Προς το περιεχόμενο

Φθηνή έγχρωμη εκτύπωση, τι εκτυπωτή να διαλέξω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, lector είπε

Παντως 100.000 σελιδες που λενε δε νομιζω να αντεξει αυτο το μηχανακι... 50 ισως, αλλα 100 χλωμο. Για τον ογκο που λες (20 το χρονο) εχε κατα νου (με επιφυλαξη βεβαια, δεν ειμαι και μεντιουμ) οτι μετα το περας της εγγυησης μπορεις να το θεωρεις ξοφλημενο. Θα εχει αλλωστε και φθορες στα μηχανικα μερη, ροδακια, γραναζια, ink pad κλπ. Ειναι καλο να το πας για σερβις πριν ληξει η εγγυηση, ασχετως αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα ή οχι, μπας και σου αντικαταστησουν ο,τι αντικαθισταται και παρατεινεις εστω και για λιγο τη ζωη του.

Αν βγάλει τα 50.000 ας πάει για πέταμα να σου πω την αλήθεια μετά. Θα έχει βγάλει πολλές φορές τα λεφτά του. Πάντως αυτό με το service έχεις δίκαιο αξίζει να γίνει. 

Πάντως σε laser έχουμε έναν αθάνατο προσωπικό εκτυπωτή HP P1102 (αγορά 49ευρώ σε προσφορά Public το 2015) που πάτησε φέτος τις 140.000 σελίδες  με 8 χρόνια χρήση:P  Μακάρι έστω να πλησιάσει.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Billator είπε

Πάντως σε laser έχουμε έναν αθάνατο προσωπικό εκτυπωτή HP P1102 (αγορά 49ευρώ σε προσφορά Public το 2015) που πάτησε φέτος τις 140.000 σελίδες  με 8 χρόνια χρήση:P  Μακάρι έστω να πλησιάσει.

Αυτο το σκατουλακι βαζει κατω πολλα καινουρια μηχανηματα ειναι η αληθεια, απο διαφορες αποψεις (ταχυτητα, οικονομια, αντοχη). Φυλα το ως κορη οφθαλμου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και αναφέρθηκε παραπάνω , η ιστορία με τα τσίπ εκτυπωτών που "κλειδώνουν" τη λετουργία του όταν συμπληρώσουν ένα συγκεκριμένο αριθμό εκτυπώσεων είναι γνωστή εδώ και πολλά χρόνια.Βγάζανε και προγραμματάκια που έκαναν reset τον συγκεκριμένο counter και έτσι μπορούσες ουσιαστικά να τυπώνεις για χρόνια χωρίς να σου κλειδώσει ο εκτυπωτής.Με τέτοιο προγραμματάκι ο canon που είχα άντεξε για αρκετά χρόνια μέχρι που μπούκωσαν τα ακροφύσια από δική μου υπαιτιότητα και αναγκάστηκα να τον αντικαταστήσω.Υπάρχει και το γνωστό ντοκυμανταίρ που παραθέτω παρακάτω με τίτλο Lightbulb conspiracy ή αλλιώς Η συνομωσία του λαμπτήρα που εξηγεί με τον πιο γλαφυρό τρόπο για πιο λόγο "χαλάνε" τα καταναλωτικά προϊόντα.Εκτός από το περιστατικό με τους εκτυπωτές αναφέρεται και σε μια εταιρία που κατασκεύαζε γυναικεία καλσόν όπου είχε τη φαεινή ιδέα να βγάλει στην αγορά καλσόν που δεν χάλαγαν και φυσικά έκλεισε γιατί μετά από κάποιο σημείο δεν πουλούσε τίποτα αφού τα καλσόν της δεν ήθελαν αντικατάσταση.

Αξίζει σε όποιον δεν το έχει δει να αφιερώσει λίγο χρόνο.Καταλαβαίνεις πολλά πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας και ο λόγος για τον οποίο συμβαίνουν.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή βρήκα στα 150 ευρώ τον HP Smart Tank 720 σφραγισμένο (από fb marketplace), είπα να πάρω το ρίσκο και να το αγοράσω με την λογική ότι έστω και μόνο με τα μελάνια που έρχεται να αντέξει θα μου έχει κάνει απόσβεση.

