Προς το περιεχόμενο

Υπάλληλοι της Apple στηλιτεύουν την πολιτική work from home της εταιρείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Ισχύει ότι σαν χώρα έχουμε κάποιο επίπεδο στην παιδεία (μην γελάτε θα σας μαλώσω :P ) αλλά αν το μέτρο σύγκρισης σου είναι κάποια χώρα που οι άνθρωποι μπορεί να μην συνεχίσουν καν το λύκειο γιατί πρέπει να δουλέψουν για να επιβιώσουν...

ΥΓ: Οι σενιορς δεν είναι καθόλου μετρημένοι στα δάχτυλα. Μήπως εννοούσες project leaders και πάνω?

Το seniority δεν πάει με τα χρόνια εμπειρίας άρα ναι, οι seniors είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, MrRush said:

Το seniority δεν πάει με τα χρόνια εμπειρίας άρα ναι, οι seniors είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. 

Ξέρω ότι μπορεί σε μερικούς να μην αρέσει αυτό αλλά μέχρι senior ορίζεις ΕΣΥ αν θα πας ή όχι. Αν για παράδειγμα έχεις 5 χρόνια εμπειρίας προφανώς έχεις κάθε δικαίωμα να πεις "είμαι senior". Από κει και πέρα senior με senior έχει διαφορά, ναι. Άλλο να είσαι senior στη google και άλλο σε μια πολύ μικρή εταιρία. Και γενικά είναι και πόσο ψάχνεσαι και εξελίσσεσαι μόνος σου. Μπορεί κάποιος να θεωρηθεί senior πολύ πιο νωρίς.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Αν βγαίνει η εργασία που έχει ανατεθεί στον καθένα δεν νομίζω ότι έχει σημασία από που εργάζεται. Και στο πάρκο να κάθεται με ένα laptop που είναι το πρόβλημα;

Το να είσαι στο γραφείο χωρίς να χρειάζεται είναι Boomerιστικη ιδεολογία χωρίς βάση. 

Επίσης ο Ινδός και ο Βραζιλιάνος δεν μπορούν να παρέχουν την ίδια ποιότητα, διότι αν μπορούσαν αυτό που λες θα είχε γίνει ήδη.

Μένω στην Ολλανδία και αυτό που λες απλά δεν ισχύει. Απο τότε που μπήκε για τα καλά το remote work στο πρόγραμμα, πολλές εταιρείες έκαναν το recruitment τους τελείως global και ανοίχτηκαν σε ευκαιρίες για ταλέντο απο όλες τις ηπείρους. Αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνει και την Ινδία, η οποία φυσικά δεν έχει κανένα θέμα και δεν περίμενε το remote work για να στείλει παντού κόσμο... στην εταιρεία που δουλεύω έχουν συμβάσεις με συμβουλευτικές εταιρείες όπως TCS που στέλνουν παντού στον κόσμο δυναμικό, είτε τους βρίσκουν δουλειά remotely. Και μιλάμε για νούμερα... απο πάντα, οχι απο covid...

Δε θα στο κρύψω με ξύνισε λίγο το σχόλιο περι ποιότητας, και αν και θα πω πως παντού υπάρχουν φρούτα και φρούτα, όταν μια χώρα ευθύνεται για 1.4 δισ. κόσμο, είναι απλά στατιστικά επόμενο να πέσεις πάνω σε αρκετούς που θα είναι στο ή κάτω απο το μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Αν για παράδειγμα έχεις 5 χρόνια εμπειρίας προφανώς έχεις κάθε δικαίωμα να πεις "είμαι senior".

Και πας σε εταιρια με  "πραγματικο" senior, και εμπειρια 15ετιας, και καταλαβαίνεις ποσα λίγα ξέρεις....
Η "αυτοσύσταση" του seniority δεν ειναι ποτέ καλό πράγμα...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, polaki είπε

Κάτσε μισό, θες να δικαιολογηθώ επειδή η εταιρεία κάνει τη δουλειά της με το 1/3 του μισθού; Δεν το καταλαβαίνω. 

Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί δυστυχως προγραμματιστής που να είναι διατεθειμένος να έρθει σε γραφείο. Αν δεν είσαι στο χώρο, ρωτα να δεις. Και επειδή είναι περιζήτητοι, δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.

 

Πολύ καλά κάνουν και απόλυτο δικαίωμα τους. 
Εάν οι μανάτζερ σας απαιτούν να τους...βλέπουν για να βγει η δουλειά εν έτη 2022, κάτι δεν πάει καθόλου καλά.

Αναφορά σε κείμενο

Η δουλειά βγαίνει γιατί μέσω upwork υπάρχει καταγραφή του χρόνου, κάτι το οποίο καλώς η κακώς εμείς εδώ δεν είμαστε συνηθισμένοι να κάνουμε και επειδή χειρίζονται πελατες σε διαφορετικά timezones, κάτι το οποίο ο Έλληνας project manager προφανώς δεν μπορεί να γίνει λάστιχο.

ΛΟΛ. 
Έλα μου ντε, μόνο κάτι άσχετοι σε τίποτα πεταμένες πολυεθνικές έχουν Jira και άλλα μπλιμπλίκια για να διαχειριστούν πρότζεκτ για διαφορετικές ζώνες πετυχημένα.

Εάν ο ΕΛ πρότζεκτ μάνατζερ ΔΕΝ μπορεί τα βασικά, καλό είναι να ψάξει να κάνει κάτι άλλο για να βγάζει το ψωμί του. 
 

 

 

 
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Αν για παράδειγμα έχεις 5 χρόνια εμπειρίας προφανώς έχεις κάθε δικαίωμα να πεις "είμαι senior".

