Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία πριν το διαδίκτυο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Vaggospetsos είπε

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,δεν μπορούσε δηλαδή κάποιος να ασχοληθεί σαν χόμπυ σωστά;; Σε σχέση με σήμερα δηλαδή που οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει μια μηχανή.Επισης, πως αγόραζες κάποια φωτογραφική μηχανή παλιά;; Πήγαινες σε καταστήματα και απλά ζητούσες μία;;

    Συνήθως ήταν το κατάστημα του φωτογράφου , ο οποίος πουλούσε και μηχανές , όχι όμως πως είχε κάποιο μαγαζί γεμάτο . Αν του ζητούσες πήγαινε και στο έφερνε ........ 

   Θυμίζω και πάλι πως δεν θα μπορούσε να αποτελέσει χόμπι εκείνα τα χρόνια ούτε ως ανέκδοτο ........ η λογική με σημερινά δεδομένα θα ήταν να νοικιάσεις ιδιωτικό τζετ για να σε μεταφέρει στο Λονδίνο μετ' επιστροφής ........ το Σαββατοκύριακο ....... 

  Δεν υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος καταγραφής προσωπικών στιγμών , υπήρχε μία πιθανότητα να αγοράσεις μηχανή , να βάλεις κι' ένα καρούλι μέσα , το οποίο μπορεί και να τελείωνε σε δύο χρόνια ........ οπότε θυμόσουν χοντρικά και τι είχες τραβήξει τις προηγούμενες στάσεις ........ μέχρι να τραβήξεις την επόμενη ....... κάποτε ....... 

  Το κίτρινο χαρτάκι πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να σε βγάλει λάθος , ειδικά σε ασπρόμαυρο φίλμ . Το ISO ήταν έτοιμο βάσει του φιλμ ....... έβαζες κι' ένα 1/125 η 1/250 ...... ένα f/5.6 ....... εστίαζες και τέλος ....... οι άλλοι απλώς κοιτούσαν .......... το πουλάκι ...... 

   Οι περισσότερες μηχανές θα είχαν έτσι κι' αλλιώς τον φακό " της παρέας " δλδ κάτι σε 35mm χοντρικά η εκεί γύρω τέλος πάντων από 28 μέχρι 35 ......... 

 

 

 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάλαβα, ακόμα και η εστίαση δεν θα ήταν δύσκολη;; Αν η μηχανή δεν ήταν SLR που έβλεπες τι είναι εστιασμένο και τι όχι,η εστίαση γινόταν στο περίπου σωστα;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vaggospetsos είπε

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,δεν μπορούσε δηλαδή κάποιος να ασχοληθεί σαν χόμπυ σωστά;; Σε σχέση με σήμερα δηλαδή που οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει μια μηχανή.Επισης, πως αγόραζες κάποια φωτογραφική μηχανή παλιά;; Πήγαινες σε καταστήματα και απλά ζητούσες μία;;

Οι πιο συνηθισμένες μηχανές που μπορούσε να αγοράσει πιο εύκολα (το πόσο ευκολα...και αυτο σχετικό είναι) ένας ερασιτέχνης αλλά και αρκετοί επαγγελματίες (πλανόδιοι φωτογραφοι κλπ) σε καταστήματα στην Ελλάδα ήταν οι ανατολικές zeniθ , practika και πιό εύκολα την smena και την φοβερή αλλά δύσχρηστη Lubitel (6Χ6 φορμά).

Για Canon, Nikon, Minolta, Pentax κλπ περίμενες να την φέρει ο θείος από την Αμερική, Γερμανία κλπ, η κάποιος ξάδελφος ναυτικός, η κάποιο ταξίδι σου στο εξωτερικό (δύσκολο) κλπ  και με την προϋπόθεση ότι δεν θα την πιάσουν στο τελωνείο όταν έμπαινες Ελλάδα.... αλλιως για να τις αγοράσεις εδώ ήθελες μια περιουσία.

