Προς το περιεχόμενο

Επιλογή επεξεργαστή και μητρικής απόψεις ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την καλησπέρα μου στην παρέα και καλό ΣΚ σε όλους σας,

Κακή περίοδος αναβάθμισης επεξεργαστή και μητρικής έτυχε σε μένα, όμως οπότε πρέπει να κινηθώ γιατί να μείνεις χωρίς μηχάνημα δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξεκινώντας λοιπόν είμαι μεταξύ του i5 11600 και 5700g και των μητρικών MSI Ζ490 Α PRO και Β550 Α PRO. Πρώτη σκέψη ήτανε ο 11600 μιας και ήμουν με τους ryzen πάνω από 6ετία αλλά μετά διαβάζοντας για τον συγκεκριμένο είδα ότι είναι ζεστός και κινήθηκα στον 5700g δεν έχω αποφασίσει όμως ποιον από τους δύο. Θέλω ενσωματωμένα γραφικά παρόλο που έχω κάρτα γραφικών καλό είναι να βρίσκεται μια εφεδρική. Ο προηγούμενος επεξεργαστής μου ήτανε ένας R5 2600 και ως ψύκτρα χρησιμοποιώ την NH-U14S μαζί με την πάστα Pk-3. Τις απόψεις σας παρακαλώ. Δε με απασχολούν άλλα ζευγάρια. 

Επεξ/σία από Θανάσης Μέγκουλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Την καλησπέρα μου στην παρέα και καλό ΣΚ σε όλους σας,

Κακή περίοδος αναβάθμισης επεξεργαστή και μητρικής έτυχε σε μένα, όμως οπότε πρέπει να κινηθώ γιατί να μείνεις χωρίς μηχάνημα δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξεκινώντας λοιπόν είμαι μεταξύ του i5 11600 και 5700g και των μητρικών MSI Ζ490 Α PRO και Β550 Α PRO. Πρώτη σκέψη ήτανε ο 11600 μιας και ήμουν με τους ryzen πάνω από 6ετία αλλά μετά διαβάζοντας για τον συγκεκριμένο είδα ότι είναι ζεστός και κινήθηκα στον 5700g δεν έχω αποφασίσει όμως ποιον από τους δύο. Θέλω ενσωματωμένα γραφικά παρόλο που έχω κάρτα γραφικών καλό είναι να βρίσκεται μια εφεδρική. Ο προηγούμενος επεξεργαστής μου ήτανε ένας R5 2600 και ως ψύκτρα χρησιμοποιώ την NH-U14S μαζί με την πάστα Pk-3. Τις απόψεις σας παρακαλώ. Δε με απασχολούν άλλα ζευγάρια. 

Αφου ειχες 2600 γιατι δεν πας σε 5600x και να χρησιμοποιησεις την καρτα σου (πες και ποια ειναι) , πιο πολλα θα παρεις με τον 5600x και στην αναγκη παιρνεις μια καρτα καινουρια οσο αντεχει η τσεπη σου , ο ενας με τον αλλον η διαφορα τους ειναι κοντα στο 100ρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα αγόρασα την 3060 msi ventus 2x  πήγαινα για την Ti αλλά λόγω τσέπης δεν άντεξα και κατέβηκα ένα σκαλί. Έδωσα βέβαια την παλιά μου 1060 οπότε μου βγήκε κοντά στο 400άρι αλλά δε ξέρω αν θα την κρατήσω για πολύ καιρό. Είπα να είμαι λίγο πιο σίγουρος και να έχω και καβάτζα ενσωματωμένα γραφικά γιατί πολύ απλά ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται.

Επεξ/σία από Θανάσης Μέγκουλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

ήμουν με τους ryzen πάνω από 6ετία

Κάτσε αφού ο 2600 βγήκε το 2018, πως κατάφερες να κλείσεις πάνω από 6 χρόνια μέχρι το 2022; 😅

1 ώρα πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

δεν έχω αποφασίσει όμως ποιον από τους δύο

Αν θες να δεις επιδόσεις συγκριτικά μεταξύ τους, τσέκαρε το review του 5700G που έχω κάνει. Έχω και τον i5 11500 στα γραφήματα, ο οποίος αποδίδει το ίδιο πρακτικά με τον i5 11600 που κοιτάς. 

Αν και για εμένα, δεν θα σου πω ψέματα, λάθος γενιά κοιτάς σε Intel. Γιατί δεν κοιτάς τον 12400 πχ, ο οποίος είναι καλύτερος και από τους δύο και παίζει στα ίδια λεφτά με μία μέτρια B660

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα δε θυμάμαι επακριβώς πότε κυκλοφόρησαν οι ryzen έπεσα "σχετικά" κοντά όμως :P και δεν ήμουν ιδιαίτερα σαφής οπότε δικό μου το σφάλμα. Θυμάμαι ότι είχα αγοράσει τον 1600 κατά τα τέλη του 2017 για αυτό είπα "κοντά" 6ετία που είμαι στην οικογένεια των Ryzen και φυσικά δεν είναι 6ετία εγώ θυμόμουν λάθος είναι μια γεμάτη 5ετία. 

