Προς το περιεχόμενο

Το Meteor Lake SoC, είναι το πρώτο της Intel με chiplets και κατασκευάστηκε με μέθοδο Intel4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Θα θεωρήσω ότι έκανες ένα απλό λάθος (όχι σκόπιμη παραποίηση) και googlαρες άλλο link γιατί αυτό που προσταρες δεν είναι αυτό που ανέβασα εγώ

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-12900k-alder-lake-tested-at-various-power-limits/

Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Screenshot_20220511-184124_Brave.png

Το official review του 12900 από το tpup έκανα link. Δεν ξέρω αν τα βρήκες αλλού τα νούμερα δεκτόν, mea culpa.

Τι σημασία έχουν όλα αυτά δεν ξέρω. Σου ανέβασα κάποιες μετρήσεις, είναι photoshopped? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Και ο 3d στα μισά λεφτά ακόμα καλύτερα

Έχεις 5950x, κανείς δεν αναρωτηθήκε τόση ώρα γιατί δεν ανεβάζεις και εσύ ένα run στο cbr23 να κλείσεις στόματα με το τρομερό efficiency :P 

Δεν ξέρω, πολύ αυτοάμυνα σας πιάνει και αρνείστε να παραδεχτείτε την πραγματικότητα. Έγω το παραδέχομαι, στα τέρματα βγάζει μεγαλύτερo score ο 5950x, αλλά σε efficiency τι να κάνουμε, τρώει καρπαζιές από τον 12900k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Οφείλεις γιατί στα λιγότερα nm θα είχες ή λιγότερη κατανάλωση ή μεγαλύτερες επιδόσεις…

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι, ότι λόγω της πτώσης των nm αυξάνονται οι επιδόσεων των cpu αφού στον ίδιο “χώρο” μπορούν να χωρέσουν περισσότερα transistor, φαντάζεσαι τον 12900 κατασκευασμένο στα 14 ή 22nm?

οπότε, ναι, σας νοιάζει και σας πάρα νοιάζει να πέσει η κάθε εταιρία nm και όλα τα αλλά να είναι απλά δικαιολογίες λόγω υπερβολικής συμπάθειας προς την τελευταία στα 10nm εταιρία…

------------

Τότε πως καταφέρνει η Ιntel με τα 10nm να χωράει - στον ίδιο χώρο - περισσότερα τρανζίστορς απ'ότι  η TSMC με τα 7nm ? :)  :)

https://www.techcenturion.com/7nm-10nm-14nm-fabrication

 

Transistor-Density-Comparison.png

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Το official review του 12900 από το tpup έκανα link. Δεν ξέρω αν τα βρήκες αλλού τα νούμερα δεκτόν, mea culpa.

Τι σημασία έχουν όλα αυτά δεν ξέρω. Σου ανέβασα κάποιες μετρήσεις, είναι photoshopped? 

Εγώ σου ποσταρα μεταγενέστερη (δηλαδή όταν είχαν optimized drivers και είχαν διορθωθεί quirks της 12ης γενιάς) ΕΚΤΕΝΗ ανάλυση που περιγράφει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ use cases, και σίγουρα, πολύ περισσότερα σε σχέση με την ανάλυση που μου προσταρες εσύ και βγήκε ακριβώς μια ημέρα μετά την κυκλοφορία. Οπότε καταλαβαίνεις ποια θεωρώ πιο ολοκληρωμένη. Εσύ μπορεί να έχεις άλλη άποψη. Εγώ εξηγώ ΓΙΑΤΙ διαλέγω τη μία ή την άλλη.

ΤΏρα, όσον αφορά τα screenshots σου, δεν είναι αναλύσεις. Όσο και αν δε θέλω να χρησιμοποιήσω αυτή την αναλογία, το screenshot σου απέναντι στην εκτενή ανάλυση που σου πρόσταρα είναι ο,τι ακριβως ακούω όταν μιλάω με αρνητές της κλιματικής αλλαγής. "Είδες εσύ πουθενά με τα μάτια σου τέτοιο πράγμα;" 

Υ.Γ. Επ' ουδενί δε λέω ότι είσαι ο δεύτερος (δε σε ξέρω, απλά μου ήρθε η αναλογία κατευθείαν επειδή είναι ο τομέας μου και βλέπω συνέχεια το ποσό αστεία είναι η πρόταση "εμπειρικών" στοιχείων που έχουν χίλιες δυο τρύπες (στατιστικά) απέναντι σε ολοκληρωμένες αναλύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το io-d είναι 12nm στην σειρά 5χχχ. Το ξέρεις και κάνεις την κότα. 

