Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μεταξύ 2 απομακρυσμένων σημείων


lefteris4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1327988472_.jpg.aa85d74032715608518e21fbae809411.jpg

 

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Το θέμα αφορά την αποστολή σήματος απο ενα σπίτι σε ένα άλλο. Ξέρω πως έχει αναφερθεί πολλές φορές παλαιότερα αλλά δεν είναι πάντα ίδια τα προβλήματα που προκύπτουν. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα σχετικά με τη συγκεκριμένη σύνδεση και βάση αυτών αγόρασα πριν 1 χρόνο τα ubiquiti loco M2. Προσπάθησα με τις λίγες γνώσεις μου να τα συνδέσω μεταξύ τους αλλά ξεσυχγρονίζονταν μετά απο μια περίπου μέρα γιαυτό και έχω συνεννοηθεί με τεχνικό να έρθει να μου τα φτιάξει.

Αυτό το οποίο μου είπε είναι οτι είναι απαρχαιωμένα (🤔) εργαλεία αυτά, πως αν τα βάλω θα έχω συχνές αποσυνδέσεις και επίσης δεν θα λειτουργούν σωστά ταυτόχρονα.

Έχω τις αμφιβολίες μου σχετικά με αυτο που μου είπε γιαυτό και ανοίγω το θέμα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Στην εικόνα έχω ενα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για να καταλάβετε τι θέλω να κάνω.

Ο πάροχος του ίντερνετ ειναι η skytelecom και όπως γνωρίζετε μου στέλνουν σήμα ασύρματα- εγω το λαμβάνω μεσω ενος ubiquiti litebeam που βρίσκεται στην ταράτσα το οποίο είναι συνδεμένο μεσω ethernet με το router linksys 5350 και ετσι μοιράζεται το ιντερνετ στο ΣΠΙΤΙ Α.

Αυτά που θέλω να κάνω είναι τα εξής 2:

- Να προσθέσω στο ΣΠΙΤΙ Α ένα AP της ubiquiti για πιο ισχυρό σήμα.

- Να στείλω το ίντερνετ απο το ΣΠΙΤΙ Α στο ΣΠΙΤΙ Β μεσω των δύο ubiquiti loco M2 που ήδη έχω στην κατοχή μου και φυσικά εκεί να βάλω ένα άλλο router που θα πρέπει να πάρω. Τα 2 σημεία έχουν καθαρή επαφή μεταξύ τους και η απόσταση είναι περίπου 700 μέτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lefteris4 είπε

Αυτό το οποίο μου είπε είναι οτι είναι απαρχαιωμένα (🤔) εργαλεία αυτά, πως αν τα βάλω θα έχω συχνές αποσυνδέσεις και επίσης δεν θα λειτουργούν σωστά ταυτόχρονα.

Και να φανταστω οτι θα ειχε να προτείνει κατι σε προνομιακή τιμη; 

Καλα δειχνουν ολα, πιθανον καποιο λαθος θα εχεις σε ρυθμίσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει που είπε ότι είναι αρχαία και εδώ μέσα τουλάχιστον τα έχουμε 5 -10 χρόνια και παίζουν απρόσκοπτα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είστε καλά βρε παιδιά. Είχα τις αμφιβολίες μου και λέω μήπως κάνω λάθος. Ίσως κι αυτός να μην κατάλαβε καλά απο το τηλέφωνο οπότε θα του εξηγήσω απο κοντά και αν μου πεί οτι δεν γίνεται θα πάρω άλλον τεχνικό. Εξοπλισμό όμως δεν αλλάζω, τουλάχιστον όσον αφορά τα 2 loco m2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...