Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση μονιμα στις ΗΠΑ


louisgrx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σου εύχομαι καλή τύχη ελπίζω να μην κάνεις Pole dancing σε truck stop κάπου στην route 66 😀.Όπως είπαν και οι υπόλοιποι,ίσως θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να τελειώσεις πρώτα μια σχολή ώστε να έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου.Επίσης να ξέρεις ότι πουθενά δεν είναι παράδεισος,μη φαντάζεσαι ότι σε περιμένει η Αμερική με ανοιχτές αγκάλες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεταξυ σοβαρου και αστειου δικιο εχουν:

Η πιο ευκολη λυση ειναι να εχεις καποιον εκει. Ωστοσο επειδη ειχα ενα γνωστο που ηταν σα και εσενα (ψιλο yolo) vasilis matzouranis (ψαξε στο γιουτιουμπ)πηγε εκει με απλη ταξιδιωτικη βιζα αλλα αποσο ξερω εμεινα αρκετα και εβρισκε και δουλειες του ποδαριου οπως εσυ γραφεις στη πορεια.

Αυτος ειχε καποια φραγκα στην ακρη βεβαια για να ζησει καποιο χρονικο διαστημα. Δικες μου συμβουλες

Πηγαινε σε μη διασημες πολιτειες (μακρυα απο καλιφορνια, ματσατσουτσες και γενικα αποφυγε ακτες). Σε κεντρικες και νοτιες ειναι πιο ευκολα τα πραγματα ειδικα σε μικρες πολεις που ειναι ολοι ψιλογνωριμοι αν ζητησεις δουλεια ποδαριου θα βρεις. Απο εκει και περα ειναι οτι δουλεια κανεις να δουλεψεις σκληρα και αυτο συνηθως θα ανταμειφθεί: αν δουλεψεις για καιρο σε εργοδοτη θα σε βοηθησει με τη καρτα. Εναλλακτικα ψαξε απο εδω για δουλεια που για παραδειγμα ζητανε να ξερεις Ελληνικα (τηλ κεντρο) ή δουλεια σε κατασκευαστικη που ζητανε εργατες.

 

Υ.Γ: Για οσους κοροιδευουν, εκατονταδες μεξικανοι και νοτιοαμερικανοι περνανε καθημερινα τα συνορα και αρκετοι δε γυριζουν πισω (πλειοψηφια). Κηπουροι, οικοδομοι κτλ δεν ειναι απιθανο να μην εχουν χαρτια και να δουλευουν χρονια (βεβαια ξεχνας την επιστροφη για να δεις οικογενεια...θα σε στειλουν μια και εξω αν σε συλλαβουν).

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

μεταξυ σοβαρου και αστειου δικιο εχουν:

Η πιο ευκολη λυση ειναι να εχεις καποιον εκει. Ωστοσο επειδη ειχα ενα γνωστο που ηταν σα και εσενα (ψιλο yolo) vasilis matzouranis (ψαξε στο γιουτιουμπ)πηγε εκει με απλη ταξιδιωτικη βιζα αλλα αποσο ξερω εμεινα αρκετα και εβρισκε και δουλειες του ποδαριου οπως εσυ γραφεις στη πορεια.

Αυτος ειχε καποια φραγκα στην ακρη βεβαια για να ζησει καποιο χρονικο διαστημα. Δικες μου συμβουλες

Πηγαινε σε μη διασημες πολιτειες (μακρυα απο καλιφορνια, ματσατσουτσες και γενικα αποφυγε ακτες). Σε κεντρικες και νοτιες ειναι πιο ευκολα τα πραγματα ειδικα σε μικρες πολεις που ειναι ολοι ψιλογνωριμοι αν ζητησεις δουλεια ποδαριου θα βρεις. Απο εκει και περα ειναι οτι δουλεια κανεις να δουλεψεις σκληρα και αυτο συνηθως θα ανταμειφθεί: αν δουλεψεις για καιρο σε εργοδοτη θα σε βοηθησει με τη καρτα. Εναλλακτικα ψαξε απο εδω για δουλεια που για παραδειγμα ζητανε να ξερεις Ελληνικα (τηλ κεντρο) ή δουλεια σε κατασκευαστικη που ζητανε εργατες.

 

Υ.Γ: Για οσους κοροιδευουν, εκατονταδες μεξικανοι και νοτιοαμερικανοι περνανε καθημερινα τα συνορα και αρκετοι δε γυριζουν πισω (πλειοψηφια). Κηπουροι, οικοδομοι κτλ δεν ειναι απιθανο να μην εχουν χαρτια και να δουλευουν χρονια (βεβαια ξεχνας την επιστροφη για να δεις οικογενεια...θα σε στειλουν μια και εξω αν σε συλλαβουν).

αν δουλεύεις χρόνια μαύρα, ξεχνάς και την green visa. Οι πιθανότητες για να τη βγάλεις μετά είναι πολύ λίγες. Άμα παντρευτείς κάποια ίσως :cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nyne είπε

ελειώσεις πρώτα μια σχολή ώστε να έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου

Αυτο σκεφτομαι επισης οπως ειπα και ποιο πριν, η μπαρμπερ η γραφιστας!

 

13 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Πηγαινε σε μη διασημες πολιτειες

 για georgia η misissipi σκεφτομουν επειδη καπου διαβασα οτι ειναι ευκολο αμα εισαι immigrant να βρεις δουλεια...τωρα ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω, εχεις να μου προτείνεις κατι συγκεκριμενο (αμα ξερεις)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εχεις δικιο αλλα δεν ανεφερα να δουλεψει μαυρα. Ετσι και αλλιως Ευρωπαιος θα ειναι εκει οποτε ..

