Προς το περιεχόμενο

Το OnePlus Ace κυκλοφορεί στις 21 Απριλίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chios είπε

Το μόνο του πλεονέκτημα ότι φοράει mediatek και όχι κάποιον από τους άθλιους 888 snap, αλλά όπως έχει καταντήσει η  one+ δεν θα αγόραζα ούτε με πιστόλι στον κρόταφο. 

Έχασε το γόητρο της. Ανεβαίνουν εταίρες vivo και oppo πολύ. Realme είναι πλέον η πρώην xiaomi και ανεβάζει τιμές σιγά σιγά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chios είπε

Το μόνο του πλεονέκτημα ότι φοράει mediatek και όχι κάποιον από τους άθλιους 888 snap, αλλά όπως έχει καταντήσει η  one+ δεν θα αγόραζα ούτε με πιστόλι στον κρόταφο. 

άθλιους γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Comic maniak είπε

Κλασσικά γεμίσαμε με comments από άτομα που κράζουν Mediatek χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για την μεγάλη βελτίωση των chip της τα τελευταία χρόνια. Props to you boomers.

Έχω χρόνια ν' αγοράσω Mediatek και είμαι <30. Υψηλές θερμοκρασίες, battery drain, τρελές ασυμβατότητες (με 4G+, VoLTE, Wi-Fi Calling) και έξτρα δυσκολία στο ν' αλλάξεις ROM στην συσκευή.

Αν η MTK τα έχει ξεπεράσει αυτά, ίσως σε 2-3 χρόνια που θα πάρω ξανά κινητό, να την κοιτάξω.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Έχω χρόνια ν' αγοράσω Mediatek και είμαι <30. Υψηλές θερμοκρασίες, battery drain, τρελές ασυμβατότητες (με 4G+, VoLTE, Wi-Fi Calling) και έξτρα δυσκολία στο ν' αλλάξεις ROM στην συσκευή.

Αν η MTK τα έχει ξεπεράσει αυτά, ίσως σε 2-3 χρόνια που θα πάρω ξανά κινητό, να την κοιτάξω.

Όχι απλά δεν υπάρχουν battery drains και υψηλές θερμοκρασίες αλλά ο D9000 έχει φτιαχτεί στα 4nm της TSMC...ότι καλύτερο υπάρχει δηλαδή

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 είπε

Έχω χρόνια ν' αγοράσω Mediatek και είμαι <30. Υψηλές θερμοκρασίες, battery drain, τρελές ασυμβατότητες (με 4G+, VoLTE, Wi-Fi Calling) και έξτρα δυσκολία στο ν' αλλάξεις ROM στην συσκευή.

Αν η MTK τα έχει ξεπεράσει αυτά, ίσως σε 2-3 χρόνια που θα πάρω ξανά κινητό, να την κοιτάξω.

Από προσωπική εμπειρία μέχρι και τα medium range CPUs της έχουν καλυτερέψει πολύ. Πήραμε στην κοπέλα μου το Realme 7 5G (με Mediatek 800U) το καλοκαίρι και πάει σφαίρα με παράλληλα πολύ καλό battery life.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kwnssk είπε

άθλιους γιατι?

Λόγω θερμοκρασιών. Ζεσταίνονται και κατεβάζουν συχνότητα, άρα και επιδόσεις. Δεν τους θεωρώ άθλιους, αλλά η Qualcomm,τώρα τελευταία, δε μας τα λέει πολύ καλά. Ο νέος 8 gen 1 έχει επίσης τα θεματάκια του με τη θερμοκρασία και σε επιδόσεις είναι υποδεέστερος από mediatek 9000.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιάξει πρώτα κάνα fix update για το android 12 πρώτα που μας έκανε τα κινητά χάρβαλα και μετά ασχολείται και με άλλα... 

Κρίμα ειλικρινά για την κατάντια του brand.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tapitas είπε

Ακόμα να καταλάβετε ορισμένοι ότι πλέον είναι πλεονέκτημα να φοράει mediatek και όχι Snapdragon

Ακόμα να καταλάβεις κ εσύ ότι ο καθένας παίρνει αυτό που θέλει κ μπορει να λεει την γνώμη του ελέυθερα χωρίς να απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kwnssk είπε

βγήκε και η συσκευή που θα κάνει το μνημόσυνο της OnePlus.

