Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Wake On Wan - ZTE H1600


kyrunter3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ σας ,

Προσφατα εκανα την αναβάθμιση απο 50 VDSL ( Speedport Entry 2i ) σε FTTH 100 (  ZTE H1600 ) .

Το προβλημα ειναι πως δεν λειτουργει τις περισσοτερες φορες το Wake on WAN για τις συσκευες μου , δηλαδη υπολογιστή και τηλεόραση, ενω με το προηγουμενο ρουτερ ηταν ολα ενταξει για χρονια .

To Wake on LAN λειτουργει πάντα/κανονικα .

 

Λεω επισης "τις περισσότερες φορές " , γιατι μετα απο λιγα λεπτά αφου απενεργοποιήσω τις συσκευές πραγματι λειτουργεί το Wake on Wan και επειτα νεκρωνει .

1. Δεν εχω βρει πουθενα ρυθμιση για WoL στο ρουτερ ( ενω το entry ειχε ) , αλλα παρόλα αυτα, όσο δίνω την εντολή σε LAN, δουλευει κανονικά οπως προειπα .

2. Εχω κανει port forwarding δοκιμη σε θυρα 9 και 7 αλλα δεν βοήθησε ενω αλλη θυρα που χρειάστηκα για καποια εφαρμογη την ανοιξε κανονικά. 

3 . εχω κανει mac/ip biding για τις 2 συσκευες που χρειάζομαι αλλα ουτε κι αυτο βοήθησε.

 

Υπαρχει περίπτωση να εχει να κανει με το firewall του ρουτερ ; το οποιο δεν εχω βρει τροπο να απενεργοποιήσω παρεμπιπτόντως.

Εχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα με αυτο το ρουτερ ή φταιει κατι αλλο  ;

Ευχαριστω για την βοήθειά σας και τον χρονο σας .

 

Επεξ/σία από kyrunter3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με το firewall αλλά δεν έχει την λειτουργία ο Router (όπως και πολλοί άλλοι) και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Ουσιαστικά δεν κρατά τα στοιχεία των συσκευών που θέλεις στον εσωτερικό πίνακα ARP, όταν περάσει λίγη ώρα (συνήθως έως 20 λεπτά) από την στιγμή που κλείσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ναι σαν λειτουργεία  δεν το εχει ξεκαθαρα, αλλα μπορει καποιος να εχει καμια ιδέα  να προτεινει .
Οσο για το ARP table ναι , αυτο βρηκα κι εγω σαν κυριο θεμα και δεν εχει ουτε και γι αυτο φυσικα καποια ρυθμιση , μονο αν το δωσεις σαν στατικο ( mac /ip binding )  σε αφηνει οπως ειπα , αλλα δεν βοηθησε .


επισης εχει αρκετα θεματα το καημενο , ισως τα διορθωσουν με επομενο firmware update ...
Δεν διαβαζει ρυθμισεις ουτε για DDNS ουτε custom  DNS .
Αυτα εχω βρει μεχρι στιγμης  . 

Επεξ/σία από kyrunter3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το ΙΡ Reservation (ή IP Binding) που γίνεται στον DHCP και εντελώς διαφορετικό το αντίστοιχο του ARP Binding. Είναι διαφορετικές εγγραφές σε διαφορετικούς πίνακες. Ο πρώτος υπάρχει πάντα και μπορούμε να κάνουμε εγγραφές σε αυτόν, ενώ ο δεύτερος υπάρχει μεν, αλλά χωρίς πρόσβαση από τον χρήστη για ορισμό μόνιμης εγγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...