Τα συναισθήματα είμαι μέτρια:
1. Πολύ δύσκολη εγκατάσταση ( χρειάστηκε περίπου 20 φορές να το κάνω reset για να μπει στο δίκτυο).
2. Αποσυνδέεται όποτε θέλει από το δίκτυο με αποτέλεσμα να εκτυπώνει όποτε θέλει, και όταν φαίνεται κανονικά συνδεδεμένος παίρνει 30-50 δευτερόλεπτα για να λάβει το αρχείο. Κατέληξα και το σύνδεσα με USB.
3. Χωρίς να έχω εμπειρία από αντίστοιχο μηχάνημα συγκριτικά με εκτυπωτή laser είναι υπερβολικά αργός, ειδικά στην εκτύπωση διπλής όψης ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ αργός αλλά μου φαίνεται ότι "περιμένει" για να στεγνώσει το μελάνι πριν εκτυπώσει την πίσω πλευρά. 
4. Οι πρώτες 50 εκτυπώσεις ήταν μάπα (έκανα και πειράματα με τις ρυθμίσεις για να δω ποιότητα / χρώματα) και κατέληξα σε ένα (σε καμία περίπτωση τέλειο) decent σημείο με μέτρια απεικόνιση χρωμάτων σε χαρτί 80gr. Όταν τα βάζω όλα στο βέλτιστο τα χρώματα είναι αρκετά καλύτερα σχεδόν ίδια με ένα φωτοτυπάδικο. Κατέληξα στο ιδανικό (και για οικονομία χρώματος) σε Κανονική ποιότητα αλλά με μέγιστα DPI. 
5. Τώρα έχει ολοκληρώσει τις πρώτες 500 εκτυπώσεις αργά και σταθερά χωρίς προβλήματα και η στάθμη των χρωμάτων δεν φαίνεται να μειώθηκε καθόλου. 
6. Επειδή ο κάδος με τα φύλλα είναι κλειστός (και πρέπει να το ανοίγεις), δεν βολεύει καθόλου για την εκτύπωση voucher για τις courier και όσες φορές δοκίμασα έφαγε το φύλλο οπότε για αυτό θα συνεχίζουμε με τον laser. 

Στις 500 εκτυπώσεις (μπρος πίσω) μόνο 1 φορά έφαγε φύλλο και αυτό νομίζω έφταιγε το ίδιο το φύλλο που η γωνία ήταν ελαφρώς τσαλακωμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Billator είπε

Παιδιά επειδή βρήκα στα 150 ευρώ τον HP Smart Tank 720 σφραγισμένο (από fb marketplace), είπα να πάρω το ρίσκο και να το αγοράσω με την λογική ότι έστω και μόνο με τα μελάνια που έρχεται να αντέξει θα μου έχει κάνει απόσβεση.

