Προς το περιεχόμενο

eon fiber 100 & vodafone unlimited


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, filios filios είπε

Μου ειπαν πως στην κολώνα δίνει 45 αρα ειναι θέμα και εσωτερικής καλωδίωσης.

Απο την  κολώνα ο οτέ μέσο του χάλκινου καλωδιου μου στέλνει  μαυρο- κόκκινο καλωδιάκια.Μήπως ξέρεις με ποια καλώδια του utp cat6 να τα συνδεσω;

Παραείναι τεχνικά θέματα για μένα αυτά 😛 Λογικά χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο για την εσωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, filios filios είπε

Απο την  κολώνα ο οτέ μέσο του χάλκινου καλωδιου μου στέλνει  μαυρο- κόκκινο καλωδιάκια.Μήπως ξέρεις με ποια καλώδια του utp cat6 να τα συνδεσω;

Θες βοήθεια να διαλέξεις ένα ζευγάρι από τα τέσσερα ?  Πλάκα μας κάνεις?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, filios filios said:

Μου ειπαν πως στην κολώνα δίνει 45 αρα ειναι θέμα και εσωτερικής καλωδίωσης.

Απο την  κολώνα ο οτέ μέσο του χάλκινου καλωδιου μου στέλνει  μαυρο- κόκκινο καλωδιάκια.Μήπως ξέρεις με ποια καλώδια του utp cat6 να τα συνδεσω;

οποια θες.πχ μπλε μπλε ασπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, poulinos είπε

οποια θες.πχ μπλε μπλε ασπρο.

Ωραιος.

Στην εσωτερική καλωδίωση κέρδισα 6 mbps πήγα 36-37.

Η κολώνα του ΟΤΕ βρίσκεται ακριβως εξω απο το σπιτι μου,το καλώδιο της διανύει απόσταση 6-7 μετρα μεχρι τον τοίχο μου.Εαν στην κολώνα συνδέσω ενα καλώδιο utp και το περάσω  απο το ιδιο σημείο λες να εχω νομικό πρόβλημα;

Το καλώδιο του ΟΤΕ μονο θα το ξεσυνδέσω δεν θα το αφαιρέσω.Το utp θα το καρφώσω πάνω στην κολώνα και εναέρια με μονωτική ταινια πανω στο καλώδιο του ΟΤΕ

Το καλώδιο έρχεται μονο σε εμένα και δεν το μοιράζομαι με καποιον γείτονα

Η μετρηση της NOVA στην κολώνα εδειξε(αν μου ειπαν αληθεια)45 mbps αξιζει να δοκιμάσω,το κακο ειναι πως δεν το εκανα οσο ειχα πάροχο του ΟΤΕ.

Επεξ/σία από filios filios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2022 at 16:08, filios filios said:

Πρίν 5 ημέρες μεταπήδησα απο  cosmote σε ΕΟΝ- NOVA FIBER 100.

H oπτικη ινα φτανει στα 300 μετρα απο το σπιτι μου και ύστερα συνεχιζει με το χαλκινο καλώδιο του  οτε και οι απώλειες είναι μεγάλες,έχω μόνο 30 mbps ταχύτητα.Δήλωσα βλάβη στη nova και σε  μέτρηση που εγινε στο μεταλλικο κουτάκι σε κολωνα έξω απο το σπίτι μου εδωσε 45 mbps ταχύτητα.Οι τεχνικοί της nova μου ειπαν πως απαγορευεται να παρέμβουν αυτοί και δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ.Μου είπαν δε πως το καλό είναι το καλώδιο έρχεται μόνο σε μενα και δεν το μοιραζομαι με κάποιον γείτονα.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να μου αλλαξει το απαρχαίωμενο καλώδιο που ερχεται απο την κολώνα στον τοιχο του σπιτιού μου;

Εαν δεν μου αλλάξει το καλώδιο μου ειπαν τουλάχιστον να αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μου που επικρατεί χάος.Σκεφτομαι να κοψω το καλώδιο που ερχεται απο την κολώνα και καταλήγει σε γατζο στον τοιχο του σπιτιου μου και χανεται μέσα στον τοιχο.