Τα ίδια κορ στην σειρά 6χχχ με io 7nm ή στον 3d δεν πλησιάζει ο 12900κ :)

οχι ότι πλησιάζει σε work loads τον 5950Χ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick0lis είπε

Το io-d είναι 12nm στην σειρά 5χχχ. Το ξέρεις και κάνεις την κότα. 

Τα ίδια κορ στην σειρά 6χχχ με io 7nm ή στον 3d δεν πλησιάζει ο 12900κ :)

οχι ότι πλησιάζει σε work loads τον 5950Χ 

Kαι γιατί δεν το λες τόση ώρα να πειστεί ο @MikeKata και ο @AtiX

Ναι λόγω io-d δεν μπορεί να πιάσει το efficiency του 12900k, τι να κάνουμε, ας το φτιάξουν στην επόμενη γενιά. Σε αυτή, σε απόλυτο efficiency τον πίνει, παραδέξου το 😜 

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Εγώ σου ποσταρα μεταγενέστερη (δηλαδή όταν είχαν optimized drivers και είχαν διορθωθεί quirks της 12ης γενιάς) ΕΚΤΕΝΗ ανάλυση που περιγράφει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ use cases, και σίγουρα, πολύ περισσότερα σε σχέση με την ανάλυση που μου προσταρες εσύ και βγήκε ακριβώς μια ημέρα μετά την κυκλοφορία. Οπότε καταλαβαίνεις ποια θεωρώ πιο ολοκληρωμένη. Εσύ μπορεί να έχεις άλλη άποψη. Εγώ εξηγώ ΓΙΑΤΙ διαλέγω τη μία ή την άλλη.

ΤΏρα, όσον αφορά τα screenshots σου, δεν είναι αναλύσεις. Όσο και αν δε θέλω να χρησιμοποιήσω αυτή την αναλογία, το screenshot σου απέναντι στην εκτενή ανάλυση που σου πρόσταρα είναι ο,τι ακριβως ακούω όταν μιλάω με αρνητές της κλιματικής αλλαγής. "Είδες εσύ πουθενά με τα μάτια σου τέτοιο πράγμα;" 

Υ.Γ. Επ' ουδενί δε λέω ότι είσαι ο δεύτερος (δε σε ξέρω, απλά μου ήρθε η αναλογία κατευθείαν επειδή είναι ο τομέας μου και βλέπω συνέχεια το ποσό αστεία είναι η πρόταση "εμπειρικών" στοιχείων που έχουν χίλιες δυο τρύπες (στατιστικά) απέναντι σε ολοκληρωμένες αναλύσεις.

Tι ανάλυση θες ρε μαν, ποιές κλιματικές αλλαγές και κουραφέξαλα. Σου βάζω ένα από τα πιο απαιτητικά workload (cbr23) και σου δείχνω πόσο αποδίδει ένας σωστά στημένος 12900k στα 35w. Θες άλλη εφαρμογή? Να σου τρέξω ότι ζητήσεις, κανένα πρόβλημα, σε όλες το πιο efficient CPU θα είναι. 

@nick0lis cyberbug στα 35w - 135 fps :) 

 

https://ibb.co/7CqxdLv

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι γιατί δεν το λες τόση ώρα να πειστεί ο @MikeKata και ο @AtiX

Ναι λόγω io-d δεν μπορεί να πιάσει το efficiency του 12900k, τι να κάνουμε, ας το φτιάξουν στην επόμενη γενιά. Σε αυτή, σε απόλυτο efficiency τον πίνει, παραδέξου το 😜 

Tι ανάλυση θες ρε μαν, ποιές κλιματικές αλλαγές και κουραφέξαλα. Σου βάζω ένα από τα πιο απαιτητικά workload (cbr23) και σου δείχνω πόσο αποδίδει ένας σωστά στημένος 12900k στα 35w. Θες άλλη εφαρμογή? Να σου τρέξω ότι ζητήσεις, κανένα πρόβλημα, σε όλες το πιο efficient CPU θα είναι. 

Το απόλυτο efficiency που ονειρεύεσαι σε ευρώ η διαφορά πια είναι ; Όταν δεν δουλεύει ο 12900 έχει καλό efficiency. Όταν δουλεύει πιάνει 292 βατ ; Στο shutdown έχεις καλύτερο efficiency. 

Έχεις δώσει 2000€ σε μητρικες και ddr5 

Και σε ξεφτιζει μόνο με 450€ ο 5800 3d 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Το απόλυτο efficiency που ονειρεύεσαι σε ευρώ η διαφορά πια είναι ; Όταν δεν δουλεύει ο 12900 έχει καλό efficiency. Όταν δουλεύει πιάνει 292 βατ ; Στο shutdown έχεις καλύτερο efficiency. 

