Προς το περιεχόμενο

Olympus OM-D E-M10 Mark IV ναι ή οχι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, panosgournas είπε

Τα ζύγισα και το αποτέλεσμα μιας  ff είναι εντυπωσιακά αλλά δεν είναι για φωτο  βόλτα στο χέρι και οι φακοί είναι απλησίαστοι για ερασιτέχνη... εχω την d3200 με το ΣΙΓΜΑ 17-50 2.8 και δεν είναι το ποιο φορητό σύνολο ... 

@babisskg Θεσσαλονίκη απο  Αθήνα τραβάει  ο φακος ....

  Όχι βέβαια , αλλά ένας άνθρωπος θα φαίνεται ικανοποιητικά στο κάδρο σε μία απόσταση 150 μέτρων ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυνατό χαρτί του συστήματος, πρέπει να είναι ο Panasonic 20mm f/1.7 II που ισοδυναμεί με 40mm σε full frame. 

Η ομάδα του στο flickr , έχει 10Κ φωτογραφίες, που έχουν ενδιαφέρον . Επιπλέον ατού του φακού, η τιμή του. Και το βάρος, διαστάσεις βέβαια. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αυτός ο 14 - 42 πάντως ......... θα τον άλλαζα με συνοπτικές διαδικασίες ....... ούτε έτσι , ούτε για γιουβέτσι , ούτε για τα κάρβουνα ......... τι αλάτι του έβαλα , τι σάλτσες για BBQ , τι ρίγανη ........ τίποτε ........ 

Με τον 14 - 42 έχω πάρει αξιόλογα αποτελέσματα. Παραθέτω.

The sea covers the sun.

 

Carefree moments.

 

P4030367

 

Οι φωτογραφίες είναι με τον 14 42 ΙΙ και την em10 οπότε είναι χαρακτηριστικές.

Στο μέλλον ένας 12 40 2.8 ή ένας 12 45 4 είναι αναβάθμιση σε κάθε επίπεδο. Παραθέτω τον 12 40.

P8050284

 

Με την em5iii (ίδιος αισθητήρας με την em10vi) και τον 12 40 2.8.

 

Εν κατακλείδι, αν σε βολέψει, η em10 vi είναι εξαιρετική μηχανή κατά την άποψή μου.

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έχω κι εγώ τη Μ10 mark4. Κάποιες παρατηρήσεις μου:

Αισθητήρας μια χαρά. Εχω και μερικές Nikon, τις ανταγωνιζεται κανονικά.

Στον ένα μήνα πάνω χάλασε το rear dial. Με όχι σκληρή χρήση. Απαράδεκτο για εταιρία με τέτοια παράδοση στην ποιότητα κατασκευής. Ευτυχώς το κάλυψε η εγγύηση.

Μενού τραγικό. Λειτουργίες ατάκτως ερριμμενες εδώ κι εκεί. Παλεύεται πάντως.

Λειτουργίες οθόνης αφής προϊστορικές. Δε μπορείς να κάνεις zoom με δύο δάκτυλα. Zoomαρει με πολύ άβολο τρόπο.

Focus peaking μέτριο. Όχι έντονο και σαφές όπως σε Panasonic. Μάλιστα όταν πατήσεις το shutter button ως τη μέση δυστυχώς απενεργοποιειται.

Ο κιτ φακός δε με βόλεψε. Μικρός αλλά το ηλεκτρονικό zoom με εκνευρίζει. Ίσως είναι καλός για βίντεο αλλά για φωτογραφία αβολος.

Πολύ σφιχτά τα dials και το κούμπωμα των φακών. Χρειάζεται πίεση για να γυρίσουν τα dials. Συνιστώ να τα στρέφεις με δύο δάκτυλα για να μην ασκεις υπερβολική πιεση στον άξονα περιστροφής τους.

Απενεργοποιησε την προεπιλογή που έχει για να δείχνει πιο θερμά τα χρώματα. Είναι ήδη θερμά και χωρίς αυτή.

Κατέβασε το RAWtherapee. Κάνει θαύματα με τα RAW της μηχανής. Τρελή ανάκτηση λεπτομέρειας Και από τα highlights.

Με manual φακούς πρέπει να καταχωρείς το εστιακό τους μήκος αλλιώς το IBIS δε θα δούλεψει σωστά.

Καλη τύχη αν θες να φωτογραφίζεις κινούμενα αντικείμενα.

Βίντεο πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Τρομερή σταθεροποιηση.

Εξαιρετικά αποτελεσματική λειτουργία πανοράματος!

Συνοπτικά τη μηχανή την προτείνω κι εγώ για αγορα για κάποιον που ξέρει τις παραξενιές της. Ακριβή γι αυτό που είναι αλλά νομίζω πως αυτό που θεωρούν συχνά αδύνατο σημείο της (μικρότερος αισθητήρας από APS C κάμερες) είναι τελικά το δυνατό της σημείο. Ασχολήσου λίγο παραπάνω με τα RAW και θα με θυμηθείς.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...