Το καλώδιο στον γατζο εχει περιθώριο,σκέφτομαι να  τοπεθετήσω ενα εξωτέρικο κουτί και απο έκει να ραβήξω μόνο ένα καλώδιο μέχρι το ρούτερ.Τι υλικά θα χρειαστώ για αυτο;τι καλώδιο να χρησιμοποιησω απο το κουτί μέχρι το ρούτερ;

 

δεν σημαινει οτι φταιει το καλωδιο υποχρεωτικα επειδη ειναι παλιο. σε ολες τις περιπτωσεις ο οτε μπορει να σου δωσει αλλο ζευγαρι.αν δεν υπαρχει καλυτερο πας για υποβαθμιση.

πολλες φορες δεν χρειαζεται να αλλαξεις καλωδιωση αλλα να την φτιαξεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν θες το κοβεις εκει που ερχεται στον τοιχο σου βαζεις ενα στεγανο ηλεκτρολογικο κουτακι και το ενωνεις με το καινουριο. αν θες το αλλαζει και απο το μεταλλικο κουτι.λογικα δεν ειναι box αφου λες μεταλλικο (τετραγωνο) οποτε εχεις προσβαση. pet τηλεφωνικο χρησιμοποιεις.εξωτερικου χωρου δηλαδη.εναλλακτικα utp εξωτερικου χωρου.

On 06/05/2022 at 20:18, filios filios said:

Ωραιος.

Στην εσωτερική καλωδίωση κέρδισα 6 mbps πήγα 36-37.

Η κολώνα του ΟΤΕ βρίσκεται ακριβως εξω απο το σπιτι μου,το καλώδιο της διανύει απόσταση 6-7 μετρα μεχρι τον τοίχο μου.Εαν στην κολώνα συνδέσω ενα καλώδιο utp και το περάσω  απο το ιδιο σημείο λες να εχω νομικό πρόβλημα;

Το καλώδιο του ΟΤΕ μονο θα το ξεσυνδέσω δεν θα το αφαιρέσω.Το utp θα το καρφώσω πάνω στην κολώνα και εναέρια με μονωτική ταινια πανω στο καλώδιο του ΟΤΕ

Το καλώδιο έρχεται μονο σε εμένα και δεν το μοιράζομαι με καποιον γείτονα

Η μετρηση της NOVA στην κολώνα εδειξε(αν μου ειπαν αληθεια)45 mbps αξιζει να δοκιμάσω,το κακο ειναι πως δεν το εκανα οσο ειχα πάροχο του ΟΤΕ.

χανεις καμποσα ακομα αλλα δεν ξερω αν φταιει το μεσα κομματι ή το εξω.θελει δοκιμη για να δεις .

αν ειναι τετραγωνο κουτακι rivometal οσο ξερω δεν ειναι παρανομο.

On 03/05/2022 at 21:12, filios filios said:

Η cosmote εδινε μεχρι  50 mbps  και επιανα 30 δεν ειχε δυνατοτητα για παραπάνω

Η Νova έδινε μεχρι 100mdps και σκέφτηκα πως ισως πιανω 50-60 mbps σε καμια περιπτωση δεν ΠΙΣΤΕΥΑ πως θα εχω 90-100 mbps.

Εχεις δικαιο πολυ το κουρασαμε,καλή συνέχεια.

 

αν στα 50 επαιζες 30 στα 30 θα παιξεις και στα 100 δυστυχως. δεν παει αναλογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2022 στις 3:48 ΜΜ, poulinos είπε

δεν σημαινει οτι φταιει το καλωδιο υποχρεωτικα επειδη ειναι παλιο. σε ολες τις περιπτωσεις ο οτε μπορει να σου δωσει αλλο ζευγαρι.αν δεν υπαρχει καλυτερο πας για υποβαθμιση.

