Προς το περιεχόμενο

Πως ξεκινάς να διδάσκεις PHP?


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασιζόμενος στο https://fonien.gr/i-chameni-genia-ton-30aridon-to-414-menei-me-tous-goneis-tou-kai-to-722-pairnei-chartziliki-apo-ton-pappou που πρακτικά δείχνει πόσο f** up είμαστε οικονομικά. Είπα μήπως μπορέσω και συνεισφέρω ώντας 3-4yr active coding σε PHP είπα να διδάσκω σε όσους ενδιαφερόμενους PHP και web dev, κυρίως αδαείς σε προγραμματισμό.

 

Αλλά το πρόβλημα πως να δομήσεις κάτι που το έχεις σαν να αναπνέεις με την έννοια ότι πέρασα παγόβουνα και κάποια πράγματα τα κάνω αυτόματα που δεν χρειάζετε να τα εξηγώ σε εμένα. Και πρακτικά θα μπορώ να φωτίζω ένα μέρος το παγόβουνου web dev. To θέμα είναι όμως πως κόβεις το παγόβουνο σε κομματάκια ώστε να είναι εύπεπτο για τον non-coder.

O κόσμος του web έχει πολλά παρακλάδια όπως την βασική διαχείρηση linux, την php itself, βάσεις, XSS, SQL Injection, JS κοκ. Aπ' την άλλη απο μικροί ίσως από γυμνάσιο ακόμη ασχοληθήκαμε με προγραμματισμό. Αλλά ο 25 - 30 ίσως χάσει το ενδιαφέρον αν το βομβαρδίζω με keywords, απ' την άλλη θα πρέπει ASAP να τους κάνω production ready για να έχουν να φάνε.

 

Έχετε μια ιδέα - scaffold να δομήσω ένα πρόγραμμα e-σεμιναρίων ώστε μαθαίνοντας προγραμματισμό σε php μήπως βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί;

Προς το παρόν έκανα το εξής σχεδιάγραμμα σπουδών 2 κύκλων: https://docs.google.com/document/d/1BG-lCDYu8erVSKvoKo_Wj5TpShRySB89-nFRs20GyUg/edit?usp=sharing

H ιδέα είναι να έχω ετήσιο κύκλο σπουδών 1 Σεπτέμβρη - 15 Ιουλίου  με εβδομαδιαία 2ωρα μαθήματα 1 με 2 φορές την εβδομάδα.

Θα ήθελα την γνώμη σας περι του ζητήματος αυτού. Αν έκανα παράλληλο κύκλο Javascript μαθημάτων θα βοηθούσε η καλό είναι το σειριακό δλδ να μάθουν καλά PHP και μετά πάμε για τα frontend;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα λες ...αλλά με βάση το τι "βλέπω" αν δεν συνδυάζεις γνώση με κάποια "αιθέρια ύπαρξη" (είδα πολλά "αστεράκια" που έχουν γίνει φίρμες στο youtube) ....δεν το βλέπω και πολύ αισιόδοξα....

Αλλά η γνώση πάντα πληρώνεται ...κάπως.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 φορά την εβδομάδα είναι πολύ λίγο.

Θεωρώ ότι 2 φορές είναι απαραίτητο, ακόμα και αν μειώσεις τις ώρες του κάθε μαθήματος.

Επίσης νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσεις από το "μπροστά", άρα με js. θα πρέπει να καταλάβουν κάποια βασικά πράγματα πριν ξεκινήσουν να μπουν στα βαθιά. Υποθέτοντας πάντα ότι είναι εντελώς άσχετοι.

Ταπεινή μου γνώμη, μπορεί να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να διδάξεις γλώσσα προγραμματισμού χωρίς να κάνεις μια εισαγωγή για το τι είναι ο προγραμματισμός, ποιο είναι το αντικείμενο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

1 φορά την εβδομάδα είναι πολύ λίγο.

Θεωρώ ότι 2 φορές είναι απαραίτητο, ακόμα και αν μειώσεις τις ώρες του κάθε μαθήματος.

Επίσης νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξεκινήσεις από το "μπροστά", άρα με js. θα πρέπει να καταλάβουν κάποια βασικά πράγματα πριν ξεκινήσουν να μπουν στα βαθιά. Υποθέτοντας πάντα ότι είναι εντελώς άσχετοι.

Ταπεινή μου γνώμη, μπορεί να κάνω και λάθος.

To θέμα με την js είναι ότι έμπρακτα ξέρω και πάλι δεν νιώθω έτοιμος να την διδάξω.

Ακόμα έχει ένα χαοτικό οικοσύστημα και δεν ξέρω που θα πρέπει να βάλω μια άνω τελεία τι να κρύψω και τι να αφήσω.

 

7 ώρες πριν, masteripper είπε

Καλά τα λες ...αλλά με βάση το τι "βλέπω" αν δεν συνδυάζεις γνώση με κάποια "αιθέρια ύπαρξη" (είδα πολλά "αστεράκια" που έχουν γίνει φίρμες στο youtube) ....δεν το βλέπω και πολύ αισιόδοξα....

