη και δάχτυλα  δεν τα λες και φτυάρι, χωρίς να έχω πιάσει κάποια olympus πιστεύω θα μου κάτσει !

     https://www.ebay.com/itm/For-Olympus-E-M10-Mark-IV-EM10IV-Camera-L-Bracket-Hand-Grip-Quick-Release-Plate-/184983366735?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=710-127635-2958-0

     Για την περίπτωση που χρειαστεί , αν χρειαστεί , δοκιμασμένο ......... αφήνει χώρο για να ανοίγει το καπάκι της μπαταρίας και να βγαίνει χωρίς να χρειάζεται να αφαιρεθεί τίποτε  και δεν κάνει ζημία στο καβούκι της μηχανής .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

     https://www.ebay.com/itm/For-Olympus-E-M10-Mark-IV-EM10IV-Camera-L-Bracket-Hand-Grip-Quick-Release-Plate-/184983366735?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l6249&mkrid=710-127635-2958-0

     Για την περίπτωση που χρειαστεί , αν χρειαστεί , δοκιμασμένο ......... αφήνει χώρο για να ανοίγει το καπάκι της μπαταρίας και να βγαίνει χωρίς να χρειάζεται να αφαιρεθεί τίποτε  και δεν κάνει ζημία στο καβούκι της μηχανής .

Ωραίο ματζαφλάρι ... Δε κάνω πλάκα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panosgournas είπε

Ωραίο ματζαφλάρι ... Δε κάνω πλάκα !!!

    Δεν είναι πολύ σχεδιασμένο σε ζήτημα εμφάνισης , αλλά κάνει την δουλειά και με το παραπάνω ....... όπως είπα , αν χρειαστεί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά που έγινε, γιατί ανοίγεις θέμα και ρωτάς εκ των υστέρων ; Με κάθε μηχανή μπορείς να βγάλεις ωραίες φωτογραφίες. Αρκεί να βγάζεις .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Για αγορά που έγινε, γιατί ανοίγεις θέμα και ρωτάς εκ των υστέρων ; Με κάθε μηχανή μπορείς να βγάλεις ωραίες φωτογραφίες. Αρκεί να βγάζεις .

Έχεις ένα δίκιο όχι απόλυτο όμως , πρέπει να σε τραβάει και ο εξοπλισμός και όπως είπα παραπάνω άνοιξα το θέμα γιατί εχω τύψεις ότι βιάστηκα και έκανα λάθος αγορά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Έχεις ένα δίκιο όχι απόλυτο όμως , πρέπει να σε τραβάει και ο εξοπλισμός και όπως είπα παραπάνω άνοιξα το θέμα γιατί εχω τύψεις ότι βιάστηκα και έκανα λάθος αγορά!

  https://www.skroutz.gr/s/24911866/Olympus-M-Zuiko-Digital-ED-100-400mm-f-5-6-3-IS-Micro-Four-Thirds-MFT.html

   εδώ είσαι ........ κάνε πέτρα την καρδιά και προχώρα ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexokanenas είπε

Ωραια κάμερα, μαζευε τωρα και για καλο φακο!

 

Αν εκανες σωστα η λαθος μονο εσυ ξερεις (η θα το μάθεις), αναλογα τι ζητας.

Με τα ιδια χρήματα έβρισκες και full frame. Θα ηθελες το παραπανω βάρος και τους ακριβότερους φακους;

αυτο ακριβως

Τα ζύγισα και το αποτέλεσμα μιας  ff είναι εντυπωσιακά αλλά δεν είναι για φωτο  βόλτα στο χέρι και οι φακοί είναι απλησίαστοι για ερασιτέχνη... εχω την d3200 με το ΣΙΓΜΑ 17-50 2.8 και δεν είναι το ποιο φορητό σύνολο ... 

Μόλις τώρα, babisskg είπε

  https://www.skroutz.gr/s/24911866/Olympus-M-Zuiko-Digital-ED-100-400mm-f-5-6-3-IS-Micro-Four-Thirds-MFT.html

   εδώ είσαι ........ κάνε πέτρα την καρδιά και προχώρα ........ 

@babisskg Θεσσαλονίκη απο  Αθήνα τραβάει  ο φακος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...