Προς το περιεχόμενο

91000 συγχρονισμένο μόντεμ αλλά στο speedtest παίρνω 56000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έπαιζες καλά και πριν πας στα 100 τότε ναι απλά το ΑΠΕΕΠ το βγάζει ο ΟΤΕ (αν είναι από καμπίνα ΟΤΕ) δεν μπορεί να το βγάλει στο έτσι η VF.
Αν σου τα μασάνε, στείλε μου ΤΤ να το δω με τους φίλους μου εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λάθος έχουν κάνει στο dslam ... 

Αλλά αν είναι η καμπινα του ΟΤΕ πρέπει να πάει τεχνικός του ΟΤΕ να ελέγξει. 

Μιλά με το support επανειλημμένα αν σου κάνουν "νούμερα" εξήγησε τους τι συμβαίνει δλδ πόσο συγχρονίζει το ρουτερ και ποσό είναι το πραγματικό download..

Και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης γτ έχεις μετρήσει και στο κατανεμητη!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Κάτι λάθος έχουν κάνει στο dslam ... 

Αλλά αν είναι η καμπινα του ΟΤΕ πρέπει να πάει τεχνικός του ΟΤΕ να ελέγξει. 

Μιλά με το support επανειλημμένα αν σου κάνουν "νούμερα" εξήγησε τους τι συμβαίνει δλδ πόσο συγχρονίζει το ρουτερ και ποσό είναι το πραγματικό download..

Και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης γτ έχεις μετρήσει και στο κατανεμητη!! 

 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι κάτι λάθος από την καμπίνα (και όχι dslam), μπορεί να είναι μεγάλη η απόσταση από την καμπίνα ή παλιά καλωδίωση του απερχόμενου.
Αν του βγάλει ο ΟΤΕ σαν ΑΠΕΕΠ αυτό σημαίνει ότι όσο πιάνει με την VF θα πιάνει και σε άλλο πάροχο μιας που το μόνο που θα αλλάξει είναι το router και σε εσωτερικά μετά από που τραβάει IP και data αλλά καλωδιακά που αυτό είναι που μετράει θα είναι ίδιο ανεξαρτήτως παρόχου!

1 ώρα πριν, panagiotispetrou είπε

Ευχαριστώ.

Έκανα ενα ελεγχο και είδα οτι η cocmote δινει και 200αρες στη γειτονιά μου ,απο καμπίνα του οτε παίρνω, τι διάολο γίνεται;

Αυτό που βάζουν στην σελίδα τους είναι το τι εξοπλισμό έχει μέσα η καμπίνα και όχι πόσο θα πάρεις σαν τελική ταχύτητα. Με λίγα λόγια σου λέει ότι η καμπίνα αυτή έχει και θέσεις για 200mbps αλλά αν έχεις σάπιο απερχόμενο ή εσωτερική ή μεγάλη απόσταση από την καμπίνα ή και όλα μαζί δεν θα τα πιάσεις.

Επίσης για τον ΟΤΕ δεν κοιτάνε αν πιάνεις 100 κατέβασμα + 10 ανέβασμα, κοιτάνε αν το σύνολο και των 2 μαζί φτάνει το πακέτο που έχεις.
Στο λέω αυτό γιατί μπορεί για τον χ/ψ λόγο να μην σε βγάλει ΑΠΕΕΠ ο ΟΤΕ (μου είχε τύχει και δύσκολη περίπτωση) γιατί και στα 2 μαζί (download+upload) είσαι πάνω από το ελάχιστο όριο που δέχεται ο ΟΤΕ αλλά να είσαι κάτω από το όριο της VF οπότε εκεί θα μπορείς να ζητήσεις να πας πίσω σε 50άρα ή αν δεν κάνει άλλα τρελά η γραμμή να μείνεις εκεί αλλά να σου περάσουν έκπτωση. 
Αυτά θα στα πει και ο υπεύθυνος παρακολούθησεις της βλάβης ή γενικά κάποιος από το 2nd level εκ μέρους του.
Τιμές για την έκπτωση θα λάβεις άλλη κλήση από το εμπορικό πιο μετά και θα στα πούνε αναλυτικά, στο τεχνικό δεν είχαμε ιδέα τι παίζει από τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Δεν είναι απαραίτητο να είναι κάτι λάθος από την καμπίνα (και όχι dslam), μπορεί να είναι μεγάλη η απόσταση από την καμπίνα ή παλιά καλωδίωση του απερχόμενου.
 

Εχει καλό όμως actual rate, attenaible rate πως γίνεται? 

 

Το ρουτερ μήπως φταίει? Δοκιμάσαμε άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα , κάπου κάπου πάει στο 0.6 , σε επιπεδα εποχής 2000 , αν δεν βρεθεί λύση να έχω σωστό ιντερνετ όπως πρέπει μπορώ να δώσω τι ζητάνε να σπάσω το συμβόλαιο ,ας μη φταίω εγω και να κλείσω τη γραμμή τελείως.

