Προς το περιεχόμενο

κάρτες γραφικών


grigoros36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/5/2022 στις 8:26 ΜΜ, grigoros36 είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

Αφου υπάρχει η 380 στο συστημα ήδη βρίσκεσαι σε σοβαρό bottleneck. 

Μην πεταξεις ουτε 1 ευρώ πανω του! Ίσως για κανένα ανεμιστηρακι να βοηθήσει λίγο τις θερμοκρασίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2022 στις 7:45 ΜΜ, grigoros36 είπε

Εχω βρει μια 970 στα 125ευρω και την 1060 στα 150 , δεν θέλω να κάνω αλλαγή μητρική και cpu ακομα , άλλαξα πρόσφατα την μητρική (η 3η αυτη τη φορά με 50ευρω) οπότε οσο αντέξει το σύστημα αν ξαναχτυπήσει μητρική παει για πέταμα τοτε μπορεί και να φτιάξω άλλο PC ,το εχει ο μικρός για να παίζει παιχνίδια! Απ' οτι κατάλαβα δεν αξίζει να αλλάξω την κάρτα απο αυτά που λέτε πάντως .

Τσέκαρε πρώτα εάν κάνει bottleneck το σύστημα σου. Παίξε 2-3 παιχνίδια και κράτα benchmark, για να  δεις εάν η κάρτα γραφικών υπολειτουργεί σε σχέση με τον επεξεργαστή (πχ gpu 70% με cpu 100%) τότε ό,τι κάρτα γραφικών και να βάλεις θα υπολειτουργεί! ΑΡΑ η ΜΟΝΗ αναβάθμιση που θα μπορείς να κάνεις θα είναι update ΟΛΟ το σύστημα σου. Bottleneck - Τι είναι και πως το αποφεύγουμε!

 

Επεξ/σία από poseidon98
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2022 στις 7:27 ΠΜ, Stefanos683 είπε

το πιο πιθανο η μητρικες σου καηκαν επειδη δεν εχεις καλη ψυξη. αν βαλεις 2,3 ανεμιστηρες των 5ευρω να φυσανε πανω στη μητρικη κ με ανοιχτο κουτι, πολυ πιθανο να εισαι οκ.

δεν αξιζει 250 ευρω για αναβαθμιση συστημα συν 150 ή 300 για καρτα, βαζεις πχ τα 200 σε μια  καρτα κ ο,τι πιανει, μεχρι να εισαι ανετος για αλλα 250 κλπ

παλια πολλοι εβαζαν τον επεξεργαστη σου σε κατι καρτες 1060 ή ρχ 580, των 300,350ευρω τοτε, κ ηταν πολυ ευχαριστημενοι 

Θερμοκρασιες δεν ανεβαζει πολυ η cpu φτανει 56-60 και η  gpu 65-72 βαθμους σε παιχνιδια απο αερα ειναι ενταξει το κουτι! Οποτε κραταω την R9 380 και οσο αντεξει !!! 

Επεξ/σία από grigoros36
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Θερμοκρασιες δεν ανεβαζει πολυ η cpu φτανει 56-60 και η  gpu 65-72 βαθμους σε παιχνιδια απο αερα ειναι ενταξει το κουτι! Οποτε κραταω την R9 380 και οσο αντεξει !!! 

ισως εχεις 55 στον επεξεργαστη λογω καλης ψυκτρας, αλλα τα vrm της μητρικης με κακη ψυξη μπορει τοπικα να ανεβαζουν ευκολα 90 βαθμους, οποτε καπουτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χαλαρώστε φυσικά και θα δει αύξηση FPS με 1060 δεν θα είναι το ίδιο! 

Το θέμα ειναι αν αξίζει να δώσει τα λεφτά δεδομένου ότι ήδη έχει την 380 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Παιδιά χαλαρώστε φυσικά και θα δει αύξηση FPS με 1060 δεν θα είναι το ίδιο! 

Το θέμα ειναι αν αξίζει να δώσει τα λεφτά δεδομένου ότι ήδη έχει την 380 

Το ίδιο λέμε,δεν αξίζει να δώσει λεφτά αφου έχει την 380.

Με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή στα παιχνιδια που παιζει με 42fps θα παει στα 49.

Η 1060 δεν θα δουλευει 100% λόγω του επεξεργαστή.Σε πολλα games ουτε η 380 δεν δουλευει 100% ήδη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνώ και εγώ με τους υπόλοιπους τον ιδιο επεξεργαστή εχω και ειχα βάλει μια 1660 super αλλα δεν είδα κάμια διαφορά με την gtx 760 4GB που είχα , πριν κανα μήνα την πούλησα την 1660 στα 240€ την ειχα πάρει 300+ , και ξαναγύρισα στην 760 ευτυχώς δεν την ειχα δώσει και το μηχάνημα πετάει πριν εκανε κολλήματα και ανέβαζε θερμοκρασία ! Οπότε μια χαρά εισαι με την 380!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...