Προς το περιεχόμενο

Το Twitter περνά στην ιδιοκτησία του Elon Musk με κόστος εξαγοράς 44 δισ. δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Πιο πάνω όμως σύγκρινες με  Έλληνες εφοπλιστές που έχουν εφημερίδες και κανάλια, άρα μέσων. 😛

Ναι και για αυτό είπα εφοπλιστές αλλιώς θα έλεγα απλά καναλάρχες ή ιδιοκτήτες μέσων.

Γιατι λες έχουν κανάλια που μπαίνουν μέσα; Εγώ πιστευω για να εξυπηρετούν τις υπόλοιπες δραστηριότητες τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Dimitris_1981 είπε

Ναι και για αυτό είπα εφοπλιστές αλλιώς θα έλεγα απλά καναλάρχες ή ιδιοκτήτες μέσων.

Γιατι λες έχουν κανάλια που μπαίνουν μέσα; Εγώ πιστευω για να εξυπηρετούν τις υπόλοιπες δραστηριότητες τους.

 

καλά στην ελλάδα ισχύει αυτό, και έξω δηλαδή απλά έξω έχουν το μυαλό και την θέληση να κρατάνε κανάλια που να βγάζουν κέρδος και όχι απλά να γράφουν στα @@ το κανάλι σαν επιχείρηση και να το έχουν φατσα φόρα σαν μαγαζάκι των πολιτικών φίλων τους που τους μιζώνουν...

 

Έξω έχουν λίγο ντροπή και κρατάνε τους τύπους :P άσχετο αν στην ουσία ειναι ίδιοι με τους δικούς μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Ναι και για αυτό είπα εφοπλιστές αλλιώς θα έλεγα απλά καναλάρχες ή ιδιοκτήτες μέσων.

Γιατι λες έχουν κανάλια που μπαίνουν μέσα; Εγώ πιστευω για να εξυπηρετούν τις υπόλοιπες δραστηριότητες τους.

 

Ναι αλλά δεν ισχύει η σύγκριση, διότι ο Musk δεν έχει άλλο μέσο όπως έχουν αυτοί που αναφέρεις ή ο Zuck που έγραψα πιο πριν.

Ειδικά στις ΗΠΑ, υπάρχουν αρκετοί "χειρότεροι" από το Musk σε αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι μόνο που αυτός θέλει να κάνει το αντίθετο θεωρεί δηλαδή ότι τώρα το ελέγχουν και δεν ειναι δημοκρατικό και ο μόνος τρόπος για να το "διορθώσει" ειναι να αγοράσει ένα σημαντικό μέρος των μετοχών για να μπορεί να κατευθύνει την πορεία του (όλα όσα ακολουθούν με βάση τα όσα έχει δηλώσει αν δεν υλοποιήσει τίποτα απο αυτά εννοείται ότι δεν εφαρμόζουν τα όσα θα πω στην συνέχεια, μέλλει να δούμε) 

 

Θέλει να κάνει opensource τον κώδικα αυτό σημαίνει πως η ίδια η κοινωνία (ακόμη και εγώ και εσύ αν ξέρεις απο προγραμματισμό ) μπορεί 1) να αξιολογήσει το πως δουλεύει 2) να διορθώσει προβλήματα 3) να προτείνει αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας πχ για ηθικούς λόγους. 

Άρα δεν μπορεί να υπάρξει υπόνοια ελέγχου γιατί πολύ απλά ξέρεις πως λειτουργεί άρα ξέρει αν πχ πουλάει τις πληροφορίες ή αν υπάρχει κώδικας που "σπρώχνει" το Χ συγκεκριμένο tweet έναντι του Y . 

Τώρα δεν συμβαίνει αυτό. 

Θέλει να καταργήσει τα μόνιμα ban. 

Θέλει να δώσει έμφαση στην ελευθερία του λόγου (εννοείται ακολουθώντας τους εκάστοτε νόμους της χώρας στην οποία προβάλλεται ένα tweet) 

 

Πιο συγκεκριμένα (με δικά του λόγια σε μια συνέντευξη 

)

Η οπτική του είναι ότι αν ένα tweet δεν παραβιάζει κάποιο νόμο αλλά το περιεχόμενο του ειναι καυστικό ή μη αρεστό γενικά τότε να επιτρέψει την δημοσίευση του (when in doubt then let the tweet exist) 

Και επίσης θεωρεί ένα δείγμα ελευθερίας του λόγου το να μπορεί να πει κάποιος που "δεν χωνεύεις" κάτι που "δεν σου αρέσει" 

Δεν θέλω να κάνω δίκη προθέσεων αλλά επέτρεψε μου να είμαι καχύποπτος.

