Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο perishop/peristore/peristores.gr


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/12/2023 στις 11:36 ΜΜ, fanastas είπε

Εκανα κι εγώ το  λάθος να πάρω απο εκεί airpods 3. Στειλαν λάθος προϊόν (αντί για magsafe, lighning case) και φυσικά όχι EU. Καταφερα μετα απο πολλα email να με πάρουν τηλεφωνο. Μου ζητησαν να τα γυρίσω και θα μου στειλουν άμεσα πίσω τα χρήματα. Τους τα έστειλα πίσω με δική τους χρέωση. Από τότε εξαφανίστηκαν. Εχω στείλει άπειρα μεηλ με αποδεικτικά (έκανα τα πάντα print screen απο την αρχη της παραγγελιας, κρατησα κωδικους ACS κτλ κτλ...όλα) με πήραν κανα 2 φορές τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι στην αποθηκη και θα με ενημερώσουν αμεσα για την αποστολή.  Όταν παιρνω εγω και σε 2 κινητα τους που κρατησα, δεν απανταν ποτε. Την 14η ημέρα έστειλα αίτηση υπαναχώρησης και φυσικά καμια απάντηση. Πλήρωσα με τραπεζική κατάθεση. ξέρετε αν μπορώ να την ακυρώσω ή αν μπορώ να κάνω κάτι μέσω της τράπεζάς μου; Προτείνετε κάτι άλλο να κάνω; Δυστυχώς όλα αυτά έγιναν για να γλιτώσω 20 ευρώ από τις κλασικές τιμές (πλαίσιο, istrom κτλ). Τώρα από 189 τα πουλάνε πάλι 209. Γενικά την πάτησα δηλαδή. Φταίω κι εγώ λιγάκι από την βιασύνη μου και δέλεαρ της χαμηλής τιμής. 

Σου επιστράφηκαν τα χρήματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σκρουτζ και το  Bestprice είναι ιδιωτικές επιχείρησεις και ρυθμίζουν την αγορά λιανικού εμπορίου.
Κάνουν ότι θέλουν, όποτε θέλουν και είναι και νομιμότατα
Οσο εσύ παλεύεις με νύχια και με δόντια να τα βγάλεις πέρα, κάποιοι επιτήδειοι  βρίσκουν τρόπους και  τρύπες για να κερδίζουν.
Καθώς το Πάρτυ ασυδοσίας συνεχίζετε και εξελίσσεται εμείς είμαστε παρατηρητές ή θύματα σε απάτες ενώ το κράτος κλείνει ή στραβώνει τα μάτια του
Επειδή δεν πρόκειται κανένας να σε προστατεύσει ούτε οι κρατικοί μηχανισμοί ούτε η αστυνομία
Προστάτευσε τον εαυτό σου
Οταν προκαταβάλεις ένα σημαντικό ποσό για αγορά τίθεσαι σε ένα καθεστώς ομηρίας στη διάθεση του εκάστοτε πωλητή
Επειδή οι απατεώνες πωλητές αυξάνουν διαρκώς, ολοένα αυξάνουν και οι πιθανότητες να εξαπατηθείς
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα κατά την άποψή μου 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2023 στις 4:09 ΜΜ, nk9 είπε

Μια χαρά μπορείς να μηνυθεις για δημόσιο σχόλιο στην Google.

Μάλλον συγχέεται αυτό με το γεγονός πως η εταιρία εδρεύει στην Ιρλανδία και διέπεται από τους εκεί νόμους.

Γνωρίζετε αν επιστρέφουν τά χρήματα? 

Στις 18/11/2023 στις 8:53 ΜΜ, Fulgore είπε

Μπα. Δυστηχώς οι περισσότεροι πλέον το μόνο που κοιτάζουν είναι ποιο κατάστημα έχει την χαμηλότερη τιμή και τέλος.

Το βλέπουμε αυτό πολλές φορές και σε κριτικές.

Θέλει ο άλλος πχ να αγοράσει ενα ακριβό iphone, και όπως γράφει και στην αξιολόγηση, παρόλο που βλέπει αρνητικές κριτικές, παίρνει το ρίσκο και αυτός να κάνει παραγγελία.

Ιδια ιστορία και με το άλλο δημοφιλές κατάστημα του bestprice. Τι και αν υπάρχουν ένα σωρό αρνητικές κριτικές, ψαρώνουν πολλοί από την χαμηλή τιμή και παραγγέλνουν.

Αυτό το πράγμα έγραψα και σε ένα συμφορουμίτη πιο πίσω

 

 

Στις 16/12/2023 στις 3:14 ΜΜ, Fulgore είπε

Ποια φοβερή αντιμετώπιση ρε συμφορουμίτη, πλάκα μας κάνεις?

