Προς το περιεχόμενο

Διαφορετικες RAM


spirosavg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον δεν είναι τόσο advanced οι mobo με ddr3 που έχω δουλέψει και δεν είναι και λίγες!
Εμένα εδώ αν βάλω ένα άλλο σετ (ακόμα και ίδιο λόγο χάλια IMC)δεν κάνει post, θέλει κατσαβίδι για reset στο bios.
Αυτό βέβαια να πω ότι το έχω δει σε πολλά PC και όχι στο δικό μου μόνο, ακόμα και έτοιμα dell πχ πάλι το ίδιο θέμα είχα!
Τώρα όσο για το stock, αν και τα 2 set λέμε τώρα μπορούν να πιάσουν 1600mhz με το ένα να είναι 1600 και το άλλο 2133 λέω εγώ τώρα, γιατί να αφήσει στο 1333 ή όποιο είναι το stock της ddr3; Καλό θα είναι να τα δει ή αν θέλει να μας τα ανεβάσει μια εδώ και να βρούμε την χρυσή τομή.

fyi πρέπει κάπου εδώ να έχω και κάποιο set ddr3 (καμένες) που θέλουν 1.6v για να παίξουν στα 1333mhz!
Από την δικιά μου εμπειρία με το DDR4 και μετά κάπως γίναν πιο "standard" οι μνήμες καθώς ως DDR3 τα έχω δει όλα απο συνδυασμούς voltages και timings / speed!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

DDR3L ήξερα ότι υπάρχουν σε λάπτοπ. Σε desktop γνωρίζω για 1,5V και 1,65V.

τωρα το εμαθες   https://ibb.co/qmVd3zK

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, comfuzio είπε

Μάλλον δεν είναι τόσο advanced οι mobo με ddr3 που έχω δουλέψει και δεν είναι και λίγες!
Εμένα εδώ αν βάλω ένα άλλο σετ (ακόμα και ίδιο λόγο χάλια IMC)δεν κάνει post, θέλει κατσαβίδι για reset στο bios.
Αυτό βέβαια να πω ότι το έχω δει σε πολλά PC και όχι στο δικό μου μόνο, ακόμα και έτοιμα dell πχ πάλι το ίδιο θέμα είχα!
Τώρα όσο για το stock, αν και τα 2 set λέμε τώρα μπορούν να πιάσουν 1600mhz με το ένα να είναι 1600 και το άλλο 2133 λέω εγώ τώρα, γιατί να αφήσει στο 1333 ή όποιο είναι το stock της ddr3; Καλό θα είναι να τα δει ή αν θέλει να μας τα ανεβάσει μια εδώ και να βρούμε την χρυσή τομή.

fyi πρέπει κάπου εδώ να έχω και κάποιο set ddr3 (καμένες) που θέλουν 1.6v για να παίξουν στα 1333mhz!
Από την δικιά μου εμπειρία με το DDR4 και μετά κάπως γίναν πιο "standard" οι μνήμες καθώς ως DDR3 τα έχω δει όλα απο συνδυασμούς voltages και timings / speed!

Περίεργο, έχω τρέξει αρκετές μητρικές σε DDR3, Intel και AMD από εποχές LGA775 και όταν έβαζα παραπάνω modules θυμάμαι πέταγαν μήνυμα "Memory Change Detected" ή παρόμοιο. Mόλις το τέσταρα και σε μια M5A78L-M που έχω και αντίστοιχα στην M5A97 EVO του HTPC (ΑM3+ και οι δύο). Πριν 3 εβδομάδες αντίστοιχα, μία OEM Fujitsu LGA 1156 που έβαλα άλλα 8GB πάνω (το PC του γραφείου μου στην σχολή) , με πέταξε BIOS απευθείας να ρυθμίσω τις νέες μνήμες γιατί είδε ότι του έβαλα παραπάνω. 

Προφανώς με αυτά που αναφέρεις μάλλον δεν ισχύει για όλες, οπότε το CMOS reset φαίνεται να είναι καλή γενική πρακτική, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Όσο το γιατί να τα ανεβάσει... well αν θέλει μπορεί να το κάνει :P 
Δεν νομίζω πως θα έχει  την όρεξη να ασχοληθεί, εφόσον τρέχουν. Εδώ εγώ που είμαι ψείρας δεν θα ασχολούμουν σε DDR3 μηχάνημα. 

Τέλος ναι, με τις DDR4 έγιναν πολύ πιο τυποποιημένα όλα, όσον αφορά το XMP, το οποίο ήταν λίγο hit and miss παλιότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 2:40 ΜΜ, spirosavg είπε

Καλησπέρα, εχω 8GB(4+4) RAM στο pc μου και εχω 2 RAM των 2GB απο εναν αλλον υπολογιστή αν τις βαλω στον δικό μου μαζι με τις αλλες θα δουλευουν ? (όλες είναι DDR3)

Με τα λίγα που παραθέτεις ο τρόπος για να το λύσεις μόνος σου αυτό το ερώτημα ειναι να τις βάλεις να και να δεις αν κάνει post 

Αλλά μπορείς να κάνεις έξτρα πράγματα

1) googλάρεις τον επεξεργαστή σου (πχ AMD FX 8350) και πας στην σελίδα του κατασκευαστή για το συγκεκριμένο μοντέλο. 

Κοιτάς με τι μνήμες ειναι συμβατός(συχνότητα) 

1) googlάρεις το μοντέλο της μητρική σου (πχ ASROCK N68-GS4 FX) μπαίνεις στην σελίδα του κατασκευαστή για αυτό το μοντέλο και κοιτάς 2 πράματα

α) Με τι συχνότητες ειναι συμβατή η μητρική σου (στα specifications ή ακόμη καλύτερα στο tab "support" και μετά θα βρείς να κατεβάσεις ή θα έχει πίνακα με τίτλο QVL list/quality vendor list )

β) κατεβάζεις απο το ίδιο σημείο το manual της μητρικής (ή κοιτάς το βιβλιαράκι της μητρικής σου αν το έχεις ακόμη) και ψάχνεις πως κομπώνουν οι μνήμες σε dual channel 

πχ ενδεικτικά (μάλλον θα διαφέρει απο τον τρόπο της δικής σου μητρικής το παραθέτω απλά για να έχεις μια ιδέα για το τι ψάχνεις να βρείς στο manual) 

Sale > dimm 1 2 3 4 > in stock

 

Σε αυτή την περίπτωση (θα αναφέρει κάπου και για dual channel απλά στην συγκεκριμένη εικόνα δεν το αναφέρει, μάλλον το λέει στην επόμενη σελίδα που δεν σήκωσα) 

Βλέπεις ότι 1ο ζεύγος μπαίνει στο DIMM_B2 και DIMM_A2 (κόκκινα) και το δεύτερο ζεύγος μπαίνει στο DIMM_B1 και DIMM Α1 (γκρί) 

Επίσης προκύπτει ότι τα "κύρια" slot είναι τα κόκκινα (μιας και αν έχεις μόνο 1 το βάζεις στο DIMM A2 + ότι το ένα ζεύγος σου προτείνει να το βάλεις στα κόκκινα) 

Άρα με αυτά τα δεδομένα (αν έτσι ακριβώς ειναι και στο manual της δικής σου μητρικής) τότε βάζεις τις "καλές σου" μνήμες στο ίδιο ζεύγος και στο κύριο slot πχ εδώ τα κόκκινα 

και τις 2 πιο αργές/μικρές στα 2 γκρί slot (δεν έχει σημασία το χρώμα σε εσένα θα ειναι διαφορετικό η σειρά ειναι που μετράει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...