Προς το περιεχόμενο

Στα 4 λεπτά την ώρα οι διαφημίσεις του νέου συνδρομητικού πακέτου του Disney+


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν οι πειρατες κοβουν τις διαφημισεις στα downloads τους θα εχουν σοβαρους ανταγωνιστες :) 

Επεξ/σία από Aias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικά μια απορία, απ όσους έχουν σχολιάσει, πόσοι είναι συνδρομητές; Και τι μας νοιάζει πόσα λεπτά διαφημίσεις θα βάλουν; Μήπως θα πληρώσουμε;

Πειρατεία ρε μέχρι να σβήσει ο ήλιος γιατί μπορούμε

Επεξ/σία από Bitbit
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, unforgiven είπε

Γιατί αν το έκαναν όλοι αυτό, η τελευταία ταινία που θα είχες δει θα είχε πρωταγωνιστή τον Βέγγο.

Μ αυτα που εχουν τωρα οι στριμινγκ υπηρεσιες καλυτερα να κατσω να δω Βεγγο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά μόνο είναι τυχερά μιας και βαλαν κανόνες για την πρωινή ζώνη. Απλά λόγω έλλειψης διαφημισεων τα κανάλια παψαν να επενδύουν στην παιδική ζώνη και βάζουν πλέον νερόβραστα παιδικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

 

Το να μένετε στις “δέκα” ταινίες που βγάλανε κέρδος και να ξεχνάτε, τις υπόλοιπες “100” που βγάλανε τα λεφτά που κόστισαν και τις άλλες “50” που μπήκαν μέσα, δεν γίνεται διάλογος…

ΥΓ: έχει καθίσει έστω ένας σας να δεί πόσος κόσμος έχει δουλέψει για να δούμε εμείς από την άνεση του σπιτιού μας και την δωρεάν υπηρεσία της πειρατείας μια ταινία ή ένα σήριαλ? Αυτοί δουλεύουν τσάμπα? Η εταιρία επενδύει τα λεφτά της τσαμπα? Που στον κόρακα έχετε δει ότι επειδή κάτι είναι ακριβό, δεν πειράζει έχετε το δικαίωμα να το κλέψετε????

Προφανώς και έχεις δίκιο σαν αρχή αλλά πέφτεις στο κλασσικό πλέον λογικό ατόπημα. Πχ προχτές κατέβασα το morbius. Δεν θα πλήρωνα ποτέ ούτε 1cent να το δω, ούτε στο σινεμά, ούτε σε streaming, ούτε θα το νοίκιαζα σε κάποιο videoclub (sic). Το κατέβασα απλά για να παίζει κάτι sto backround όσο κάνω διάφορα στο σπίτι ρίχνοντας καμία κλεφτή ματιά κτλ. Δεν χάνει κάποιος κάτι, δεν είναι διαφυγόντα κέρδη, αν δεν ήταν απλά εκεί ποτέ δεν θα έβλεπα ούτε τρέιλερ από δαύτο. Είναι λίγο μεγάλη συζήτηση, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που δεν μπορεί να δώσει χρήματα και καταφεύγει στην πειρατεία για να ψυχαγωγηθει, θα το πληρώσω εγώ ουσιαστικά που θα το δω στο σινεμά και μετά θα παρω και το 4k bluray για τη συλλογή μου, όπως δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που είναι ανασφαλιστος και πάει στο νοσοκομείο, θα το πληρώσω εγώ που εργάζομαι κοκ. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους περισσεύουν ούτε τα 5€ το μήνα για μια συνδρομή το να κατεβάσουν μια ταινία να την δουν από την στιγμή που δεν θα πλήρωναν ποτέ για να την δουν, πίστεψε με δεν κάνει καμιά διαφορά πάρα μόνο σε αυτόν που την βλέπει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά την παραδοσιακή τηλεόραση, οι θεατές συνήθως εκτίθενται σε διαφημίσεις μεταξύ 18 και 23 λεπτών ανά ώρα, σύμφωνα με έρευνα της εταιρείας Kantar στην οποία δεν έχει συμπεριληφθεί το Star

Τον ίδιο χρόνο περίπου αξιολογεί και το star και ο ANT1 και άλλα κανάλια για διαφημίσεις. Απλά βάζουν ενδιάμεσα και ένα telemarketing 1-2 λεπτών το οποίο το παίζουν πάντα δύο φορές, το οποίο όμως ΔΕΝ θεωρείτε διαφήμιση αλλά εκπομπή με διαφημιστικό περιεχόμενο, οπότε δεν προσμετράται στον διαφημιστικό χρόνο.