Λόγω της ένταξη μας στην ΕΟΚ  και καπου στο 83..84   έγινε πιο εύκολο γιατι σε ταξίδι σε χώρα της ΕΟΚ  μπορούσες   στην επιστροφή κάποιας αξίας πράγματα να τα φέρεις για προσωπική χρήση αλλά και πάλι δεν ήταν τόσο εύκολο αν σκεφτείς οτι καπου στο 86 η 87 μου αγόρασε φίλος μου την ΟΜ-10 από Ολλανδία (είχε καλή αγορά)  καπου 36..37000 δραχμές που αντιστοιχούσε με δύο μηνιάτικα μου (σχετικα καλοπληρωμένου υπαλλήλου ΔΕΚΟ)... που στην Ελλάδα είχε διπλή +   τιμή.

38 λεπτά πριν, Vaggospetsos είπε

Κατάλαβα, ακόμα και η εστίαση δεν θα ήταν δύσκολη;; Αν η μηχανή δεν ήταν SLR που έβλεπες τι είναι εστιασμένο και τι όχι,η εστίαση γινόταν στο περίπου σωστα;;

Αν ήταν διοπτική υπολόγιζες στο περίπου τα μέτρα και τα έβαζες.... κάποιες (συνήθως πιο ακριβές) είχαν και κάποιον φακό στο σκόπευτρο  που ανάλογα με τα μέτρα που έβαζες μετακινούνταν και θόλωνε και ξεθόλωνε

Επεξ/σία από teot
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το είχαν ξαναπεί ότι αγόραζαν από το εξωτερικό αλλα δεν το ήξερα ότι οι μάρκες που όλοι έχουν σήμερα ήταν εκτός.Πρεπει να είναι πολύ περίεργο από αυτήν την εποχή να είσαι στο σήμερα που φωτογραφία βγάζεις και με το πιο φθηνό κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Vaggospetsos είπε

Μου το είχαν ξαναπεί ότι αγόραζαν από το εξωτερικό αλλά δεν το ήξερα ότι οι μάρκες που όλοι έχουν σήμερα ήταν εκτός.Πρέπει να είναι πολύ περίεργο από αυτήν την εποχή να είσαι στο σήμερα που φωτογραφία βγάζεις και με το πιο φθηνό κινητό.

Εκτός δεν ήταν αλλά ήταν πολύ δύσκολο (όνειρο απατηλό) να αγορασθούν από ένα ερασιτέχνη αλλά ακόμη και από έναν   επαγγελματία που δούλευε για να βγάλει ένα μεροκάματο... 

Επίσης δύσκολα άλλαζες μηχανή αν δεν χαλούσε.... δεν υπήρχε η νοοτροπία "ότι βγήκε καλύτερη να την αλλάξω".... την παντρευόσουνα....

Δύσκολη ήταν και η χρήση ... αν σκεφτείς ότι κάποιοι φορτώναμε το φίλμ στην μηχανή  μέσα σε μαύρη σακκουλα για να κερδίσουμε τα 1...2 πρώτα καρέ... αλλά και το κάθε κλικ κόστιζε (φιλμ+εκτύπωση)

Περάσαμε σταδιακά  τα στάδια της εξέλιξης και το συνηθίσαμε...

Επεξ/σία από teot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δεκαετία του 90 πάντως, μια χαρά πήγαινες στην Εμμανουήλ Μπενάκη στην ομόνοια και είχε και ακόμα έχει όλα μαγαζιά με τις φωτογραφικές μηχανές. 

Παράλληλα υπήρχε και το περιοδικό φωτογράφος που κυκλοφορεί μέχρι και σήμερα και προσέφερε άπλετη γνώση. 