πολλες φορες δεν χρειαζεται να αλλαξεις καλωδιωση αλλα να την φτιαξεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν θες το κοβεις εκει που ερχεται στον τοιχο σου βαζεις ενα στεγανο ηλεκτρολογικο κουτακι και το ενωνεις με το καινουριο. αν θες το αλλαζει και απο το μεταλλικο κουτι.λογικα δεν ειναι box αφου λες μεταλλικο (τετραγωνο) οποτε εχεις προσβαση. pet τηλεφωνικο χρησιμοποιεις.εξωτερικου χωρου δηλαδη.εναλλακτικα utp εξωτερικου χωρου.

χανεις καμποσα ακομα αλλα δεν ξερω αν φταιει το μεσα κομματι ή το εξω.θελει δοκιμη για να δεις .

αν ειναι τετραγωνο κουτακι rivometal οσο ξερω δεν ειναι παρανομο.

αν στα 50 επαιζες 30 στα 30 θα παιξεις και στα 100 δυστυχως. δεν παει αναλογικα.

Εκανα δοκιμή απο την κολώνα και πάλι 36 mbps πιάνω.Οι τεχνικοι της nova μου ειπαν 45 για να δικαιολογήσουν την μικρότερη ταχύτητα που υπόσχονται πως δίνουν,μάλλον ετσι τους ειπαν να λενε...

Ξερεις τι ισχύει στην περίπτωση που ο πάροχος ειναι ασυνεπής σε αυτά που υπόσχεται;Φυσικα θα επικοινωνήσω μαζι τους αλλα δεν θέλω να είμαι αδιάβαστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2022 at 16:33, filios filios said:

Εκανα δοκιμή απο την κολώνα και πάλι 36 mbps πιάνω.Οι τεχνικοι της nova μου ειπαν 45 για να δικαιολογήσουν την μικρότερη ταχύτητα που υπόσχονται πως δίνουν,μάλλον ετσι τους ειπαν να λενε...

Ξερεις τι ισχύει στην περίπτωση που ο πάροχος ειναι ασυνεπής σε αυτά που υπόσχεται;Φυσικα θα επικοινωνήσω μαζι τους αλλα δεν θέλω να είμαι αδιάβαστος..

εσενα μπορει το ρουτερ να κλειδωνει 36 και το analyzer του τεχνικου λογω αλλου chipset στα 45. σε καθε περιπτωση δεν χανεις να το αναφερεις στον παροχο. ή μπορει να επεσε ακομα περισσοτερο η ποιοτητα της γραμμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω καταλαβει ποσες συσκευες υποστηριζει το eon tv
το κανονικο και το εξτρα
και εστω οτι ξεχναμε αποκωδικοποιητες, smart tvs, apps κτλ
ποσες συσκευες ταυτοχρονα μπορουν να μπουν στο eon.tv μεσω browser?

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/05/2022 at 03:12, akaloith said:

δεν εχω καταλαβει ποσες συσκευες υποστηριζει το eon tv
το κανονικο και το εξτρα
και εστω οτι ξεχναμε αποκωδικοποιητες, smart tvs, apps κτλ
ποσες συσκευες ταυτοχρονα μπορουν να μπουν στο eon.tv μεσω browser?

μια συσκευη το Eon,δευτερη συσκευη το app σε μια Tv,τριτη συσκευη ενα Laptop,smartphone.  αυτα μπορουν να παιζουν ταυτοχρονα.

μπορεις να εχεις 3 κινητα αν θυμαμαι καλα δηλωμενα αλλα μονο ενα μπορει να παιξει ταυτοχρονα.αν παρεις το εξτρα τοτε 4 κινητα δηλωμενα και 2 ταυτοχρονα  ενω μπορει να μπει το app σε 2 tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, poulinos είπε

μια συσκευη το Eon,δευτερη συσκευη το app σε μια Tv,τριτη συσκευη ενα Laptop,smartphone.  αυτα μπορουν να παιζουν ταυτοχρονα.