Σκέφτηκα και για 12η γενιά αλλά οι μητρικές τους ξεφεύγουν πάρα πολύ προτιμώ τις msi και σε κάρτες γραφικών. Δε μπορώ να ανέβω τόσο πολύ. Συγκεκριμένα Β660 της MSI σε ATX μέγεθος ξεκινάνε από 180 ευρώ. Κλείνω πιο πολύ προς τον 5700g. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Κώστα δε θυμάμαι επακριβώς πότε κυκλοφόρησαν οι ryzen έπεσα "σχετικά" κοντά όμως :P και δεν ήμουν ιδιαίτερα σαφής οπότε δικό μου το σφάλμα. Θυμάμαι ότι είχα αγοράσει τον 1600 κατά τα τέλη του 2017 για αυτό είπα "κοντά" 6ετία που είμαι στην οικογένεια των Ryzen και φυσικά δεν είναι 6ετία εγώ θυμόμουν λάθος είναι μια γεμάτη 5ετία. 

Ναι ρε, για την πλάκα το έγραψα, κατευθείαν να γράψεις εκθεσούλα να απολογηθείς :P 

3 λεπτά πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Σκέφτηκα και για 12η γενιά αλλά οι μητρικές τους ξεφεύγουν πάρα πολύ προτιμώ τις msi και σε κάρτες γραφικών. Δε μπορώ να ανέβω τόσο πολύ. Συγκεκριμένα Β660 της MSI σε ATX μέγεθος ξεκινάνε από 180 ευρώ. Κλείνω πιο πολύ προς τον 5700g.

Kοίτα και εγώ MSI θα προτιμούσα, αλλά οι τιμές όπως βλέπεις είναι απαγορευτικές. Τα προβλήματα της Giga αφορούν κυρίως BIOS/RAM compatibillity, τα οποία δεν πιστεύω πως θα σε επηρεάσουν ιδιαίτερα με κλειδωμένο CPU και απλές 3200 μνήμες και γι' αυτό σου είπα για την συγκεκριμένη. Επιμένω στην πρόταση μου για 12400 λοιπόν, αν και η επιλογή φυσικά είναι δική σου, εν τέλη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ η αλήθεια είναι ότι τους είχα για πιο παλιούς :P xD και έπεσα λίγο από τα σύννεφα xD.

Κακή στιγμή για αναβάθμιση και αρκετά μπλεγμένα τα πράγματα ως προς το οικονομικό τουλάχιστον πρόλαβα την 3060...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Την καλησπέρα μου στην παρέα και καλό ΣΚ σε όλους σας,

Κακή περίοδος αναβάθμισης επεξεργαστή και μητρικής έτυχε σε μένα, όμως οπότε πρέπει να κινηθώ γιατί να μείνεις χωρίς μηχάνημα δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξεκινώντας λοιπόν είμαι μεταξύ του i5 11600 και 5700g και των μητρικών MSI Ζ490 Α PRO και Β550 Α PRO. Πρώτη σκέψη ήτανε ο 11600 μιας και ήμουν με τους ryzen πάνω από 6ετία αλλά μετά διαβάζοντας για τον συγκεκριμένο είδα ότι είναι ζεστός και κινήθηκα στον 5700g δεν έχω αποφασίσει όμως ποιον από τους δύο. Θέλω ενσωματωμένα γραφικά παρόλο που έχω κάρτα γραφικών καλό είναι να βρίσκεται μια εφεδρική. Ο προηγούμενος επεξεργαστής μου ήτανε ένας R5 2600 και ως ψύκτρα χρησιμοποιώ την NH-U14S μαζί με την πάστα Pk-3. Τις απόψεις σας παρακαλώ. Δε με απασχολούν άλλα ζευγάρια. 

Χάλασε και η μητρική και ο επεξεργαστής ; 

2 ώρες πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Τις απόψεις σας παρακαλώ. Δε με απασχολούν άλλα ζευγάρια. 

Ps: Και οι 2 είναι κάκιστες επιλογές ....

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η μητρική. 

21 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν έχεις την μητρική από τον 2600 πας σε 5700. Αν παίζεις παιχνίδια τότε τον 3D 

Δεν έχω μητρική έχω μείνει με τον επεξεργαστή τον οποίο δε σκοπεύω να τον κρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Μόνο η μητρική. 

Δεν έχω μητρική έχω μείνει με τον επεξεργαστή τον οποίο δε σκοπεύω να τον κρατήσω.

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε ζεν4 πάρε την μητρική που προτείνει ο Λέρος και βλέπεις από φθινόπωρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε ζεν4 πάρε την μητρική που προτείνει ο Λέρος και βλέπεις από φθινόπωρο.

 

Δε θα με σώσει η Β450 αφού η ζεν4 δε θα είναι συμβατή με την πλατφόρμα ΑΜ4 χαμένα χρήματα νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Μόνο η μητρική. 

Δεν έχω μητρική έχω μείνει με τον επεξεργαστή τον οποίο δε σκοπεύω να τον κρατήσω.

Bracket  για την ψυκτρα σου να βρεις αν πας σε 1700

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Bracket  για την ψυκτρα σου να βρεις αν πας σε 1700

Η Noctua έχει μεριμνήσει. Σε ευχαριστώ που μου το υπενθύμισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...