Προς το περιεχόμενο

Personalized Internet Assessor-Greece στην Telus international


Προτεινόμενες αναρτήσεις

update 01/12/2023 εχοντας ξεκινησει και γω σαν internet ads assessor ρωτησα λογιστη, ειμαι φοιτητης το κανω για εξτραδακι, γενικα βγαζω κατω απο 9,000 το χρονο οποτε μου ειπε μην ασχοληθεις με βιβλια. τωρα αν κοπει προστιμο θα σας ενημερωσω χχαχα. εγω παντως ευχαριστημενος ειμαι αυτο που ηθελα το βρηκα μια δουλιτσα σε δικο μου χρονο χωρις ιδιαιτερη δυσκολια και χωρις να με κραταει πισω απο τη σχολη και με καλο χαρτζιλικι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, geomrk είπε

ειμαι υπαλληλος πληρους απασχολησης τωρα,μπορω να το κανω και αυτο;;;

ειναι ωραιο για εξτρα αν σκεφτεις το οτι δουλευεις οποτε θες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/12/2023 στις 1:53 ΜΜ, geomalliv είπε

update 01/12/2023 εχοντας ξεκινησει και γω σαν internet ads assessor ρωτησα λογιστη, ειμαι φοιτητης το κανω για εξτραδακι, γενικα βγαζω κατω απο 9,000 το χρονο οποτε μου ειπε μην ασχοληθεις με βιβλια. τωρα αν κοπει προστιμο θα σας ενημερωσω χχαχα. εγω παντως ευχαριστημενος ειμαι αυτο που ηθελα το βρηκα μια δουλιτσα σε δικο μου χρονο χωρις ιδιαιτερη δυσκολια και χωρις να με κραταει πισω απο τη σχολη και με καλο χαρτζιλικι. 

συνεχίζεις εκει ? περασα το τεστ κατωρα ζητανε καπως πιο αυστηρη ταυτοποιηση , ταυτοτητα και ενδεχομενως βιντκληση και ΑΜΚΑ . με αγχωνει το φορολογικο κομματι οταν ξερουν ολα αυτα αν και ειμαι ασχετη με φορους κλπ

να το κανω και  να μην ανησυχω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/1/2024 στις 1:49 ΠΜ, xenopus123 είπε

συνεχίζεις εκει ? περασα το τεστ κατωρα ζητανε καπως πιο αυστηρη ταυτοποιηση , ταυτοτητα και ενδεχομενως βιντκληση και ΑΜΚΑ . με αγχωνει το φορολογικο κομματι οταν ξερουν ολα αυτα αν και ειμαι ασχετη με φορους κλπ

να το κανω και  να μην ανησυχω? 

η ταυτοτητα ειναι κατι καινουριο που επειδη ειμαι στο ρεντιτ και βλεπω σε παγκοσμια κλιμακα τι παιζει με αυτη τη θεση, ζητηθηκε και αναδρομικα απο εμας που ηδη δουλευουμε εκει. κυκλοφορησαν φημες οτι σε πολλους πηραν την ταυτοτητα και μετα τους απελυσαν. αλλα ας μη ξεχναμε οτι δεν τα ελεγχουν ανθρωποι, οσοι δουλευουν στην telus ειναι χιλιαδες ανα τον κοσμο οποτε προφανως ολα τα κανει ΑΙ και αν γινει λαθος (στραβη φωτογραφια, παλια φωτογραφια, παλιου τυπου ταυτοτητας (ισως αλλα δεν ειμαι και σιγουρος) κλπ) δε θα κατσει ο supervisor της telus να κοιταξει μια μια τις περιπτωσεις... αλλες φορες λενε αααα με απελυσαν μετα την ταυτοτητα αλλα δε δινει αλλα στοιχεια περι της απολυσης... ηταν καλος στο quality? μηπως εφταιγαν και αλλα απο πίσω; 

 

τελος παντων εγω δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. εχω και του καινουριου τυπου την ταυτοτητα βγηκε προσφατα και η φωτο μου gg. αλλοι ελληνες ειχαν θεμα στην αρχη με τη μπλε αλλα εν τελει το καταφεραν.

μη τα πολυλογω κλεινω τριτο μηνα και αν κατι απλα με ενοχλει στην telus ειναι οτι υπαρχουν περιοδοι full NTA (No Tasks Available). εκει δε φταις εσυ, δε σου ριχνουν ευθύνη για αυτο, αλλα πρακτικα δε δουλευεις αρα χανεις και λεφτα. δινουν παντως 6,84€ την ωρα ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ. ειμαι ευχαριστημενος δουλεψα τον δεκεμβριο 44 ωρες ΣΥΝΟΛΙΚΑ και το εβγαλα το 300ρακι μου. τωρα μεσα στις γιορτες ειχα full nta δυστυχως και γεναρη εβγαλα μονο 100€. 

