Προς το περιεχόμενο

Καταρρέει η αγορά των NFT;


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο gaming καλά καλά δεν έχει αναπτυχθεί ένα σοβαρό παιχνίδι που να παίζει αποκλειστικά VR (άντε του Half-Life, λόγω ονόματος) και περιμένετε να πιάσουν τα NFTs; Σίγουρα θα υπάρχουν gamers που θα ρίξουν λεφτά εκεί για "μοναδικά" skins και λοιπά cosmetics, αλλά κάτι μου λέει ότι θα παραμείνει niche επιλογή για πολλά χρόνια. Εκτίμηση μου είναι ότι ο κόσμος "θέλει" τα NFTs στο gaming όσο και τα micro-transactions.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Kaba15 said:

Το 90% από όσους έχουν σχολιάσει δεν έχουν ιδέα τι είναι το nft... Και εγώ είμαι κατά του κριπτο ινβεστινγ που γίνετε.. Αλλά όχι να ισοπεδωνουμε τα πάντα επειδή δεν το γνωρίζουμε. 
Οκ οι μαϊμούδες όπως λέτε ναι είναι αέρας.. Ο τρόπος λειτουργίας όμως και το πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε games τα κάνουν σίγουρα ενδιαφέρον. ( Σκέψου σε ένα mmorpg να είχες το μοναδικό ιτεμ και να μπορούσες να το κάνεις ότι ήθελες... Ακόμα κ να το βγάλεις να το πας σε ένα άλλο γκαμε ( της ίδιας εταιρίας). Γενικά ανοίγουν οι ορίζοντες σε διάφορα πράγματα... Τώρα αν εσύ είσαι αρκετά....μ.κσ. Και αγοράσεις με 4 5κ ένα digital γατάκι.. Δεν σου φταίει κάνεις.

Αν το 90% δεν έχουν ιδέα τι είναι το NFT, τότε το 10% δεν έχει ιδέα χ2. Όλα αυτά βασίζονται στο να δημιουργήσουν μια εικόνα ως κάτι δύσκολο, για λίγους-διαβασμένους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ωραίο ξέσπασμα, κλείσε 15 χρόνια εδώ μέσα και μετά αλλά να μιλήσουμε αν τα 10.000 σχόλια μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα για το αν έχω ζωή ή όχι εκεί έξω…

την αποψάρα σας πριν την γράψετε να της σκέφτεστε δυο και τρεις φορές… κρίμα να κακοχαρακτηριστήτε ακόμα δεν γίνατε μέλος μιας κοινότητας…

ΥΓ: γιατι βαζω στοίχημα ότι αυτή η αντίδραση δεν προέρχεται μόνο από αυτό που έγραψα για τα nft?

Κακώς προσβλήθηκες. Κανενας κακοχαρακτηρισμός. Ολα ειναι πιθανα και όλα εξίσου πραγματικά αυτο ειπα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xubuntu είπε

Κακώς προσβλήθηκες. Κανενας κακοχαρακτηρισμός. Ολα ειναι πιθανα και όλα εξίσου πραγματικά αυτο ειπα.

καλά ναι… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, chrisxpap said:

Γίνεται να αντιγράψεις skins σε online games? όπως πχ το LOL, CS κλπ;

Μάλλον δεν έχεις δει τι λεφτά παίζουν στα games γιαυτο το λες.

Έχουν βγει αρκετά games με ntf skins/cards κλπ. Ναι δεν είναι AAA games προς το παρον αλλά αν δουν ότι πουλάει δεν το θεωρώ απίθανο να το ενσωματώσουν.
Πχ ένα που παίζω είναι αυτό https://godsunchained.com/

Πως ακριβώς θα το έκανε μόνη της χωρίς το υπάρχον δίκτυο τον κρύπτο;

