Προς το περιεχόμενο

Digital Marketing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dark_panel είπε

Το Digital Marketing ειναι το μελλον, αφου πλεον ολο κ περισσοτερες επιχειρησεις στρεφονται προς το ηλεκτρονικο εμποριο και γενικα το e-επιχειρειν.

Αν εννοεις το μαστερ του τμηματος ΔΕΤ της Πατρας, που εχει κατευθυνση DM, σου δινει πολλα εφοδια για να ασχοληθεις με πολλα πραγματα μετα: ψηφιακο μαρκετινγκ, web developer, ακομα κ data management. Το ξερω σαν προγραμμα γιατι μου κανουν μαθημα καποιοι καθηγητες του τμηματος, οι οποιοι ειναι και στο μαστερ αυτο, και ειναι πραγματικα φοβεροι στις γνωσεις τους πανω σε αυτα τα αντικειμενα.

Θα κανω κι εγω αυτο το μαστερ του χρονου, που θα παρω το πτυχιο μου στη Διοικηση, οπότε το εχω ψαξει πολυ και εχω μιλησει με καθηγητες που διδασκουν εκει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όταν λες data management.. Εννοείς το κομμάτι ανάλυσης δεδομένων? Μπορείς να συνδυάσεις και αυτό το κομμάτι μέσω του digital? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _afroditi_s είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όταν λες data management.. Εννοείς το κομμάτι ανάλυσης δεδομένων? Μπορείς να συνδυάσεις και αυτό το κομμάτι μέσω του digital? 

Στο β 6μηνο, στην ειδικευση του DM, υπάρχει μαθημα που λεγεται "Συστήματα Λογισμικού για διαχείριση και ανάλυση μεγάλου όγκου δεδομένων", οπου εκει ασχολεισαι με Big Data. Φυσικα, αν σ αρεσει το αντικειμενο, μπορεις να ασχοληθεις με αυτο και στη διπλωματικη σου, οπότε να εχεις ενα καλο υποβαθρο στα Big Data όταν παρεις το πτυχιο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η γνωμη μου ειναι οτι κανενα πτυχιο ή χαρτι δεν θα σε προετοιμασει καλυτερα απο hands-on εργασια στον κλαδο. Ψαξε και δεξου ακομα και μια εργασια entry level με πιο χαμηλο μισθο και πολυ γρηγορα θα αρχισει η ανελιξη σου στον κλαδο. Προσωπικα ασχολουμαι 4 χρονια με το αντικειμενο και ξεκινησα αυτοδιδακτος με τα σεμιναρια της google (για νανπαρω μια ιδεα) κ μετα εκανα apply σε δουλειές. Ουτε σεμιναρια χρειαζονται ουτε μεταπτυχιακα. Ενας καθηγητης (δημοσιου ή μη) σε πολλες περιπτωσεις δεν εχει αναλαβει ποτε κανεναν πελατη και σε πολλες περιπτωσεις δεν εχουν τρεξει καν μια καμπανια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μακριά αν θέλεις να έχεις την ησυχία σου 😀 Προφανώς αστειεύομαι. Υπάρχει δυστυχώς μία μεγάλη παρανόηση-παράνοια με τo digital marketing και δυστυχώς πολλοί πέφτουν ίσως θύματα σχολών κλπ που υπόσχονται λαγούς με πετραχίλια. Η γνώμη μου είναι ότι μεταπτυχιακό ΔΕΝ χρειάζεται. Φυσικά αν σκοπός σας είναι ο συνδυασμός με κάποιο άλλο πτυχίο και εύρεση εργασίας σε μανατζερικό επίπεδο, τότε πάσο. Για να μάθουμε digital marketing χρειαζόμαστε ατέλειωτες ώρες στο Google και σωστούς τεχνοκράτες δίπλα μας άρα εν τάχει υπάρχουν 2 επιλογές: 1) είτε βρίσκετε κάποιον μάστερ (παίρνετε δουλειά σαν πρακτική κάπου που θα σας εμπιστεύονται) ή 2) βρίσκετε κάποιο καλό πρόγραμμα online. Για το 1ο πρέπει να προσπαθήσετε να πείσετε ότι αξίζετε ενώ για το 2ο προτείνω το Udacity & το CXL τα οποία ναι σου μαθαίνουν digital marketing. Μία υποσημείωση βέβαια, τα πράγματα αλλάζουν στο digital και αν δεν έχετε τεχνικές γνώσεις τότε ίσως να περιοριστείτε στο κομμάτι του copywriting/ads αφού όλα έχουν γίνει πιο δύσκολα! Αν πάλι γίνεις ποτέ αστέρι μπορείς να μπεις και στο digita.gr για να βρεις πελάτες. Ακόμα μαζεύουμε οπότε μέχρι να μάθεις θα είσαι on time ))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...