 

εχω γνωρισει και ελληνες στο reddit που δουλευουν για την telus. αλλος ειναι εκει 4 μηνες, καποιος αλλος 4 χρονια δεν ειναι στανταρ. αλλος δουλευει 10 ωρες τη βδομαδα, αλλος 30 τη βδομαδα (με τα αναλογα λεφτα)

 

συνοψιζοντας:

θετικα: 

1) 6,84€ την ώρα

2) ευελικτο ωραριο και μερος που θα δουλεψεις (οπου και οσο θες)

3) αμεση και σωστη πληρωμη σε paypal (προσωπικα λογιστης μου μου ειπε για τετοια ποσα μεχρι 400-500€ να μην ασχοληθω καν με εφορια αλλα προφανως δε το προτεινω σε κανεναν και δε παιρνω την ευθυνη για αλλον)

4) τελειο για εξτρα εισοδημα, φοιτητες, παραγωγικος χρονος

5) ευκολα πολυ τασκ, βαζεις μουσικουλα καφεδακι και δινεις πονο

 

αρνητικα

1) φαινομενο NTA που δε σε αφηνει να προβλεψεις τα εσοδα καθε μηνα.

2) με βαση το (1) δε μπορεις να βασιστεις στα λεφτα του για να ζησεις (εκτος αν του γ@@ας οποτε μπορεις και αντισταθμίζεις λίγο τη φαση)

3) ανεξαρτητη σχεση εργασιας. αρα δε δικαιουσαι τιποτα απο αυτους εργασιακα, ουτε αποζημιωση, ενω μπορουν ανα πασα στιγμη να σου πουν «πληρωσου ο,τι δουλεψες και γεια δε σε θελουμε αλλο»

ΑΛΛΑ!!! ακουσα φαινομενα και ειδα ατομα να ξαναδηλωνουν να δουλεψουν μετα την απολυση τους (ισως με αλλο μειλ απο το αρχικο ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΠΗΡΑΝ)

 

αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιέφερε αυτή η δουλειά γιατι σταμάτησα να δουλεύω το upwork απο το 2023. Έκανα αίτηση αλλα δεν προχώρησε το θέμα. Πάντως έλαβα ένα email οτι είχαν data leak 

You are receiving this notice because we have determined that some of your information was involved in the incident. Our investigation determined the data of yours involved is limited to: first and last name, internal TIAI applicant identification number, date of application, and email address. We have no indication to date that any sensitive information, such as financial or government identification information, was involved in the incident.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2024 στις 1:11 ΜΜ, alan2 είπε

Με ενδιέφερε αυτή η δουλειά γιατι σταμάτησα να δουλεύω το upwork απο το 2023. Έκανα αίτηση αλλα δεν προχώρησε το θέμα. Πάντως έλαβα ένα email οτι είχαν data leak 

You are receiving this notice because we have determined that some of your information was involved in the incident. Our investigation determined the data of yours involved is limited to: first and last name, internal TIAI applicant identification number, date of application, and email address. We have no indication to date that any sensitive information, such as financial or government identification information, was involved in the incident.

ναι ισχυει δυστυχως το ελαβα και εγω αυτο. παιδια συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. αν εχετε λογαριασμο στο wattpad η στο dubsmash ειχαν γινει και εκει μεγαλα leak... (εχω και στα δυο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις τελειωσα με το τεστ τους, γενικα το πρωτο μερος μου φανηκε αρκετα εως πολυ δυσκολο. Τα υπολοιπα αρκετα καλυτερα, οσοσ πηγαινε και γινοταν και πιο ευκολο. Τωρα αναμενω αν θα με παρουν να δω πως και τι θα γινει παρακατω.

Ετσι για ενα εξτρα μικρο εισοδημα, δεν ελπιζω και σε τιποτα σημαντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 βδομάδες που ανέβασα βιογραφικό και έκανα την αίτηση κι ακόμη περιμένω να με καλέσουν για το επόμενο βήμα. Τόσο αργούν συνήθως ή έχω κάνει κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Έχω 3 βδομάδες που ανέβασα βιογραφικό και έκανα την αίτηση κι ακόμη περιμένω να με καλέσουν για το επόμενο βήμα. Τόσο αργούν συνήθως ή έχω κάνει κάτι λάθος;

Εμένα ούτε εβδομάδα δεν πέρασε και μου έστειλαν να διαβάσω και να κάνω το τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Telus ζητάει και ΑΦΜ;

Γιατί αν είναι ετσι δεν μπορεί να γίνει διασταύρωση με τις αρχές κάπως;

Και στην Ελλάδα απο οτι θυμάμαι, ένας γνωστός λογιστής του τικτοκ αν θυμάμαι καλά είπε οτι για ποσά μέχρι 5.000€/χρόνο δεν χρειάζεται απο τον νόμο να κάνεις έναρξη επιχείρησης. Ισχύει αυτό; Όχι τίποτα άλλο, αλλα μπορεί να ξεκινήσεις να δουλεύεις για αυτές τις freelance εταιρείες φέτος, και να βρεθείς μπλεγμένος σε 10 χρόνια με τους ελέγχους που κάνουν καιρό να γίνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, alan2 είπε

Ξεκίνησα το τεστ. Εκανα 27 queries/ratings σημερα δεν ξέρω πώς πήγα και δεν βλέπω επιλογές

Το τεστ εχει γυρω στις 100 ερωτησεις. Στην αρχη σου λεει πως τα πηγαινεις. Μετα απο λιγες ερωτησεις δεν σου αναφερει πλεον αν ειναι σωστα ή λαθος.

Εγω απετυχα στο τεστ, μετα απο μια βδομαδα μου στειλανε μαιλ να ξαναπροσπαθησω, βα το ξανακανω με αλλο μαιλ και κατι τετοια. Αλλα δεν ασχολουμαι πλεον. Αποφασισα να ψαξω για μια σοβαρη full time δουλεια παρα να χανω την ωρα μου αυτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...