Τα συναισθήματα είμαι μέτρια:
1. Πολύ δύσκολη εγκατάσταση ( χρειάστηκε περίπου 20 φορές να το κάνω reset για να μπει στο δίκτυο).
2. Αποσυνδέεται όποτε θέλει από το δίκτυο με αποτέλεσμα να εκτυπώνει όποτε θέλει, και όταν φαίνεται κανονικά συνδεδεμένος παίρνει 30-50 δευτερόλεπτα για να λάβει το αρχείο. Κατέληξα και το σύνδεσα με USB.
3. Χωρίς να έχω εμπειρία από αντίστοιχο μηχάνημα συγκριτικά με εκτυπωτή laser είναι υπερβολικά αργός, ειδικά στην εκτύπωση διπλής όψης ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ αργός αλλά μου φαίνεται ότι "περιμένει" για να στεγνώσει το μελάνι πριν εκτυπώσει την πίσω πλευρά. 
4. Οι πρώτες 50 εκτυπώσεις ήταν μάπα (έκανα και πειράματα με τις ρυθμίσεις για να δω ποιότητα / χρώματα) και κατέληξα σε ένα (σε καμία περίπτωση τέλειο) decent σημείο με μέτρια απεικόνιση χρωμάτων σε χαρτί 80gr. Όταν τα βάζω όλα στο βέλτιστο τα χρώματα είναι αρκετά καλύτερα σχεδόν ίδια με ένα φωτοτυπάδικο. Κατέληξα στο ιδανικό (και για οικονομία χρώματος) σε Κανονική ποιότητα αλλά με μέγιστα DPI. 
5. Τώρα έχει ολοκληρώσει τις πρώτες 500 εκτυπώσεις αργά και σταθερά χωρίς προβλήματα και η στάθμη των χρωμάτων δεν φαίνεται να μειώθηκε καθόλου. 
6. Επειδή ο κάδος με τα φύλλα είναι κλειστός (και πρέπει να το ανοίγεις), δεν βολεύει καθόλου για την εκτύπωση voucher για τις courier και όσες φορές δοκίμασα έφαγε το φύλλο οπότε για αυτό θα συνεχίζουμε με τον laser. 

Στις 500 εκτυπώσεις (μπρος πίσω) μόνο 1 φορά έφαγε φύλλο και αυτό νομίζω έφταιγε το ίδιο το φύλλο που η γωνία ήταν ελαφρώς τσαλακωμένη. 

Αν ήταν τέλειο για όλες τις χρήσεις με 150 ευρώ, όλοι θα είχαν τέτοια και θα είχε τελειώσει το ζήτημα εκτύπωσης δια παντός.

Για το έγχρωμο που θέλεις, σε αυτή την τιμή είναι ευκαιριάρα. θα συμβιβαστείς με τους χρόνους εκτύπωσης και θα είσαι μια χαρά.

 

Tip: Πριν φορτώσεις φύλλα, φύσηξε τα να ανοίξουν μεταξύ τους. Αυτό ισχύει για όλους τους εκτυπωτές.

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Billator είπε

είπα να πάρω το ρίσκο και να το αγοράσω με την λογική ότι έστω και μόνο με τα μελάνια που έρχεται να αντέξει θα μου έχει κάνει απόσβεση

Όπως βλέπεις, μόνος σου το λες ότι τσάμπα τα βάζεις με το μηχάνημα. Η τιμή που το πήρες ήταν χώμα, ο εκτυπωτής θα αντέξει και θα βάλεις κι άλλη σειρά, αρκεί να το προσέχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Για το έγχρωμο που θέλεις, σε αυτή την τιμή είναι ευκαιριάρα. θα συμβιβαστείς με τους χρόνους εκτύπωσης και θα είσαι μια χαρά.

Λογικά θα βάζουμε τις εκτυπώσεις στον νεκρό χρόνο και ας παίρνει όση ώρα θέλει. Αναφορικά για να βγάλει 10 αντίτυπα με 9 φύλλα (μπρος πίσω αυτόματα, 18 σελίδες) θέλει περίπου 4 ώρες. Αν δεν χρησιμοποιήσουμε την αυτόματη μπρος πίσω εκτύπωση 1,5 ώρα αλλά ίσως καλύτερη επιλογή είναι το αυτόματο για να μην καταπονούμε πολύ τις κεφαλές για να έχει μεταξύ των εκτυπώσεων περισσότερο κενό χρόνο (ή τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι).

Απλά το αφήνουμε να εκτυπώνει μόνο του :P 
 

4 ώρες πριν, highpriest είπε

Tip: Πριν φορτώσεις φύλλα, φύσηξε τα να ανοίξουν μεταξύ τους. Αυτό ισχύει για όλους τους εκτυπωτές.

