Προς το περιεχόμενο

Backup σε PC από Samsung Galaxy S9+


frozex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, πριν καμιά 5 μέρες μου έπεσε το κινητό κι έσπασε η οθόνη του. Αν είμαι τυχερός, μετά από πολλές προσπάθειες θα ανταποκριθεί για μία δύο εντολές το μισό επάνω μέρος της οθόνης. Το κινητό δεν απενεργοποιήθηκε, οπότε έχω πρόσβαση στις εφαρμογές του αλλά όχι και με πολύ επιτυχία. Έψαχνα να αγοράσω οθόνη αλλά την πουλάνε πιο ακριβά από ότι ολόκληρο το κινητό, οπότε αγόρασα δεύτερο S9+. Στην αρχή είχα στο μυαλό μου να αλλάξω τις οθόνες και να κρατήσω το υπόλοιπο για ανταλλακτικά. Πριν από λίγο όμως μου ήρθε η ιδέα, αν αυτό είναι εφικτό, να κάνω κάτι σαν το raw copy που κάνουμε στα pc και να περάσω το λειτουργικό, μαζί με όλες τις εφαρμογές, τις σημειώσεις και τους κωδικούς, στο "καινούργιο" κινητό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό; Σκέφτομαι κάτι μέσο υπολογιστή διότι αν είναι πολλά βήματα από το μενού του κινητού, φοβάμαι πως στα μισά θα με "αφήσει" η αφή του. 

 

ΥΓ: Το δικό μου το παλιό είναι single slot SIM ενώ το νέο είναι DUOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενεργοποιηθεί ο εντοπισμός σφαλμάτων usb και το ξεκλείδωμα OEM .

Έτσι θα μπορείς να χειριστείς το κινητό μέσω υπολογιστή.

Εδώ είναι για το USB https://www.doctorandroid.gr/2014/04/quick-tip-how-to-enable-usb-debugging.html?m=1

Εδώ για το OEM https://www.doctorandroid.gr/2015/09/oem-unlock.html?m=1 

Και εδώ πως να χειριστείς το κινητό μέσω υπολογιστή https://www.doctorandroid.gr/2014/06/control-broken-android-screen.html?m=1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raw copy δεν γίνεται. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Samsung Smart Switch για μεταφορά της πλειοψηφίας των δεδομένων-εφαρμογών-ρυθμίσεων, όχι όμως των κωδικών. Όλοι οι κωδικοί πρόσβασης θα πρέπει να εισαχθούν ξανά στη νέα συσκευή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
17 λεπτά πριν, petran79 είπε

αν το πας για αλλαγή οθόνης ουσιαστικά θα σου δώσουν νέο κινητό με σβησμένα δεδομένα. 

Και ναι και όχι.

Αν το πας προσωπικά στο σέρβις και δεν το στείλεις με κούριερ πχ, μπορεις να ζητήσεις να μην γίνει διαγραφή δεδομένων, αν κρίνουν οτι για τον Α.Β λόγο πρέπει να γίνει, μπορεις να ζητήσεις να γίνει μπακαπ στην συσκευή.

Αναφέρομαι σε samsung πάντα, για τα υπόλοιπα σέρβις δεν γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Και ναι και όχι.

Αν το πας προσωπικά στο σέρβις και δεν το στείλεις με κούριερ πχ, μπορεις να ζητήσεις να μην γίνει διαγραφή δεδομένων, αν κρίνουν οτι για τον Α.Β λόγο πρέπει να γίνει, μπορεις να ζητήσεις να γίνει μπακαπ στην συσκευή.

Αναφέρομαι σε samsung πάντα, για τα υπόλοιπα σέρβις δεν γνωρίζω.

σε μενα παντως αυτο ειχαν κανει. Ειχε το κινητο Huawei μια μικρη χαρακια στη γωνια απο ενα παλιο πεσιμο και οταν το πηγα για σερβις που ειχε σπασει η οθονη και μου το επιστρεψαν, η χαρακια δεν υπηρχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...