Προς το περιεχόμενο

Personalized Internet Assessor-Greece στην Telus international


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, είναι μια εταιρεία που είναι στο εξωτερικό και η δουλειά σου είναι διαβάζεις πχ αποτελέσματα αναζήτησης και να λες την γνώμη σου αν ταιριάζουν με αυτό που ζήτησε ο χρήστης. Είναι εύκολη δουλειά, για part time φαίνεται καλή, δίνουν 7.27€ την ώρα και δουλεύεις από το σπίτι σπίτι ότι ώρα θες, δουλεύω ήδη με ημιαπασχοληση από το σπίτι και το σκέφτομαι σας συμπλήρωμα. 

Η ερώτηση είναι τη ισχύει με την εφορία, δεν σε προσλαμβάνει αλλά είσαι εργολαβος, σου στέλνουν κάθε μήνα τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Φαντάζομαι θα το δηλώνω ως εισόδημα, πρέπει να κάνω κάποια έναρξη; 

Αν φύγω από την δουλειά μου και κάνω μόνο αυτό αλλάζει κάτι; Παίρνω μόνο το βασικό και σκέφτομαι να φύγω ούτως ή άλλως. 

Τελευταία βλέπω πολλές παρόμοιες αγγελίες υπάρχει νομικό πλαίσιο; 

Έχει κανείς δουλέψει για την telus  ή σε παρόμοια περίπτωση;

 

Επεξ/σία από ARRASS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/5/2022 στις 10:02 ΠΜ, ARRASS είπε

Καλημέρα, είναι μια εταιρεία που είναι στο εξωτερικό και η δουλειά σου είναι διαβάζεις πχ αποτελέσματα αναζήτησης και να λες την γνώμη σου αν ταιριάζουν με αυτό που ζήτησε ο χρήστης. Είναι εύκολη δουλειά, για part time φαίνεται καλή, δίνουν 7.27€ την ώρα και δουλεύεις από το σπίτι σπίτι ότι ώρα θες, δουλεύω ήδη με ημιαπασχοληση από το σπίτι και το σκέφτομαι σας συμπλήρωμα. 

Η ερώτηση είναι τη ισχύει με την εφορία, δεν σε προσλαμβάνει αλλά είσαι εργολαβος, σου στέλνουν κάθε μήνα τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Φαντάζομαι θα το δηλώνω ως εισόδημα, πρέπει να κάνω κάποια έναρξη; 

Αν φύγω από την δουλειά μου και κάνω μόνο αυτό αλλάζει κάτι; Παίρνω μόνο το βασικό και σκέφτομαι να φύγω ούτως ή άλλως. 

Τελευταία βλέπω πολλές παρόμοιες αγγελίες υπάρχει νομικό πλαίσιο; 

Έχει κανείς δουλέψει για την telus  ή σε παρόμοια περίπτωση;

 

θα μπορούσα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις πάνω σε αυτό? γιατί μου έστειλαν φόρμα πρόσληψης και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει. Φαντάζομαι από τον Μάιο έχεις πλήρη εικόνα πια

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά δεν προχώρησα, το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνεις έναρξη επιτηδευματος και να πληρώνεις ΤΕΒΕ, ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε ότι πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 1.000 € για να αξίζει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει εγγυημένο φόρτο εργασίας, οι ώρες είναι λίγες, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το κάνεις ανεπίσημα, το πρόβλημα είναι ότι σου κάνουν έμβασμα από το εξωτερικό σε τραπεζικό λογαριασμό και όχι πληρωμή πχ Neteller. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο το ψάχνουν πάντως η Tellus λέει στους όρους χρήσης ότι πρέπει να πληρώνεις φόρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 14/8/2022 στις 2:10 ΜΜ, ARRASS είπε

Τελικά δεν προχώρησα, το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνεις έναρξη επιτηδευματος και να πληρώνεις ΤΕΒΕ, ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε ότι πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 1.000 € για να αξίζει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει εγγυημένο φόρτο εργασίας, οι ώρες είναι λίγες, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το κάνεις ανεπίσημα, το πρόβλημα είναι ότι σου κάνουν έμβασμα από το εξωτερικό σε τραπεζικό λογαριασμό και όχι πληρωμή πχ Neteller. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο το ψάχνουν πάντως η Tellus λέει στους όρους χρήσης ότι πρέπει να πληρώνεις φόρους. 