Δεν μπορείς να μείνεις παραπάνω από 90 ημέρες αν ο εργοδότης σου δεν σου κάνει sponsorship.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειναι σα την Ελλαδα που μπορεις να πεις οτι ξερεις για ολη τη χωρα: αρκετοι γηγενεις ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΟΙ δεν εχουν πατησει το ποδι τους σε πολιτειες οποτε δεν εχουν οι ιδιοι αποψη ποσο μαλλον εγω για τις πολιτειες που αναφερεις. Ξερω οτι εχει δουλειες Τεξας (εχει πλεον αρκετες βιομηχανιες σε αρκετους τομεις) λιγοτερο το γειτονικο νιου Μεξικο. Επισης ευκαριες αρκετες εχει η αριζονα.

Γιολο δουλειες που γραφτηκε αλλα εχει βαση εχει η νεβαδα (Λας βεγκας) που σχεδον ζει απο τουρισμο (αρα κοντα στα δικα μας δεδομενα σερβιτοροι/μαγειρες κτλ)

6 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Δεν μπορείς να μείνεις παραπάνω από 90 ημέρες αν ο εργοδότης σου δεν σου κάνει sponsorship.. 

και παλι εχεις δικιο αλλα κατα τη ταπεινη μου γνωμη και αποτι εχω δει 2 μηνες ειναι αρκετοι για να σε βοηθησει ο εργοδοτης κυριως σε μικρες επιχειρησεις που εχουν αναγκη : εστιατορια, μινι μαρκετ, κηπουροι κτλ

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

δεν ειναι σα την Ελλαδα που μπορεις να πεις οτι ξερεις για ολη τη χωρα: αρκετοι γηγενεις ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΟΙ δεν εχουν πατησει το ποδι τους σε πολιτειες οποτε δεν εχουν οι ιδιοι αποψη ποσο μαλλον εγω για τις πολιτειες που αναφερεις. Ξερω οτι εχει δουλειες Τεξας (εχει πλεον αρκετες βιομηχανιες σε αρκετους τομεις) λιγοτερο το γειτονικο νιου Μεξικο. Επισης ευκαριες αρκετες εχει η αριζονα.

Γιολο δουλειες που γραφτηκε αλλα εχει βαση εχει η νεβαδα (Λας βεγκας) που σχεδον ζει απο τουρισμο (αρα κοντα στα δικα μας δεδομενα σερβιτοροι/μαγειρες κτλ)

και παλι εχεις δικιο αλλα κατα τη ταπεινη μου γνωμη και αποτι εχω δει 2 μηνες ειναι αρκετοι για να σε βοηθησει ο εργοδοτης κυριως σε μικρες επιχειρησεις που εχουν αναγκη : εστιατορια, μινι μαρκετ, κηπουροι κτλ

όταν σου κάνει κάποιος sponsorship πρέπει να φαίνεται στο contract ότι ζητάει εσένα προσωπικά από Ελλάδα να πας να εργαστείς εκεί. Το οποίο δυσκολεύει τα πράγματα. 
Έτσι ξέρω. Αν δεν ισχύει ας με διορθώσει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεχασα να γραψω οτι εχω ακουσει για 2 τροπους να παραμείνεις αν εχεις βρει μια τετοιου ειδους δουλεια

1)πριν τελειωσει η τουριστικη να ξαναβγεις αμερικα για καμμια 10-14 μερες να ξανακανεις αιτηση και να ξαναμπεις

2)ενω εισαι εκει και κανεις επαφες να γραφτεις σε κανενα κομμουνιτι πανεπιστημιο /σχολη δημοσιο με χαμηλα διδακτρα ωστε να παρεις φοιτητικη. Και παλι δε ξερω αν ισχυουν αλλα αποτι εχω ακουσει

1 λεπτό πριν, M A T R I X είπε

όταν σου κάνει κάποιος sponsorship πρέπει να φαίνεται στο contract ότι ζητάει εσένα προσωπικά από Ελλάδα να πας να εργαστείς εκεί. Το οποίο δυσκολεύει τα πράγματα. 
Έτσι ξέρω. Αν δεν ισχύει ας με διορθώσει κάποιος. 

και παλι δε διαφωνω: αν ο αλλος εχει μια μικρη επιχειρηση με 2-3 ατομα και ζητησει sponshorship για να ερθει ο Ελληνας δεν ειναι προβλημα

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

και παλι δε διαφωνω: αν ο αλλος εχει μια μικρη επιχειρηση με 2-3 ατομα και ζητησει sponshorship για να ερθει ο Ελληνας δεν ειναι προβλημα

στο site βεβαια ελεγε οτι πρεπει ο εργοδοτης να μην "μπορει" να βρει αμερικανους για να κανουν την δουλεια αυτη ωστε να παρουν εσενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν πατεντες : εστιατορια=ελληνικη κουζινα

κηπουρικη: καλλιεργεια ευρωπαικων φυτων κτλ

απλως ισως να πρεπει να δουλεψεις κατι αντιστοιχο Ελλαδα μιας και δεν εχεις κανενα πτυχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@louisgrx εγώ θα σου πρότεινα να πας 1 φορά κανα 20ημερο και να ψάξεις. Αν δεις πως παίζουν δουλειές και μπορεί να σου βγάλουν κάρτα έρχεσαι Ελλάδα και πας μόνιμα. 

Τώρα ποιος θα μας απαντήσει τι γίνεται κανονικά; :cool: Και αναφέρομαι σε νόμιμη δουλειά, με sponsorship, πτυχία κλπ. Όποιος γνωρίζει κάτι σίγουρο, έλληνας δηλαδή που το έχει κάνει, θα βοηθούσε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, louisgrx είπε

και για αυτο ειχα διαβασει, ισχύει!

Φαντάρος έχεις πάει;

 

Σκέψου και Καναδά

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...