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

Προφανώς και έχεις δίκιο σαν αρχή αλλά πέφτεις στο κλασσικό πλέον λογικό ατόπημα. Πχ προχτές κατέβασα το morbius. Δεν θα πλήρωνα ποτέ ούτε 1cent να το δω, ούτε στο σινεμά, ούτε σε streaming, ούτε θα το νοίκιαζα σε κάποιο videoclub (sic). Το κατέβασα απλά για να παίζει κάτι sto backround όσο κάνω διάφορα στο σπίτι ρίχνοντας καμία κλεφτή ματιά κτλ. Δεν χάνει κάποιος κάτι, δεν είναι διαφυγόντα κέρδη, αν δεν ήταν απλά εκεί ποτέ δεν θα έβλεπα ούτε τρέιλερ από δαύτο. Είναι λίγο μεγάλη συζήτηση, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που δεν μπορεί να δώσει χρήματα και καταφεύγει στην πειρατεία για να ψυχαγωγηθει, θα το πληρώσω εγώ ουσιαστικά που θα το δω στο σινεμά και μετά θα παρω και το 4k bluray για τη συλλογή μου, όπως δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που είναι ανασφαλιστος και πάει στο νοσοκομείο, θα το πληρώσω εγώ που εργάζομαι κοκ. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους περισσεύουν ούτε τα 5€ το μήνα για μια συνδρομή το να κατεβάσουν μια ταινία να την δουν από την στιγμή που δεν θα πλήρωναν ποτέ για να την δουν, πίστεψε με δεν κάνει καμιά διαφορά πάρα μόνο σε αυτόν που την βλέπει. 

Κι εσύ όμως πέφτεις σε ατόπημα εδώ, γιατί με αυτό το σκεπτικό όλοι λένε ότι δεν θα έδιναν ούτε ένα σέντ για τα σκουπίδια που παίζουν στον κινηματογράφο και ούτε ένα δευτερόλεπτο για να δουν τα σκουπίδια-σειρές στην τηλεόραση οπότε είναι οκ να κατεβάζουν 2-3 ταινίες την ημέρα και τα καινούργια επεισόδια από τις 5 σειρές που παρακολουθούν για να τα δουν και να πειστούν ότι δεν άξιζαν να τα δουν και είχαν δίκιο στην αρχική τους σκέψη (φαύλος κύκλος). Επίσης το σκεπτικό σου για το morbius είναι εντελώς άτοπο. Αν θέλω κάτι να παίζει στο background θα βάλω κάτι στο youtube.

Να σημειώσω ότι δεν είμαι κατά του παράνομου κατεβάσματος σε καμία περίπτωση και καλά έκανες και κατέβασες και είδες κάποια ταινία που "δεν θα έβλεπες ποτέ με λεφτά" και όντως σαν ταινία ήταν σε χαμηλότερη κλίμακα από τις υπόλοιπες της Marvel, απλά αυτές οι δικαιολογίες δεν ευσταθούν.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαφυγόντα κέρδη από την πειρατεία είναι σαν τα παιχνίδια που δίνει δωρεαν η επικ. Επειδή κατεβαζουν εκατομμύρια έναν τίτλο επειδή είναι δωρεάν, δεν σημαίνει ότι θα πλήρωναν ακόμα και ένα σεντ για να το αποκτήσουν. Εάν θέλει κάποιος να αποκτήσει πραγματικά ένα παιχνίδι θα το αποκτήσει εστω και από κλειδαδικο. 

Οπότε τα τορρεντ δεν πρέπει να συμψηφιζονται με χαμένες συνδρομές. 

