Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα καταργήσει εντελώς το Lightning για χάρη του USB-C τον επόμενο χρόνο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Με νοιάζει η πρακτικότητα, να μπορώ να βάλω το φορτιστή του ενός κινητού στο άλλο και να μην σηκώνομαι για να πάω στον συγκεκριμένο που μπορεί να έχω σε άλλο σημείο του σπιτιού.

Δεν με χαλάει, αν είναι να συμβεί θα συμβεί, αλλά δεν το βάζω ως "προϋπόθεση" στο μυαλό μου για να γίνει κάτι άλλο, επειδή μπορεί να είμαι fan μιας εταιρείας.

Μα το ίδιο θα έλεγα για οποιαδήποτε εταιρία… 

για μένα αν είναι να μπούμε σε κοινό πρότυπο για τις ηλεκτρονικές συσκευές ή θα γίνουν για όλες ή για καμία… το να λέω ότι θα έχουν κοινό πρότυπο μόνο τα κινητά ή μόνο τα tablet, δεν λύνει ούτε το πρόβλημα ούτε και διευκολύνει τους καταναλωτές… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, AtiX said:

Μα το ίδιο θα έλεγα για οποιαδήποτε εταιρία… 

για μένα αν είναι να μπούμε σε κοινό πρότυπο για τις ηλεκτρονικές συσκευές ή θα γίνουν για όλες ή για καμία… το να λέω ότι θα έχουν κοινό πρότυπο μόνο τα κινητά ή μόνο τα tablet, δεν λύνει ούτε το πρόβλημα ούτε και διευκολύνει τους καταναλωτές… 

Ίσως το κάνουν κάποτε, μέχρι τότε, ας κάνουμε τα κινητά/tablets πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Κάνεις την τρίχα, τριχιά. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις για την USB-C. 

Όποιος έχει δουλέψει χρόνια και με τις 2 θύρες ξέρει πολύ καλά τι λέω. Δεν είπα ότι είναι τραγικά τα πράγματα , είπα ότι χαλάει πιο γρήγορα. 

2 ώρες πριν, gadgetseek είπε

 

Υ.Γ: και ποιος απαγορεύει η άλλη άκρη του καλωδίου (που διεισδύει στον φορτιστή) να είναι - somehow - Apple exclusive (όπως κι ο φορτιστής ο "καλός")..; Νέο πεδίο δόξης (= κερδών) μέχρι να διευκρινιστεί κι αυτό για τη λατρεμένη εταιρεία. Πάντα για το καλό των πελατών της... ☺️

 

Αυτό είναι ήδη type C 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα το ίδιο θα έλεγα για οποιαδήποτε εταιρία… 

για μένα αν είναι να μπούμε σε κοινό πρότυπο για τις ηλεκτρονικές συσκευές ή θα γίνουν για όλες ή για καμία… το να λέω ότι θα έχουν κοινό πρότυπο μόνο τα κινητά ή μόνο τα tablet, δεν λύνει ούτε το πρόβλημα ούτε και διευκολύνει τους καταναλωτές… 

Ταμπλέτες, κινητά, λάπτοπ, κομπιούτερ όλα θα έχουν και θύρα USB C. Τι να κάνουμε οι παλιότερες συσκευές δε θα έχουν. με την ίδια λογική θα είχαμε μείνει στα κάρα γιατί τα άλογα δεν καταναλώνουν βενζίνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 χρόνια μετά, με καθημερινή χρήση το iphone 5S με το αρχικό καλώδιο δουλεύει μέχρι σήμερα όπως ήταν την πρώτη μέρα.
Το να αλλάξει σε usb C θα ήταν downgrade! Oi θύρες type C ξερχαβαλώνουν μετά από  2-3 χρόνια έχω αρκετές...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xenofonlive είπε

9 χρόνια μετά, με καθημερινή χρήση το iphone 5S με το αρχικό καλώδιο δουλεύει μέχρι σήμερα όπως ήταν την πρώτη μέρα.
Το να αλλάξει σε usb C θα ήταν downgrade! Oi θύρες type C ξερχαβαλώνουν μετά από  2-3 χρόνια έχω αρκετές...

Και εγώ συσκευή 15 χρόνια με λειτουργική micro USB. Μήπως να μείνουμε εκεί; Όσον αφορά τις πολλές... ελαττωματικές type C που έχεις, μάλλον κανεις κάτι λάθος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xenofonlive είπε

9 χρόνια μετά, με καθημερινή χρήση το iphone 5S με το αρχικό καλώδιο δουλεύει μέχρι σήμερα όπως ήταν την πρώτη μέρα.
Το να αλλάξει σε usb C θα ήταν downgrade! Oi θύρες type C ξερχαβαλώνουν μετά από  2-3 χρόνια έχω αρκετές...

Έχω usb c από galaxy s9 (4 χρόνια αν θυμάμαι καλά το έχω). Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, Ίσως είμαι τυχερός βέβαια.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Έχω usb c από galaxy s9 (4 χρόνια αν θυμάμαι καλά το έχω). Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, Ίσως είμαι τυχερός βέβαια.

Aν είσαι προσεκτικός και γλυκός! μαζί τους  ακόμα και usb mini να εχεις θα σου παει μια ζωή.Εγώ δε τα προσέχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...