Πχ ακριβώς αυτό θα ήθελε και ο Τραμπ.

και εγώ αυτή την άποψη  έχω σε γενικές γραμμές. Αν δεν έχεις ρητορική μίσους ή προτροπής σε έκνομες ενέργειες πες ότι θες.

Απλα άτομα αυτού του οικονομικού μεγέθους μπορεί να έχουν όφελος από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά δεν ισχύει η σύγκριση, διότι ο Musk δεν έχει άλλο μέσο όπως έχουν αυτοί που αναφέρεις ή ο Zuck που έγραψα πιο πριν.

Ειδικά στις ΗΠΑ, υπάρχουν αρκετοί "χειρότεροι" από το Musk σε αυτό το θέμα.

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Δεν ήταν αριθμητική συγκριση, ήταν αντίστοιχο παραδειγμα και έγινε στο πλαίσιο χρήσης των ΜΜΕ για να προωθείς τα συμφέροντα σου. 

αυτό που έγραψα νμζ ήταν ξεκάθαρο υπερσυγκεντρωση εξουσιών όχι ΜΜΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Εξαρτάται πως το βλέπεις. Δεν ήταν αριθμητική συγκριση, ήταν αντίστοιχο παραδειγμα και έγινε στο πλαίσιο χρήσης των ΜΜΕ για να προωθείς τα συμφέροντα σου. 

αυτό που έγραψα νμζ ήταν ξεκάθαρο υπερσυγκεντρωση εξουσιών όχι ΜΜΕ.

 

Τότε απλά συγκεντρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Η μεγάλη πλάκα δεν θα είναι να διώξει τις woke φωνές αλλά να αφήσει πραγματικά όλες τις απόψεις και φωνές να υπάρχουν. Εκεί θα πέσει το πολύ γέλιο. 

Δε θα τους διώξει, αλλά θα τους αφαιρέσει τους αλγόριθμους που κάνουν το 5% να φαίνεται 50% και αυτό είναι που τους πονάει. 

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Υπερσυγκέντρωση εξουσιών σε λίγους.

Ρε παιδιά μέχρι χτες άκουγα ότι το facebook, twitter κλπ είναι ιδιωτικές εταιρείες και κάνουν ότι θέλουν, τελικά είναι εξουσίες;

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγώθηκαν στο τουήτερ να διώξουν αυτόν τον κακό άνθρωπο από πλανητάρχη που όσο ήταν πρόεδρος είχε κάνει τα μύρια όσα. 

Ευτυχώς ήρθε στην εξουσία αυτός ο ευγενικός και άκακος παππούλης και επανήλθε η ηρεμία στο τουήτερ αλλά και στον κόσμο ολάκερο. 

Ούτε πόλεμοι, ούτε ελλείψεις αγαθών, ούτε αυξήσεις σε καύσιμα και προιόντα.

Spoiler

Screenshot_20220426-012103_YouTube.jpg.da7a76e12c6546c38ee9d1b6a9885ec9.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Φαγώθηκαν στο τουήτερ να διώξουν αυτόν τον κακό άνθρωπο από πλανητάρχη που όσο ήταν πρόεδρος είχε κάνει τα μύρια όσα. 

Ευτυχώς ήρθε στην εξουσία αυτός ο ευγενικός και άκακος παππούλης και επανήλθε η ηρεμία στο τουήτερ αλλά και στον κόσμο ολάκερο. 

Ούτε πόλεμοι, ούτε ελλείψεις αγαθών, ούτε αυξήσεις σε καύσιμα και προιόντα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_20220426-012103_YouTube.jpg.da7a76e12c6546c38ee9d1b6a9885ec9.jpg

at the end of the day οι ηπα περνάνε μια χαρα και ίσως αυξήσουν σημαντικά τα κέρδη τους οσοι στήριξαν την αλλαγη εξουσιας. η ευρώπη θα πονέσει αλλα της αξιζει 100% γιατι περνάει την μεγαλύτερη πολίτική κρίση στην ιστορια της. ουσιαστικά μη έχοντας ουτε εναν ικανο πολιτικο ηγέτη σε κανένα πόστο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...