Έχεις δώσει 2000€ σε μητρικες και ddr5 

Και σε ξεφτιζει μόνο με 450€ ο 5800 3d 

Βρε άσε τα € στην άκρη, έχω δώσει 10.000€ σε μητρικές, τι σημασία έχει. Θες είναι πιο ακριβός? Δεκτόν. Θες είναι πιο ακριβές οι μητρικές του? Δεκτόν και αυτόν. Θες έχει καλύτερο VFM σε games o 3d? Και αυτό δεκτόν. Αλλά στο efficiency, τι να κάνουμε, τους σκίζει όλους τους CPU. Γιατί δεν το παραδεχέσαι δεν ξέρω, λές εμένα ιντελάκια αλλά εγώ την πραγματικότητα την παραδεχόμαι. Είναι πιο γρήγορος στα περισσότερα MT σενάρια ο 5950x. Εσύ που είσαι αντικειμενικός γιατί δεν το λές ότι σε efficiency όμως τον πίνει;


Ο 3d είναι αστείος, στα 35w τον περνάει σαν σταματήμενο ο 12900 σε multi

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 5950 σε 3d rendering, editing video, compile  είναι γρηγορότερος max 142βατ.

Ακολουθεί ο 12900κ σε τριπλάσια τιμή στα 292βατ. 

Κάνω δουλειά με την μισή κατανάλωση, έχεις δώσει 2κ+ και ποσταρεις 35w. Θα ήθελα να δω στα 35w τον 12900κ τι κάνει σε row video 200gb ή compile qtwebengine :lol: 

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Βρε άσε τα € στην άκρη, έχω δώσει 10.000€ σε μητρικές, τι σημασία έχει. Θες είναι πιο ακριβός? Δεκτόν. Θες είναι πιο ακριβές οι μητρικές του? Δεκτόν και αυτόν. Θες έχει καλύτερο VFM σε games o 3d? Και αυτό δεκτόν. Αλλά στο efficiency, τι να κάνουμε, τους σκίζει όλους τους CPU. Γιατί δεν το παραδεχέσαι δεν ξέρω, λές εμένα ιντελάκια αλλά εγώ την πραγματικότητα την παραδεχόμαι. Είναι πιο γρήγορος στα περισσότερα MT σενάρια ο 5950x. Εσύ που είσαι αντικειμενικός γιατί δεν το λές ότι σε efficiency όμως τον πίνει;


Ο 3d είναι αστείος, στα 35w τον περνάει σαν σταματήμενο ο 12900 σε multi

Οκ στην άκρη τα λεφτά. 

Θα πάρω τον 12900κ να τον στήσω στα 35watt. Την δουλειά, το χόμπι μου θα το εκτελεί στους χρόνους που κάνει ο 5950; Δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ο 5950 σε 3d rendering, editing video, compile  είναι γρηγορότερος max 142βατ.

Ακολουθεί ο 12900κ σε τριπλάσια τιμή στα 292βατ. 

Κάνω δουλειά με την μισή κατανάλωση, έχεις δώσει 2κ+ και ποσταρεις 35w. Θα ήθελα να δω στα 35w τον 12900κ τι κάνει σε row video 200gb ή compile qtwebengine :lol: 

Οκ στην άκρη τα λεφτά. 

Θα πάρω τον 12900κ να τον στήσω στα 35watt. Την δουλειά, το χόμπι μου θα το εκτελεί στους χρόνους που κάνει ο 5950; Δεν νομίζω. 

Ρε άνθρωπε, μαζί σου σε όλα, αλήθεια (αν και ντάξει, υπερβάλλεις με τα 292watt, 28k score βγάζω στα 160w). 

Αν ψάχνεις για το CPU με το καλύτερο efficiency ανεξαρτήτος επιδόσεων, υπάρχει κάτι καλύτερο από τον 12900k? Aυτό σε ρωτάω, σε αυτό διαφωνούμε με τον atix και τον mikekata, γιατί δεν τους λές ότι είναι αλήθεια 7 σελίδες τώρα και το παλεύουμε?

ΥΓ1. Ποια τριπλάσια τιμή btw, 580€ έχει ο 12900. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Για να καταλάβω. Ισχυρίζεσαι ότι το ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ screenshot που τράβηξες εσύ στο Cinebench δίνει καλύτερη εικόνα από τη σταθερή καταγραφή των average, max και min καταναλώσεων σε μια ευρεία γκάμα stress tests και εφαρμογών σε όλη τη σουίτα του τεστ που έκανε το techpowerup και ελέγχει αποδόσεις σε διαφορετικά power limits για μεγάλες χρονικές περιόδους κλπ;

Η ότι το TechPowerUp παραποιεί τα δεδομένα ("γραφήματα μπορώ να φτιάξω κι εγώ στο MS Paint");

Δεν περίμενα να πέσει τόσο χαμηλά η ποιότητα των επιχειρημάτων...

