Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα καταργήσει εντελώς το Lightning για χάρη του USB-C τον επόμενο χρόνο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, xristos_91 είπε

Πολύ πιο ανθεκτική η "lightning" θύρα. Έχει Απόλυτο δίκιο ο φίλος Vagos. Όσοι γελάτε ελάτε σε ενα service να δείτε πόσο ωραία ξεκολλούν τα pins από τις πλακέτες των android-phones και πόσο εύκολα ξεκολλούν οι κεντρικές ακίδες στις θύρες...

Αυτό ακριβώς θέλω να τους πω και μου λένε είναι πιο γρήγορη η C . Η lighting κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και εφαρμόζει σωστά χωρίς να φεύγει με το παραμικρό . Η type c κουνάς το καλώδιο και φεύγει από τη θέση του , δε δουλεύει η γρήγορη φόρτιση και γενικότερα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. 

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Για να δούμε:

Η διαφορά ταχύτητας μεταξύ των δύο είναι χαώδης υπέρ του USB C

Το USB C υποστηρίζει περισσότερα Watt/Amp

Το USB C υποστηρίζεται από όλο και περισσότερες συσκευές 

Όσον αφορά την διαρκεία στον χρόνο το γεγονός ότι υπερτερεί το lightning υπάρχει απλά στο κεφάλι κάποιων. 

Κατά τα άλλα το lightning είναι "ανώτερο" 

Είπα  πολύ συγκεκριμένα που είναι ανώτερο. Η θύρα κουμπώνει και εφαρμόζει το ίδιο καλά και μετα απο 10.000 βάλε -βγάλε . Όταν κανεις το ίδιο στην type c πας για αλλαγή θύρας .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτό που για κάποιοι χαίρονται για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσουν και ταυτόχρονα αυτοί που το χρησιμοποιούν το βλέπουν τουλάχιστον μη χρηστικό μη πω και άχρηστο ως αλλαγή, να το προσέξετε…

Ξανά λέω νίκη για το εννιαίο πρότυπο φόρτισης θα έχουμε όταν όλες οι ηλεκτρονικής συσκευές χρησιμοποιήσουν το ίδιο πρότυπο…

Να το βράσω αν πιέστηκε η Apple για να χρησιμοποιήσει USB- C όταν πχ σε ξυρίστηκες μηχανές, σε Android Box και σε δεκάδες αλλά προϊόντα δεν πρόκειται να καθιερωθεί και άρα θα πρέπει να έχω διαφορετικούς φορτιστές, περιβαλλοντολογική συνείδηση δεν είναι αντί για πέντε φορτιστές να έχουμε τέσσερις…

Δεν ισχύει αυτό που λες... Κάθε πότε αλλάζει ο κόσμος κινητό και κάθε πότε ξυριστικη μηχανή? 

Φυσικά και είναι οικολογικά πιο ορθό να πάμε όλοι σε type C .

Δες πωλήσεις κινητών του 2021 να δεις πόσα πουλήθηκαν, ανάμεσα τους πάρα πολλά apple κινητά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Περιμένω και τη νομοθεσία που στοχεύει στο iMessage, εφόσον υπάρχουν ακόμα μερικοί που ισχυρίζονται ότι η Apple δεν το ανοίγει για το καλό μας.

Ο καθένας ό,τι θέλει ονειρεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες... Κάθε πότε αλλάζει ο κόσμος κινητό και κάθε πότε ξυριστικη μηχανή? 

Φυσικά και είναι οικολογικά πιο ορθό να πάμε όλοι σε type C .

Δες πωλήσεις κινητών του 2021 να δεις πόσα πουλήθηκαν, ανάμεσα τους πάρα πολλά apple κινητά . 

Να σου το θέσω τότε πιο απλά… αν θέλεις να λες ότι έχεις οικολογική συνείδηση θα πρέπει να επιβάλεις σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές εννιαίο πρότυπο φόρτισης…

Το να στοχεύεις μια εταιρία σε μια κατηγορία με δυο τύπους φορτιστών επειδή απλά πουλάει και να αφήνεις τις υπόλοιπες με δεκάδες μην πω εκατοντάδες διαφορετικούς φορτιστές να κάνουν ότι γουστάρουν, δεν είναι οικολογική συνείδηση…

Ξανά λέω, άντε αντί για πέντε φορτιστές θα έχουμε τέσσερις… κοινώς μια τρύπα στο νερό!!!!

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagosd είπε

Αυτό ακριβώς θέλω να τους πω και μου λένε είναι πιο γρήγορη η C . Η lighting κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και εφαρμόζει σωστά χωρίς να φεύγει με το παραμικρό . Η type c κουνάς το καλώδιο και φεύγει από τη θέση του , δε δουλεύει η γρήγορη φόρτιση και γενικότερα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. 

Είπα  πολύ συγκεκριμένα που είναι ανώτερο. Η θύρα κουμπώνει και εφαρμόζει το ίδιο καλά και μετα απο 10.000 βάλε -βγάλε . Όταν κανεις το ίδιο στην type c πας για αλλαγή θύρας .

