Προς το περιεχόμενο

[VDSL Router] AVM Fritz!Box 7530 AX International στο Ισπανικό amazon στα 136,62 € [ΤΕΛΟΣ]


vsk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις το συνδεσα και δεν βλεπω διαφορα στα ποσα κλειδωνει.

Τερματιζει την 100αρα, οπως και το Speedport, 110/11, Nokia κεντρο (140m).

Ειχα την εντυπωση οτι θα τραβηξει αυτοματα και τις VoIP ρυθμισεις. Πρεπει να τους παρω να το κανουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, KoGi είπε

Μολις το συνδεσα και δεν βλεπω διαφορα στα ποσα κλειδωνει.

Τερματιζει την 100αρα, οπως και το Speedport, 110/11, Nokia κεντρο (140m).

Ειχα την εντυπωση οτι θα τραβηξει αυτοματα και τις VoIP ρυθμισεις. Πρεπει να τους παρω να το κανουν?

Παρε την Cosmote (13888) -> πες προβλημα με το σταθερο -> πληκτρολογησε τον αριθμου του σταθερου και περιμενε μεχρι να σου πει οτι σε συνδεει με εκπροσωπο και κλεισε το τηλεφωνο. Θα παρει αυτοματα τις ρυθμισεις γιατ το VOIP.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Shyn είπε

Παρε την Cosmote (13888) -> πες προβλημα με το σταθερο -> πληκτρολογησε τον αριθμου του σταθερου και περιμενε μεχρι να σου πει οτι σε συνδεει με εκπροσωπο και κλεισε το τηλεφωνο. Θα παρει αυτοματα τις ρυθμισεις γιατ το VOIP.

Ναι τους πηρα και το εφτιαξαν αμεσως. Πολυ εξυπηρετικη η υπαλληλος παντως.

Μακαρι να ειχαν ιδια εξυπηρετηση και σε λαθος χρεωσεις στην κινητη τηλεφωνια, που ενα μηνα τωρα παλευω να βρω το δικιο μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/04/2022 at 17:41, elpenor said:

Ήρθε πριν από λίγο και το 7530AX, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμεικτες.

Router 3/5:

Δεν κατάφερα να βρω ρύθμιση για FQ_codel/Cake κάτι που το θεωρώ τρομαχτικό μειονέκτημα @poulinos για αυτό δεν θα πρότεινα εύκολα αυτό το router. Δεν έχω καταφέρει καν να βρω πως θα κάνω limit το upload για να μειώσω το bufferbloat, έχει μόνο prioritization με βάση το είδος του traffic.

 

γενικοτερα το Fritz οπως εχει αναφερθει πολλες φορες δεν εχει τα απειρα details στα features που δινει. ειναι για τον χρηστη που θελει να κανει καποια πραγματα απλα και γρηγορα.δεν μπαινει σε τρελλα details δυστυχως.εχει φτιαχτει δηλαδη για average χρηστες και κατω. αν καποιος θελει πολλα και ειναι advanced θα παει σε draytek ή σε κανα mikrotik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

γενικοτερα το Fritz οπως εχει αναφερθει πολλες φορες δεν εχει τα απειρα details στα features που δινει. ειναι για τον χρηστη που θελει να κανει καποια πραγματα απλα και γρηγορα.δεν μπαινει σε τρελλα details δυστυχως.εχει φτιαχτει δηλαδη για average χρηστες και κατω. αν καποιος θελει πολλα και ειναι advanced θα παει σε draytek ή σε κανα mikrotik.

Αυτά έχουν εφαρμογές για κινητά όπως τα fritzbox για τηλ κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, a400 said:

Αυτά έχουν εφαρμογές για κινητά όπως τα fritzbox για τηλ κλπ;

δεν εχω δει κατι. γενικα ειναι πιο router αυτα και δεν νομιζω να βρεις εφαρμογες.το ευκολο ειναι να κοιταξεις play store.

On 26/04/2022 at 17:00, Looter said:

Οι λειτουργίες του συγκεκριμένου modem-router είναι κατά 90% αδιάφορες για το μέσο χρήστη και κατά συνέπεια δεν έχει ανάγκη από τέτοιο προϊόν.