Θεωριτικα θα δεχόμουν διαφημίσεις για πολύ χαμηλή τιμή. Όμως το έχουν ξεφτιλίσει, τώρα εν ώρα αγώνα κάνει Σπλιτ σκριν με διαφήμιση και ρεπορτάζ πάγκου! Μόνο εμένα εξοργίζει αυτό?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ωραιο ειναι πως υπαρχουν ακομα εδω μεσα καποιοι που λενε για την πειρατεια που καταστρεψε την αγορα.Για να ριξουν καμμια ματια στα κερδη του netflix τα τελευταια 3 χρονια.Ειπαμε η αγορα ειναι τεραστια αλλα πεπερασμενη.Το ιδιο και τα λεφτα μας.Οταν εχουν βγει ενα σκασμο αλλες συνδρομητικες υπηρεσιες,που ζητανε τα λεφτα μας για να προσφερουν κατι,gaming ,music,ενα σκασμο streaming services τυπου netflix HBO apple κλπ.οταν ακόμα και εφημερίδες online ζητουν συνδρομες ε καπου θα πεις ωπα ρε κατσε ποσα χρηματα βγαζω;Θα κοιταξεις λοιπον να κοψεις κατι.Δεν μας φταιει η πειρατεια που όλοι θελουν να βαλουν χερι στην τσεπη μας.Και μην ακουσω κανενα να λεει δεν σε αναγκαζουν γιατι με τα σκουπιδια που σερβιρει πλεον η τηλεοραση που ειναι και τιγκα στις διαφημισεις η μονη επιλογη ειναι να το ριξεις στο πλεξιμο η στο πολυ σεξ (και αντε να μεγαλωσεις και παιδια μετα 🤣).Ειδαμε και με το gaming που ελυσε το θεμα της πειρατειας,τουλαχιστον στις κονσολες, τι γινεται με τα microtransactions τα dlc και φυσικα τις συνδρομες.

Επεξ/σία από auron12
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsibosp είπε

Προφανώς και έχεις δίκιο σαν αρχή αλλά πέφτεις στο κλασσικό πλέον λογικό ατόπημα. Πχ προχτές κατέβασα το morbius. Δεν θα πλήρωνα ποτέ ούτε 1cent να το δω, ούτε στο σινεμά, ούτε σε streaming, ούτε θα το νοίκιαζα σε κάποιο videoclub (sic). Το κατέβασα απλά για να παίζει κάτι sto backround όσο κάνω διάφορα στο σπίτι ρίχνοντας καμία κλεφτή ματιά κτλ. Δεν χάνει κάποιος κάτι, δεν είναι διαφυγόντα κέρδη, αν δεν ήταν απλά εκεί ποτέ δεν θα έβλεπα ούτε τρέιλερ από δαύτο. Είναι λίγο μεγάλη συζήτηση, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που δεν μπορεί να δώσει χρήματα και καταφεύγει στην πειρατεία για να ψυχαγωγηθει, θα το πληρώσω εγώ ουσιαστικά που θα το δω στο σινεμά και μετά θα παρω και το 4k bluray για τη συλλογή μου, όπως δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που είναι ανασφαλιστος και πάει στο νοσοκομείο, θα το πληρώσω εγώ που εργάζομαι κοκ. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους περισσεύουν ούτε τα 5€ το μήνα για μια συνδρομή το να κατεβάσουν μια ταινία να την δουν από την στιγμή που δεν θα πλήρωναν ποτέ για να την δουν, πίστεψε με δεν κάνει καμιά διαφορά πάρα μόνο σε αυτόν που την βλέπει. 

Δηλαδη αθώος οποίος κλέβει ένα κινητό αλλά το χρησιμοποιεί μόνο για ξυπνητήρι…?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, auron12 είπε

Το ωραιο ειναι πως υπαρχουν ακομα εδω μεσα καποιοι που λενε για την πειρατεια που καταστρεψε την αγορα.Για να ριξουν καμμια ματια στα κερδη του netflix τα τελευταια 3 χρονια.Ειπαμε η αγορα ειναι τεραστια αλλα πεπερασμενη.Το ιδιο και τα λεφτα μας.Οταν εχουν βγει ενα σκασμο αλλες συνδρομητικες υπηρεσιες,που ζητανε τα λεφτα μας για να προσφερουν κατι,gaming ,music,ενα σκασμο streaming services τυπου netflix HBO apple κλπ.οταν ακόμα και εφημερίδες online ζητουν συνδρομες ε καπου θα πεις ωπα ρε κατσε ποσα χρηματα βγαζω;Θα κοιταξεις λοιπον να κοψεις κατι.Δεν μας φταιει η πειρατεια που όλοι θελουν να βαλουν χερι στην τσεπη μας.Και μην ακουσω κανενα να λεει δεν σε αναγκαζουν γιατι με τα σκουπιδια που σερβιρει πλεον η τηλεοραση που ειναι και τιγκα στις διαφημισεις η μονη επιλογη ειναι να το ριξεις στο πλεξιμο η στο πολυ σεξ (και αντε να μεγαλωσεις και παιδια μετα 🤣).Ειδαμε και με το gaming που ελυσε το θεμα της πειρατειας,τουλαχιστον στις κονσολες, τι γινεται με τα microtransactions τα dlc και φυσικα τις συνδρομες.