μπορεις να εχεις 3 κινητα αν θυμαμαι καλα δηλωμενα αλλα μονο ενα μπορει να παιξει ταυτοχρονα.αν παρεις το εξτρα τοτε 4 κινητα δηλωμενα και 2 ταυτοχρονα  ενω μπορει να μπει το app σε 2 tv

οποτε το εξτρα παιζει σε 2 broswer ταυτοχρονα (πχ pcs)
και ποσο κανει το εξτρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2022 at 17:16, akaloith said:

οποτε το εξτρα παιζει σε 2 broswer ταυτοχρονα (πχ pcs)
και ποσο κανει το εξτρα;;;

ναι οσο ξερω μετα μπορει να παιξει σε 2 accounts και 2 apps.δεν ξερω τιμη θα σε γελασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. 

Το EON το δινει και η wind. Εχω FTTH στη wind και μου δινει το EON+ με 17Ε. Επειδη ομως δε με ενδιαφερει να βλεπω στο χωρο που εχω την wind  FTTH αλλα σε αλλο διαμερισμα που εχω Vodafone, ρωτησα την εξυπηρετηση αν θα λειτουργει σε smart tv μεσω του app και μου ειπαν: Οχι! Επειδη δε μου φαινεται λογικο, εχει καποιος αντιστοιχο πακετο ΕΟΝ απο wind να μου πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/06/2022 at 23:35, stcp said:

Καλησπερα. 

Το EON το δινει και η wind. Εχω FTTH στη wind και μου δινει το EON+ με 17Ε. Επειδη ομως δε με ενδιαφερει να βλεπω στο χωρο που εχω την wind  FTTH αλλα σε αλλο διαμερισμα που εχω Vodafone, ρωτησα την εξυπηρετηση αν θα λειτουργει σε smart tv μεσω του app και μου ειπαν: Οχι! Επειδη δε μου φαινεται λογικο, εχει καποιος αντιστοιχο πακετο ΕΟΝ απο wind να μου πει?

δες και στο site της wind να δεις τι σου λεει οτι σου δινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2022 στις 3:48 ΜΜ, poulinos είπε

δεν σημαινει οτι φταιει το καλωδιο υποχρεωτικα επειδη ειναι παλιο. σε ολες τις περιπτωσεις ο οτε μπορει να σου δωσει αλλο ζευγαρι.αν δεν υπαρχει καλυτερο πας για υποβαθμιση.

πολλες φορες δεν χρειαζεται να αλλαξεις καλωδιωση αλλα να την φτιαξεις.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν θες το κοβεις εκει που ερχεται στον τοιχο σου βαζεις ενα στεγανο ηλεκτρολογικο κουτακι και το ενωνεις με το καινουριο. αν θες το αλλαζει και απο το μεταλλικο κουτι.λογικα δεν ειναι box αφου λες μεταλλικο (τετραγωνο) οποτε εχεις προσβαση. pet τηλεφωνικο χρησιμοποιεις.εξωτερικου χωρου δηλαδη.εναλλακτικα utp εξωτερικου χωρου.

χανεις καμποσα ακομα αλλα δεν ξερω αν φταιει το μεσα κομματι ή το εξω.θελει δοκιμη για να δεις .

αν ειναι τετραγωνο κουτακι rivometal οσο ξερω δεν ειναι παρανομο.

αν στα 50 επαιζες 30 στα 30 θα παιξεις και στα 100 δυστυχως. δεν παει αναλογικα.

Επανέρχομαι εναν χρόνο μετα.

Ειχα κοψει το καλώδιο του οτε και σύνδεσα το μαύρο,άσπρο σε ενα ζεύγος(μπλε,μπλε-ασπρο μου ειχε πει) καλωδίου δυκτίου.Ολα ηταν εντάξει ώσπου πριν δέκα ημερες άρχισε να μου κανει συνεχεις αποσυνδέσεις.Κάλεσα τεχνικό τις nova και μου ειπε πως για να δηλωσει βλάβη στον οτε πρέπει να συνδέσω καλύτερα τα καλώδια μεταξύ τους.