Αν είστε προχωρημένος χρήστης προφανώς και θα προσπεράσετε καθώς η λύση modem-router ουσιαστικά σας δένει τα χέρια και δε σας τα λύνει στις περισσότερες περιπτώσεις.

Μια απο τις βασικότατες ελλείψεις είναι η υποστήριξη  openvpn σε όλη τη γκάμα προϊόντων της AVM. 

Προσωπικά αγοράζω ΠΑΝΤΑ σκέτο router , έχω σεταρει όλες τις ρυθμίσεις που θέλω για τα δίκτυα μου και απλά το παίρνω μαζί μου και το κουμπώνω σε bridge mode είτε στο σπίτι μου στην Αγγλία , είτε στην Αθήνα. 
 

Ψάξτε το καλά πριν δώσετε 130-140 ευρώ για μια συσκευή που πιθανότατα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ!

οταν καταλαβεις σε ποιον απευθυνεται το fritz τοτε θα εχεις απαντησει μονος σου σε αυτο που γραφεις.

καμια σχεση το Fritz για advacned χρηστες καμια σχεση για open vpn για dd-wrt και δεν ξερω τι αλλο μπορει να θελει καποιος.

οποτε για αυτα που προσφερει τα 130-140 ειναι super με μεγαλο πλεονεκτημα το mesh ειδικα ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, a400 είπε

Αυτά έχουν εφαρμογές για κινητά όπως τα fritzbox για τηλ κλπ;

Η apple των ρουτερ. Απλα δουλευει.

Εμενα με προβληματικη γραμμη με εσωσε. Εχω πλεον 1 αποσυνδεση τον μηνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Allan-Wake said:

Η apple των ρουτερ. Απλα δουλευει.

Εμενα με προβληματικη γραμμη με εσωσε. Εχω πλεον 1 αποσυνδεση τον μηνα.

σε πολυ πιο φτηνη τιμη :P επισης ακομα και μετα απο πολλα χρονια προσφερουν αναβαθμισεις. και το καλο δεν βγαζουν διαφορετικα hardware versions οπως η tp link

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ,

Σχετικά με την συνδεσμολογία των καλωδίων, από Cosmote με speedport plus απλά βάζουμε τα αντίστοιχα rj11/45 στο phone και dsl στο fritz;
Το έχω στείλει στη διευθύνση του πατρικού όπου η γραμμή είναι σε άσχημη κατάσταση.
Αν όντως είναι ίδιο το setup και μπορεί να παρει τις ρυθμίσεις με ένα τηλέφωνο στη κοσμοτε οκ να τους πω να το επιχειρήσουν αλλιώς να το δω εγώ όταν πάω από εκεί.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, WoodSell3r said:

Καλημέρα στο φόρουμ,

Σχετικά με την συνδεσμολογία των καλωδίων, από Cosmote με speedport plus απλά βάζουμε τα αντίστοιχα rj11/45 στο phone και dsl στο fritz;
Το έχω στείλει στη διευθύνση του πατρικού όπου η γραμμή είναι σε άσχημη κατάσταση.
Αν όντως είναι ίδιο το setup και μπορεί να παρει τις ρυθμίσεις με ένα τηλέφωνο στη κοσμοτε οκ να τους πω να το επιχειρήσουν αλλιώς να το δω εγώ όταν πάω από εκεί.

Ευχαριστώ.

απο την Fxs του speedport στις Fxs του fritz και το dsl απο το speedport στο  Fritz. τροφοδοτικο εννοειται θα βαλει του fritz.μην παει να βαλει του speedport:P

οταν τρεξουν το Setup θα διαλεξουν cosmote.για την τηλεφωνια παιρνεις τηλεφωνο και συνηθως πριν μιλησεις με καποιο ατομο δινεις τον αριθμο του σταθερου.οταν τον δωσει τοτε αυτοματα θα δει οτι υπαρχει Fritz και θα σεταρει την τηλεφωνια.δεν χανουν κατι να το δοκιμασουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, defaultuser2003 said:

Το πήρα και εγώ αλλά δεν με βολεύει με τον υπάρχοντα εξοπλισμό που έχω, οπότε όποιος ενδιαφέρεται, πουλάω το δικό μου.

οι αγγελιες στις αγγελιες Plz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...