Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία κοινότητας


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα... 

Έχω ένα domain εδώ και πάρα πολύ καιρό και τώρα θέλω να το αξιοποιήσω φτιάχνοντας μια κοινότητα συζητήσεων μιας συγκεκριμένης κατηγορίας (πχ αθλητικά). Το domain είναι πολύ σχετικό με την κατηγορία που θέλω.

Θα ήθελα όμως πάρα πολύ την γνώμη σας επάνω σε κάποια ερωτήματα που έχω. Κάποια ερωτήματα μάλλον δεν έχουν μοναδική απάντηση αλλά την υποκειμενική σας άποψη. Και αυτές τις απόψεις θα ήθελα πολύ να ακούσω.

α) Με τόσες ομάδες fb, telegram, discord, reddit, twitter κλπ, υπάρχει ακόμα μέλλον για νέα forum? Ξέρω, το οξύμωρο είναι οτι γράφω αυτή την ερώτηση σε forum. Απλά το insomnia είναι το μεγαλύτερο forum της Ελλάδος και φυσικά πάντα θα είναι ζωντανό. Εγώ ρωτάω για ένα νέο forum συζητήσεων μιας συγκεκριμένης κατηγορίας (όχι τεχνολογικό), θα έχει ελπίδες? 

β) Αν τελικά το προσπαθήσω, ποιος πιστεύετε οτι θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για την υλοποίησή του?

  • IP board όπως το insomnia? Θετικά: Ότι καλύτερο υπάρχει σε σκριπτ forum. Αρνητικά: Πολύ ακριβό, πληρώνεις ότι και αν κάνεις και πολύ ακριβές ανανεώσεις.
  • SMF, Phpbb ή κάτι άλλο δωρεάν? Θετικά: Δωρεάν. Αρνητικά: Αρκετά παλιακά θέματα* και ίσως λιγότερες δυνατότητες.
  • Custom σε στυλ reddit? Θετικά: Δωρεάν, Παραμετροποίηση όπως ακριβώς το θέλω. Αρνητικά: Πάρα πολύς χρόνος υλοποίησης και μεγαλύτερη δυσκολία σε μερικά σημεία που σε έτοιμα σκριπτ είναι ενσωματωμένα. 
  • Κάποια άλλη ιδέα αν έχετε???

 

 

* Με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν έχω βρεί κάτι που να θυμίζει 2022. Εστω και με πληρωμή (δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω premium θέμα). Μόνο κάτι θέματα όπως τα κλασσικά του phpbb που βλέπαμε το 2000. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

vbulletin κοιταξες; 
 

το θεωρω απιθανο να μαζεψεις κοσμο εκτος και αν ριξεις χρημα ή εαν το κοινο ειναι niche.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα forum είναι ένα δεινόσαυρος του παρελθόντος. Δεν θυμάμαι να έχω γίνει ποτέ ενεργός σε κάποιο για πάνω από 10 χρόνια. Η κατανάλωση περιεχομένου γίνεται πλέον είτε στα social media (FB Groups) είτε σε blogs.

O μόνος τρόπος για να δουλέψει κάτι τέτοιο είναι να έχεις κάτι που χρειάζεται ο επισκέπτης. Θα ήταν πολύ ευκολότερο να φτιάξεις ένα community γύρω απο ένα blog για παράδειγμα με ένα ξερό φόρουμ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αν το κοινό που στοχεύεις θέλει έναν τέτοιο χώρο για να εκφραστεί, μια χαρά θα έρθει. Σίγουρα θα χρειαστεί από τη μεριά σου αρκετός κόπος για να το διαφημίσεις, αλλά υπάρχουν και σήμερα πολλά ελληνικά forum εκεί έξω για συγκεκριμένες θεματικές.

Στο δια ταύτα, αν έχεις γνώσεις CSS ίσως να είναι εφικτό να στήσεις ένα phpbb και να το μοντάρεις μόνος σου για να γίνει λίγο πιο σύγχρονο ή να βασιστείς σε κάποιο existing theme. Μπορεί να μην είναι το πιο σύγχρονο από άποψη εμφάνισης και λειτουργιών, αλλά σίγουρα είναι πολύ χρηστικό και ίσως αρκετοί από τους χρήστες σου να γνωρίζουν ήδη πως να πλοηγούνται σε phpbb forum. Για custom λύση νομίζω είναι τζάμπα ο κόπος, γιατί θέλει αρκετή προετοιμασία για να μπορεί να βγει, και για λύσεις τύπου reddit/hackernews κλπ ίσως να είναι για πιο νεανικά κοινά, γιατί έχουν πιο σύγχρονη εμφάνιση, αλλά εξαρτάται και εσύ σε τι κοινό στοχεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2022 στις 4:58 ΜΜ, sinikos είπε

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα... 