Εγώ προσωπικά τις πρώτες φοβερές πληροφορίες και τεχνικές τις έμαθα μόλις πήρα την nikon f70 και το βιβλίο οδηγιών ήταν ουσιαστικά ενας κανονικός οδηγός για την τέχνη της φωτογραφίας. Πχ εξηγούσε το βάθος πεδίου με φωτογραφίες, πως να ρυθμίζεις τη μηχανή για να έχεις συγκεκριμένο αποτέλεσμα κλπ κλπ

Το μόνο δύστυχο κ άσχημο για μένα εκείνη την εποχή, ήταν το κόστος φιλμ κ εμφάνισης. Δυστυχώς ήταν χόμπι που ήθελε όχι πολλά, αλλά ήθελε χρήματα. Οι τιμές θυμάμαι ήταν για το φιλμ 700δρχ και για την εμφάνιση 2300 δρχ. 10€ είναι η ισοτιμία, χωρίς να έχω υπολογίσει πληθωρισμο κλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vaggospetsos είπε

Κατάλαβα, ακόμα και η εστίαση δεν θα ήταν δύσκολη;; Αν η μηχανή δεν ήταν SLR που έβλεπες τι είναι εστιασμένο και τι όχι,η εστίαση γινόταν στο περίπου σωστα;;

     Η εστίαση δεν ήταν δύσκολη , οι λόγοι πολλοί όπως ότι τα viewfinder είχαν μεγάλη κάλυψη της εικόνας που θα έβγαινε , ακόμη και στις TLR , ενώ από την άλλη τα θέματα ήταν ακίνητα , η κάλυψη αρκετών φακών ήταν ευρυγώνια , κάποιος έπρεπε να κουνιούνται πολύ τα χέρια του για να αποτύχει ........ και μην ξεχνάμε ότι είχαμε να κάνουμε με ακριβή διαδικασία σε φίλμ , όπου δεν έβγαζες ότι νάναι χωρίς σοβαρό λόγο και αιτία . Δύσκολα θα βρεις αρνητικό με κακή εστίαση . 

   Χωρίς να εξετάσουμε το τι είναι καλό και τι κακό , αν αποφύγουμε δλδ τις άστοχες συγκρίσεις , μιλάμε για εποχή όπου αγόραζες κάτι με την λογική πως θα κρατήσει " για μιά ζωή " το λιγότερο θα λέγαμε , κάτι που τελικά ισχύει διότι οι μηχανές λειτουργούν ακόμη και σήμερα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα , εκτός από κοσμητικά θέματα που οφείλονται ξεκάθαρα σε κακομεταχείριση . Αλλά και πιο μπροστά ακόμη , μία από τις Agfa που έχω προς συντήρηση , η φυσούνα της έχει αποκτήσει κάποιες τρύπες εκεί που τσακίζει το υλικό ( λογικό ) , θα επισκευαστεί διότι το επιτρέπει η φύση του υλικού κατασκευής , ακόμη θα μπορούσαμε να την αλλάξουμε με καινούργια , εξωτερικά το leatherette είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση , χωρίς ανάγκη ούτε καν συντήρησης , μελανό σημείο το οποίο ξεπέρασα επιτυχώς , το γεγονός ότι το λιπαντικό στον κοχλία του φακού ώστε να γυρίζει για την εστίαση , ήταν το πράσινο γράσο που είχαν βάλει και το οποίο κόλλησε παντελώς . Παρόλαυτα επειδή το μέταλο γύρω από το τζάμι ήταν πολύ ανθεκτικό , άντεξε την πίεση , ο φακός ξεκόλλησε , το γράσο καθαρίστηκε και αλλάχτηκε με λευκή γραφιτούχα πάστα , οπότε τέλος καλό όλα καλά . Μιλάμε πάντα για κατασκευή του 60 χοντρικά , η οποία μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί με 120αρι φίλμ , χωρίς προβλήματα . Εννοείται πως η ποιότητα των οπτικών είναι υποδεέστερη των σημερινών , ενώ όλοι οι μηχανισμοί μπορούν να συντηρηθούν χωρίς μεγάλα προβλήματα , αφού πρόκειται για μηχανική κατασκευή χωρίς ίχνος ηλεκτρονικών . Δεν χρειάζεται να συγκρίνουμε τίποτε σε σχέση με σημερινές κατασκευές κάτι που δεν έχει νόημα . Έτσι ήταν τότε τα πράγματα , τίποτε παραπάνω , τίποτε παρακάτω .

