Προς το περιεχόμενο

Θα κάνουν οι μελλοντικοί φορητοί υπολογιστές της Dell χρήση «custom» memory modules;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, angmar είπε

Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω/υποστηρίξω τη μανία με τα πάντα integrated a la apple, ένας σημαντικός λόγος που οι M* επεξεργαστές είναι τόσο αποδοτικοί είναι το γεγονός πως η μνήμη είναι μέσα στο SOC, οπότε επικοινωνεί με τον επεξεργαστή και λοιπά υποσυστήματα πολύ πιο γρήγορα. Παρόλα αυτά εγώ προτιμώ ένα πιο βαρύ ή/και αργό laptop που είναι αναβαθμίσιμο απ το χρήστη όπως τα framework ή έστω τα περισσότερα thinkpads.

SOC (system on chip ) είναι διαφορετικό απο αυτο που θέλει να κάνει η παραπανω εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ότι σου απάντησε ο φίλος.. Δεν έχω να προσθέσω παραπάνω σε αυτό που είπε.

Σέβομαι την άποψή σου και καταλαβαίνω αυτό που λες. Παρόλα αυτά, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπέρα τι εννοείς; Δηλαδή θα προτιμήσεις κάτι πιο αργό, πιο βαρύ και γενικά υποδεέστερο στην παρούσα κατάστασή του απλά και μόνο επειδή σε μερικά χρόνια θα μπορέσεις να προσθέσεις λίγη παραπάνω RAM και ίσως πας από 512GB στα 1ΤΒ δίσκο; Που σε αυτή την περίπτωση και πάλι θα έχεις υποδεέστερο μηχάνημα από ότι αν τα έβαζες εξ αρχής στο πιο αποδοτικό/ποιοτικό μηχάνημα. Ναι οκ θα σου βγει προφανώς πιο ακριβά στην αρχική αγορά και σίγουρα θα είναι πιο ακριβό να προσθέσεις 8gb integrated memory από ότι να πάρεις ένα 8gb dimm αλλά αν μιλάς για τέτοια αναβάθμιση μιλάς για ένα βάθος χρόνου 5 έτη+ (προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να αναβαθμίσω κάποιο μηχάνημα νεότερο από 5 έτη).

Δηλαδή σε ένα μηχάνημα που θα χρησιμοποιείς και θα κάνεις την δουλειά σου για 5+ έτη δεν μπορείς να δικαιολογήσεις ένα έξτρα κόστος στην αρχική αγορά για να μην ξανασχοληθείς ποτέ μέχρι να σου αφήσει χρόνους; Και προφανώς θα είναι πολύ πιο αποδοτικό και πιθανώς γρήγορο ακόμα και αν κάνεις αναβάθμιση στο δεύτερο καθώς επεξεργαστή δεν νομίζω να σκοπεύεις να αλλάξεις σε ένα λαπτοπ.

Επίσης, αξίζει πιστεύω να επισημάνω, πως ο κόσμος που όντως θα κάνει μια αναβάθμιση είναι πολύ λίγος για να απασχολήσει την κάθε εταιρία. Κατά κύριο λόγο, αν είσαι επαγγελματίας, συνήθως κυνηγάς όσο μπορείς την τεχνολογία και για να είσαι εντός εγγυήσεων(πολύ βασικό) αλλά και για να κάνεις την δουλειά σου πιο γρήγορα και αποδοτικά διότι ο χρόνος είναι χρήμα. Στην άλλη όχθη, ο απλός κόσμος στην συντριπτική πλειοψηφία του δεν βλέπει τα λάπτοπ καν σαν αναβαθμίσιμα και ότι αγοράζει συνήθως ακριβώς το ίδιο ανακυκλώνει όταν χαλάσει. Τουλάχιστον αυτά παρατηρώ προσωπικά δουλεύοντας στο IT μεγάλης εταιρίας που έχω τον καθένα να μου λέει για τα προσωπικά του λάπτοπ κτλ. Δεν έχει έρθει κανείς να με ρωτήσει αν μπορεί να μπει παραπάνω δίσκος ή ραμ στο λάπτοπ του που δεν τραβάει, αλλά κυρίως ακουω ερωτήσεις τύπου "τι να αγοράσω για να κρατήσει 5+ χρόνια".

Εν τέλη για να κλείσω, θεωρώ πως τα λάπτοπ δεν πρέπει να τα βλέπουμε σαν αναβαθμίσιμους υπολογιστές γιατί δεν είναι. Λειτουργούν με μπαταρία και η αποδοτικότητα μετράει πολύ περισσότερο από την αναβαθμισιμότητα. 