Όπως είπα καμία εταιρία δεν θα ενσωματώσει κάτι που δεν την συμφέρει. Για να σου το πω αλλιώς... η ανταλλαγή skins για τις εταιρίες είναι κάτι που δεν τις συμφέρει και αυτό δεν έχει να κάνει καθόλου αν είναι όπως τώρα ή μέσω NFT or whatever. Τόσο απλά. Όσο για τα παιχνίδια που λες... μικρά παιχνίδια που δεν έχουν να χάσουν τίποτα και το κάνουν μπας και κερδίσουν πελατεία.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bspus είπε

Τι σημασία έχει αν προκειται για "πραγματικο" digital art αντι για μαιμουδάκια? Εφοσον ειναι ψηφιακο, αντιγραφεται με τον ιδιο τροπο. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει προς το παρον νομικο υποβαθρο που να αντιστοιχιζει το νουμερακι που αγορασες σε μια Βαση Δεδομενων (γιατι αυτο έχεις, ουτε καν την εικόνα) με αναγνωρισμενα δικαιωματα πάνω σε οτιδήποτε.

Οταν και αμα φτάσουμε εκει, το ξανασυζηταμε.

Βασικα το blockchain δεν ειναι απλά μια βάση δεδομένων αλλά αυτο ειναι αλλο θέμα. Νομικο υποβαθρο αν κρινω απο το προσφατο covid pass που στηρίζεται στο blockchain μαλλον εχει ξεκινήσει είδη. Ειναι θεμα χρόνου και ενοποιησης των πλατφορμών. Οσο για το  art κι εγω μπορώ να έχω ενα Πικάσο πιστο αντιγραφο σπίτι μου αυτο δε σημαινει οτι μπορω να το πουλήσω στην ιδια αξία. Νομιζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω απλά ειμαστε στα σπάργανα ακόμα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superuser είπε

Πόσο ηλιέλαιο αγοράζεις με ένα nft;

Κοροιδεύεις, αλλα μόλις μου είπε ο προμηθευτής μου οτι το ηλιέλαιο έπεσε 2 ευρώ το λίτρο. Πέφτουν τα NFT, πέφτει και το λάδι; Τυχαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί? Κανονικά θα έπρεπε η τιμή τους να είναι κλειδωμένη με αυτή του πετρελαίου, του σταριού και του καλαμποκιου! Δε πρόλαβα να σπρώξω και τα κρυπτό και κάθε μέρα χάνω. Ο πολεμος τελικά έχει και κάποια θετικά, αφήνει τα ουσιώδη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kalmik είπε

Στο χωριό μου λέγεται η παροιμία "Ελάτε γνωστικοί να φάμε του ζουρλού το βιος"

Όπου γνωστικοί= αετονύχηδες που έκαναν κάμποσους να πιστέψουν ότι τα NFT είναι κάτι καλύτερο από αέρας κοπανιστός

Όπου ζουρλός=αυτός που πίστεψε τους γνωστικούς και έβαλε τα λεφτάκια του σε NFT

Γιατί τα κρυπτονομίσματα τι είναι;
Αέρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mirrage είπε

Γιατί τα κρυπτονομίσματα τι είναι;
Αέρας...

Τι σου λεει οτι σε 100 χρονια απο τώρα δεν θα αναπαραγάγουν τον χρυσο στα εργαστήρια με 100% επιτυχία ; Ολα αέρας ειναι. Οι ζωες μας.. τα λεφτά μας... τα σκατά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mirrage είπε

Γιατί τα κρυπτονομίσματα τι είναι;
Αέρας...

Και τα νομίσματα αέρας είναι τότε. Οτιδήποτε χάνει την πίστη του καταναλωτικού κοινού, μετατρέπεται σε κωλόχαρτο.
Στην πράξη η τεχνολογία των crypto θα διαμορφώσει τον κόσμο του 21ο αιώνα. Όσο για τα NFT, είναι ένα παραπροϊόν που μεταλλάχθηκε γρήγορα σε κάτι
το εντελώς γελοίο. Αγόραζε ο άλλος τα δικαιώματα της φωτογραφίας ενός πιθήκου για Χ και μετά την πουλούσε στον εαυτό του για να δείξει πως έχει αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...