   Απομένει να καλιμπράρουμε τον μηχανισμό εστίασης και είμαστε έτοιμοι για λήψεις .

  Για το κόστος λειτουργίας του φίλμ , ήταν μεγάλο ακόμη και τότε , αφού κουβαλούσε υποχρεωτικά το στάδιο της εκτύπωσης σε χαρτί , το οποίο δεν ήταν τύπου Α4 φυσικά , οπότε ......... 

  Η σύγκριση του φίλμ με το ψηφιακό μέσο , έχει να κάνει με το σκεπτικό δλδ κάποιος ακόμη και με ψηφιακό μέσο σήμερα , πρέπει να αποφύγει να τραβάει στου κουτρούλη το γάμο , γεμίζοντας κάρτες μνήμης έτσι για τραβάει μόνο , πρέπει να συνηθίσει να σκέφτεται έστω λίγο πριν τη λήψη ........ τι στοιχεία θέλει μέσα στο καρέ του , από ποιά γωνία να τραβήξει ..... σε ποιό σημείο , ποιά ώρα ....... μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα πολλών λήψεων αφού οι κάρτες χωράνε μπόλικο πράμα , όμως το να τραβάει κάποιος 200 και 300 εικόνες για να βγεί στο τέλος μία η δύο της προκοπής δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο νόημα ........ δεν είχε στόχο εξαρχής ......... απλά τραβούσε χάριν ευκολίας ...... 

  Κάποιος λοιπόν που βρίσκεται σε στάδιο εκμαθησης στην φωτογραφία , ωφελείται σαφώς από το ψηφιακό μέσο , αφού δεν υπάρχει ο περιορισμός των 12 έως 36 στάσεων , άρα μπορεί να απορρίψει εύκολα τα κακώς κείμενα τα δικά του και να συνεχίσει απρόσκοπτα μέχρι να μάθει , χωρίς να σκέφτεται το κόστος . Αν όμως κάτι τέτοιο του γίνει συνήθεια , τότε έχουμε ζήτημα . Πρέπει να σκέφτεται τι θα έκανε αν είχε μόνον 12 στάσεις ......... ακόμη , αν είχε μόνον έναν φακό ........ 

   Αν η ευκολία του πλήθους των λήψεων συνοδευόταν και από την αντίστοιχη ποιότητα ....... θα είχαμε κλατάρει αισθητικά και τεχνικά ....... μάλλον δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο όμως ........ 

  

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα σε σπιτια τραβουσαν φωτογραφιες παλια;; μου εχουν πει οτι κυριως τραβουσαν στον δρομο ή σε καποιο μπαλκονι μεχρι να βγουν καμερες με ενσωματωμένο φλας.Εσεις ασχολούσασταν απο παλια;; Δηλαδη ειχατε καποια καμερα απο πχ παιδια ή πολυ πιο μετα;; Ρωταω γιατι μου απαντατε με πολυ λεπτομέρεια που σημαινει οτι σας ενδιεφερε απο τοτε το αντικειμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vaggospetsos είπε

Μεσα σε σπιτια τραβουσαν φωτογραφιες παλια;; μου εχουν πει οτι κυριως τραβουσαν στον δρομο ή σε καποιο μπαλκονι μεχρι να βγουν καμερες με ενσωματωμένο φλας.Εσεις ασχολούσασταν απο παλια;; Δηλαδη ειχατε καποια καμερα απο πχ παιδια ή πολυ πιο μετα;; Ρωταω γιατι μου απαντατε με πολυ λεπτομέρεια που σημαινει οτι σας ενδιεφερε απο τοτε το αντικειμενο. 

Η  Ζενιθ Ε  της συζύγου αγορασμένη το 1981  και φλας αγορασμένο 2...3 χρόνια αργότερα.