Τι εννοει ο λογιστης σου θα πρεπει να βγαζεις 1000€ για να αξιζει; 136€ ειναι ο ΕΦΚΑ καθε μηνα, αν βγαζεις οτιδηποτε παραπανω, αξιζει. Πως ξερεις ποσες ωρες ειναι, στο ειπαν; Γιατι εγω ειμαι σε διαδικασια τεστ ακομα κ ψαχνομαι. Το οτι σου κανουν εμβασμα απο το εξωτερικο φανταζομαι δικαιολογειται, αφου εχεις κανει εναρξη επιτηδευματος. Σου ειπε κατι παραπανω ο λογιστης σου;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου είπε ότι εκτός από ΕΦΚΑ, θα πληρώνω και προκαταβολή φόρου. Οι ώρες δεν συγκεκριμένες, το ανώτερο πρέπει να είναι 20 ώρες την εβδομάδα και υπάρχει ο κίνδυνος να μην υπάρχει progect για εσένα κάποιο μήνα. 

Θα ήθελα να δοκιμάσω αλλά αν το κάνεις νόμιμα δεσμεύεσαι πολύ πριν ξεκινήσεις. Αν είσαι βέβαια ήδη ελεύθερος επαγγελματίας είναι καλή ιδέα. 

Έχει ξεκινήσει κάποιος να εργάζεται για να μας πει με σιγουριά; 

Δεν είναι η μόνη εταιρεία που ακολουθεί αυτό το μοτίβο απλά δεν ξέρω αν υπάρχει νομικο πλαίσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω κάποιον γνωστό μου που το ξεκίνησε, αλλά το παράτησε σε ένα τρίμηνο γιατί ποτέ δεν έφτανε τις 20 ώρες τη βδομάδα. Ούτε καν τις 10 που είναι το minimum νομίζω. 

Δεν είχε κάνει έναρξη. Ήθελε πρώτα να δει πώς θα πάει για να το κάνει. 

Επίσης πρέπει να είσαι από πάνω μόνιμα για να προλάβεις να πάρεις το batch των tasks που δίνουν, πριν τα προλάβει άλλος. Δεν αξίζει για τόσα λίγα λεφτά κατά τη γνώμη μου εκτός αν το κάνεις παράλληλα με κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από theanob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δώσεις έναν λογαριασμό fintech app (revolut, nubank) ,  ώστε να μην φαίνονται τα χρήματα που εισπράττεις σε ελληνικές τράπεζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vaggelisthesgr είπε

Εάν δώσεις έναν λογαριασμό fintech app (revolut, nubank) ,  ώστε να μην φαίνονται τα χρήματα που εισπράττεις σε ελληνικές τράπεζες;

Δεν έχω δοκιμάσει με Revolut αλλα λογικά γινεται. Στα βάζουν στο hyperwallet και μετά είτε τα πας paypal είτε δηλώνεις λογαριασμό τράπεζας.

EDIT: Τωρα που το δοκίμασα δεν πέρασε η Revolut μαλλον θελει λογαριασμό Ελλάδας.

Επεξ/σία από sofro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η telus φαίνεται πολύ αυστηρή σε αυτά, απλά υπάρχει μία τάση στο Internet προσφοράς εργασίας με αυτούς τους όρους, όπως πχ η Phonedo που προσφέρεις εξηπηρετηση πελατών, γενικά αν είσαι στο Linkedin και έχεις δηλώσει ότι ψάχνεις εργασία από το σπίτι βλέπεις πολλές τέτοιες αγγελίες, κατά βάση συλλογής δεδομένων. 

