Προς το περιεχόμενο

Το Netflix παρουσιάζει ένα νέο σύστημα "Two Thumbs Up"


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω ρε φίλε, όλοι οι σινεφίλ, και οι κριτικοί κινηματογράφου, στο Insomnia μαζεύτηκαν. Κανείς δε βλέπει Netflix, δεν αντέχει την ποιότητα. Και εγώ παιδιά , μόνο Σέρβικο σινεμά , με μικρά διαλλείματα για κισλόφσκι βλέπω. Απορώ ποιος χαραμίζει ώρες στο Netflix.

Δεν του άρεσε το σύστημα με τα αστεράκια, ήταν πολύ πολύπλοκο για τους νεολαίους, φοβήθηκαν μήπως δεν αντέξουν την πίεση του να διαλέξουν ανάμεσα σε 5 αστεράκια. Τώρα βάλε 2 thumbs up, βάλε και 2 down, θα είμαστε πάλι στα ίδια, αλλα αντί για αστέρια θα έχουμε δάχτυλα.

 

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Κάποιοι προσπαθούν να ανακαλύψουν τον τροχό! Κανένα χέρι δεν έχει 2 δάχτυλα, περιμένουμε λοιπόν άλλα 3.

297-2970219_movie-4-star-rating-png.png

 

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Πω ρε φίλε, όλοι οι σινεφίλ, και οι κριτικοί κινηματογράφου, στο Insomnia μαζεύτηκαν. Κανείς δε βλέπει Netflix, δεν αντέχει την ποιότητα. Και εγώ παιδιά , μόνο Σέρβικο σινεμά , με μικρά διαλλείματα για κισλόφσκι βλέπω. Απορώ ποιος χαραμίζει ώρες στο Netflix.

Δεν του άρεσε το σύστημα με τα αστεράκια, ήταν πολύ πολύπλοκο για τους νεολαίους, φοβήθηκαν μήπως δεν αντέξουν την πίεση του να διαλέξουν ανάμεσα σε 5 αστεράκια. Τώρα βάλε 2 thumbs up, βάλε και 2 down, θα είμαστε πάλι στα ίδια, αλλα αντί για αστέρια θα έχουμε δάχτυλα.

Το σύστημα με τα αστέρια το βγάλανε επειδή δε λειτουργεί όπως πρέπει όχι επειδή προσπαθούν να ανακαλύψουν τον τροχό. Το thumbs up/down είναι αρκετά καλύτερο σαν σύστημα.

Πχ σχετικό άρθρο https://www.appcues.com/blog/rating-system-ux-star-thumbs

Αυτό που αναφέρει για το YouTube το είχα παρατηρήσει κι εγώ στην προηγούμενη δουλειά μου όπου είχαμε star rating system για αξιολόγηση του περιεχομένου και οι περισσότεροι χρήστες δίναν ή πέντε ή ένα αστέρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν πρόσθεσε τα films του Studio Ghibli με είχε εκπλήξει πολύ ευχάριστα. Τα περίμενα με την έλευση του HBO Max και ήρθαν τελικά στο Netflix.

Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει films του Miyazaki τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, umbrella co. said:

''Όπως αναφέρει η εταιρεία, περισσότερες παρόμοιου ύφους αλλαγές αναμένονται στο μέλλον με στόχο, πάντοτε, την καλύτερη εμπειρία για τον χρήστη''

Oλα απο αγαπη για τους χρηστες τα κανουν, και οχι για να αυξησουν τα εσοδα ή την κερδοφορια τους.

Να υποθέσω εσύ δε ζητάς χρήματα από τη δουλειά σου, επειδή αγαπάς πολύ τους πελάτες σου...

