Προς το περιεχόμενο

Πολλά MB στο iCloud σε νεο Iphone 13 - Γιατί;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα φορουμ,

πρώτη φορά αγοράζω Apple. Πήγα σε iphone 13 pro και εχω μπερδευτεί λίγο.

> ΔΕΝ εχω επιτρέψει στο κινητό να ανεβάσει φωτογραφίες στο iCloud

> ΔΕΝ εχω βγάλει ακομη βίντεο και φωτο σε όγκο (1 βιντεο 2-3 φωτο)

> Το κινητό μου δείχνει στο storage του 22,3GB από 256GB σε χρήση (κατέβασα αρκετές εφαρμογές)

Το πρόβλημα είναι οτι στο iCloud μου δείχνει "883,1MB σε χρήση απο 5GB".

Τι ανέβασα και επιασε 883??? 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Settings>πάνω-πάνω στον λογαριασμό σου>iCloud>Manage storage. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

> 247ΜΒ Βιβλιοθήκη φωτό

> 457ΜΒ scaniverse

οκ τώρα βγάζει νόημα.

Δεν καταλαβαίνω τι εχει ανεβάσει 247 στο cloud σε φωτογραφίες και γιατι. Οκ το lidar το έλιωσα λίγο και δεν ειχα καταλάβει οτι ειναι ενεργοποιημένο το backup του στο icloud. Τωρα που είμαι συνδεμένος στο icloud απο pc δεν μπορώ να κανω browse αρχεία οπως στο google cloud.

Πως γίνεται με την apple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostas88KG είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

> 247ΜΒ Βιβλιοθήκη φωτό

> 457ΜΒ scaniverse

οκ τώρα βγάζει νόημα.

Δεν καταλαβαίνω τι εχει ανεβάσει 247 στο cloud σε φωτογραφίες και γιατι. Οκ το lidar το έλιωσα λίγο και δεν ειχα καταλάβει οτι ειναι ενεργοποιημένο το backup του στο icloud. Τωρα που είμαι συνδεμένος στο icloud απο pc δεν μπορώ να κανω browse αρχεία οπως στο google cloud.

Πως γίνεται με την apple;

Τι είδους αρχεία εννοείς. Φωτό βλέπεις, Files βλέπεις, Contacts Calendars κλπ βλέπεις. Τι δεν βρίσκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μέσω browser (firefox) στο "icloud.com/photos/" δε βλέπω τίποτα. Ολα άδεια.

Ενώ στο iphone Ρυθμίσεις > iCloud > Διχείριση χώρου > Εφεδρικά αντίγραφα > iPhone Kostas > Βιβλιοθήκη φωτό 247,2MB.

Ουσιαστικά μου λεει οτι ανέβασε 247MB αλλά εγω δε βλέπω τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον δεν έχεις ενεργοποιημένο το iCloud Photos, οι φωτό που βρίσκονται στο iPhone θεωρούνται τοπικά αρχεία και περιλαμβάνονται στο backup της συσκευής στο iCloud. Έχεις τη δυνατότητα να κλείσεις το Backup των photos στο icloud backup (όχι στο icloud photos, αυτό το έχεις ήδη κλείσει).

Δεν μπορείς να δεις τα αρχεία του iCloud backup. Είναι μόνο για όταν κάνεις "επαναφορά".  π.χ. Αν χάσεις το κινητό, παίρνεις καινούργιο και κάνεις επαναφορά των αρχείων απ' το backup. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάμε άλλη μια για να δεσω τη πληροφορία.

Ας πάρουμε για παράδειγμα κατι ευκολο πχ το Viber. Υπάρχει με "τικ" για backup στο iCloud σε 2 σημεία:

Ρυθμίσεις > Apple ID > iCloud > VIBER
Ρυθμίσεις > Apple ID > iCloud > Διαχείριση χώρου αποθήκευσης > Εφεδρικά αντίγραφα > Αυτο το iphone > VIBER

Αν "ξε-τικ-άρω" το ένα το άλλο δεν επηρεάζεται. Οπότε αντίστοιχα το πρώτο είναι backup "καποιων αρχείων" ενώ το δευτερο "back up συσκευης" οπότε οτιδήποτε θεωρεί η συσκευη κομμάτι της το ανεβάζει παραυτα;

Για την ιστορία, πήγα στο δευτερο path

Ρυθμίσεις > Apple ID > iCloud > Διαχείριση χώρου αποθήκευσης > Εφεδρικά αντίγραφα > Αυτο το iphone > Βιβλιοθήκη φωτό (το ξε-τσέκαρα) και τώρα ο χώρος χρήσης στο iCloud έπεσε σε 398MB απο 883.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Ας πάρουμε για παράδειγμα κατι ευκολο πχ το Viber. Υπάρχει με "τικ" για backup στο iCloud σε 2 σημεία:

Ρυθμίσεις > Apple ID > iCloud > VIBER
Ρυθμίσεις > Apple ID > iCloud > Διαχείριση χώρου αποθήκευσης > Εφεδρικά αντίγραφα > Αυτο το iphone > VIBER

Αν "ξε-τικ-άρω" το ένα το άλλο δεν επηρεάζεται. Οπότε αντίστοιχα το πρώτο είναι backup "καποιων αρχείων" ενώ το δευτερο "back up συσκευης" οπότε οτιδήποτε θεωρεί η συσκευη κομμάτι της το ανεβάζει παραυτα;

Spoiler

*Πάραυτα = αμέσως.

Παρόλα αυτά ή παρά ταύτα είναι το σωστό, αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Για την ιστορία, πήγα στο δευτερο path

Ρυθμίσεις > Apple ID > iCloud > Διαχείριση χώρου αποθήκευσης > Εφεδρικά αντίγραφα > Αυτο το iphone > Βιβλιοθήκη φωτό (το ξε-τσέκαρα) και τώρα ο χώρος χρήσης στο iCloud έπεσε σε 398MB απο 883.

Σωστά. Απλώς τώρα δεν έχεις backup αν συμβεί κάτι. Μπορείς να κάνεις backup μέσω iTunes ή να δίνεις 1€/3€ για 50GB/200GB για να μην ξανά ασχοληθείς και να τα έχεις όλα online, synced και backed up. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Σωστά. Απλώς τώρα δεν έχεις backup αν συμβεί κάτι. Μπορείς να κάνεις backup μέσω iTunes ή να δίνεις 1€/3€ για 50GB/200GB για να μην ξανά ασχοληθείς και να τα έχεις όλα online, synced και backed up. 

Θα πρότεινα να διαθέσεις μερικά €€ το μήνα για iCloud storage, όπως αναφέρουν. Θα ηρεμήσει το κεφάλι σου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...