Προς το περιεχόμενο

KIA PICANTO πρόβλημα στην εκκίνηση


giannhs1234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα KIA PICANTO του 2010, και χθες μου εμφάνισε ένα πρόβλημα όταν πήγα να το ξεκινήσω. Το αυτοκίνητο ήταν σταθμευμένο για 4 μέρες και χθες το μετακίνησα χωρίς πρόβλημα. Το έβαλα και οδήγησα για 40 λεπτά σε ανοιχτό δρόμο χωρίς να παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα. Σταματάω, το σβήνω και μετά από 1 λεπτό πάω να το ξεκινήσω. Γυρίζω το κλειδί και τίποτα. Δεν κάνει προσπάθεια να ξεκινήσει μετά από 3-4 φορές που το δοκίμασα. 

Το άφησα και επέστρεψα μετά από 1-2 ώρες. Γύρισα το κλειδί και πήρε μπρος κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα πάλι ξεκίνησε χωρίς πρόβλημα όσες φορές το δοκίμασα. 

Από όσο θυμάμαι, μου είχε εμφανιστεί το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μια ακόμα φορά, αλλά τότε τελικά κατάφερα να το ξεκινήσω. Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Υποθέτω ότι δεν είναι μπαταρία, μιας και ξεκινάει χωρίς πρόβλημα ακόμα και όταν είναι μέρες σε ακινησία. 

Είναι ίσως κάποιο πρόβλημα στη μίζα? Εγκέφαλος? Αντλία βενζίνης?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giannhs1234567 είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα KIA PICANTO του 2010, και χθες μου εμφάνισε ένα πρόβλημα όταν πήγα να το ξεκινήσω. Το αυτοκίνητο ήταν σταθμευμένο για 4 μέρες και χθες το μετακίνησα χωρίς πρόβλημα. Το έβαλα και οδήγησα για 40 λεπτά σε ανοιχτό δρόμο χωρίς να παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα. Σταματάω, το σβήνω και μετά από 1 λεπτό πάω να το ξεκινήσω. Γυρίζω το κλειδί και τίποτα. Δεν κάνει προσπάθεια να ξεκινήσει μετά από 3-4 φορές που το δοκίμασα. 

Το άφησα και επέστρεψα μετά από 1-2 ώρες. Γύρισα το κλειδί και πήρε μπρος κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα πάλι ξεκίνησε χωρίς πρόβλημα όσες φορές το δοκίμασα. 

Από όσο θυμάμαι, μου είχε εμφανιστεί το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μια ακόμα φορά, αλλά τότε τελικά κατάφερα να το ξεκινήσω. Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Υποθέτω ότι δεν είναι μπαταρία, μιας και ξεκινάει χωρίς πρόβλημα ακόμα και όταν είναι μέρες σε ακινησία. 

Είναι ίσως κάποιο πρόβλημα στη μίζα? Εγκέφαλος? Αντλία βενζίνης?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Τιποτα σημαινει οτι δεν δινει εντολη/ρευμα στη μιζα!  Προφανως υποτροπιαζει το immobilizer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, giannhs1234567 είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα KIA PICANTO του 2010, και χθες μου εμφάνισε ένα πρόβλημα όταν πήγα να το ξεκινήσω. Το αυτοκίνητο ήταν σταθμευμένο για 4 μέρες και χθες το μετακίνησα χωρίς πρόβλημα. Το έβαλα και οδήγησα για 40 λεπτά σε ανοιχτό δρόμο χωρίς να παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα. Σταματάω, το σβήνω και μετά από 1 λεπτό πάω να το ξεκινήσω. Γυρίζω το κλειδί και τίποτα. Δεν κάνει προσπάθεια να ξεκινήσει μετά από 3-4 φορές που το δοκίμασα. 

Το άφησα και επέστρεψα μετά από 1-2 ώρες. Γύρισα το κλειδί και πήρε μπρος κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα πάλι ξεκίνησε χωρίς πρόβλημα όσες φορές το δοκίμασα. 

Από όσο θυμάμαι, μου είχε εμφανιστεί το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μια ακόμα φορά, αλλά τότε τελικά κατάφερα να το ξεκινήσω. Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Υποθέτω ότι δεν είναι μπαταρία, μιας και ξεκινάει χωρίς πρόβλημα ακόμα και όταν είναι μέρες σε ακινησία. 

Είναι ίσως κάποιο πρόβλημα στη μίζα? Εγκέφαλος? Αντλία βενζίνης?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Η μπαταρία εάν είναι σε καλή κατάσταση ( να μετρηθεί) , θα κοίταζα τη μίζα μήπως κολλάει και τις επαφές διακόπτη .

Έχει ανάψει κάποια ένδειξη βλάβης ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...