Πρώτη φορά μου έτυχε σήμερα να τραβήξει 2 φύλλα μαζί, ποτέ δεν μου είχε τύχει με τους laser. Οπότε καλό tip 👍

 

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Όπως βλέπεις, μόνος σου το λες ότι τσάμπα τα βάζεις με το μηχάνημα. Η τιμή που το πήρες ήταν χώμα, ο εκτυπωτής θα αντέξει και θα βάλεις κι άλλη σειρά, αρκεί να το προσέχεις.

Η αλήθεια είναι ότι αν μετά τα 20-30 πρώτα δοκιμαστικά φύλλα δεν διορθωνόταν η χρωματική απόχρωση θα ήταν άχρηστος, δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει στις καινούριες κεφαλές στις πρώτες εκτυπώσεις αλλά έδειχνε τελείως άλλα χρώματα :P Ήταν σαν να είχε μπει ένα κίτρινο φίλτρο και τα μπλε τα έκανε λιγότερο μπλε.
Αλλά μετά που έπαιζα με τις ρυθμίσεις τότε κάτι έγινε και ξεκίνησε να διορθώνεται. 

Αλλά τι να λέμε όλα καλά, στα 150 ευρώ είχε 3 μαύρα 135ml δοχεία και ένα σετ έγχρωμων. 

Μέτρια συναισθήματα έχω κυρίως λόγω της αρχικής κακής επαφής, αλλά αφού μπόρεσα να το ταιριάξω στα μέτρα μου με ένα decent αποτέλεσμα είμαι 100% ικανοποιημένος. Με 100gr φύλλο βλέπω ότι βγάζει και λίγο ακόμα καλύτερα χρώματα. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Billator είπε

Λογικά θα βάζουμε τις εκτυπώσεις στον νεκρό χρόνο και ας παίρνει όση ώρα θέλει. Αναφορικά για να βγάλει 10 αντίτυπα με 9 φύλλα (μπρος πίσω αυτόματα, 18 σελίδες) θέλει περίπου 4 ώρες. Αν δεν χρησιμοποιήσουμε την αυτόματη μπρος πίσω εκτύπωση 1,5 ώρα αλλά ίσως καλύτερη επιλογή είναι το αυτόματο για να μην καταπονούμε πολύ τις κεφαλές για να έχει μεταξύ των εκτυπώσεων περισσότερο κενό χρόνο (ή τουλάχιστον έτσι το σκέφτομαι).

Ο γενικός κανόνας είναι ότι, στο μέτρο του δυνατού βέβαια, αποφεύγουμε την αυτόματη διπλή όψη, προτιμάμε τη χειροκίνητη. Η καταπόνηση του οποιουδήποτε μηχανήματος με τη χειροκίνητη είναι σημαντικά μικρότερη. Προσωπικά, αν και δεν έχω θέμα ταχύτητας στη διπλή όψη γιατί χρησιμοποιώ laser, σχεδόν πάντα τυπώνω χειροκίνητα.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeole είπε

Ο γενικός κανόνας είναι ότι, στο μέτρο του δυνατού βέβαια, αποφεύγουμε την αυτόματη διπλή όψη, προτιμάμε τη χειροκίνητη. Η καταπόνηση του οποιουδήποτε μηχανήματος με τη χειροκίνητη είναι σημαντικά μικρότερη. Προσωπικά, αν και δεν έχω θέμα ταχύτητας στη διπλή όψη γιατί χρησιμοποιώ laser, σχεδόν πάντα τυπώνω χειροκίνητα.

Ναι αλλά εκτυπώνει πολύ πιο γρήγορα οπότε θεωρητικά αυτό δεν είναι χειρότερο για τις κεφαλές; 
Ειδικά όταν μιλάμε για εκατοντάδες εκτυπώσεις την μία πίσω από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Billator είπε

Ναι αλλά εκτυπώνει πολύ πιο γρήγορα οπότε θεωρητικά αυτό δεν είναι χειρότερο για τις κεφαλές; 
Ειδικά όταν μιλάμε για εκατοντάδες εκτυπώσεις την μία πίσω από την άλλη.

Ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα:  Έχεις να τυπώσεις πχ ένα pdf 100 σελίδων. Υπάρχουν δύο τρόποι να το κάνεις, πατώντας το κουμπί και να ασχοληθείς με κάτι άλλο όσο τυπώνει. Ο πρώτος είναι να βάλεις να τυπωθούν οι σελίδες σε αυτόματη διπλή όψη από τον εκτυπωτή. όλες μαζί ή 10-10, 20-20 κλπ. Αυτός ο τρόπος καταπονεί πολύ το οποιοδήποτε μηχάνημα. Ο δεύτερος τρόπος είναι να δώσεις εντολή να τυπώσει μόνο τις μονές σελίδες (αν θέλεις σε reverse order-εμένα με βολεύει) και, όταν τελειώσεις, παίρνεις το πακέτο που εκτυπώθηκε, το βάζεις στην κασέτα, δίνεις εντολή να τυπώσει τις ζυγές σελίδες και ξεμπέρδεψες.

Όσο για το ότι τις τυπώνει πολλές μαζί στη σειρά, δε νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία. Έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, georgeole είπε

Ο γενικός κανόνας είναι ότι, στο μέτρο του δυνατού βέβαια, αποφεύγουμε την αυτόματη διπλή όψη, προτιμάμε τη χειροκίνητη. Η καταπόνηση του οποιουδήποτε μηχανήματος με τη χειροκίνητη είναι σημαντικά μικρότερη. Προσωπικά, αν και δεν έχω θέμα ταχύτητας στη διπλή όψη γιατί χρησιμοποιώ laser, σχεδόν πάντα τυπώνω χειροκίνητα.

Αυτό είναι εντελώς λάθος συμβουλή για ink tank εκτυπωτές.

Αν έχεις αυτόματη διπλή όψη, το αφήνεις να γυρνάει τα φύλλα μόνο του.

Το μελάνι είναι υγρό, δεν είναι γραφίτης τόνερ.  Αν σκεφτείς πως θα δώσεις πρώτα τα μονά 50 σελίδες και μετά τα ζυγά άλλες 50 γυρνώντας τα φύλλα για να κερδίσεις χρόνο, επειδή στακάρεις 50 υγρές γρήγορες σελίδες την μια πάνω στην άλλη, οι περιπτώσεις να σου τραβήξει στην άλλη όψη διπλό φύλλο κολλημένο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.

Οπότε χειροκίνητα έχεις χάσει την αρίθμηση των σελίδων, απο το σφάλμα διπλό-τραβήγματος και μετά. Θα σου πηδάει σελίδες στην εκτύπωση. Από την μια το ένα φύλλο θα είναι η σελίδα 11 και απο την άλλη μεριά αντί να έχει την 12 θα έχει την 14 πχ. Και μετά όλες οι σελίδες πέταμα και φτου απο την αρχή!

Αφήνουμε το αυτόματο να κάνει την δουλειά του. Να στεγνώσει η μια σελίδα, να την γυρίσει, να την εκτυπώσει και να μην ξανασχοληθούμε με αυτό το φύλλο.

 

Παθών και μαθών. Πούλησα μονής εκτύπωσης ink tank χωρις κανένα πρόβλημα, και τον αντικατέστησα με αυτόματης διπλής εκτύπωσης, μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Αυτό είναι εντελώς λάθος συμβουλή για ink tank εκτυπωτές.

Αν έχεις αυτόματη διπλή όψη, το αφήνεις να γυρνάει τα φύλλα μόνο του.

Το μελάνι είναι υγρό, δεν είναι γραφίτης τόνερ.  Αν σκεφτείς πως θα δώσεις πρώτα τα μονά 50 σελίδες και μετά τα ζυγά άλλες 50 γυρνώντας τα φύλλα για να κερδίσεις χρόνο, επειδή στακάρεις 50 υγρές γρήγορες σελίδες την μια πάνω στην άλλη, οι περιπτώσεις να σου τραβήξει στην άλλη όψη διπλό φύλλο κολλημένο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.

