Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση μονιμα στις ΗΠΑ


louisgrx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ειμαι 22 χρονών και απο μικρος μου αρεσε παντα η αμερικη, παντα ηθελα να παω και να μείνω μονιμα εκει και να δουλεψω...για να μπω κατευθείαν στο θέμα,εχω καποιες ερωτησεις

1 Ειναι δυσκολη εως απιθανη διαδικασια για πρασινη καρτα? Περνει αρκετο χρονο?
2 Ειναι δυσκολο να βρω δουλεια χωρίς καποιο πτυχίο? Ας πουμε ως συνοδος απορριμματοφόρου (Σκουπιδιαρης) θα μπορουσανε να με περνανε για δουλεια?
3 Εχω lower b2 αγγλικα, πιστευτέ θα εχω θεμα στο να με δεχτουν οπουδήποτε η πρεπει να εχω εστω proficiency στα αγγλικα?
4 Σε ποιο site μπορω να κανω αιτηση για δουλεια στην αμερικη?
5 Υπαρχει καποιο συγκεκριμένο state που να ειναι "καλυτερα" απο ολα τα αλλα σε θεμα να βρεις δουλεια, τιμες σπιτια,φαγητα κλπ ?

Σορρυ αν σας ακουγετε χαζο ολο αυτο το θεμα, αλλα δεν ξερω ουτε εχω καποιον γνωστο που να ειναι στην αμερικη οστε να με βοηθήσει, Οποιαδήποτε εξτρα πληροφορια που θα επρεπε να ξερω ευπρόσδεκτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν εχεις κανα ufo πας ανετα. :P 

 

  • First preference (EB-1) – priority workers
    • Aliens with extraordinary ability in the sciences, arts, education, business, or athletics;
    • Outstanding professors and researchers; or
    • Certain multinational managers and executives.
  • Second preference (EB-2) aliens who are members of the professions holding advanced degrees or who have exceptional ability (including requests for national interest waivers). 
  • Third preference (EB-3) – skilled workers, professionals, or other workers.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η πιο "εύκολη" λύση είναι η H1B visa. Αλλά και αυτή δεν είναι τόσο απλή, καθώς έχει αρκετούς περιορισμούς, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός αιτήσεων ανά έτος κοκ. 

Αν γνωρίζει κάποιος ο οποίος το έχει κάνει στο παρελθόν, θα με ενδιέφερε και εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Are a third preference immigrant worker, meaning you are: 
    • A skilled worker (meaning your job requires a minimum of 2 years training or work experience), or
    • A professional (meaning your job requires at least a U.S. bachelor's degree or a foreign equivalent and you are a member of the profession), or
    • Αναφορά σε κείμενο

      An unskilled worker (meaning you will perform unskilled labor requiring less than 2 years training or experience)

      ποιες δουλείες εννοεί με αυτο?  

      Σκεφτομουν επισης να σπουδαζα για barber/κομμωτικη η graphic designer η chef μαγειρας  επισης πιστεύοντας να ειχα παραπανω πιθανότητες να με περνανε, πιστευετε αξίζει τον κοπο η δεν εχει καμια σημασια επειδη δεν ειναι πτυχιο πανεπιστήμιο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, louisgrx είπε
  • Are a third preference immigrant worker, meaning you are: 
    • A skilled worker (meaning your job requires a minimum of 2 years training or work experience), or
    • A professional (meaning your job requires at least a U.S. bachelor's degree or a foreign equivalent and you are a member of the profession), or
    • ποιες δουλείες εννοεί με αυτο?  

      Σκεφτομουν επισης να σπουδαζα για barber/κομμωτικη η graphic designer η chef μαγειρας  επισης πιστεύοντας να ειχα παραπανω πιθανότητες να με περνανε, πιστευετε αξίζει τον κοπο η δεν εχει καμια σημασια επειδη δεν ειναι πτυχιο πανεπιστήμιο?

Αυτό είναι άλλη κουβέντα, καθώς αναφέρεις τελείως διαφορετικά πράγματα. Σου αρέσει να κάνεις κάτι από αυτά; Έχεις ασχοληθεί; 

Καλύτερα να το κοιτάξεις πρώτα και να βρεις τρόπους που μπορείς πετύχεις αυτό που θέλεις, παρά να πας να πάρεις ένα χαρτί έτσι. Ας μας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα πράγματα. Ίσως βοηθήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λενε να εχεις ασχοληθει σε κατι τετοια εννοουν να μπορεις να το αποδειξεις με ενσημα, αναγνωρισμενα πτυχια/πιστοποιησεις κλπ. Το δουλευα μαυρα, εκανα για τον ξαδερφο μου τον Τολη ειναι σαν να μην εγινε ποτε. 