Στις περισσότερες περιπτώσεις, ναι θα το προτιμήσω. Ίσως αν αντικαταστήσω τη λέξη αναβαθμίσιμο με τη λέξη επισκευάσιμο να βγάλει λίγο παραπάνω νόημα. Γενικά απεχθάνομαι οποιουδήποτε είδους vendor lock in είτε είναι σε υπολογιστές, είτε σε ψυγεία, είτε σε τρακτέρ, ιδεολογικό πρόβλημα. Μετά πες ότι τα παιξε ο δίσκος του MBP στα 3 χρόνια και μια μέρα, ποιες είναι οι επιλογές του χρήστη; Να το δώσει στην apple και να πληρώσει όσα τους λείπουν για αλλαγή μητρικής ή να το ανακυκλώσει. Απ την απέναντι μεριά ένας χρήστης ενός T14 πχ μπορεί να πετάξει τον παλιό δίσκο, να βάλει ένα καινούριο με 100-200€, μόνος του και τέλος, αντίστοιχα με ram, οθόνες πληκτρολόγια κλπ.

Αν το πάμε λίγο παραπέρα στο modularity λύσεων τύπου framework, πέρα απ το ότι σου δίνουν τη δυνατότητα ν αναβαθμίζεις το μηχάνημα, σου δίνουν επίσης τη δυνατότητα να το προσαρμόζεις on-the-fly στις ανάγκες σου. Χρειάζεσαι σήμερα 3 usb-c και μια HDMI, cool, μετά από 6 μήνες θες 2 usb-c ένα card reader κι ένα δίσκο, cool πάρε τα modules και ρίχτα στο μηχάνημα που ήδη έχεις; Τρομερό; Για μένα είναι τρομερό.

Προτιμώ λοιπόν να έχω τα παραπάνω απ το να έχω ένα λίγο πιο ελαφρύ ή λίγο πιο γρήγορο laptop. Που εδώ που τα λέμε ένα framework με 12ης γενιάς I7 σιγά δα πόσο πιο αργό θα ναι για τους περισσότερους χρήστες από ένα Μ* macbook.

15 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

SOC (system on chip ) είναι διαφορετικό απο αυτο που θέλει να κάνει η παραπανω εταιρεια.

Συγκεκριμένα για τη DELL ναι, μάλλον η μόνη ταχύτητα που θα επηρεάσει το νέο form factor θα είναι η ταχύτητα με την οποία θα μαζεύει λεφτά απ αυτούς που θα συνεχίσουν ν αγοράζουν DELL.

Επεξ/σία από angmar
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, angmar είπε

Συγκεκριμένα για τη DELL ναι, μάλλον η μόνη ταχύτητα που θα επηρεάσει το νέο form factor θα είναι η ταχύτητα με την οποία θα μαζεύει λεφτά απ αυτούς που θα συνεχίσουν ν αγοράζουν DELL.

εεετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

μπορεις  να αιτιολογησεις την ενεργεια της παραπανω εταιρειας και πως συνδεεται η αυξηση της ταχυτητας με την ειδικη κατασκευη της μνημης ;

 

Αύξηση της ταχύτητας εισροής χρημάτων στο ταμείο της…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tlykog είπε

Μαζί σου. Το ερώτημα είναι σε τί αποσκοπούν όλες αυτές οι custom κατασκευές. Έχουν καλύτερες επιδόσεις; Το άρθρο δεν γράφει κάτι τέτοιο. Οπότε, όπως είναι και λογικό, το μυαλό πηγαίνει στο άρμεγμα. 

Στα χρήματα των Dell precision, εφόσον στο επιτρέπουν οι επαγγελματικές σου εφαρμογές, πας σε Μ1. Κάνεις πιο γρήγορα τη δουλειά σου και σου μένουν και ρέστα… Αν δε στο επιτρέπουν, υπάρχουν και άλλες επιλογές στα χρήματα αυτά από άλλες εταιρείες. Αν δε θέλεις να κάνεις εφέ, αλλά δουλειά, έχεις επιλογές…

Πιστεύω πως το κάνουν για καλύτερες επιδόσεις αλλά και για οικονομία χώρου . Ειδικά στο θέμα του SSD. Εάν δεν το κάνουν για αυτό τότε το κάνουν απλά για να ελέγξουν την αγορά των αναβαθμίσεων καθώς όλοι όσοι το αγοράζουν θα είναι αναγκασμένοι να αγοράσουν από την  Dell τα ανταλλακτικά. Το έχω αντιμετωπίσει αυτό με την Fujitsu στα επαγγελματικά της workstations τα Celsius και μιλάμε μόνο που δεν πλακώθηκα στο ξύλο με την αντιπροσωπεία. Εάν το κάνουν όμως αυτό τότε θα χάσουν πελάτες καθώς η εμπειρία μου λέει ότι από μαγαζί που σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες δεν ξαναπατάς. Ωστόσο η εμπειρία μου που έχω από την Dell δεν με πείθει ότι είναι απλά μάρκετινγκ. Προσωπικά πιστεύω ότι το κάνουν και για του 3 λόγους. Και θα αυξήσουν τις επιδόσεις, και θα προβούν σε αποδοτικότερο σχεδιασμό της μητρικής και θα ελέγξουν ταυτόχρονα και την αγορά των αναβαθμίσεων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, angmar είπε