- Επενδύεις πολλά, βγάζεις πολλά, κερδίζεις πολλά. Έτσι πάει συνήθως. Κανένας δεν νομιμοποιείται να παίρνει δωρεάν και παράνομα κάτι που δεν του ανήκει.

- Οι συνδρομητικές υπηρεσίες δεν σου ζητάνε λεφτά. Όπως δεν σου ζητάει λεφτά πχ η Porsche. Πουλάει κάτι. Μπορείς να το αγοράσεις και το θέλεις; Το αγοράζεις. Δεν θα πάθες τίποτα αν δεν βλέπεις 10 σειρές την εβδομάδα.

- Σου έχω νέα: Όποιος βγάζει λιγότερα χρήματα από κάποιον άλλον, δεν μπορεί να έχει τα ίδια πράγματα. Απλό.

- Οι εταιρίες αυτές έχουν τεράστια έξοδα. Επομένως πρέπει να έχουν και τεράστια έσοδα.

- Το gaming στις κονσόλες σου προσφέρει πολλά παιχνίδια με συνδρομές. Ή επί πληρωμή. Ή δωρεάν και πληρώνεις dlc. 

- Όποιος τα θέλει όλα δωρεάν, ας σκεφτεί και τη δική του δουλειά. Αν ο πελάτης κλέβει γιατί έτσι γουστάρει. Από πού θα βγει ο μισθός του; 

- Πιο πάνω αναφέρθηκε η περίθαλψη ως παράδειγμα. Δεν είναι το ίδιο. Οι σειρές δεν αποτελούν βασικό αγαθό για τη ζωή του ανθρώπου. Ναι, πληρώνουμε παραπάνω για να νοσηλεύεται όποιος δεν έχει χρήματα ή για να έχουν φτηνό ρεύμα οι ευπαθείς ομάδες. Τα υπόλοιπα είναι είδη όχι απαραίτητα για την επιβίωση του ανθρώπου. Στο ξαναλέω. Δεν βγάζουμε όλοι τα ιδια λεφτά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανέσεις και τα ίδια πράγματα. Δεν δικαιούσαι να παίρνεις πράγματα δωρεάν που δεν σου ανήκουν. Όσα λεφτά και να βγάζει αυτός που τα παρέχει. Όπως δεν μπορεί κάποιος πιο φτωχός από εσένα μα μπει σπίτι σου και να σου πάρει ό,τι του λείπει.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, eko13 είπε

Όμως το έχουν ξεφτιλίσει, τώρα εν ώρα αγώνα κάνει Σπλιτ σκριν με διαφήμιση και ρεπορτάζ πάγκου! Μόνο εμένα εξοργίζει αυτό?? 

Για αυτο εκοψα τη νοβα.

Δηλαδη σοβαρα πληρωνω ενα σκασμο λεφτα και μου πετανε διαφημιση την ωρα του αγωνα?

Εβλεπα με το πατερα μου και τσαντιστηκε και αυτος.

Ε πειρατικο τοτε, να πληρωνω τα μισα λεφτα και να πανε να κουρευτουν. Αθλητισμος θα υπαρχει ειτε υπαρχει η νοβα, ειτε οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, michael92 είπε

Πόσοι από αυτούς είναι άχρηστα diversity hires; Αν η κάθε εταιρεία πετάει τα λεφτά της σε ανοησίες δε φταίμε εμείς.

Εγώ το μόνο που έχω να επισημάνω είναι ότι αρκετοί έχουν καταντήσει πιο woke και snowflake και από αυτούς που κατηγορούν…

λες και δεν έχουν με κάτι άλλο να ασχοληθούν ένα πράγμα, ύποπτο...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερες εποχές, νοικιάζαμε μια ταινία 3-4 φίλοι μαζί και την βλέπαμε 1 φορά την εβδομάδα, άντε ίσως και 2.