Μέσα στο σπίτι θα έπρεπε να έχεις φλάς η να είναι αρκετά φωτεινός ο χώρος και να έχεις 400αρι η 1000αρι φίλμ... 400αρι χρησιμοποιούσα το 1989 για να βγάζω φωτογραφίες χωρίς φλας την νεογέννητη τότε κόρη μου.

Μηχανές με ενσωματωμένο φλάς είναι πολύ μεταγενέστερες.

Μεσοβέζικη λύση υπήρχε για τις μηχανές χριτς χρατς κλικ (pocket κλπ)  που χρησιμοποιούσαν φλάς μιας χρήσης ... πιο φθηνό στην αγορά από ένα κανονικό φλας αλλά αρκετά πιο κοστοβόρο  γαι συχνή χρήση.

Στή δεκαετία 70-80 εμφανίστηκαν οι μηχανές χριτς χρατς κλικ που ήταν πιο προσιτες σε τιμη , πιο εύκολες στην χρήση αλλά με περιορισμένες δυνατότητες  που κατέβασαν λίγο την ηλικία....  και μπήκαν στο παιχνίδι και οι εφηβοι.

Πρώτη μου μηχανή Kodac instamatic 155Χ  στα 16 μου....  ( https://filmphotography.eu/en/kodak-instamatic-155x/  )

 

 

92.jpg

5.jpg

6.jpg

8.jpg

7.jpg

91.jpg

Επεξ/σία από teot
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Zenit e την εχω και εγω,την βρήκα σε ενα παλαιοπωλείο μαζί με τον ίδιο φακό που έχετε.Ειχατε ξεκινήσει να ασχοληστε πολύ νέος τότε με βάση αυτό που μου είπατε πριν ότι ήταν πολύ ακριβές οι μηχανές και τα φιλμ,τον τύπο φιλμ που έπαιρνε η πρώτη σας μηχανή δεν υπάρχει πια πουθενά σωστά;; Επίσης,στην Zenit e σας δουλεύει το φωτόμετρο;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vaggospetsos είπε

Την Zenit e την εχω και εγω,την βρήκα σε ενα παλαιοπωλείο μαζί με τον ίδιο φακό που έχετε.Ειχατε ξεκινήσει να ασχοληστε πολύ νέος τότε με βάση αυτό που μου είπατε πριν ότι ήταν πολύ ακριβές οι μηχανές και τα φιλμ,τον τύπο φιλμ που έπαιρνε η πρώτη σας μηχανή δεν υπάρχει πια πουθενά σωστά;; Επίσης,στην Zenit e σας δουλεύει το φωτόμετρο;;

Η 155Χ  ανήκε στην κατηγορία των χριτς χρατς κλικ που όπως έγραψα ήταν προσιτές οικονομικά, εύκολες στην χρήση αλλά και με πολύ περιορισμένες δυνατότητες (στην καλύτερη με δύο ταχύτητες... ήλιος και συννεφιά) και αν θυμάμαι καλά μόνο η Kodak  και η Agfa  είχαν βγάλει.... δεν θυμάμαι να έχω δει από άλλο κατασκευαστή. 

Στην ουσία ξεκίνησα να ασχολούμαι με την φωτογραφία  αργότερα  όταν γνωρίστηκα με την σύζυγό μου που είχε την Ζενίθ και μου μπήκε το μικρόβιο.... μέχρι τότε με την 155Χ  ήταν 2 το πολύ 3  φίλμ το χρόνο (νομίζω  ήταν  20αρια,  δεν θυμάμαι καλά  και συνήθως ασπρόμαυρα για μικρότερο κόστος αγοράς, εκτύπωσης) με καθαρά οικογενειακές/παρέας   φωτογραφίες... 

Δεν ξέρω αν υπάρχει πια φιλμ σε κασέτα, όλες οι "χριτς χρατς κλικ" παίρναν κασέτα για ευκολία  και δυστυχώς δεν την έχω κρατήσει την μηχανή... υποθέτω ότι κάτι πρέπει να είχε πάθει και την πέταξα....