Πρέπει να καταλάβεις πρώτα τι σημαίνει total system consumption που συμπεριλαμβάνει ακόμα και το αποτέλεσμα ενεργοβόρων μητρικών(=κακό efficiency).

Μετά τι είναι το efficiency. Efficiency είναι σκορ ανά watt κατανάλωσης. Έργο προς θυσία. Όχι σκέτη κατανάλωση.

Σε mining που τέσταρα κάποτε με τον 10900K(στα 5Ghz) έβγαζα περίπου 8000 H/s με ολική κατανάλωση συστήματος 307W μετρημένη από το UPS. Έναντι 118 watts σε idle. Δηλαδή, χοντρικά 189W ή 42 πόντους ανά watt για τα επιπλέον watts πάνω από το idle.

Στα 3,1 Ghz(με κόφτη από τα windows) είχα σκορ ~5000 H/s(για το ίδιο έργο) και ολική κατανάλωση 172 Watts. Δηλαδή, 5000/54W= 92.59 πόντους ανά Watt πλήρους φορτίου.

Πέτυχα υπερδιπλάσιο efficiency ρίχνοντας τη συχνότητα κατά 38%(και όχι κατά >50%). Το efficiency αυξάνεται εκθετικά όσο ρίχνεις τάση και συχνότητες.

Που σημαίνει ότι αν ο 12900K καίει τα άντερά του στα 5,2Ghz για να πάρει 10% κεφάλι από τον 5950X στο δυσμενέστερο σενάριο, τότε μπορεί με λίγο underclock να φτάσει τον 5950X σε σκορ με παραπλήσιο efficiency.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αρα μας λες ότι όλα τα site λένε ψέματα με την Intel να μην βγαίνει να τα διαψεύσει…?

Όχι. Λέμε ότι αν δεν είσαι εντελώς στόκος να τρέχεις τον 12900K όπως οι reviewers στα 5,2Ghz και τον τρέχεις π.χ. στα 4,8Ghz θα πάρεις κοντινό σκορ(<10% διαφορά) με ασύγκριτα καλύτερο efficiency(πάνω από 20%).

Αυτά για productivity. Στα παιχνίδια που θες real time performance θα τον λιώσεις όσο δεν πάει. Εναλλακτικά, βάζεις limit που σου επιτρέπει να παίζεις games στα 5,3Ghz και να πέφτεις στα 4,8 αν υπάρχει τεράστιο load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Eloy είπε

------------

Τότε πως καταφέρνει η Ιntel με τα 10nm να χωράει - στον ίδιο χώρο - περισσότερα τρανζίστορς απ'ότι  η TSMC με τα 7nm ? :)  :)

https://www.techcenturion.com/7nm-10nm-14nm-fabrication

 

Transistor-Density-Comparison.png

Στο γράφημα δεν έχει τον 7+ που έχει περισσότερα από 115… 

επίσης μπράβο στην Intel που κατάφερε να χωρέσει τόσα εκατομμύρια τρανζίστορ χωρίς να καίγονται οι επεξεργαστές της…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όχι. Λέμε ότι αν δεν είσαι εντελώς στόκος να τρέχεις τον 12900K όπως οι reviewers στα 5,2Ghz και τον τρέχεις π.χ. στα 4,8Ghz θα πάρεις κοντινό σκορ(<10% διαφορά) με ασύγκριτα καλύτερο efficiency(πάνω από 20%).

Αυτά για productivity. Στα παιχνίδια που θες real time performance θα τον λιώσεις όσο δεν πάει. Εναλλακτικά, βάζεις limit που σου επιτρέπει να παίζεις games στα 5,3Ghz και να πέφτεις στα 4,8 αν υπάρχει τεράστιο load.

Ο herald δεν είπε κάτι τέτοιο και το ξέρεις, δεν είναι καν του χαρακτήρα του να παραδεχθεί ότι θα χάσει 10% για 20% efficiency…

Και για να θυμίσω μόνο από που ξεκίνησε η κουβέντα:

ναι, τα μικρότερα nm βελτιώνουν τους επεξεργαστές… το ότι κάποια εταιρία αποφάσισε να ξεζουμίσει ένα node δεν σημάνει ότι σε μικρότερα nm ο ίδιος επεξεργαστής δεν θα ήταν αρκετά καλύτερος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...