Στις περισσότερες περιπτώσεις, ναι θα το προτιμήσω. Ίσως αν αντικαταστήσω τη λέξη αναβαθμίσιμο με τη λέξη επισκευάσιμο να βγάλει λίγο παραπάνω νόημα. Γενικά απεχθάνομαι οποιουδήποτε είδους vendor lock in είτε είναι σε υπολογιστές, είτε σε ψυγεία, είτε σε τρακτέρ, ιδεολογικό πρόβλημα. Μετά πες ότι τα παιξε ο δίσκος του MBP στα 3 χρόνια και μια μέρα, ποιες είναι οι επιλογές του χρήστη; Να το δώσει στην apple και να πληρώσει όσα τους λείπουν για αλλαγή μητρικής ή να το ανακυκλώσει. Απ την απέναντι μεριά ένας χρήστης ενός T14 πχ μπορεί να πετάξει τον παλιό δίσκο, να βάλει ένα καινούριο με 100-200€, μόνος του και τέλος, αντίστοιχα με ram, οθόνες πληκτρολόγια κλπ.

Αν το πάμε λίγο παραπέρα στο modularity λύσεων τύπου framework, πέρα απ το ότι σου δίνουν τη δυνατότητα ν αναβαθμίζεις το μηχάνημα, σου δίνουν επίσης τη δυνατότητα να το προσαρμόζεις on-the-fly στις ανάγκες σου. Χρειάζεσαι σήμερα 3 usb-c και μια HDMI, cool, μετά από 6 μήνες θες 2 usb-c ένα card reader κι ένα δίσκο, cool πάρε τα modules και ρίχτα στο μηχάνημα που ήδη έχεις; Τρομερό; Για μένα είναι τρομερό.

Προτιμώ λοιπόν να έχω τα παραπάνω απ το να έχω ένα λίγο πιο ελαφρύ ή λίγο πιο γρήγορο laptop. Που εδώ που τα λέμε ένα framework με 12ης γενιάς I7 σιγά δα πόσο πιο αργό θα ναι για τους περισσότερους χρήστες από ένα Μ* macbook.

Ναι κατάλαβα που το πας και τι εννοείς. Εντάξει ο καθένας με τις ανάγκες του. Σίγουρα είναι ωραίο να μπορείς να επισκευάσεις την συσκευή σου αλλά θέλοντας και μη, το μέλλον είναι έτσι γιατί φτάνουμε σε ένα σημείο που δεν μπορούμε να παράγουμε πιο γρήγορα και αποδοτικά τσιπ που να είναι modular. Δεν έχει γίνει ακόμα αλλά προς τα εκεί πάει το πράγμα. Το ποσοστό των ανθρώπων που θα κάνουν αυτό που ανέφερες εσύ με το modularity είναι πολύ μικρό εξού και δεν είναι τόσο διαδεδομένο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κινητά. Δες πχ το FairPhone αν δεν κάνω λάθος το οποίο είναι fully modular. Δεν μιλάει και δεν ασχολείται κανένας μαζί του παρά μόνο μια πάρα πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων.

Γενικά το "right to repair" είναι κάτι που με βρίσκει αρκετά αντίθετο, όχι γιατί δεν θα έπρεπε να μπορώ να επισκευάσω κάτι αν χαλάσει, αλλά γιατί θεωρώ κακό να επιβάλεται στον κατασκευαστή να χρησιμοποιεί τεχνικές που να είναι repair friendly καθώς αυτό σίγουρα θα έχει επίπτωση και στην ποιότητα κατασκευής και στην εμπειρία χρήσης. Φαντάζομαι πως συμφωνούμε πως αν θες να χωρέσεις 20, 30, 50 ή 100 έξτρα βίδες και brackets παραπάνω για να μπορείς να βάζεις/βγάζεις μόνος σου κομμάτια, θα έχει σοβαρή επίπτωση σε άλλα πράγματα όπως μπαταρία, οθόνη και άλλα.