Οπότε χειροκίνητα έχεις χάσει την αρίθμηση των σελίδων, απο το σφάλμα διπλό-τραβήγματος και μετά. Θα σου πηδάει σελίδες στην εκτύπωση. Από την μια το ένα φύλλο θα είναι η σελίδα 11 και απο την άλλη μεριά αντί να έχει την 12 θα έχει την 14 πχ. Και μετά όλες οι σελίδες πέταμα και φτου απο την αρχή!

Αφήνουμε το αυτόματο να κάνει την δουλειά του. Να στεγνώσει η μια σελίδα, να την γυρίσει, να την εκτυπώσει και να μην ξανασχοληθούμε με αυτό το φύλλο.

 

Παθών και μαθών. Πούλησα μονής εκτύπωσης ink tank χωρις κανένα πρόβλημα, και τον αντικατέστησα με αυτόματης διπλής εκτύπωσης, μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο.

Πολύ ωραία. Αφού το λες εσύ μία, εγώ συμφωνώ δέκα. Η ταλαιπωρία όμως του μηχανήματος με τα πήγαινε-έλα των φύλλων δεν παραμένει; Επίσης, δεν παίζει να το αφήνεις να στεγνώνει και να το βάζεις χειροκίνητα;

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, georgeole είπε

Πολύ ωραία. Αφού το λες εσύ μία, εγώ συμφωνώ δέκα. Η ταλαιπωρία όμως του μηχανήματος με τα πήγαινε-έλα των φύλλων δεν παραμένει; Επίσης, δεν παίζει να το αφήνεις να στεγνώνει και να το βάζεις χειροκίνητα;

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς ταλαιπωρία. Αυτά τα μηχανήματα (τα ink tank εννοώ) έχουν έναν κύκλο ζωής τριετίας-τετραετίας- ίσως πενταετίας (ειδικά τα φτηνότερα) και καλό είναι όποιος τα παίρνει να το κάνει για να τους πιεί το αίμα μέσα στην εγγύηση ή/και να βγάλουν τα λεφτά τους. Αυτό κυρίως επειδή είναι φιξ κλειστά μηχανήματα που δεν επιδέχονται επισκευής με αλλαγή ανταλλακτικών. Δεν μπορείς πχ να αλλάξεις το ρόλλερ που τραβάει το χαρτί επειδή απλά δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό στην ελεύθερη αγορά. Ακόμη και κάποια ανταλλακτικά που μπορείς να αλλάξεις σε τέτοια μηχανήματα, πρέπει να φύγουν στην αντιπροσωπεία, επειδή σε εμάς τους εξωτερικούς δεν δίνουν ανταλλακτικά. 

 

Σε laser μηχανήματα τα πράγματα αλλάζουν. Αυτό που εσύ ονομάζεις ταλαιπωρία είναι η φυσική φθορά ενός εξαρτήματος  (κάποιο ρόλλερ συνήθως) που όμως μπορεί στους περισσότερους laser κάποιας αξίας να αντικατασταθεί, και σχετικά φτηνά.

Είναι σαν να μου λες πως έχεις αμάξι με aircondition, αλλά δεν το ανάβεις για να μην χάσει την απόδοση του το φρέον. Για ποιον λόγο αγόρασες τότε αμάξι με aircondition και το πλήρωσες παραπάνω;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς ταλαιπωρία. Αυτά τα μηχανήματα (τα ink tank εννοώ) έχουν έναν κύκλο ζωής τριετίας-τετραετίας- ίσως πενταετίας (ειδικά τα φτηνότερα) και καλό είναι όποιος τα παίρνει να το κάνει για να τους πιεί το αίμα μέσα στην εγγύηση ή/και να βγάλουν τα λεφτά τους. Αυτό κυρίως επειδή είναι φιξ κλειστά μηχανήματα που δεν επιδέχονται επισκευής με αλλαγή ανταλλακτικών. Δεν μπορείς πχ να αλλάξεις το ρόλλερ που τραβάει το χαρτί επειδή απλά δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό στην ελεύθερη αγορά. Ακόμη και κάποια ανταλλακτικά που μπορείς να αλλάξεις σε τέτοια μηχανήματα, πρέπει να φύγουν στην αντιπροσωπεία, επειδή σε εμάς τους εξωτερικούς δεν δίνουν ανταλλακτικά. 

