Προς το περιεχόμενο

Garuda Linux γνώμες


TKane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το Manjaro GNOME και ενώ είμαι ευχαριστημένος με το workflow του, σκέφτομαι να γυρίσω σε KDE environment.

Διαβάζω τα καλύτερα για το Garuda Linux και σε live περιβάλλον φαίνεται εντυπωσιακό.. Αλλά από λειτουργικότητα πως πάει; Είναι μόνο bell's and whistles ή αξίζει να διαθέσω χρόνο;

Υπάρχει κάποιος που να το "δουλεύει" για να μου δώσει input;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2022 στις 12:23 ΠΜ, TKane είπε

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το Manjaro GNOME και ενώ είμαι ευχαριστημένος με το workflow του, σκέφτομαι να γυρίσω σε KDE environment.

Διαβάζω τα καλύτερα για το Garuda Linux και σε live περιβάλλον φαίνεται εντυπωσιακό.. Αλλά από λειτουργικότητα πως πάει; Είναι μόνο bell's and whistles ή αξίζει να διαθέσω χρόνο;

Υπάρχει κάποιος που να το "δουλεύει" για να μου δώσει input;

Το δούλεψα παλιότερα σε VM για κάποιο διάστημα. Δε μου άρεσε γιατί έχει πάρα πολλές τροποποιήσεις από το default και πάρα πολλά custom scripts. Τελικά προτίμησα το πολύ πιο καθαρό Endeavour. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προκάτοχος του, το Antergos ήταν το go to OS μου για πολύ καιρό. Μετά έχασα λίγο επαφή, και τώρα που ασχολήθηκα ξανά, είδα πως το Antergos σταμάτησε. Οπότε είπα να δοκιμάσω το Manjaro.

@RTW4ever αξίζει το EndeavourOS; Πάντα μιλάω για KDE περιβάλλον, το GNOME με κούρασε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TKane είπε

Ο προκάτοχος του, το Antergos ήταν το go to OS μου για πολύ καιρό. Μετά έχασα λίγο επαφή, και τώρα που ασχολήθηκα ξανά, είδα πως το Antergos σταμάτησε. Οπότε είπα να δοκιμάσω το Manjaro.

@RTW4ever αξίζει το EndeavourOS; Πάντα μιλάω για KDE περιβάλλον, το GNOME με κούρασε λίγο.

Εγώ είμαι λάτρης του XFCE, αυτό χρησιμοποιώ και στο Endeavour, οπότε για το KDE που θες εσύ δεν έχω γνώμη. Με το Endeavour είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jemadux είπε

δεν μαρεσει το garuda επειδή βάζει το btrfs ως default ... 

Και που είναι το κακό με το btrfs; Είναι το πρώτο που κοιτάζω να αλλάξω όταν βάζω linux από ext4 σε btrfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Και που είναι το κακό με το btrfs; Είναι το πρώτο που κοιτάζω να αλλάξω όταν βάζω linux από ext4 σε btrfs

εχω δυο σκληρους στο μηχανημα μου ... και να το κανεις mount πρεπε να κανεις και subvoumes ... μωρε καλο είναι αλλα προτιμω το σταθερο ext4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κακο το garuda αν κ με τοσο πολλα που εχουν πειραξει παντα κατι εχει σπασει η καποια μλκα γινεται 

αν καποιος θελει απλα arch γιατι να μην χρησιμοποιησει τον guided installer του arch απο το να βαλει EndeavourOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greengreen είπε

Τι ακριβως κανετε, ποιες εφαρμογες τρεχετε και δεν σας καλυπτει το ubuntu mate 22.04?

Που κολλάει το Ubuntu mate στην κουβέντα; Ή μήπως το θεωρείς πρότυπο; Αν ναι, πες μας το να γελάσουμε μέχρι δακρύων. 

52 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δεν ειναι κακο το garuda αν κ με τοσο πολλα που εχουν πειραξει παντα κατι εχει σπασει η καποια μλκα γινεται 

αν καποιος θελει απλα arch γιατι να μην χρησιμοποιησει τον guided installer του arch απο το να βαλει EndeavourOS?

Το Endeavour είναι έτοιμο, ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε. Άριστη λύση για όποιον θέλει να κάνει τη δουλειά του με Arch στο άψε σβήσε. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Που κολλάει το Ubuntu mate στην κουβέντα;

3 ώρες πριν, Greengreen είπε

Τι ακριβως κανετε, ποιες εφαρμογες τρεχετε και δεν σας καλυπτει

 

Ok μπούμπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί γίνονται όλα τα linux topics vs;
Ξέρω και γω είπα για το btrfs αλλά πιο πολύ μην έχει κάτι καλύτερο το ext4 που δεν το έχω δει ήδη όχι για να κάνω κόντρα ανάμεσα σε file systems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, comfuzio είπε

Γιατί γίνονται όλα τα linux topics vs;
Ξέρω και γω είπα για το btrfs αλλά πιο πολύ μην έχει κάτι καλύτερο το ext4 που δεν το έχω δει ήδη όχι για να κάνω κόντρα ανάμεσα σε file systems

το btrfs αν στηθει σωστα ειναι ελαχιστα πιο αργο απο το ext4 κ απειρως πιο ευελικτο ειδικα με την copy on write φυση του

εχω γυρισει το desktop μου σε btrfs απο ext4 και εχω φταχτει με την δυνατοτητα snapshots του συστηματος κ επαναφορα απο grub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, triplex1 είπε

οποιος δεν θελει να κανει τιποτα και τα θελει ετοιμα βαζει windows

Ή ubuntu LTS 22.04. Kαι εκει ολα ετοιμα ειναι σιγα :) 

Επεξ/σία από Greengreen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...