Τώρα έχουμε συνδρομητικές υπηρεσίες με χιλιάδες ταινίες τις οποίες δεν προλαβαίνουμε να δούμε.

Επί της ουσίας τα ίδια χρήματα δίνουμε με παλιότερα. Εννοείται βέβαια ότι είναι καλύτερο να έχεις τεράστια ποικιλία επιλογής και ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, γι' αυτό άλλωστε και δεν υπάρχουν πλέον video clubs.

Η πειρατεία πάντα υπήρχε, παλιότερα μπορούσες να αντιγράψεις βίντεο ή μετά πιο εύκολα σε dvd. Αλλά και σήμερα ακόμη η πειρατεία έχει περιορισμους. Συνήθως δεν είναι εύκολο να στριμάρεις υλικό 4Κ οπότε συμβιβάζεσαι με κάτι λιγότερο. Ομοίως και με τους αθλητικούς αγώνες, σπάνια θα βρεις stream που να παίζει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το βασικό ερώτημα που πρέπει να απευθύνει καθένας στον εαυτό του πριν επιλέξει, είναι το πόσες συνδρομές αντέχει κάθε μήνα. Τόσο οικονομικά, όσο και χρονικά (δηλαδή πόσο χρόνο μπορείς να διαθέτεις κάθε μέρα για να βλέπεις ταινίες και σειρές). Σε επίπεδο μιας μέσης οικογένειας με δύο παιδιά σχολικής ηλικίας, και οι δύο αυτές διαστάσεις είναι συνήθως περιορισμένες για τους γονείς, κυρίως η δεύτερη.

Εγώ έχω κατασταλάξει ότι αντέχω μέχρι δύο τέτοιες συνδρομές. Συγκεκριμένα, η μία είναι η Cosmote TV (στην οποία όμως έχω ειδική τιμή για πάντα, αλλιώς ίσως να μην την κρατούσα) και η άλλη είναι -μέχρι τώρα- το Netflix επιλεκτικά για κάποιους μήνες το χρόνο, που συνήθως ταυτίζονταν με τις διακοπές των παιδιών (Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι).

Με την έλευση του Disney+ σκοπεύω να πάρω το ετήσιο πακέτο στην "τιμή early bird", για δοκιμή και επειδή λόγω περιεχομένου προεξοφλώ ότι θα αρέσει στα παιδιά. Θα παραμείνει και η Cosmote TV, ενώ Netflix -το οποίο θεωρώ ήδη υπερτιμημένο στο 4Κ- θα ενεργοποιώ μια φορά κάθε 10 μήνες, μόνο και μόνο για να μη χάνονται οι λίστες και τα preferences. Μεσοπρόθεσμα, είναι πιθανό να κάνω και Apple One από το φθινόπωρο, οπότε στην περίπτωση αυτή θα μπει και το Apple TV+ το οποίο, κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη σχέση ποιότητας προς τιμή, έστω κι αν από ποικιλία πάσχει.

Από εκεί και πέρα βέβαια, δεν μπαίνω καν στη λογική ούτε του "πληρώνω αδιαμαρτύρητα κι ας μου πετάνε στη μάπα διαφημίσεις", ούτε του "καταφεύγω στην πειρατεία επειδή πληρώνω και μου πετάνε διαφημίσεις". Και οι δύο πρακτικές, τόσο η πρώτη από τις πλατφόρμες όσο και η δεύτερη από τους καταναλωτές, με βρίσκουν αντίθετο σε προσωπικό επίπεδο.

 

Υ.Γ. Πριν από 10-15 μέρες έτρεχε και μια προσφορά (40% έκπτωση) στο Curiosity Stream. Έβγαινε στα 14 ευρώ για ένα χρόνο. Επειδή σε όλους στην οικογένεια αρέσουν τα ντοκυμαντέρ, την έκανα κι αυτή. Δεν έχει βέβαια ελληνικούς υπότιτλους και τα παιδιά δυσκολεύονται, αλλά κατά τα άλλα έχει εξαιρετικά ενδιαφέρον περιεχόμενο.

Επεξ/σία από Dead-Poet
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...