Αλλά η γνώση πάντα πληρώνεται ...κάπως.

Αν και 1 καταφέρει και βγάζει το ψωμί του με κώδικα its a success.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

To θέμα με την js είναι ότι έμπρακτα ξέρω και πάλι δεν νιώθω έτοιμος να την διδάξω.

Ακόμα έχει ένα χαοτικό οικοσύστημα και δεν ξέρω που θα πρέπει να βάλω μια άνω τελεία τι να κρύψω και τι να αφήσω.

Απλή js θα διδάξεις, χωρίς κάτι έξτρα ή frameworks. Ίσα-ίσα να μπει κάποιος στη λογική του προγραμματισμού.

Άλλωστε, όπως σοφά έλεγε ένας καθηγητής μου, "Σας έμαθε η μάνα σας να τρέχετε όταν ήσασταν μικροί; Όχι. Σας έμαθε να περπατάτε και εσείς μετά τρέξατε μόνοι σας".

Μάθε τους να περπατούν σωστά και μετά ας τρέξουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Απλή js θα διδάξεις, χωρίς κάτι έξτρα ή frameworks. Ίσα-ίσα να μπει κάποιος στη λογική του προγραμματισμού.

Άλλωστε, όπως σοφά έλεγε ένας καθηγητής μου, "Σας έμαθε η μάνα σας να τρέχετε όταν ήσασταν μικροί; Όχι. Σας έμαθε να περπατάτε και εσείς μετά τρέξατε μόνοι σας".

Μάθε τους να περπατούν σωστά και μετά ας τρέξουν μόνοι τους.

Έχεις μια προτεινόμενη δομή ύλης;

Απ' την άλλη πως προσεγγίζεις απόρους;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα συμφωνησω με το μπροστα πρωτα ή συνδυαστικα, πιστευω οτι αμα δε βλεπουν αμεσο αποτελεσμα σε αυτο που κανουν ισως το βαρεθουν και σταματησουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Και εγω θα συμφωνησω με το μπροστα πρωτα ή συνδυαστικα, πιστευω οτι αμα δε βλεπουν αμεσο αποτελεσμα σε αυτο που κανουν ισως το βαρεθουν και σταματησουν. 

Αν πω συνδιαστικά μεχρι που να βάλω την άνω τελεία για να πάω php?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπεύεις να το κάνεις τζαμπα, γιατί δεν δοκιμάζεις ένα youtube κανάλι στα ελληνικά; είμαστε αρκετά πίσω σε αυτόν τον κλάδο. 

Και μετά αν θες κάνεις και ιδιαίτερα σε κάποιον που θα στο ζητήσει. 

Μπράβο πάντως για την ιδέα 💪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Αν πω συνδιαστικά μεχρι που να βάλω την άνω τελεία για να πάω php?

Δεν εχω ιδεα. Θελω να πιστευω οτι υπαρχουν καλα μαθηματα php/front, μηπως να αγοραζες ενα απο udemy πχ να δεις πως το παει/κανει ο tutor;

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ρωτάς άρα δεν είσαι έτοιμος. Εγώ διδασκω κοντα μια 10ετια σχεδον κυρίως σε προπτυχιακούς φοιτητές σε φροντιστήρια, προγραμματισμό αλλά και δυκτυα, βάσεις δεδομένων, κι αλλα μαθήματα πληροφορικής. 4 χρόνια που ασχολείσαι είναι πολύ λίγα. Να τους κάνεις έτοιμους για εργασία είναι κάπως απιθανο. Ειδικά αρχάριους. Ισως 1 η 2 αν έχεις πολλούς. Δεν ειναi μόνο η php όπως γράφεις. Αρχικα θα πρέπει να μάθεις να διδάσκεις γενικά για πρόγραμματισμο  και όχι μια συγκεκριμένη γλώσσα. Μετά κάνεις εισαγωγή στη γλώσσα. Ο προγραμματισμός είναι τρόπος σκέψης πρώτα και μετά όλα τ αλλά. Για βοηθεια μπορεις είτε ν ακολουθήσεις την δομή ενός βιβλίου είτε τον τρόπο που σου τα δίδαξαν είτε να δεις κάποια μαθήματα ώστε να οργανώσεις την  ύλη που θα διδάξεις. Ο πιο καλός τρόπος να μάθει κανείς είναι να κάνεις ένα έργο παράλληλα. Να τα δει στην πράξει και συνθέτοντας όλα αυτά που έχει κάνει να δει ένα ολοκληρωμένο προϊόν. Καλή επιτυχία που θα την έχεις. Υπομονή και θέληση χρειάζεται

 

 

Μόλις τώρα, bazzil είπε

 

 

Επεξ/σία από bazzil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bazzil είπε