Με τι τρόπο μπορώ να τα συνδέσω ωστε να μην είναι πρόχειρα στριμμένα το ενα με το άλλο;

Αν συνδέσω το καλώδιο του οτε σε μπρίζα RJ11 και στο καλώδιο δυκτιου βάλω δυο κλιπάκια στο μπλε,μπλέ-άσπρο θα ειναι εντάξει;

Η μπρίζα RJ11θα μπει εξωτερικά και εχω καλώδιο δυκτίου περίπου 10 μετρα που καταλήγει σε εσωτερική RJ11.Οπωςτο έχω τώρα δηλαδή αλλα χωρίς να εχω την εξωτερική RJ11

Επεξ/σία από filios filios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/05/2023 at 14:50, filios filios said:

Επανέρχομαι εναν χρόνο μετα.

Ειχα κοψει το καλώδιο του οτε και σύνδεσα το μαύρο,άσπρο σε ενα ζεύγος(μπλε,μπλε-ασπρο μου ειχε πει) καλωδίου δυκτίου.Ολα ηταν εντάξει ώσπου πριν δέκα ημερες άρχισε να μου κανει συνεχεις αποσυνδέσεις.Κάλεσα τεχνικό τις nova και μου ειπε πως για να δηλωσει βλάβη στον οτε πρέπει να συνδέσω καλύτερα τα καλώδια μεταξύ τους.

Με τι τρόπο μπορώ να τα συνδέσω ωστε να μην είναι πρόχειρα στριμμένα το ενα με το άλλο;

Αν συνδέσω το καλώδιο του οτε σε μπρίζα RJ11 και στο καλώδιο δυκτιου βάλω δυο κλιπάκια στο μπλε,μπλέ-άσπρο θα ειναι εντάξει;

Η μπρίζα RJ11θα μπει εξωτερικά και εχω καλώδιο δυκτίου περίπου 10 μετρα που καταλήγει σε εσωτερική RJ11.Οπωςτο έχω τώρα δηλαδή αλλα χωρίς να εχω την εξωτερική RJ11

υπαρχουν 2-3 τροποι να ενωσεις τα καλωδια.

α.στριφτα. δεν υπαρχει προβλημα αρκει να μην οξειδωθουν απο υγρασια.και μονωτικη να βαλεις αν βρεχονται θα περασει μεσα καποια στιγμη.ο οτε φαντασου βαζει κατι σαν λαστιχενιο σωληνακι που και εκει μπορει να περασει νερο αμα βραχουν.δεν ειναι θερμοσυστελομενο.

β.θερμοσυστελομενο.πολυ καλη δουλεια και δεν θα περασει ευκολα νερο μεσα ουτε υγρασια.

γ.scotchlok. το καλυτερο απο ολα.αν χρειαστει ομως να κανεις ελεγχο εκει πρεπει να τα κοψεις να τα πεταξεις και να βαλεις αλλα.

δ.μπορεις και πριζα αλλα δεν προτεινεται σε εξωτερικο χωρο.εσυ μπορεις να πεις του τεχνικου οτι εβαλες θερμοσυστελομενο ή scotchlok που δεν παιζει να ξερει τι ειναι.απλα τσεκαρει μην εχουν οξειδωθει.και μπορεις να του το πεις οτι εκανες ελεγχο και δεν ειναι οξειδωμενα. αλλα ελεος να σου λεει πιαστα καλα.που το ξερει οτι ειναι εκει το προβλημα?τα ειδε τα καλωδια? λες και ο οτε τα πιανει καλυτερα δηλαδη.το προβλημα μπορει να ειναι εξω απο το σπιτι.εσυ απλα ριξε ενα ματι οτι δεν εχουν οξειδωθει. αν εχουν τοτε τα κοβεις πιο κατω και βαζεις scotchlok ή φτιαχνεις την χωνευτη ή οτι αλλο εχει εκει για να μην περναει νερο /υγρασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...