Βαρέθηκα, δεν πάει άλλο.

ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΎΤΣΟ ΕΊΝΑΙ.

Έχω 3 μόντεμ και με τα 3 το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagelis2019 είπε

Εχει καλό όμως actual rate, attenaible rate πως γίνεται? 

 

Το ρουτερ μήπως φταίει? Δοκιμάσαμε άλλο? 

Ένα RTFD στο ήδη υπάρχων μην είναι σκάλωμα, αν του κάνουν ανάθεση τεχνικού να ζητήσει να έχει ο τεχνικός άλλου τύπου router πχ αν έχεις το H300s να πάει με το H267A ή το ανάποδο.
Και για μένα καλό θα ήταν να πάει σε Συνδυαστικό Ραντεβού. Υπόψιν δεν μπορεί να πάει στο έτσι Σ/Ρ, θα πρέπει να πάει πρώτα βλάβη ΟΤΕ αφού έχει κάνει ο τεχνικός VF ότι περνάει από το χέρι του, και ο τεχνικός του ΟΤΕ να απαντήσει "ΚΑΛΩΣ", εκεί μπορεί να ζητήσει η VF να γίνει ένα Σ/Ρ για να βρεθούν και οι 2 τεχνικοί μαζί και να δουν όλη την καλωδίωση, αλλιώς θα υπάρχουν "τυφλά σημεία" 
 

 

2 λεπτά πριν, panagiotispetrou είπε

Koίτα , κάπου κάπου πάει στο 0.6 , σε επιπεδα εποχής 2000 , αν δεν βρεθεί λύση να έχω σωστό ιντερνετ όπως πρέπει μπορώ να δώσω τι ζητάνε να σπάσω το συμβόλαιο ,ας μη φταίω εγω και να κλείσω τη γραμμή τελείως.

Βαρέθηκα, δεν πάει άλλο.

ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΎΤΣΟ ΕΊΝΑΙ.

Έχω 3 μόντεμ και με τα 3 το ίδιο.

Αν δεν μπορούν να δώσουν λύση θα στο προτείνουν οι ίδιοι να σε πάνε για Χ.Ε. (Χωρίς Επίλυση) και έτσι μπορείς να φύγεις χωρίς να υπάρχει ρήτρα. Οπότε λίγο υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagelis2019 είπε

Τι σημαίνει αυτό δεν κατάλαβα 

Reset To Factory Defaults δλδ με την οδοντογλυφίδα στο πίσω μέρος του router και reset

Απλά αν έχεις 3 διαφορετικά router εκεί και είναι το ίδιο με όλα, δεν έχει νόημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω κάνει και factory defaults.

Μετά βέβαια περνάω χειροκίνητα τους κωδικούς μου γιατί στη γραμμή μου δε δουλευει με guest

Με είχαν αφήσει 15 μερες χωρις ιντερνετ κι απο αυτό , τους έλεγα οτι το ξέρω οτι το vdsl παίρνει μόνο του username και pass αλλά δε μου το δίνετε να το περάσω μήπως δε μπορεί να το πάρει; Και μου λέγανε οτι υπάρχει βλάβη ώσπου έψησα ενα απογευμα μια στην εξυπηρέτηση και μου τους έστειλε σε sms και λύθηκε αυτό.

Τι να σας πω; Είναι τόσα πολλά που βαριέμαι να τα γράψω, ακόμα και τη μπρίζα μου σπάσανε και κρεμόντουσαν τα καλώδια .

Το πιο τραγικό όμως ήταν που μου έδωσαν τη γραμμή της απο κάτω και τη δική μου σε αυτήν.

Άνετα γράφω βιβλίο με τη βλακεία του οτε και της βονταφον.

Επεξ/σία από panagiotispetrou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panagiotispetrou είπε

έχω κάνει και factory defaults.

Μετά βέβαια περνάω χειροκίνητα τους κωδικούς μου γιατί στη γραμμή μου δε δουλευει με guest

καποιες ρυθμισεις που εχεις κανει φιλε φταινε, δεν νομιζω να εδειχνε 90 και να πιανεις κατω απο 50 download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panagiotispetrou είπε

δεν έχω κάνει καμία ρυθμιση, το μονο που κάνω είναι να περνάω το username και το pass της συνδεσης μου γιατί αλλιώς δεν συνδέεται

με καλωδιο δεν νομιζω να ειναι αυτες οι μετρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vodaphone σημερα αλλαγη απο ΟΤΕ στη 100αρα γραμμη μεχρι 64 παει....διπλα στη καμπινα .....τωρα εχει παει τεχνικος επιτοπου να το δει....ο φιλος μου ειναι λογιστης και εχει φρικαρει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...