Εσύ ο ίδιος γράφεις πιο πάνω ότι πέραν του λάθος προιοντος που έστειλαν(μάλιστα αναφέρεις ότι δεν ήταν καν Ευρωπαικό),  πέρασαν 2 εβδομάδες και οι άλλοι ούτε φωνή, ούτε ακρόαση......

Μην σχολιάσουμε το γεγονός ότι ενώ εδώ και χρόνια φωνάζουμε στο εδώ forum να αποφεύγετε την τραπεζική κατάθεση σε μικρομάγαζα, ορισμένοι εκεί συνεχίζουν να πληρώνουν έτσι.

Και αφού τα επέστρεψες όπως είπες πίσω, τα άμεσα χρήματα δεν μπήκαν ποτέ, ούτε σου έστειλαν άλλα.

Ποια email που πήγαν στα spam?Τόσες επικοινωνίες είχες με την συγκεκριμένη εταιρεία....

Απλά οι άλλοι για να μην ακυρώσεις/κάνεις καταγγελία με όσα τους έστειλες, έδωσαν μια έκπτωση για τα μάτια του κόσμου, και τους λές και μπράβο και από πάνω......

Ο άλλος συμφορουμίτης όπως βλέπεις πιο πάνω, 1.5 μήνα περιμένει να του επιστραφούν τα χρήματα, και εσύ λές ότι είναι και υπόδειγμα αντιμετώπισης......

Οτι να ναι, κυριολεκτικά όμως.

Αν έχεις πληρώσει με κάρτα, πάς στην τράπεζα και κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής και τους λές το γιατί.

Αλλιώς, κλασσικά καταγγελία.

Όταν πηγατε στην τράπεζα σάς τά επέστρεψε? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, K22 είπε

Το Σκρουτζ και το  Bestprice είναι ιδιωτικές επιχείρησεις και ρυθμίζουν την αγορά λιανικού εμπορίου.
Κάνουν ότι θέλουν, όποτε θέλουν
Οσο εσύ παλεύεις με νύχια και με δόντια να τα βγάλεις πέρα, κάποιοι επιτήδειοι  βρίσκουν τρόπους και  τρύπες για να κερδίζουν.

τελειωσε το παρτυ των καταστηματων, αυτο εγινε

υπαρχει παρτυ αλλου μεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Χρήστος Κοβ. είπε

Μου ήρθε μόλις το διαβιβαστικο από Συνήγορο του Καταναλωτή. Ένα πράγμα θα πω. 118 καταγγελίες μέχρι στιγμής 

Χαμος ε και κανείς δεν ασχολείται. Κλασική Ελλάδα τι να πω δεν ξέρω. Και πόσο κόσμος δεν έχει κάνει καθόλου κίνηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Χρήστος Κοβ. είπε

Ένα πράγμα θα πω. 118 καταγγελίες μέχρι στιγμής 

και ποσοι / ποσες ειναι ακομα που απλα περιμενουν το μανα εεε το δεμα τους ακι δεν εχουν κανει τιποτα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Χρήστος Κοβ. είπε

Είμαστε δύο, είμαστε τρεις... 

Ο Συνήγορος του Καταναλωτή δυστυχώς παιδιά μόνο σύσταση μπορεί να κάνει, την οποία την χρησιμοποιείς σε μετέπειτα δικαστική διεκδίκηση. Δύσκολα τα πράγματα γι' αυτό προσοχή, πίσω από το τυρί (πολύ χαμηλές τιμές) πάντα υπάρχει η φάκα!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο παραγγελίες έκανα στα τέλη Ιανουαρίου.

Οι αριθμοί παραγγελιών ήταν 54710 και 55100 (στο περίπου θυμάμαι τα νούμερα. Τις παραγγελίες τις έκανα με διάφορα 2 ημερών). Στο email επιβεβαίωσης έλεγε πως θα αποστείλουν σε 20 εργασιμες γιατί ζήτησα αποφορολόγηση. 

Εν τέλη οι 20 εργάσιμες έγιναν περίπου 30. Όταν απείλησα πως θα προχωρήσω σε καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή μου απάντησαν εντός 10 λεπτών με κωδικό αποστολης από acs.

Η εταιρία φαίνεται να εδρεύει στην Λάρισα και το δέμα μου ήρθε από Αρναία Χαλκιδικής!!! Εν τέλη ήταν κομπλέ το κινητό.

Poco X6 12/512 220€!!!! (Με αποφορολογηση!). 

 

Δε θα ξαναψωνιζα να πω την αλήθεια. Αλλά βλέποντας τα σχόλια θεωρώ πως δεν είναι απάτη. Απλά αργεί πάρα πολύ να στείλει τα προϊόντα και μαλλον δεν υπάρχει καθόλου προσωπικό για να απαντάει σε emails και τηλέφωνα. Γι'αυτό είναι αδύνατο να τους βρεις!

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...