Συμφωνώ σε αυτό. Αλλά στην Ελλάδα αποδεδηγμένη επαγγελματική εμεπιρία σε spring-boot, react ocp, istio, k8s και go, εχουν ελάχιστα άτομα (αναφέρω αυτες τις τεχνολογίες γιατί αυτές έχω ψάξει). Πριν 7 χρόνια ποιος usare docker και έγραφε ms στην Ελλάδα; Κανένας... Τότε ξεκινούσε δειλά-δειλα η intralot και ευτυχώς ήμουν από τους λίγους τυχαιρούς που είδα αυτό το εγχείρημα (όχι απο την αρχή του). Τότε είχε βγει το k8s 1.0 και τα παιδια στην ilot το έκαναν debug σε συνεργασία απευθείας με την google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, RaNd said:

Και πας σε εταιρια με  "πραγματικο" senior, και εμπειρια 15ετιας, και καταλαβαίνεις ποσα λίγα ξέρεις....
Η "αυτοσύσταση" του seniority δεν ειναι ποτέ καλό πράγμα...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Όπως ισχύει και το ανάποδο έτσι*... ναι προσωπικά σκασίλα μου οι τίτλοι...

* νταξ παραείναι μεγάλη η διαφορά και λίγο δύσκολο να ισχύει το ανάποδο, αλλά αν μιλάμε για πιο κοντά μπορεί να ισχύει.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, S4Lv4Ti0N είπε

Επίσης ο ΦΘΗΝΟΣ Ινδός και ο Βραζιλιάνος δεν μπορούν να παρέχουν την ίδια ποιότητα, διότι αν μπορούσαν αυτό που λες θα είχε γίνει ήδη.

fixed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο να θέλει να δουλέψει κάποιος από το σπίτι, ο εργοδότης να μην το θέλει, αυτός να φεύγει και στο τέλος ο εργοδότης να προσλαμβάνει άτομα από το εξωτερικό που αναγκάστηκα δουλεύουν από το σπίτι τους?

Μόνο εμένα μου φαίνεται ως και σαν ανέκδοτο????

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Συμφωνώ σε αυτό. Αλλά στην Ελλάδα αποδεδηγμένη επαγγελματική εμεπιρία σε spring-boot, react ocp, istio, k8s και go, εχουν ελάχιστα άτομα (αναφέρω αυτες τις τεχνολογίες γιατί αυτές έχω ψάξει). Πριν 7 χρόνια ποιος usare docker και έγραφε ms στην Ελλάδα; Κανένας... Τότε ξεκινούσε δειλά-δειλα η intralot και ευτυχώς ήμουν από τους λίγους τυχαιρούς που είδα αυτό το εγχείρημα (όχι απο την αρχή του). Τότε είχε βγει το k8s 1.0 και τα παιδια στην ilot το έκαναν debug σε συνεργασία απευθείας με την google. 

off topic: Και τελικα σε μεγάλα environments OpenShift ή το χαος ...  Ολα τα άλλα ειναι να'χαμε (Swarm, rancher κλπ.. ) να λεγαμε για enteprise grade....

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο να θέλει να δουλέψει κάποιος από το σπίτι, ο εργοδότης να μην το θέλει, αυτός να φεύγει και στο τέλος ο εργοδότης να προσλαμβάνει άτομα από το εξωτερικό που αναγκάστηκα δουλεύουν από το σπίτι τους?

Μόνο εμένα μου φαίνεται ως και σαν ανέκδοτο????

Οι του εξωτερικο;y δουλεύουν μέσω κάποιας πλατφορμας που τους μετραει ωρες, παραγωγικότητα κλπ, σε αντίθεση με τους freelancers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, RaNd είπε

Οι του εξωτερικο;y δουλεύουν μέσω κάποιας πλατφορμας που τους μετραει ωρες, παραγωγικότητα κλπ, σε αντίθεση με τους freelancers.

Ναι βρε αυτό το ξέρω, αλλά και πάλι έχεις έναν υπάλληλο που πάντα τον έλεγχες από το έργο που παράγει και όχι από τις ώρες που χρειάζεται για να το παράξει, το να λες η τάδε πλατφόρμα μετράει ώρες/παραγωγικότητα μου κάνει λίγο μπακαλίστικο…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

το να λες η τάδε πλατφόρμα μετράει ώρες/παραγωγικότητα μου κάνει λίγο μπακαλίστικο…

Γενικώς οι πολύ καλοί contractors δεν δουλεύουνε με ώρες. Σου λένε κατευθείαν delivery date και κόστος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Γενικώς οι πολύ καλοί contractors δεν δουλεύουνε με ώρες. Σου λένε κατευθείαν delivery date και κόστος. 

Συμφωνώ απλά είπα να το διευρύνω λίγο και για άλλες ομάδες τηλεργασίας…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, RaNd είπε

Οι του εξωτερικο;y δουλεύουν μέσω κάποιας πλατφορμας που τους μετραει ωρες, παραγωγικότητα κλπ, σε αντίθεση με τους freelancers.

Freelancer που να του λένε που και πότε θα δουλέψει δεν είναι freelancer πάντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Την εταιρία γιατί να την πω; Τί ωφελος θα εχεις εσύ προσωπικά από αυτό;

 

Φαντάζομαι για να έχει το νου του να μη στείλει βιογραφικό. 

Σύμφωνα με τα λόγια σου η εταιρεία θέλει όσο γίνεται πιο τσάμπα υπαλλήλους, που δε θα έχουν πολλές απαιτήσεις, αν γίνεται να επιστρέφουν 13-14 μισθό, να κάνουν φανταστική δουλειά και να δουλεύουν γραφείο επειδή δε μπορεί  να ελεγχθεί η ποιότητα και η παραγωγικότητα τους. Ναι ισχύει θα μείνετε σε upwork οπ' οτι φαίνεται. 

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...