Σε τέτοια πράγματα θεωρώ ότι ο κόσμος ψηφίζει με το πορτοφόλι του. Αν το να επισκευάσεις το iPhone σου για παράδειγμα ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα, δεν θα βλέπαμε ανεβασμένες πωλήσεις κάθε χρόνο. Δεν θα βλέπαμε ultrabooks να πουλάνε σαν ζεστό ψωμί αλλά γκουμούτσια λάπτοπ.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, KostasKri είπε

Ναι κατάλαβα που το πας και τι εννοείς. Εντάξει ο καθένας με τις ανάγκες του. Σίγουρα είναι ωραίο να μπορείς να επισκευάσεις την συσκευή σου αλλά θέλοντας και μη, το μέλλον είναι έτσι γιατί φτάνουμε σε ένα σημείο που δεν μπορούμε να παράγουμε πιο γρήγορα και αποδοτικά τσιπ που να είναι modular. Δεν έχει γίνει ακόμα αλλά προς τα εκεί πάει το πράγμα. Το ποσοστό των ανθρώπων που θα κάνουν αυτό που ανέφερες εσύ με το modularity είναι πολύ μικρό εξού και δεν είναι τόσο διαδεδομένο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κινητά. Δες πχ το FairPhone αν δεν κάνω λάθος το οποίο είναι fully modular. Δεν μιλάει και δεν ασχολείται κανένας μαζί του παρά μόνο μια πάρα πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων.

Γενικά το "right to repair" είναι κάτι που με βρίσκει αρκετά αντίθετο, όχι γιατί δεν θα έπρεπε να μπορώ να επισκευάσω κάτι αν χαλάσει, αλλά γιατί θεωρώ κακό να επιβάλεται στον κατασκευαστή να χρησιμοποιεί τεχνικές που να είναι repair friendly καθώς αυτό σίγουρα θα έχει επίπτωση και στην ποιότητα κατασκευής και στην εμπειρία χρήσης. Φαντάζομαι πως συμφωνούμε πως αν θες να χωρέσεις 20, 30, 50 ή 100 έξτρα βίδες και brackets παραπάνω για να μπορείς να βάζεις/βγάζεις μόνος σου κομμάτια, θα έχει σοβαρή επίπτωση σε άλλα πράγματα όπως μπαταρία, οθόνη και άλλα.

Σε τέτοια πράγματα θεωρώ ότι ο κόσμος ψηφίζει με το πορτοφόλι του. Αν το να επισκευάσεις το iPhone σου για παράδειγμα ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα, δεν θα βλέπαμε ανεβασμένες πωλήσεις κάθε χρόνο. Δεν θα βλέπαμε ultrabooks να πουλάνε σαν ζεστό ψωμί αλλά γκουμούτσια λάπτοπ.

Το right to repair δεν έχει να κάνει μόνο με το σχεδιαστικό κομμάτι. Το χειρότερο όλων είναι η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών στην αγορά και στο κλείδωμα που κάνουν στο λογισμικό τους. ΑΠΛΑ και μόνο για να πας σε αυτούς. Το να κλειδώνει η Apple το battery health με αλλαγή μπαταρίας είτε είναι γνήσια είτε όχι επειδή απλά δεν πέρασε από εξουσιοδοτημένο είναι πολύ ποιο σοβαρό θέμα από αν είναι fully modular. Σαν τεχνικός κινητών δε χρειάζεται καθόλου έξτρα βίδες για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hellghan είπε

Το right to repair δεν έχει να κάνει μόνο με το σχεδιαστικό κομμάτι. Το χειρότερο όλων είναι η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών στην αγορά και στο κλείδωμα που κάνουν στο λογισμικό τους. ΑΠΛΑ και μόνο για να πας σε αυτούς. Το να κλειδώνει η Apple το battery health με αλλαγή μπαταρίας είτε είναι γνήσια είτε όχι επειδή απλά δεν πέρασε από εξουσιοδοτημένο είναι πολύ ποιο σοβαρό θέμα από αν είναι fully modular. Σαν τεχνικός κινητών δε χρειάζεται καθόλου έξτρα βίδες για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. 

Εγώ απάντησα συγκεκριμένα στο θέμα modular. Από κει και πέρα, απατεώνες υπάρχουν. Δεν αντιλέγω ότι εσύ, εγώ και κάποιος άλλος μπορεί να είμαστε άριστοι τεχνικοί αλλά υπάρχουν και άλλοι τόσοι κομπογιαννήτες οι οποίοι μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στην συσκευή και πιστεύω πως ο καταναλωτής έχει δικαίωμα να ξέρει αν κάποιον τον κορόιδεψε ότι είναι επίσημο service. Γιατί ο κόσμος θα δει τα irepair, ired και i----- και νομίζει ότι είναι επίσημα service. Το ότι δεν βλέπεις το % της μπαταρίας δεν είναι τραγικό. Είναι κάτι που θα σκεφτείς 2 φορές το να μην πας σε επίσημο αλλά στο τέλος της μέρας δεν χάθηκε ο κόσμος για έναν αριθμό που κοιτάς μια φορά τον χρόνο αν το θυμηθείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...