ΥΓ 1. Αναφέρομαι σε όλη την διαδικασία ονοματοδοσίας

ΥΓ 2. Είμαι κάτοχος κινητού απο ΒΒΚ

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Υπάρχουν 2 επεξεργαστές. Ο ένας βγάζει benchmark 700k και ο άλλος 900k. Προσωπικά εγώ θα πάρω αυτόν που θέλει λιγότερη ενέργεια και έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες. Και αν υπάρχει έστω και ένας που σε καθημερινή χρήση μπορεί να καταλάβει διαφορά στις ταχύτητες να με ενημερώσει.

Και πολύ καλά θα κάνεις φίλε μου.

Απλά να σε ενημερώσω, πώς στις ταχύτητες και στην καθημερινή χρήση δεν θα δεις καμιά διαφορά.

Αλλά σίγουρα θα δεις στις αναβαθμίσεις που θα αργούν πολύ περισσότερο και πιθανότατα να είναι και λιγότερες.

Και δεν μιλάω απαραίτητα για major update software.Αλλα security patches.

Κάνε μια έρευνα πόσα κινητά με επεξεργαστή εκτός snapdragon πήραν αναβαθμίσεις και πόσες.

Αυτό οφείλεται στο ότι η Qualcomm δίνει άμεσα σχεδόν τους driver's των kernels και έτσι το πόσο γρήγορα και πόσα update θα πάρει το κινητό αυτό είναι θέμα καθαρά εταιρίας που πρέπει να κάνει τις εκάστοτε τροποποιήσεις πάνω στο δικό της UI και APK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terrys75 είπε

Ακόμα να καταλάβεις κ εσύ ότι ο καθένας παίρνει αυτό που θέλει κ μπορει να λεει την γνώμη του ελέυθερα χωρίς να απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα?

Τι θα πει ρε αδερφέ παίρνει αυτό που θέλει;

Από την στιγμή που η mediatek τους κατουράει όλους στο android γιατί απο τα midrange soc και άνω όλα τα φτιάχνει στην TSMC και πετυχαίνει το καλύτερο perf/watt από όλο το android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bromoxitos είπε

Και πολύ καλά θα κάνεις φίλε μου.

Απλά να σε ενημερώσω, πώς στις ταχύτητες και στην καθημερινή χρήση δεν θα δεις καμιά διαφορά.

Αλλά σίγουρα θα δεις στις αναβαθμίσεις που θα αργούν πολύ περισσότερο και πιθανότατα να είναι και λιγότερες.

Και δεν μιλάω απαραίτητα για major update software.Αλλα security patches.

Κάνε μια έρευνα πόσα κινητά με επεξεργαστή εκτός snapdragon πήραν αναβαθμίσεις και πόσες.

Αυτό οφείλεται στο ότι η Qualcomm δίνει άμεσα σχεδόν τους driver's των kernels και έτσι το πόσο γρήγορα και πόσα update θα πάρει το κινητό αυτό είναι θέμα καθαρά εταιρίας που πρέπει να κάνει τις εκάστοτε τροποποιήσεις πάνω στο δικό της UI και APK.

Για τις αναβαθμίσεις σίγουρα αυτό ίσχυε.οπως επίσης ίσχυε το θέμα των custom roms  στο μέλλον όμως δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Ένας άλλος προβληματισμός είναι πως επειδή ακόμα οι snapdragon κάνουν παιχνίδι κατά πόσο θα αφήσουν μέσα από συμφωνίες με developers να εξελιχθεί η mediatek .όλοι θυμόμαστε τι έγινε με intel  και microsoft. 

Για αυτούς τους λόγους πήρα πριν 1 μήνα realme gt 2.

To επόμενο κινητό αν όλα πάνε καλά θα έχει όμως mediatek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/4/2022 στις 8:12 ΠΜ, kwnssk είπε

Για τις αναβαθμίσεις σίγουρα αυτό ίσχυε.οπως επίσης ίσχυε το θέμα των custom roms  στο μέλλον όμως δεν ξέρουμε τι θα γίνει.

Ένας άλλος προβληματισμός είναι πως επειδή ακόμα οι snapdragon κάνουν παιχνίδι κατά πόσο θα αφήσουν μέσα από συμφωνίες με developers να εξελιχθεί η mediatek .όλοι θυμόμαστε τι έγινε με intel  και microsoft. 

Για αυτούς τους λόγους πήρα πριν 1 μήνα realme gt 2.

To επόμενο κινητό αν όλα πάνε καλά θα έχει όμως mediatek

Σωστό αυτό που λες. Τον τελευταίο καιρό η mediatek έχει ανέβει πολύ και πιστεύω ότι αν αλλάξει την πολιτική της στο θέμα kernels. Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως πλέον η mediatek έχει γίνει υπολογίσιμη δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...