Αφού ρωτάς άρα δεν είσαι έτοιμος. Εγώ διδασκω κοντα μια 10ετια σχεδον κυρίως σε προπτυχιακούς φοιτητές σε φροντιστήρια, προγραμματισμό αλλά και δυκτυα, βάσεις δεδομένων, κι αλλα μαθήματα πληροφορικής. 4 χρόνια που ασχολείσαι είναι πολύ λίγα. Να τους κάνεις έτοιμους για εργασία είναι κάπως απιθανο. Ειδικά αρχάριους. Ισως 1 η 2 αν έχεις πολλούς. Δεν ειναi μόνο η php όπως γράφεις. Αρχικα θα πρέπει να μάθεις να διδάσκεις γενικά για πρόγραμματισμο  και όχι μια συγκεκριμένη γλώσσα. Μετά κάνεις εισαγωγή στη γλώσσα. Ο προγραμματισμός είναι τρόπος σκέψης πρώτα και μετά όλα τ αλλά. Για βοηθεια μπορεις είτε ν ακολουθήσεις την δομή ενός βιβλίου είτε τον τρόπο που σου τα δίδαξαν είτε να δεις κάποια μαθήματα ώστε να οργανώσεις την  ύλη που θα διδάξεις. Ο πιο καλός τρόπος να μάθει κανείς είναι να κάνεις ένα έργο παράλληλα. Να τα δει στην πράξει και συνθέτοντας όλα αυτά που έχει κάνει να δει ένα ολοκληρωμένο προϊόν. Καλή επιτυχία που θα την έχεις. Υπομονή και θέληση χρειάζεται

 

 

 

Πρακτικά ήταν self-search και stack overflow άντε και λίγο codeacademy για framework, ο τρόπος που έμαθα. Αν έκανα μαθήματα ήταν στο Παν/μιο εντάχυ (δλδ όχι PDO και όχι κάποια βασικά ζητήματα ασφαλείας). PHP είναι μια τεχνολογία που την ξέρω καλά ξέρω ότι θέλω και άλλα αλλα φοβάμαι μην του βοβμαρδίσω και έχω καμμένους εγκέφαλους.

10 ώρες πριν, bazzil είπε

Αρχικα θα πρέπει να μάθεις να διδάσκεις γενικά για πρόγραμματισμο  και όχι μια συγκεκριμένη γλώσσα

Χμμ αλλά πως;

10 ώρες πριν, bazzil είπε

Για βοηθεια μπορεις είτε ν ακολουθήσεις την δομή ενός βιβλίου είτε τον τρόπο που σου τα δίδαξαν είτε να δεις κάποια μαθήματα ώστε να οργανώσεις την  ύλη που θα διδάξεις

Έχεις να προτείνεις κάποιο υλικό ώστε να το διαμορφώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Πρακτικά ήτα 

Χμμ αλλά πως;

Έχεις να προτείνεις κάποιο υλικό ώστε να το διαμορφώσω;

Εξηγείς περιλυπτηκά τι θα  περιλαμβάνει το μάθημα.

Διδάσκεις τα βασικά για προγραμαμτισμό σε όποια γλώσσα θέλεις. Προσωπικα χρησιμοποιω τον dev c++ και γλωσσα c για τα βασικα. Απλες ασκήσεις για να καταλάβουν συνθηκες επαναλλήψεις την έννοι;α της μετ;αβλητής και την εννοια της συνάρτησης.  3 με 4 μαθήματα .

html css 2 με 3 μαθηματα

Μετα απο αυτό ξεκινάς με php. Στείνεις ενα local apache server και ξεκινάς.

μεταβλητες

βασικός προγραμματισμος 

functions (οχι κλασεις θα χασει την μπαλα)

includes

βασικες συναρτησεις για διαχειριση σημβολοσειρών

 διαχειριση ημερομηνιας ώρας

εισαγωγη στο  php ini 

sessions

post get

server variables

Κάνεις μια παυση και ξεκινας μαθηματα βασεων δεδομενων απο 5 - 10

Επιστρέφεις και συνεχίζεις php εξηγώντας  την εννοια της δυναμικης ιστοσελίδας

εξηγείς διαδικασίες login register και διαχειριση περιεχομενου και ασφάλεια

Τέλος κανεις μια εισαγωγη σε apache  linux web server dns domain ktl

σε γενικες γραμμες αυτα. Εφόσον εχεις ακαδημαικό υπόβαθρο  ειναι ενα προσόν επιπλέον για τον διδάσκοντα

 

 

Επεξ/σία από bazzil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι language reference tou php documentation https://www.php.net/manual/en/langref.php έχει όλα όσα πρέπει να ξέρει κάποιος και με ένα klick έχεις τα references σε ότι θες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο πλήρες. Για web θα πρότεινα το ύλικό που έχει ο mozilla https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Guide είναι επίσης κατά τη γνώμη μου από τα πιο πλήρες και σχετικά εύκολα κατανοητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...