Παντως Αμερικη να πας πλεον ειναι δυσκολο, πχ για την Η1Β1 περα απο το οτι πρεπει να εχεις εργοδοτη να σπονσοραρει πρεπει να σου κατσει και στην κληρωτιδα που μπαινουν αυτες οι βιζες. (Συν οτι χρειαζεται πτυχιο πανεπιστημιου αποσο ξερω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Οταν λενε να εχεις ασχοληθει σε κατι τετοια εννοουν να μπορεις να το αποδειξεις με ενσημα, αναγνωρισμενα πτυχια/πιστοποιησεις κλπ. Το δουλευα μαυρα, εκανα για τον ξαδερφο μου τον Τολη ειναι σαν να μην εγινε ποτε. 

Παντως Αμερικη να πας πλεον ειναι δυσκολο, πχ για την Η1Β1 περα απο το οτι πρεπει να εχεις εργοδοτη να σπονσοραρει πρεπει να σου κατσει και στην κληρωτιδα που μπαινουν αυτες οι βιζες. (Συν οτι χρειαζεται πτυχιο πανεπιστημιου αποσο ξερω) 

Καλά προφανώς είναι κάποια στάνταρ πράγματα τα οποία ζητάνε να έχεις, αν και δεν ισχύουν πάντα (όπως αυτό με το πτυχίο ας πούμε). Πάντως όσα περισσότερα έχεις, τόσο το καλύτερο. 
Σε κάθε περίπτωση, αν κάποιος τα βρει με τον εργοδότη και τον "ζητήσει", τι γίνεται άμα απορριφθεί η Η1Β, δεδομένου ότι γίνονται στάνταρ αιτήσεις κάθε χρόνο; Περιμένεις το νέο έτος; 

Επεξ/σία από M A T R I X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, ΗΠΑ χωρις γνωστο - συγγενη ειναι δυσκολη περιπτωση, θες references και εργοδοτη που να κανει vouch για σενα. 

Ασε που και σαν χωρα ειναι καπως ζορικα και αρκετα διαφορετικα απο οτι εχεις μαθει εδω, εγω οπως βλεπω σαν συνολικη εικονα το post σου θα σου προτεινα να κατσεις 5-6 χρονια ακομα εδω και να το προγραμματισεις - σκεφτεις - κανεις αποταμιευση, γιατι το λες εντελως yolo και σε βλεπω σε κανα dance pole σε Las Vegas Show.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να μειώσω αυτό που λες,  υποπτεύομαι ότι οι γνώσεις σου για την Αμερική προέρχονται από τις ταινίες. Αυτό γιατί "η Αμερική" δεν υπάρχει, υπάρχουν 48 continental πολιτείες με χαώδεις διαφορές μεταξύ τους στα πάντα. Η Καλιφόρνια με τη Γιούτα έχουν μεγαλύτερη διαφορά στην κουλτούρα αποτι η Αθήνα με το κωλοκοτρονιτσι. Επίσης εκτός αν πετύχεις τη λοταρία, στις ΗΠΑ δεν πας, σε καλούν να πας (συνήθως κάποιος εργοδοτης). Εάν πραγματικά το έχεις στόχο ζωής, βρες τρόπο να πας για βόλτα και να συναναστραφεις με ντόπιους σε οσο περισσότερα μέρη μπορείς. Εάν βρεις και Έλληνες.

Επεξ/σία από anonymous999
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Καλά προφανώς είναι κάποια στάνταρ πράγματα τα οποία ζητάνε να έχεις, αν και δεν ισχύουν πάντα (όπως αυτό με το πτυχίο ας πούμε). Πάντως όσα περισσότερα έχεις, τόσο το καλύτερο. 
Σε κάθε περίπτωση, αν κάποιος τα βρει με τον εργοδότη και τον "ζητήσει", τι γίνεται άμα απορριφθεί η Η1Β, δεδομένου ότι γίνονται στάνταρ αιτήσεις κάθε χρόνο; Περιμένεις το νέο έτος; 

Για εργασιακη βιζα χρειαζεται πτυχιο και μαλιστα 4ετες.

https://www.path2usa.com/h1b-visa-petition-requirements 

What are the qualifying educational requirements for H-1B ?

 To qualify for the H-1B visa category, the prospective H-1B employee must hold a U.S. bachelor's or higher degree, or the equivalent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Για εργασιακη βιζα χρειαζεται πτυχιο και μαλιστα 4ετες.

https://www.path2usa.com/h1b-visa-petition-requirements 

What are the qualifying educational requirements for H-1B ?

 To qualify for the H-1B visa category, the prospective H-1B employee must hold a U.S. bachelor's or higher degree, or the equivalent.

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...