Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου?


L34x88iT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Περνάω γρήγορα στο θέμα...

Έχω 2 mac. Ένα σταθερό 21.5-inch, Mid 2010, 7gb ram, i3 3,06ghz και ένα macbook pro i7 2020.

Ειχα σε έναν εξωτερικό δίσκο τα τραγούδια μου αλλά και την library του itunes. Και στο itunes του σταθερού αλλά και του φορητού, είχα δηλώσει σαν path την database του itunes που είναι στον εξωτερικό δίσκο. Οπότε με αυτό τον τρόπο, έφτιαχνα τα πάντα από το σταθερό (τραγούδια, playlists, smart playlists κλπ) και όταν πήγαινα να παίξω μουσική, έβαζα τον εξωτερικό στο mac και όλα ήταν έτοιμα. Αφού και η database του itunes αλλά και τα path των τραγουδιών είναι στον εξωτερικό.

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν έκανα αναβάθμιση σε big sur το macbook και το itunes έγινε music. Μετέτρεψα την database οπότε δεν έχασα τραγούδια, αλλά πλέον δεν είναι ένα κοινό αρχείο και στο itunes και στο music. Στον σταθερό παίρνει μέχρι high sierra και έχει ακόμα itunes

Οπότε ποια λύση θα προτείνατε και αν γίνεται. Γιατί έχω ψάξει στο goolge αλλά δεν βρίσκω κάτι που να με βοηθά.

  1.  Γίνεται να περάσω την εφαρμογή Music σε high sierra? (Δεν έχω βρει κάτι)
  2.  Γίνεται να περάσω το παλιό iTunes σε big sur? (Δεν έχω βρει κάτι)
  3.  Να περάσω big sur με patch στον σταθερό? (θα σέρνεται?)
  4.  Γίνεται στο itunes να ανοίξω την database του music? (Δεν βρήκα κάτι)
  5.  Γίνεται στο Music να ανοίξω την database του itunes? (Δεν βρήκα κάτι)
  6.  Να ξαναπεράσω στο macbook πάλι το highsierra? (Δεν θα το θελα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrKo είπε

Δεν μπορείς να κάνεις sync τις playlist μέσω του account σου; Αφού εάν έχεις ένα playlist, τότε το έχεις σε όλες τος συσκευές που έχεις Apple ID. 

Πως μπορεί να γίνει αυτό? Μιλάω για τραγούδια που έχω περάσει εγώ. Όχι αγορασμένα. Γίνεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, L34x88iT είπε

Πως μπορεί να γίνει αυτό? Μιλάω για τραγούδια που έχω περάσει εγώ. Όχι αγορασμένα. Γίνεται?

 

Ναι. Πριν από το Music, η Apple είχε το iTunes Match όπου μπορούσες να έχεις μέχρι και 100.000 τραγούδια δικά σου και που να μην υπάρχουν στην βάση δεδομένων της Apple. Τώρα δεν θυμάμαι ποια υπηρεσία κάνει το ίδιο ή παρόμοιο. Δες τι συνδρομές έχει η Apple στην μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrKo είπε

Ναι. Πριν από το Music, η Apple είχε το iTunes Match όπου μπορούσες να έχεις μέχρι και 100.000 τραγούδια δικά σου και που να μην υπάρχουν στην βάση δεδομένων της Apple. Τώρα δεν θυμάμαι ποια υπηρεσία κάνει το ίδιο ή παρόμοιο. Δες τι συνδρομές έχει η Apple στην μουσική.

Ωραιες εποχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrKo είπε

Ναι. Πριν από το Music, η Apple είχε το iTunes Match όπου μπορούσες να έχεις μέχρι και 100.000 τραγούδια δικά σου και που να μην υπάρχουν στην βάση δεδομένων της Apple. Τώρα δεν θυμάμαι ποια υπηρεσία κάνει το ίδιο ή παρόμοιο. Δες τι συνδρομές έχει η Apple στην μουσική.

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, το iTunes match έχει ενσωματωθεί στο Apple Music. Απ' τη στιγμή που έκανα συνδρομή, το iTunes άρχισε να ανεβάζει ό,τι έχω στη Library. Όσα τραγούδια υπάρχουν υπάρχουν στο Apple music γράφουν δίπλα "match" και όσα δεν υπάρχουν γράφουν "uploaded" (ή κάτι τέτοιο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ακολούθησα αυτό τον οδηγό και τελικά πέρασα catalina και έχει το apple music. 2 ερωτήσεις όμως:

α) Είναι αξιόπιστο αυτό το site ή έκανα μ..κία

β) Έτσι όπως το πέρασα, το λογισμικό θεωρείται γνήσιο ή σπασμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, L34x88iT είπε

Παίδες ακολούθησα αυτό τον οδηγό και τελικά πέρασα catalina και έχει το apple music. 2 ερωτήσεις όμως:

α) Είναι αξιόπιστο αυτό το site ή έκανα μ..κία

β) Έτσι όπως το πέρασα, το λογισμικό θεωρείται γνήσιο ή σπασμένο?

Hack είναι και εφόσον σου δουλευει σωστά δεν υπάρχει θέμα , ανεπίσημα. Είναι κάτι αντίστοιχο με αυτούς που παίρνουν το windows 11 σε unsupported μηχανήματα. Μην φοβάσαι δεν πρόκειται να βγει κανένα μυνημα από την apple σε υδατογράφημα . Δεν ασχολείται με αυτά η Appe και ούτε πιστεύω κανένας να κάτσει να ψάξει έναν Mac υπολογιστή τι έκδοση Mac OS φοραει μιας και το λειτουργικό είναι πακέτο με τον υπολογιστή και δεν χρειάζεται ξεχωριστή απόδειξη αγοράς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, L34x88iT είπε

Παίδες ακολούθησα αυτό τον οδηγό και τελικά πέρασα catalina και έχει το apple music. 2 ερωτήσεις όμως:

α) Είναι αξιόπιστο αυτό το site ή έκανα μ..κία

β) Έτσι όπως το πέρασα, το λογισμικό θεωρείται γνήσιο ή σπασμένο?

Και έτσι να σου λειτουργεί, εάν κάνεις την συνδρομή στις υπηρεσίες της Apple, τότε θα μπορείς να έχεις τις ίδιες λίστες από το web app Music της Apple αλλά και από κάθε Apple συσκευή που είσαι logged in. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν βλέπει πάλι την database. Θα δω μήπως περάσω bigsur

Ρε γαμώτο αν θα μπορούσα να φτιάξω Smart playlist με rules τους φακέλους στον δίσκο, θα μου έλυναν τα χέρια. Έχει να φτιάξει smart playlist μέχρι και το πότε κατούρησε ο καλλιτέχνης και δεν έχει αυτό με τους φακέλους. :(

Επεξ/σία από L34x88iT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...