Πριν λίγο κοίταξα την Ζενιθ,  ναι δουλεύει το φωτόμετρο

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα,σας ρώτησα για την Zenit γιατί και εμένα δουλεύει αλλά είχα διαβάσει κάπου ότι τέτοιου τύπου φωτομετρα χάνουν την ευαισθησία τους μετά απο χρόνια.Σημερα χρησιμοποιείται καθόλου φιλμ;; ή σας αρέσει πιο πολύ το αποτέλεσμα της ψηφιακής φωτογραφίας.Λογικά θα υπάρχει φιλμ σε κασέτα ίσως στο ebay αλλα θα είναι ληγμένο χρόνια και μάλλον ακριβό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vaggospetsos είπε

Κατάλαβα,σας ρώτησα για την Zenit γιατί και εμένα δουλεύει αλλά είχα διαβάσει κάπου ότι τέτοιου τύπου φωτομετρα χάνουν την ευαισθησία τους μετά απο χρόνια.Σημερα χρησιμοποιείται καθόλου φιλμ;; ή σας αρέσει πιο πολύ το αποτέλεσμα της ψηφιακής φωτογραφίας.Λογικά θα υπάρχει φιλμ σε κασέτα ίσως στο ebay αλλα θα είναι ληγμένο χρόνια και μάλλον ακριβό.

 

Αν δουλεύει σωστά  το φωτόμετρο δεν το κοίταξα... απλά είδα ότι ανάλογα με την ένταση του φωτός (απο λάμπα) μετακινούνταν, γενικά μετά την πρώτη εξοικείωση με την Ζενιθ  σπάνια το χρησιμοποιούσα   και έβαζα ταχύτητες και διαφράγματα εμπειρικά.  Στην συνέχεια αγοράστηκε η Olympus OM-10 και η Ζενιθ έμεινε  στο ντουλάπι και χρησιμοποιούνταν σπάνια.  Μπορεί να είναι  στα χέρια μας 40+ χρόνια αλλά η πραγματική της χρήση είναι γύρω στα 6 με 7 χρόνια.

Οχι δεν χρησιμοποιώ φιλμ... για κάτι περισσότερο από μια 15ετία είχα  εγκαταλείψει την φωτογραφία  και είχα περάσει σχεδόν αποκλειστικά στο Video με αφορμή...   να κρατήσω τις εικόνες από τις δραστηριότητες των τότε μικρών παιδιών μου και το video βόλευε περισσότερο...  και επέστρεψα στην φωτογραφία με μια EOS 100d που τώρα έχει περάσει στα χέρια του γιου μου όπως και η ΟΜ-10 και τραβάει σχεδόν αποκλειστικά φιλμ    και εγώ  εδώ και 2,5 χρόνια   είμαι με μια EOS 90d

Δεν με έχει ενοχλήσει το αποτέλεσμα της ψηφιακής και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει το φιλμ, ίσως προσαρμόστηκα, ίσως επειδή είχε μεσολαβήσει το video (και τα τελευταία χρόνια  έκανα ψηφιακά την επεξεργασία), ίσως η ηλικία... ίσως... ίσως... αλλά δεν μου έχει λείψει....

Δεν ξέρω και δεν εψαξα αν υπάρχει κασσετα φίλμ γιατι όπως έγραψα εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω την 155,  κακώς την πέταξα γιατί εχώ όλες τις αναλογικές  και ψηφιακές compact που περάσαν από τα χέρια των παιδιών μου, εχω φιλμ (τα φιλμ της φωτογραφιας με την ζενιθ είναι αγορασμενα  πριν απο μια 20ετια τουλάχιστον) δεν έχω κρατήσει την πρωτη μου φωτογραφική μηχανή.

