Προς το περιεχόμενο

Home Server / HP ProLiant Microserver Gen10 Plus vs Dell PowerEdge T40


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Αναζητώ λύση για home server, με all-around χρήση διαφόρων πραγμάτων (και storage/backup), όχι όμως υψηλών απαιτήσεων επεξεργαστικής ισχύος.

Βλέπω entry-level λύσεις των HP και Dell. Είχα και παλιότερο HP Microserver N54L και ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Τα 2 μοντέλα που βλέπω είναι:

HP ProLiant Microserver Gen10 Plus (G5420/8GB/No OS)
https://www.skroutz.gr/s/25590939/HP-ProLiant-Microserver-Gen10-Plus-G5420-8GB-No-OS.html

Dell PowerEdge T40 (E-2224G/8GB/1TB/No OS)
https://www.skroutz.gr/s/25541853/Dell-PowerEdge-T40-E-2224G-8GB-1TB-No-OS.html

Θα κάνω αναβάθμιση στα 16 μνήμη, και θα τοποθετήσω 2 SSD και 2 HDD, που θα παίζουν Raid1.

Θα τρέχει Windows Server, ιδανικά 2022.

Θα χαρώ να ακούσω τυχόν εμπειρίες από αυτά τα μηχανήματα, αλλά και γενικότερα απόψεις.

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Σε νοιάζει το μέγεθος/κατανάλωση/κτλ;

Το μέγεθος όχι. Η κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει σε υψηλό επίπεδο. Να μην υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις, κυρίως. Περισσότερο από οικολογικής άποψης, δεν θα ήθελα κάτι που «καίει τις μηχανές» όταν δεν χρειάζεται. Πάντα είχα σε εκτίμηση τεχνολογίες που μπορούν να μπαίνουν σε idle/cool/quiet mode και τα ανάλογά τους. Για παράδειγμα ένας επεξεργαστής που είναι πιο ευέλικτος σε τέτοια θέματα, με ενδιαφέρει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Το μέγεθος όχι. Η κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει σε υψηλό επίπεδο. Να μην υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις, κυρίως. Περισσότερο από οικολογικής άποψης, δεν θα ήθελα κάτι που «καίει τις μηχανές» όταν δεν χρειάζεται. Πάντα είχα σε εκτίμηση τεχνολογίες που μπορούν να μπαίνουν σε idle/cool/quiet mode και τα ανάλογά τους. Για παράδειγμα ένας επεξεργαστής που είναι πιο ευέλικτος σε τέτοια θέματα, με ενδιαφέρει περισσότερο.

Φαντάζομαι (γιατί δε με ένοιαζε αρκετά για να το ψάξω, ειδικά σε home server που πάντα κάτι θα τρέχει στο background) εφόσον δεν τρέχεις τίποτα δε θα υπάρχει κατανάλωση. Εφόσον πας σε τέτοια λεφτά θα μπορούσες να πάρεις και ένα Synology να κάνεις τη δουλειά σου. Έχει έτοιμο software και δε θα παιδευτείς με πολλά πράγματα. Τώρα άμα θες να ψαχτείς και να ξοδέψεις κάποιο χρόνο για να το παραμετροποιήσεις έτσι όπως θες, μπορείς να κάνεις και ένα custom κουτάκι ποιο δυνατό από τις έτοιμες επιλογές που υπάρχουν εκεί έξω.

1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

και εγω σκεφτομαι για home server..ειναι καλυτερα να παρεις ετοιμο καποιο server η καλυτερα να φτιαξεις δικο σου με κομματια που θες??

Αναλόγως τι θες να τρέξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

 Εφόσον πας σε τέτοια λεφτά θα μπορούσες να πάρεις και ένα Synology να κάνεις τη δουλειά σου. Έχει έτοιμο software και δε θα παιδευτείς με πολλά πράγματα.

'Εχω ήδη Synology, κάνεις όντως κάποια πράγματα, αλλά έχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονέκτημα. Μη σοβαρό encryption δεδομένων και απουσία πλήρους volume encryption.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα, σε εποχές συζητήσεων περί Data Privacy, ένα τόσο δημοφιλές και διαφημισμένο όνομα όπως της Synology, να ήταν πιο δυνατό σε τέτοια θέματα.

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Τώρα άμα θες να ψαχτείς και να ξοδέψεις κάποιο χρόνο για να το παραμετροποιήσεις έτσι όπως θες, μπορείς να κάνεις και ένα custom κουτάκι ποιο δυνατό από τις έτοιμες επιλογές που υπάρχουν εκεί έξω.

Χμ, αν είναι να αρχίζουμε με προβλήματα ασυμβατότητας, σίγουρα δεν το προτιμώ. Παλιότερα είχα χρόνο για troubleshooting ωρών. Πλέον θέλω κάτι που δεν θα λύσω εγώ τα παιδικά του προβλήματα σαν εξοπλισμού. Π.χ., αν προκύψει να είναι προβληματικό ένα κομμάτι, δεν έχω καμία διάθεση επιστροφής και debate με ταπεινές εμπορικές αλυσίδες που πρέπει να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και παίζει κανονικά το κομμάτι που τούς έστειλες. 😂

Και πάλι, όμως, διατηρώ τις αμφιβολίες μου, αν μπορεί κάποιος να κατασκευάσει κάτι στο πλαίσιο των προδιαγραφών των έτοιμων λύσεων παραπάνω, σε αυτή την τιμή.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...