 

Σε laser μηχανήματα τα πράγματα αλλάζουν. Αυτό που εσύ ονομάζεις ταλαιπωρία είναι η φυσική φθορά ενός εξαρτήματος  (κάποιο ρόλλερ συνήθως) που όμως μπορεί στους περισσότερους laser κάποιας αξίας να αντικατασταθεί, και σχετικά φτηνά.

Είναι σαν να μου λες πως έχεις αμάξι με aircondition, αλλά δεν το ανάβεις για να μην χάσει την απόδοση του το φρέον. Για ποιον λόγο αγόρασες τότε αμάξι με aircondition και το πλήρωσες παραπάνω;

Τέλεια! Ούτε εσύ καταλάβαινες την "ταλαιπωρία" ούτε εγώ τις φθηνοκατασκευές!😄 Αχ, φίλε μου, για ανθρώπους σαν κι εμένα που προτιμούν τα κάπως ποιοτικά προϊόντα, η ανάλυση αυτή πονάει. Ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (που επιβεβαιώνουν τον κανόνα): Μια φίλη εκπαιδευτικός σε δημοτικό, χρησιμοποιεί τους 2 ecotank που έχει στο σπίτι ως εξής: τυπώνει 20 φορές την πρώτη σελίδα, μετά, αφού στεγνώσει μάλλον, τα βάζει χειροκίνητα να τυπώσει την πίσω σελίδα κοκ. Παραδόξως, με το σύστημα αυτό τα μηχανήματά της ακόμα αντέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgeole είπε

Τέλεια! Ούτε εσύ καταλάβαινες την "ταλαιπωρία" ούτε εγώ τις φθηνοκατασκευές!😄 Αχ, φίλε μου, για ανθρώπους σαν κι εμένα που προτιμούν τα κάπως ποιοτικά προϊόντα, η ανάλυση αυτή πονάει. Ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (που επιβεβαιώνουν τον κανόνα): Μια φίλη εκπαιδευτικός σε δημοτικό, χρησιμοποιεί τους 2 ecotank που έχει στο σπίτι ως εξής: τυπώνει 20 φορές την πρώτη σελίδα, μετά, αφού στεγνώσει μάλλον, τα βάζει χειροκίνητα να τυπώσει την πίσω σελίδα κοκ. Παραδόξως, με το σύστημα αυτό τα μηχανήματά της ακόμα αντέχουν.

Οι ecotank Epson έχουν πιεζοηλεκτρικό σύστημα και χρησιμοποιούν μελάνι που δεν χρειάζεται να θερμανθεί. Αλλη περίπτωση. Βέβαια εκείνοι έχουν άλλα θέματα...

Το ρεζουμε της υπόθεσης είναι πως υπάρχουν ποιοτικοί ink tank  (όπως τους εννοείς εσύ) αλλά είναι στο άνω άκρο της τιμής. Αισθητά πάνω απο 500+ ευρώ.

Στα φτηνομηχανήματα ισχύει παντού το ίδιο. Λιώσιμο μέχρι να πεθάνουν.

Αν κάτσεις να δεις τι μοντέλα είναι οι ink tank θα καταλάβεις και την ποιότητα. Ο HP 415 πχ είναι πρακτικά ένας 2320 με σύστημα ροής. 

150-200 ευρώ ο 415

30-40 ευρώ ο 2320 (όταν κυκλοφορούσε)

πλήρωνες +150 ευρώ το σύστημα tank για ένα μια κατασκευή ευτελούς αξίας κατα τα άλλα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...