Έχω ένα domain εδώ και πάρα πολύ καιρό και τώρα θέλω να το αξιοποιήσω φτιάχνοντας μια κοινότητα συζητήσεων μιας συγκεκριμένης κατηγορίας (πχ αθλητικά). Το domain είναι πολύ σχετικό με την κατηγορία που θέλω.

Θα ήθελα όμως πάρα πολύ την γνώμη σας επάνω σε κάποια ερωτήματα που έχω. Κάποια ερωτήματα μάλλον δεν έχουν μοναδική απάντηση αλλά την υποκειμενική σας άποψη. Και αυτές τις απόψεις θα ήθελα πολύ να ακούσω.

α) Με τόσες ομάδες fb, telegram, discord, reddit, twitter κλπ, υπάρχει ακόμα μέλλον για νέα forum? Ξέρω, το οξύμωρο είναι οτι γράφω αυτή την ερώτηση σε forum. Απλά το insomnia είναι το μεγαλύτερο forum της Ελλάδος και φυσικά πάντα θα είναι ζωντανό. Εγώ ρωτάω για ένα νέο forum συζητήσεων μιας συγκεκριμένης κατηγορίας (όχι τεχνολογικό), θα έχει ελπίδες? 

β) Αν τελικά το προσπαθήσω, ποιος πιστεύετε οτι θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για την υλοποίησή του?

  • IP board όπως το insomnia? Θετικά: Ότι καλύτερο υπάρχει σε σκριπτ forum. Αρνητικά: Πολύ ακριβό, πληρώνεις ότι και αν κάνεις και πολύ ακριβές ανανεώσεις.
  • SMF, Phpbb ή κάτι άλλο δωρεάν? Θετικά: Δωρεάν. Αρνητικά: Αρκετά παλιακά θέματα* και ίσως λιγότερες δυνατότητες.
  • Custom σε στυλ reddit? Θετικά: Δωρεάν, Παραμετροποίηση όπως ακριβώς το θέλω. Αρνητικά: Πάρα πολύς χρόνος υλοποίησης και μεγαλύτερη δυσκολία σε μερικά σημεία που σε έτοιμα σκριπτ είναι ενσωματωμένα. 
  • Κάποια άλλη ιδέα αν έχετε???

 

 

* Με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν έχω βρεί κάτι που να θυμίζει 2022. Εστω και με πληρωμή (δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω premium θέμα). Μόνο κάτι θέματα όπως τα κλασσικά του phpbb που βλέπαμε το 2000. 

 

 

 

 

Σε καμια περιπτωση μην προσπαθησεις να χτισεις κατι μονος σου απο το μηδεν. Θα σου παρει δεκαετιες ολοκληρες χωρις υπερβολη για να φτασεις τις υπαρχουσες πλατφορμες σε features. Το εχω προσπαθησει εγω, αλλα το εκανα εκουσια, γιατι ηθελα να μαθω καποια πραγματα στο web dev

Θα σου προτεινα να επιλεξεις Xenforo. Πολυ καλη και μοντερνα πλατφορμα με απιστευτα features και πολυ καλο community και addons για οτιδηποτε χρεαστεις. Και δεν ειναι και ακριβο. 

Σιγουρα τα φορουμ δεν ειναι πλεον στη μοδα, πολλα εχουν ισοπεδωθει απο τα facebook groups, to reddit, discord, twitter, κλπ

ωστοσο πιστευω πως παντα υπαρχει χωρος για κατι που ειναι θεματικο, επειδη ο τροπος που δομειται ενα φορουμ, η ταξινομηση ανα κατηγοριες, υποκατηγοριες, κλπ και η δυνατοτηα να ανατρεχεις σε παλιο περιεχομενο ακομα και χρονια πριν, τα κανει αναντικαταστατα.

Το φορουμ μου ειναι το 

https://www.grbusinessforum.com/index.php?forums/

στη διαθεση σου αν χρειαστεις κατι

Καλη επιτυχια αν το τολμησεις!

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επειδή το κοινό μου είναι όντως στοχευμένο αλλά υπάρχουν και κάποιες παράμετροι που δεν θέλω να πω δημόσια, ααν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει πιο συγκεκριμένα την γνώμη του και φυσικά έχει χρόνο, ας μου στείλει ένα πμ να του πω συγκεκριμένα τι σκέφτομαι.

