Προς το περιεχόμενο

Vodafone. Έκπτωση με πάγια εντολή και αφαίρεση Bonus πόντους της Alpha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Για τον λογαριασμό σταθερής της Vodafone είχα ενεργοποιημένη πάγια εντολή και με χρήση κάρτας και αφαίρεση 1500 πόντων έκαναν έκπτωση 7€.

Βλέπω τώρα οτι χωρίς κάποια ενημέρωση χρεώνουν 2000 πόντους και η έκπτωση είναι στα 5€.

Έχει συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο; 

Μπορούν να κάνουν τέτοια μεταβολή χωρίς κάποια ενημέρωση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο χρόνια το είχαν ανακοινώσει αλλά δεν το εφάρμοσαν. Ίσως να ήταν προγραμματιστικό που δεν το είχαν ολοκληρώσει;

Είναι όντως 5€ οι 2000 πόντοι;

Εαν για κάποιο λόγο δεν σου τραβήξει αυτόματα τα χρήματα απο την πάγια εντολή και τα πληρώσεις χειροκίνητα τότε δεν σου εξαργυρώνει το bonus στην επόμενη τιμολόγηση.
Έτσι την πατάω εγώ καμιά φορά εξαιτίας της Alphabank. Παρόλο που φροντίζω να υπάρχει επαρκές υπόλοιπο στον λογαριασμό την ημέρα πληρωμής, απλά δεν τα τραβά και αναγκάζομαι να τα πληρώνω χειροκίνητα αργά το βράδυ της ίδιας μέρας αφού δεν λάβω το sms της πληρωμής στην Vodafone.

Οπότε αυτή τη φορά δεν μπόρεσα να ελέγξω τους πόντους και την έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2022 στις 8:45 ΜΜ, _filippos_ είπε

Πριν απο χρόνια το είχαν ανακοινώσει αλλά δεν το εφάρμοσαν. Ίσως να ήταν προγραμματιστικό που δεν το είχαν ολοκληρώσει;

Είναι όντως 5€ οι 2000 πόντοι;

Ναι είδα την χρέωση και τους πόντους που τράβηξαν.

Αρχές νομίζω του μήνα μου έκαναν μια προσφορά για ανανβάθμιση στην γραμμή απο τα 50 στα 100. Κάτι για το οποίο τις αμέσως επόμενες ημέρες υπαναχώρισα.

Με διαβεβαίωσαν οτι θα παρμείνει ο λογαριασμός μου όπως ήταν αλλά παρόλαυτα ο πρώτος λογαρισμός ήρθε με αυτήν την διαφορά στην χρέωση.

Είναι τυχαίο το οτί συνέπεσε με την υπαναχώριση;

Υπψιάζομαι οτι με βγάλαν απο το πρόγραμα των 7€ 1500 πόντοι και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς άλλος το έχει και το διατηρεί.

Αν να τότε μάλλον για αντεκδίκιση μου μοιάζε.

 

Στις 18/4/2022 στις 8:45 ΜΜ, _filippos_ είπε

Εαν για κάποιο λόγο δεν σου τραβήξει αυτόματα τα χρήματα απο την πάγια εντολή και τα πληρώσεις χειροκίνητα τότε δεν σου εξαργυρώνει το bonus στην επόμενη τιμολόγηση.

Μια φορά νομίζω έγινε αυτό οπότε με χρεώσαν παραπάνω.

Τότε μίλησα μαζί τους και μεσες άρκες του τα συμψηφίσαν στον επόμενο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ου μπλέξεις εαν πρόκειται να βγεις απο την πεπατημένη.
Δεν ξέρω εαν έγινε απο αντεκδίκηση. Πιστεύω πως με την αλλαγή κάτι δεν "έκατσε" στο σύστημα και πολύ απλά δεν ξέρουν να το επαναφέρουν (ή δεν θέλουν να αφιερώσουν χρόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα και έστειλα στο support με chat και πήρα την εξής απάντηση, 
 

Quote

Πλέον ο συνδρομητής μπορεί να κερδίσει έκπτωση 5€ / μήνα στο λογαριασμό του σταθερού του, επιλέγοντας πάγια εντολή με κάρτα Alpha Bonus με αυτόματη εξαργύρωση 2000 πόντων / μήνα. Επιπλέον, για κάθε πληρωμή που πραγματοποιεί έχει επιπλέον κέρδος 1€ = 4 πόντοι.

Οπότε μάλλον τελείωσε η προσφρορά. Κρίμα και ήταν απο τις καλύτερες που είχε η alpha θεωρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Φέτος τουλάχιστον δεν μου είχαν στείλει καμία ενημέρωση ούτε μπορώ να το βρω κάπου αναρτημένο (π.χ. site της Alpha). Είχα ψάξει και τον Αρπίλιο αλλά μετά το άφησα. Όντως είναι διαφορά οι 1.500 πόντοι για 7 ευρώ να γίνουν 2.000 για 5 για πάγια εντολή...

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω καταγγελία για μονομερή αλλαγή όρων και να φύγω χωρίς τέλος αποδέσμευσης ή δεν θεωρείται κάτι σημαντικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, paniti είπε

Φέτος τουλάχιστον δεν μου είχαν στείλει καμία ενημέρωση ούτε μπορώ να το βρω κάπου αναρτημένο (π.χ. site της Alpha). Είχα ψάξει και τον Αρπίλιο αλλά μετά το άφησα. Όντως είναι διαφορά οι 1.500 πόντοι για 7 ευρώ να γίνουν 2.000 για 5 για πάγια εντολή...

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω καταγγελία για μονομερή αλλαγή όρων και να φύγω χωρίς τέλος αποδέσμευσης ή δεν θεωρείται κάτι σημαντικό;

Μάλλον απίθανο το θεωρώ για να πιάσει καταγκελεία γιατί δεν είμαι σίγουρος αν αναγράφονταν σε κάποια σύμβαση.

Με το νέο καθεστώς εγώ τουλάχιστον πλέον μήνα ανά μήνα πίανω τους πόντους και κερδίζω το 5άευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/08/2022 at 11:13, costachri said:

Μάλλον απίθανο το θεωρώ για να πιάσει καταγκελεία γιατί δεν είμαι σίγουρος αν αναγράφονταν σε κάποια σύμβαση.

Με το νέο καθεστώς εγώ τουλάχιστον πλέον μήνα ανά μήνα πίανω τους πόντους και κερδίζω το 5άευρο

καθε χρονο κερδιζεις λιγοτερους ποντους και θες πιο πολλους για εξαργυρωση.καλως ηρθες στον κοσμο της    alpha bank.να δεις στις προθεσμιακες ποσο λιγοτερους παιρνεις.πχ μπορει για χ προθεσμιακη να επαιρνες κατι 15κ ποντους και πλεον να ειναι 1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...