Προς το περιεχόμενο

Φοιτητικό Επίδομα ΙΚΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, pcmasterrace123 είπε

Το επίδομα αυτό πόσο δύσκολο είναι να το πάρει κανείς?

Απαιτεί να έχεις πολύ υψηλούς βαθμούς?

https://www.dikaiologitika.gr/images/iky.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Ευχαριστώ ,αλλά τα έχω διαβάσει αυτά ,το θέμα είναι ότι γίνετε επιλογή με βάση τους βαθμούς ,τα μαθήματα που πέρασες και τα μόρια από τις πανελλήνιες.

Οπότε ήθελα να μου πείτε πόσο δύσκολο κατά την δικιά σας εμπειρία ήταν να το πάρετε. Ήθελε μεγάλους βαθμούς 9 και 8? Γιατί στην σχολή που είμαι το 8 σε ένα μάθημα βγαίνει με πολύ ιδρώτα ,οπότε λογικά και δεν θα είχα κάποια σοβαρή ευκαιρία να με επιλέξουν.

 

Επεξ/σία από pcmasterrace123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, pcmasterrace123 said:

Ευχαριστώ ,αλλά τα έχω διαβάσει αυτά ,το θέμα είναι ότι γίνετε επιλογή με βάση τους βαθμούς ,τα μαθήματα που πέρασες και τα μόρια από τις πανελλήνιες.

Οπότε ήθελα να μου πείτε πόσο δύσκολο κατά την δικιά σας εμπειρία ήταν να το πάρετε. Ήθελε μεγάλους βαθμούς 9 και 8? Γιατί στην σχολή που είμαι το 8 σε ένα μάθημα βγαίνει με πολύ ιδρώτα ,οπότε λογικά και δεν θα είχα κάποια σοβαρή ευκαιρία να με επιλέξουν.

 

Εσυ ενδιαφέρεσαι  για αυτό το βραβείο που δίνουν στον πρώτο του τμήματος η το πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης επιμελών φοιτητών που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εσυ ενδιαφέρεσαι  για αυτό το βραβείο που δίνουν στον πρώτο του τμήματος η το πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης επιμελών φοιτητών που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες;

Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης. Αλλά από ότι κατάλαβα μετράνε τους βαθμούς ,τα μαθήματα που έχεις περάσει ,αλλά και τα μόρια που είχες στις πανελλήνιες. Εγώ ήξερα ότι αρκούσε να έχεις περάσει το 60% των μαθημάτων για να το πάρεις ,οπότε υποθέτω ότι το άλλαξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, pcmasterrace123 said:

Με ενδιαφέρει το πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης. Αλλά από ότι κατάλαβα μετράνε τους βαθμούς ,τα μαθήματα που έχεις περάσει ,αλλά και τα μόρια που είχες στις πανελλήνιες. Εγώ ήξερα ότι αρκούσε να έχεις περάσει το 60% των μαθημάτων για να το πάρεις ,οπότε υποθέτω ότι το άλλαξαν.

Το πρόγραμμα ενίσχυσης ευπαθών κοινωνικών ομάδων είχε προθεσμία υποβολής αίτησης ως 18/2 άρα αυτό πάει. Για την ιστορία, αυτό ήθελε να μην έχει ξεπεράσει κάποιος το προβλεπόμενο όριο σπουδών, να είναι έλληνας πολίτης, να έχει εισόδημα ως 7000 το περασμένο οικονομικό έτος και να ανήκει σε συγκεκριμένες ευπαθείς ομάδες που αναφέρονται στην προκύρηξη (πχ ρομα, μονογονεικές οικογένειες κλπ). Απο εκεί και πέρα για την επιλογή του ποιός παίρνει το επίδομα και ποιος όχι υπολογίζονται τα μόρια που συγκεντρώνει ο καθένας. Το ποσοστό των ολοκληρωμένων ακαδημαικών υποχρεώσεων με ακρίβεια 2 δεκαδικών δίνουν απο 0-10 μόρια, το ίδιο και ο μέσος όρος βαθμολογίας. Ο βαθμός των πανελληνίων δίνει 1 μόριο αν ήταν κάτω απο 15000, 1,2 μόρια αν ήταν απο 15000-18000 και 1,5 μόριο αν ήταν απο 18000 και πάνω. Αναλόγως το ποσα μόρια έχει ο καθένας φτιάχνεται μια λίστα με τους δικαιούχους.

Στο παρελθόν το ΙΚΥ έδινε και βραβεία και υποτροφίες επίδοσης. Δεν ξέρω τι βαθμούς έχεις και αν μπορείς να τα πάρεις αλλά αν είσαι καλός φοιτητής κράτα το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Τα λεφτά τα δίνουν με μεγάλη καθυστέρηση αλλά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 1500ε

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...