Επεξ/σία από teot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vaggospetsos είπε

Κατάλαβα,σας ρώτησα για την Zenit γιατί και εμένα δουλεύει αλλά είχα διαβάσει κάπου ότι τέτοιου τύπου φωτομετρα χάνουν την ευαισθησία τους μετά απο χρόνια.Σημερα χρησιμοποιείται καθόλου φιλμ;; ή σας αρέσει πιο πολύ το αποτέλεσμα της ψηφιακής φωτογραφίας.Λογικά θα υπάρχει φιλμ σε κασέτα ίσως στο ebay αλλα θα είναι ληγμένο χρόνια και μάλλον ακριβό.

 

    Αν η μηχανή βρισκόταν μέσα στο κάλυμμα της , εναλλακτικά σε σκοτεινό χώρο το φωτόμετρο δουλεύει μεν , οι ενδείξεις του όμως δεν ακριβώς σωστές .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2023 στις 12:25 ΠΜ, Vaggospetsos είπε

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,δεν μπορούσε δηλαδή κάποιος να ασχοληθεί σαν χόμπυ σωστά;; Σε σχέση με σήμερα δηλαδή που οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει μια μηχανή.Επισης, πως αγόραζες κάποια φωτογραφική μηχανή παλιά;; Πήγαινες σε καταστήματα και απλά ζητούσες μία;;

Τέλη δεκαετίας 1980 , η canon , είχε κάνει πωλήσεις στο ακριβό κομμάτι της αγοράς , με τις EOS. Ήταν ακριβές βέβαια. Μιλάμε για 2 μισθούς πριν το 1992, που υπήρχαν ακόμη οι φόροι στα εισαγώμενα. Η αγορά άνοιξε μετά το 1992, που έφυγε ο φόρος του 36% στα εισαγώμενα. Στις eos, όλα ήταν αυτόματα . Και η φόρτωση του φιλμ και το γύρισμα και είχε και πλήρως αυτόματο που άνοιγε και το φλας μόνη της , αν χρειαζόταν . Είχε και πολύ καλή αυτόματη εστίαση όπως και οι minolta. Η nikon είχε μείνει πίσω στο κομμάτι αυτό , γιαυτό και άρχισε να χάνει επαγγελματίες , που πήγαν οι περισσότεροι στην canon και δεν ξαναγύρισαν . Είχα βγάλει πολλά καρούλια με eos, δεύτερης γενιάς , την οποία χρησιμοποιούσα μέχρι τέλη του 2005 που χάλασε και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά και σήμερα. Αν σκαναριστεί το φιλμ με καλόειδικό σκάνερ πιστεύω το αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό .  Υπάρχει ομάδα στο flickr που μπορείς να δεις αποτελέσματα από φιλμάτες , όλων των κατηγοριών και εποχών σκαναρισμένα. Αναφέρομαι στα plustek opticfilm σκανερ. 

 

Η μεγάλη διαφορά τότε, ήταν ότι όσοι ασχολούνταν με φωτογραφικό εξοπλισμό , έβγαζαν φωτογραφίες. Δεν μελετούσαν διαγράμματα και κριτικές , για να συγκρίνουν τον εξοπλισμό τους, με εξοπλισμό άλλων και να δουν αν έχει κάποια διαφορά στο αποτέλεσμα , στις σκιες ή στην εστίαση για φωτογράφιση αεροπλάνων τζετ και άλλα εξεζητημένα. Ούτε άλλαζαν όλοι εξοπλισμό τόσο συχνά, γιατί δεν αισθάνονταν ανάγκη .  Οι παλιότερες μηχανές, έπαιρναν νεότερα φιλμ τα οποία ήταν και ο "αισθητήρας"  . Ως προς τα θέματα, ήταν πιο δημοφιλής η φωτογραφία τοπίων και πορτραίτων και πολύ λιγότερο η αστροφωτογραφία, που εντυπωσιάζει σήμερα και είναι το πρώτο και μοναδικό θέμα φωτογράφισης πολλών που ξεκινούν τώρα την ενασχόληση . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...