Πολλές βέβαια είναι απλά χάσιμο χρόνου, απλά να μην κινδυνεύεις να σε κάνει έλεγχο η εφορία, αν δέχεσαι έμβασμα από το εξωτερικό σε τραπεζικό λογαριασμό και δεν σε έχουν προσλάβει κινδυνεύεις, θέλω να πιστεύω ότι εξαρτάτε από τα ποσά, για 100€ δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 2:30 ΜΜ, ARRASS είπε

Η telus φαίνεται πολύ αυστηρή σε αυτά, απλά υπάρχει μία τάση στο Internet προσφοράς εργασίας με αυτούς τους όρους, όπως πχ η Phonedo που προσφέρεις εξηπηρετηση πελατών, γενικά αν είσαι στο Linkedin και έχεις δηλώσει ότι ψάχνεις εργασία από το σπίτι βλέπεις πολλές τέτοιες αγγελίες, κατά βάση συλλογής δεδομένων. 

Πολλές βέβαια είναι απλά χάσιμο χρόνου, απλά να μην κινδυνεύεις να σε κάνει έλεγχο η εφορία, αν δέχεσαι έμβασμα από το εξωτερικό σε τραπεζικό λογαριασμό και δεν σε έχουν προσλάβει κινδυνεύεις, θέλω να πιστεύω ότι εξαρτάτε από τα ποσά, για 100€ δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς. 

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά θα με ενδιέφερε ένα έξτρα εισόδημα με 100% τηλεργασία. Έτσι κ αλλιώς η βασική δουλειά μου τρώει 5-6 ώρες την μέρα. Ωστόσο φοβάμαι το ενδεχόμενο καμπάνας από την εφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

τελικα το εχει ξεκινησει κανεις???
Πηρε κανα φραγκο?
Ασε την εφορια... αλλωστε ποιος ακριβως θα ασχοληθει με ενα εμβασμα των 100€ εστω και σε επαναληψη? Το λεω σε περιπτωση που το δοκιμασεις αλλα να δεις ανα αξιζει και μετα να ξεκινησεις τα παραπανω που ειπαν φιλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2023 στις 7:51 ΜΜ, verylife78 είπε

τελικα το εχει ξεκινησει κανεις???
Πηρε κανα φραγκο?
Ασε την εφορια... αλλωστε ποιος ακριβως θα ασχοληθει με ενα εμβασμα των 100€ εστω και σε επαναληψη? Το λεω σε περιπτωση που το δοκιμασεις αλλα να δεις ανα αξιζει και μετα να ξεκινησεις τα παραπανω που ειπαν φιλοι

Εγώ το έχω ξεκινήσει ως Internet Safety Evaluator, task δεν εχει παντα αναλόγως την περίοδο. Πάντως είναι τίμιοι με τις πληρωμες και κανα 2 φορες που δήλωσα παραπάνω ώρες μου τα βάλανε κανονικά. Γενικά από οτι έχω καταλαβει δεν υπαρχει και ιδιαίτερος έλεγχος αν τα κάνεις σωστά κλπ. 
Ένας φίλος που το ξεκίνησε πιο πρόσφατα μου λεει οτι προς το παρόν δεν του βγάζει αρκετά τασκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αξιζει να το δοκιμασεις, με τα λεγομενα σου, και βλεπωντας.
Σαν εναν καφε ας πουμε που αφου καθεσαι σπιτι μπορεις να το κανεις αυτο...
Θα το ψαξω να δω πως μπορω να παρω μερος
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/4/2023 στις 1:44 ΜΜ, sofro είπε

Εγώ το έχω ξεκινήσει ως Internet Safety Evaluator, task δεν εχει παντα αναλόγως την περίοδο. Πάντως είναι τίμιοι με τις πληρωμες και κανα 2 φορες που δήλωσα παραπάνω ώρες μου τα βάλανε κανονικά. Γενικά από οτι έχω καταλαβει δεν υπαρχει και ιδιαίτερος έλεγχος αν τα κάνεις σωστά κλπ. 
Ένας φίλος που το ξεκίνησε πιο πρόσφατα μου λεει οτι προς το παρόν δεν του βγάζει αρκετά τασκ.

μπορεις να μας πεις ακομα δυο λογια για την εμπειρια σου. Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω, αξιζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...