12 ώρες πριν, archer100 είπε

Το φορουμ μου ειναι το 

https://www.grbusinessforum.com/index.php?forums/

Φίλε πολύ ωραίο το forum σου και δεν έχει αυτό το παλιακό που προανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, archer100 είπε

Σε καμια περιπτωση μην προσπαθησεις να χτισεις κατι μονος σου απο το μηδεν. Θα σου παρει δεκαετιες ολοκληρες χωρις υπερβολη για να φτασεις τις υπαρχουσες πλατφορμες σε features. Το εχω προσπαθησει εγω, αλλα το εκανα εκουσια, γιατι ηθελα να μαθω καποια πραγματα στο web dev

Θα σου προτεινα να επιλεξεις Xenforo. Πολυ καλη και μοντερνα πλατφορμα με απιστευτα features και πολυ καλο community και addons για οτιδηποτε χρεαστεις. Και δεν ειναι και ακριβο. 

Σιγουρα τα φορουμ δεν ειναι πλεον στη μοδα, πολλα εχουν ισοπεδωθει απο τα facebook groups, to reddit, discord, twitter, κλπ

ωστοσο πιστευω πως παντα υπαρχει χωρος για κατι που ειναι θεματικο, επειδη ο τροπος που δομειται ενα φορουμ, η ταξινομηση ανα κατηγοριες, υποκατηγοριες, κλπ και η δυνατοτηα να ανατρεχεις σε παλιο περιεχομενο ακομα και χρονια πριν, τα κανει αναντικαταστατα.

Το φορουμ μου ειναι το 

https://www.grbusinessforum.com/index.php?forums/

στη διαθεση σου αν χρειαστεις κατι

Καλη επιτυχια αν το τολμησεις!

Ξέρω άλλος χρειάζεται κάποια βοήθεια για ανάπτυξη απλά πάτησα στο σύνδεσμο και αυτό που κάνει κλικ με μια επίσκεψη είναι το "σεντόνι" που συναντάς με τις κατηγορίες/υποκατηγορίες.

Αν θα μπορούσες να συμπτύξεις λίγο αυτό πιστεύω θα έβγαζε ακόμα καλύτερη εικόνα σε σχέση με αυτή που έχει τώρα.

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kormos είπε

Ξέρω άλλος χρειάζεται κάποια βοήθεια για ανάπτυξη απλά πάτησα στο σύνδεσμο και αυτό που κάνει κλικ με μια επίσκεψη είναι το "σεντόνι" που συναντάς με τις κατηγορίες/υποκατηγορίες.

Αν θα μπορούσες να συμπτύξεις λίγο αυτό πιστεύω θα έβγαζε ακόμα καλύτερη εικόνα σε σχέση με αυτή που έχει τώρα.

Μφχ

Ευχαριστω για το feedback. Η σκεψη ειναι να μπει μια λιστα με προσφατες ειδησεις και αρθρα επανω απο τη λιστα των κατηγοριων. Χρειαζεται οντως καποια δουλεια, αλλα δεν υπαρχει βιασυνη γιατι οι στοχοι ειναι πολυ μακροχρονιοι.

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

νομιζω ναι γιατι 

1) η νεολαια θεωρει το φεισμπουκ οτι ειναι 'για γερους'

2) εαν η εμφανιση του φορουμ κανει wow και ηδη υπαρχουν καποιες συητησεις (αναγκαστικα μεταξυ εσενα και φιλων σου) θα τραβαι την προσοχη

3) θα παρει ενα χρονο δουλειας και ισως χρειαζεται διαφημιση επι πληρωμη σε κοιννωικα δικτυα οποτε θα κοστισει

4) μπαινεις σε γκρουπ Φεις και εχεις στο προφιλ σου το λινκ τια το φορουμ σου καθως και στην 'ταπετσαρια' του προφιλ σου στο ΦΕις, γραφεις συχνα σε 5-6 αθλητικα γκρουπ στο ΦΕΙ΅αναγκαστικα θα δουν το προφιλ σου απο περιεργια και θα οδηγηθουν στο φορουμ σου για να συζητησουν περι του θεματος

5) αναγκαστικα για θα πεπει οι πρωτες συζητησεις να ειναι 5-6 ατομα που θα βρεις ειτε επι πληρωμη ειτε φιλοι σου γι ανα γεμισει με θεματα και συζητησεις και δυστυχως (για εσενα) πρεπει σχεδον καθημερα να μιλατε (να ποσταρετε) ωστε οποτε παει καποιος εκει να μην βλεπε συζητησει πριν 3 μηνες ας πουμε (δινει κακη εντυπωση)

6) αν στο φορυμ υπαρχει υπογκρουπ για πωλησεις μεταχειρισμενων αθλητικων ειδων ισως βοηθησει αλλα θα πρεπε να ειναι ανα νομο/ η πολη οχι γενικα ολη η ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να το στήσεις θεωρώ δεν παίζει και τόσο ρόλο όσο το περιεχόμενο που θα τραβάει καθημερινά τα μέλη σου. Για αρχή δούλεψε εκεί που είσαι περισσότερο εξοικειωμένος ακόμα με μια nulled έκδοση για την περίπτωση κάποιου commercial script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...