Επεξ/σία από dewn735
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο δύσκολο είναι ρε.μαγκες να βάλουν ένα ποσοστό δίπλα σε κάθε ταινία που.να δείχνει όντως πόσο καλή.ειναι και όχι πόσο κοντινή είναι στις ταινίες που.ηδη έχουμε δει είναι ? Γιατί το δεύτερο ισχύει μέχρι τώρα και εγώ τόσο καιρό νόμιζα ότι ισχύει το πρώτο . Δεν νομίζω να είναι κάτι δύσκολο εδώ το stremio το έχει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει το 80-90% που σχολιαζει αρνητικα να εχει ενεργο account στο netflix..!

Ναι δεν ειναι top αλλα δεν είναι κ για πεταμα..Οι σειρες του ειναι ωραιες!!Στις ταινιες του τα χαλαει καπως,αλλα εχει χιλιαδες αλλες ταινιες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν φτιάχνουν καμία "Black List" καλύτερα, που πρέπει να χάνω 1,5ώρα κάθε φορά απλά για να κάνω skip ταινίες που έχω δει ή ταινίες του περασμένου αιώνα…!

Επεξ/σία από xCharisx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολύ στέκει αυτό .. είναι όπως τα δέματα που το ένα γράφει εύθραυστο και το άλλο πολύ εύθραυστο , ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΥΘΡΑΥΣΤΑ!!!!

12 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Κάποιοι προσπαθούν να ανακαλύψουν τον τροχό! Κανένα χέρι δεν έχει 2 δάχτυλα, περιμένουμε λοιπόν άλλα 3.

297-2970219_movie-4-star-rating-png.png

Παίζει να εννοούν και το πυρηνικό από μέρος Ρωσίας ,,, το κάθε χέρι αν έχει 2 αντίχειρες και 3 δείκτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Παιζει το 80-90% που σχολιαζει αρνητικα να εχει ενεργο account στο netflix..!

 

Είναι περίπου όπως με τη Microsoft. Όλοι γκρινιάζουν και τη βρίζουν (όχι αδίκως βέβαια), όλοι όμως Windows χρησιμοποιούν. Είναι όμως μέχρι να σκάσει μύτη κάποια σοβαρή εναλλακτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πανος999 said:

Παιζει το 80-90% που σχολιαζει αρνητικα να εχει ενεργο account στο netflix..!

 

Όχι απλά είναι οι ίδιοι που σχολιάζουν αρνητικά σε κάθε δημοφιλές θέμα για να κάνουν τη διαφορά. Είτε είναι Netflix, είτε facebook, Apple, Samsung, Tesla.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Charismo είπε

Πάντως όταν πρόσθεσε τα films του Studio Ghibli με είχε εκπλήξει πολύ ευχάριστα. Τα περίμενα με την έλευση του HBO Max και ήρθαν τελικά στο Netflix.

Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει films του Miyazaki τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Αυτά δεν είναι "films", είναι παγκόσμια έργα τέχνης.

1 ώρα πριν, nan78 είπε

Είναι περίπου όπως με τη Microsoft. Όλοι γκρινιάζουν και τη βρίζουν (όχι αδίκως βέβαια), όλοι όμως Windows χρησιμοποιούν. Είναι όμως μέχρι να σκάσει μύτη κάποια σοβαρή εναλλακτική...

Όχι απαραίτητα, μιας και υπάρχει αρκετός κόσμος που πληρώνει μεν Netflix κάθε μήνα (είτε επειδή το μοιράζεται με άλλους, είτε λόγω συνήθειας) αλλά στην πράξη βλέπει από σπάνια έως ποτέ, ακριβώς επειδή το 80% του περιεχομένου είναι σαβούρα του 5 και του 6 στο imdb, είναι Woke κολοκύθια ή απλώς δεν βλέπεται ούτε επί πληρωμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι γκρινιάζουν για το Netflix και όλοι έχουν Netflix 😀

Μακράν η καλύτερη πλατφόρμα, εχω και Apple Tv αλλά έχει περιορισμένο περιεχομενο και παρουσιάζει ασθενειούλες

Καλησπέρες σε όλους !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...