Από εποχής Nexus 5X, δεν έχω πετύχει ποτέ συσκευή που να μην δίνει feedback ότι κούμπωσε το καλώδιο, είτε είναι ακριβά προϊόντα όπως Dell Latitude και Galaxy S21 Plus ή φθηνά όπως JBL Go 3 φορτιστές κινητών. Πόσο μάλλον να το κουνάς και να φεύγει από τη θέση του. Και σε κανένα δεν είχα πρόβλημα με το βύσμα, είτε από πλευράς καλωδίου ή από πλευράς συσκευής προς φόρτιση.

Θετικό βήμα που έπρεπε να είχε γίνει χρόνια πολλά πριν, προς μια εννιαία κατεύθυνση για σεβασμό προς το περιβάλλον. Μακάρι να επεκταθεί και σε άλλες συσκευές οικιακής χρήσης.

Επεξ/σία από butters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γινόταν με το ζόρι δεν θα το έκανε ποτέ,θα φτάναμε 2030,οι φωτογραφίες θα έχουν ένα μέσο όρο 500mb και η μεταφορά τους με τον πύραυλο lighting στο pc  θα έπαιρνε εβδομάδες.Εντάξει Apple το ξέρουμε όλοι ότι θες να ξεχωρίζεις,δεν πειράζει που μια φορά πρέπει απλά να δεχτείς ότι μία υλοποίηση είναι καλύτερη από τη δική σου.

 

Να χειροκροτήσουμε όμως και την απόφαση γενικότερα γιατί πραγματικά θα βοηθήσει τον πλανήτη.Ενα καλώδιο για τα πάντα είναι τρομερή εξοικονόμηση σε πόρους,πρώτες ύλες και σκουπίδια.Θυμηθείτε πως ζούσαμε το 2005 και πόσες κούτες με φορτιστές είχε το κάθε σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MDefender είπε

Να χειροκροτήσουμε όμως και την απόφαση γενικότερα γιατί πραγματικά θα βοηθήσει τον πλανήτη.Ενα καλώδιο για τα πάντα είναι τρομερή εξοικονόμηση σε πόρους,πρώτες ύλες και σκουπίδια.Θυμηθείτε πως ζούσαμε το 2005 και πόσες κούτες με φορτιστές είχε το κάθε σπίτι. 

Γιατί σήμερα νομίζεις ότι εχεις λιγότερους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, AtiX said:

Να σου το θέσω τότε πιο απλά… αν θέλεις να λες ότι έχεις οικολογική συνείδηση θα πρέπει να επιβάλεις σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές εννιαίο πρότυπο φόρτισης…

Το να στοχεύεις μια εταιρία σε μια κατηγορία με δυο τύπους φορτιστών επειδή απλά πουλάει και να αφήνεις τις υπόλοιπες με δεκάδες μην πω εκατοντάδες διαφορετικούς φορτιστές να κάνουν ότι γουστάρουν, δεν είναι οικολογική συνείδηση…

Ξανά λέω, άντε αντί για πέντε φορτιστές θα έχουμε τέσσερις… κοινώς μια τρύπα στο νερό!!!!

 

Μου θυμίζεις αυτούς που λένε "γιατι εμένα πρώτα, ας αρχίσουν από τους υπόλοιπους". 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagosd είπε

Αυτό ακριβώς θέλω να τους πω και μου λένε είναι πιο γρήγορη η C . Η lighting κάνει το χαρακτηριστικό κλικ και εφαρμόζει σωστά χωρίς να φεύγει με το παραμικρό . Η type c κουνάς το καλώδιο και φεύγει από τη θέση του , δε δουλεύει η γρήγορη φόρτιση και γενικότερα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. 

Είπα  πολύ συγκεκριμένα που είναι ανώτερο. Η θύρα κουμπώνει και εφαρμόζει το ίδιο καλά και μετα απο 10.000 βάλε -βγάλε . Όταν κανεις το ίδιο στην type c πας για αλλαγή θύρας .

Κάνεις την τρίχα, τριχιά. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις για την USB-C. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Thresh είπε

 

Μου θυμίζεις αυτούς που λένε "γιατι εμένα πρώτα, ας αρχίσουν από τους υπόλοιπους". 😛

Καμία σχέση, λέω “γιατί μόνο σε μένα και όχι και στους άλλους”…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, AtiX said:

Καμία σχέση, λέω “γιατί μόνο σε μένα και όχι και στους άλλους”…

Ίσως γίνει κάποτε και στους άλλους, προς το παρόν Apple. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει καποιος ποιο εμφανίστηκε πρώτο? το usb C η το lighting? 

Αλλά και πάλι δεν έχει σημασία, αυτό που τους υποχρεώνει μια εταιρεία ή οποία πάει τον κόσμο μπροστα να χρησιμοποιήσει κατι το οποίο η ίδια δεν το επιλέγει δεν μαρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...